دشنام دادن ها از روی درماندگی
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۹    ۱۴۰۰/۶/۲۰ کد خبر: 168320 منبع: پرینت

در یک وضعیت بحرانی که قدرت، فرصت و ابزار تصمیم گیری و واکنش مناسب از همگان سلب میگردد، یکی از ساده ترین واکنش در برابر بحران، تخلیه احساسات و رسیدن به آرامش روانی، از طریق ارایه انتقادات تند و لعن و دشنام به همه کسانی اند که «به چشم می افتند» یعنی دانه درشت ها.

بخش اعظم این لعن و نفرین ها در یک جامعه چند پارچه قومی مثل افغانستان ناخودآگاه متوجه رهبران قومی و محلی میگردند به دلیل این پندار نادرستی که تصور میکنند مالک و اختیار دار این وطن، سران قومی آنان است غافل از آنکه مالک این وطن از نیم قرن است که در دست قدرتهای خارجی قرار داشته که نه ریس جمهور کشور در آن نقش داشته و نه رهبران اسمی اقوام و طوایف این سرزمین.

سخن جدی من این است که چاره مشکل در شرایط جدید نه کوبیدن بر طبل جنگ و تحریک احساسات مردم است و نه نفرین باران کردن رهبران مفلوک آواره قومی و نه تلقی اینکه «دنیا به آخر رسیده است» و همه را به ناامیدی و مهاجرت سوق دهیم.

افغانستان سرجای خود قرار دارد، مردمش هم باقی خواهند ماند و شرایط زندگی متوسط نیز برای همگان فراهم خواهد شد و دولت مردان نیز به تدریج مردمگرا خواهند گردید و راههای گوناگون مبارزه دور از خشونت برای دست یابی به خواستها باز خواهند بود.
پس باید با اراده جدی و روش جدید بدون خودزنی ها تمامی فعالیت ها را از سر بگیریم.

محمد اکرم عارفی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وضعیت بحرانی
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بلی دلها آرام کرد بیاد خدا
دشنام از که باقی ماندند از این قوم جهل بخیل
نوکری بیکانکان مانند دولت نا پاکستان وهابی صعودی
واسرایلی هر چیه از دست این بیاید میکند هیچ باکی
نیست این ها نه شرم دارد ونه آبرو ونه حیست
اکر میداشت دختر در مله عام بفروش نمی رسان
از همین بچه بازی اینها بی رحم دندان مانند
گرگ ها ومار ها وعقرب ها است

>>>   پنجهزار سال که سرجایش بود هیچ دست آوردی ندارد

>>>   متن رو خوندم مطمئننا نويسنده از اعصاي طالبان است

>>>   محترم این یک جنگ تبلیغاتی استخبارات جهانی است که در افغانستان جریان دارد توجه توجه
هشدار هشدار هشدار و ملینونها اخظار به چین. پاکستان بعد از چهل دو سال مزدوری امریکا که سالانه ملیاردها دلار کمک امریکا را میگرفت با مولای خود چه کرد و چین را پاکستان هنوز نیامده به افغانستان در مدت یک ماه بدنام کرد. این همسایه محترمی که طی هزاران سال چشم طمع به همسایه های خود نداشت اما این نطفه حرامی پاکستان و این دست نشانده و نفطه حرامی انگلیس این کشور بزرگ چین را در اذهان مردم بدنام میسازد.
اخطار و اخطار به چین این نقشه مشترک امریکا و پاکستان است

>>>   اکرم!
دشنام دادن آسان ترین و کار آمد ترین شیوه فرو نشان دادن خشم است که در همه جوامع مروج است.
در روسیه و امریکا جملات عادی شان هم با ترکیب ۶۰٪ دشنام است که این ترکیب در اروپا ۵۰٪ است. اگر با مشکلی بر بخورند این ترکیب بالا میرود.
مردم اگر به این خاینان دشنام ندهند پس چه کنند، این رهبران خاین که نمی خواهی دشنام باران شوند پس به ملک بیاور تا مردم سنگ باران شان کنند. "فراری بابای دزد مشر" یکی از همین وایرس ها است.
آتش خاوری

>>>   راجع به نسل کشی گروه وحشی و تروریست و تکفیری طالب چی حرف دارید؟
شما مردم را به خاموشی و قبول هرنوع زلت تشویق میکنید یعنی دست از همه خواهش های انسانی خود برداشته تسلیم برادران تروریست و تکفیری تو گردند؟ تا از پس گردن حلال شوند؟

>>>   گپ های خودت صرف زمانی به واقعیت خواهد گرایید که در پشت پرده پلان های شوم دیگری نباشد و یا مداخلات کشور های همسایه و کشور های بین المللی دیگر وجود نداشته باشد و یا دوباره بمیان نیایند.
تار یخ چهل ساله گذشته افغانستان،شاهد مبارزه اسلام و کمونیزم و شاهد مبارزه اسلام وغرب بود که در هردو مسلمانان از هردو جنگ پیروز بدر آمدند.
حالا چند امکان در افغانستان وجود دارد:
یا همچنان افغانستان منحیث جنگ علیه چین و آسیای میانه،منطقه نفوذ روس ها صورت میگیرد.
یا منحیث آله فشار علیه هند قرار میگیرند.
یا در رقابت کشور های همسایه،دوباره جنگ های داخلی صورت میگیرد.
یا از طرف کشور های عربی در مقابل ایران استفاده میشود.
یا افغانستان به حال خود گذاشته میشود.
این که در افغانستان مسؤلین دولت جدید بتوانند،خطر های این پروبلم ها را از میان بردارند و به پای خود ایستاد شوند و در همکاری با کشور های متطقه و جهانی وبا پرورش کادر های فنی بتوانند افغانستان را از نظر اقتصادی به پای خود ایستاد کنند،و کشور های همسایه که منافع اقتصادی خود را میخواهند،مانع این خواست افغانها نشوند و جامعه جهانی نیز بدون پیش شرط ها با افغانستان همکاری کند،این وظیفه هرکولیسی برای مسؤلین دولت آینده افغانستان خواهد بود که شاید ده ها و صد ها مرتبه مشکل تر از پیش بردن جنگ است که صرف با فیر مرمی و مواد انفجاری بسته شده در بدن و یا یک وسیله نقلیه صورت میگیرد که آموزش آن چند ساعت و یا یک روز و یا چند روز صورت میگیرد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است