انتقاد شهروندان کشور از عملکرد امریکا در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۶    ۱۴۰۰/۶/۲۱ کد خبر: 168325 منبع: پرینت

بیست سال پس از رویداد یازده‌هم سپتامبر و حضور بیست ساله امریکا در افغانستان، خروج نیروهای خارجی از کشور پرسش های را در میان شهروندان کشور به بار آورده است.
هر چند بیشتر از شهروندان کشور از خروج نیروهای خارجی از افغانستان خوشبین هستند، اما چگونگی خروج این نیروها انتقادهای را در پی دارد. شماری از شهروندان کشور می‌گویند که جامعه جهانی، به ویژه ایالات متحده امریکا، در بیست سال پسین برای آوردن صلح همیشه‌گی در کشور هیچ کاری نکرده است.

امریکا بیست سال پیش همزمان با آمدنش به افغانستان تعهد کرده بود که به افغانستان کمک می‌کند، اما با گذشت بیست سال دیده می‌شود که افغانستان هنوزهم در فهرست فقیرترین کشورهای جهان جا دارد.

یارمحمد، باشنده کابل گفت: «امریکا بیست سال در اینجا بود. این یک زمان بسیار زیاد است. آن‌ها هیچ چیزی برای ما انجام نداند.»
اسدالله، مرد هشتاد ساله‌ی که سرپرستی دوازده تن اعضای خانواده‌اش را برعهده دارد، می‌گوید که با بیکاری و ناداری دست و پنجه نرم می‌کند. اسدالله می‌افزاید که از زمان حضور جامعه جهانی در افغانستان تاکنون در اوضاع اقتصادی‌اش هیچ تغییر مثبتی نیامده است.
اسدالله به طلوع‌نیوز گفت: «در زندگی من هیچ تغییرات نیامده. برای ما چی کردند. اگر پنجاه سال را هم سپری می‌کردند، هیچ فایده نداشت.»

برخی از شهروندان کشور با انتقاد از خروج غیرمسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان می‌گویند که اکنون با زنده‌گی ناروشنی روبرو استند و از همین‌رو روزانه هزارها شهرون مجبور به ترک کشور می‌شوند.
لینا نظری، باشنده کابل، گفت: «نمی‌دانم چرا ما را در این شرایط ترک کردند؟ من فکر می‌کنم که به فایده شان بود که رفتند.»
با این همه، شهروندان کشور امیدوار اند که پس از این سرنوشت افغانستان روشن شود و این کشور دوباره به میدان جنگ در منطقه مبدل نشود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شهروندان کشور
عملکرد امریکا
نظرات بینندگان:

>>>   امریکا افغانستان را به پاکسنان سپرد و حود فرار کرد.
حالا پاکستان است که باید بار جنگ ۲۰ سال آینده را به دوش بکشد.
طاابان پاکستانی از سلاح های به جامانده در افغانستان بر ضد نیرو های پنجابی استفاده میکنند تا پشتونستان بزرگ را تهداب گذاری کنند.
۳۵ ملیون پشتون پاکستان و ۱۰ ملیون پشتون افغانستانی در شراکت با هم یک کشور جدید به نام پشتونستان مستقل را خواهند ساخت.

>>>   این شهروندان تا هنوز هم درخواب بهشت 'مولی کراسی' اند!!!
آتش خاوری

>>>   اعتماد به امریکا یعنی نابودی، تا حالا هیچ کشوری از اعتماد به آمریکا خیر ندیده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است