پیمانکاران نظامی 7 تریلیون دلار درآمد کسب کردند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۲۷    ۱۴۰۰/۶/۲۱ کد خبر: 168327 منبع: پرینت

طی 20 سال گذشته و پس از حملات 11 سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، شرکت‌ها و پیمانکاران نظامی حدود 7.36 تریلیون دلار درآمد کسب کرده‌اند.
به گزارش فارس،‌ همانند بسیاری از تراژدی‌های بشری دیگر، حادثه 11 سپتامبر سال 2001 نیز خبر بزرگی برای شرکت‌های تسلیحاتی به شمار می‌آمد. بر اساس گزارش پایگاه «دیفنس نیوز»، حادثه 11 سپتامبر طی 20 سال گذشته درآمدی 7.35 تریلیون دلاری برای شرکت‌های تسلیحاتی به همراه داشته است که بخش عمده‌ای از آن، از سوی پنتاگون پرداخت شده ست.

روزهایی که بیشتر بودجه‌های دفاعی مستقیما صرف نظامیان می‌شد، گذشته است. از 11 سپتامبر جنگ‌ها به روز شده‌اند که بدان معناست که جنگ‌ها طی سال‌های اخیر با سلاح‌های بسیار گران قیمت انجام می‌شده که سودهای سرشاری را برای شرکت‌های بخش خصوصی به همراه داشته است.

زمانی که بورس نیویورک پس از حوادث یازدهم سپتامبر، روز 17 سپتامبر بازگشایی شد، خاکسترهای برج‌های دو قلوی تجارت جهانی بازار بورس را فرا گرفته بود و سهام S&P با کاهشی 5 درصدی نسبت به روز 10 سپتامبر که بسته شده بود، مواجه شد و طی روزهای بعدی نیز سقوط این سهام ادامه داشت.
اما در همان زمان، سهام شرکت «لاکهید مارتین» که بزرگترین پیمانکار نظامی آمریکا به شمار می‌آید روند متفاوتی را سپری کرد. سهام این شرکت روز 17 سپتامبر با رشدی 17 درصدی، به 43.95 دلار برای هر سهم رسید. امروز و پس از 20 سال هر سهم شرکت لاکهید مارتین 349 دلار معامله می‌شود.

از سوی دیگر، در سال 2000، درآمد شرکت لاکهید مارتین از بخش تجهیزات نظامی 18 میلیارد دلار بوده که 71 درصد از مجموع درآمدهای این شرکت را شامل می‌شده است اما در سال 2020، درآمد بخش نظامی این شرکت به 63 میلیارد دلار رسیده که 96 درصد از مجموع درآمدهای این شرکت می‌شود.

«تاد هریسون» از تحلیلگران بودجه دفاعی در مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی می‌گوید که رشد درآمدهای شرکت‌های تسلیحاتی به این زودی‌ها به پایان نخواهد رسید. چیزی که شما شاهد آن هستید تامین بودجه برای تحقیق و توسعه و تامین تسلیحات است.
وی افزود: «حجم ارتش آمریکا در واقع همان اندازه‌ای است که پیش از 11 سپتامبر بوده است اما ارتش آمریکا همچنان بسیاری از همان نیازهای نوین سازی را دارد که بدین معناست که پول بیشتری به سوی پیمانکاران نظامی روانه خواهد شد.

جنگ و اشغال افغانستان تنها یک ماه قبل از بیستمین سالگرد ۱۱ سپتامبر خاتمه یافت و بیش از ۲.۳ تریلیون دلار برای ایالات متحده هزینه داشت، رقمی که نیم تریلیون دلار دیگر سود وام دریافت شده برای جنگ و ۲۳۳ میلیارد دلار به منظور مراقبت از حدود ۲۱۰۰۰ کهنه سرباز مجروح شده در افغانستان را شامل نمی‌شود.
در این جنگ، ۲۳۲۵ نظامی آمریکایی و ۱۱۴۴ نیروهای متحدان آمریکا کشته شدند. علاوه بر این، ۸۵۰۰۰ نفر از جنگجویان مخالف و ۷۰۰۰۰ غیرنظامی افغان را هم باید به تلفات اضافه کرد.

ایالات متحده بسرعت طالبان را از قدرت کنار گذاشت و سرانجام بن لادن در سال ۲۰۱۱ توسط یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده در پاکستان کشته شد، اما در آن زمان، ایالات متحده متعهد به ملت‌سازی در افغانستان بود. تلاش برای بازسازی افغانستان به عنوان یک کشور دموکراتیک یک شکست بزرگ بود و ارتش ملی افغانستان قبل از پیشروی طالبان در تابستان امسال سقوط کرد و دولت تحت حمایت آمریکا با نزدیک شدن طالبان به کابل، متواری شد.

این یعنی، پس از بیست سال جنگ و چهار رییس‌جمهور ایالات متحده، افغانستان دوباره تحت کنترل طالبان قرار گرفته و طبق این گزارش، گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت اعضای القاعده در مرزهای افغانستان بار دیگر منتشر شده است.

در اواسط بعدازظهر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دولت بوش به دنبال بهانه‌ای بود تا برای توجیه حملاتی که قصد داشت علیه صدام حسین آغاز کند، استفاده کند. «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع او از دستیاران خود خواست اطلاعاتی را جمع‌آوری کنند که برای ضربه زدن به صدام حسین همان زمان با اسامه بن لادن کافی باشد و به آن‌ها دستور داد همه چیز را جارو کنند، موارد مرتبط و غیر مرتبط.

طبق این گزارش، ایالات متحده در مارس ۲۰۰۳ با یک کارزار بمباران «شوک و وحشت» پیش از یک پیشروی مجهز و برق‌آسا، به عراق حمله کرد. عملیات نظامی اولیه موفقیت‌آمیز بود و بوش در اظهارنظری معروف در کمتر از دو ماه پس از شروع حمله اعلام کرد «ماموریت انجام شد». با این حال، این حمله جای خود را به شورش طولانی‌مدت و خلاء قدرت داد که منجر به ظهور وحشتناک گروهی تروریستی داعش شد.

تعداد کمی از نیروهای آمریکایی در عراق باقی مانده‌اند و تا به امروز، این جنگ برای ایالات متحده تقریباً ۱.۲ تریلیون دلار هزینه داشته است و بیش از ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی جان خود را از دست داده و بیش از ۳۲۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند. بالغ بر ۲۰۰ هزار غیرنظامی عراقی هم کشته شدند و اقتصاد و زیرساخت‌های این کشور در اثر سال‌ها جنگ ویران شد. این در حالی است که آنطور که ایالات متحده و متحدانش در ابتدا با اصرار ادعا می‌کردند، صدام حسین هیچ ارتباطی با حملات ۱۱ سپتامبر نداشت و سلاح‌های کشتار جمعی هم در اختیار نداشت.

وقتی کنگره به بوش اجازه داد تا اسامه بن لادن را تعقیب کند، مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها (AUMF) را صادر کرد که به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌داد از نیروی لازم و مناسب علیه هر کسی که مظنون به دخالت در حملات ۱۱ سپتامبر بود بدون محدودیت استفاده کند.

این مجوز از آن به بعد هر سال تمدید می‌شود و برای توجیه عملیات نظامی در افغانستان، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، گرجستان، عراق، کنیا، لیبی، فیلیپین، سومالی، سوریه و یمن از آن استفاده می‌شود. در حالی که هیچ یک از این عملیات‌ها به طور قطعی به نفع امنیت ملی ایالات متحده نبود.
در داخل آمریکا، حملات ۱۱ سپتامبر منجر به ایجاد وزارت امنیت داخلی شد، مهمترین سازماندهی مجدد دولت آمریکا از زمان ایجاد وزارت دفاع در سال ۱۹۴۷.

تصویب قانون میهن‌دوستی در سال ۲۰۰۲ به طور چشمگیری قدرت نهادهای مجری قانون در آمریکا را برای نظارت غیرقانونی بر آمریکایی‌ها افزایش داد، اجازه بازداشت نامحدود بدون محاکمه مهاجران را داد و روند قانون نظارت بر اطلاعات خارجی را تغییر داد و جاسوسی از آمریکایی‌ها مانند ماموران خارجی را مجاز کرد، همانطور که اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۶ از کارزار ترامپ جاسوسی کرد.

در حالی که سیا مظنونان تروریستی را در سراسر جهان ربوده و شکنجه می‌کرد، اف‌بی‌آی جسورانه مهاجمان احتمالی را در ایالات متحده تعقیب می‌کرد. در بسیاری از موارد، اف‌بی‌آی مظنونانی را در عملیات فریبنده مشکوک دستگیر کرده یا مردان جوانی را به دام انداخته که ممکن است هرگز مرتکب اقدامات تروریستی نمی‌شدند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پیمانکاران نظامی
سپتامبر
نظرات بینندگان:

>>>   خوب است که پلان های پشت پرده خود را افشا میکنند. اگر این ها واقعأ بر ضد گروپ هایی تروریستی تولیدی خودشان بودند، پس چرا بجای نابودی روز بروز چاق و چله تر شدند؟؟؟؟؟
آتش‌خاوری

>>>   ×× با این حال، این حمله جای خود را به شورش طولانی‌مدت و خلاء قدرت داد که منجر به ظهور وحشتناک گروهی تروریستی داعش شد. ×××
داعش ناشی از خلا قدرت در عراق بعد از اشغال عراق توسط امریکا نبود. داعش یه نیروی منطقه ای بود که امریکا ساخت و پرداخت.

>>>   ایالت تکراس قدیمی ترین ایالت تولید نفت در امریکا است.این باعث شد که تولید وسایل نقلیه نظامی نیز درین منطقه رشد کند و این باعث این شد که رهبران سیاسی این ایالت نیز در ساخت پروژه های پترو-سلاح که شامل تولیدات نفتی در خاور میانه و فروش سلاح به این کشور ها تأسیس شود و این سبب بمیان آمدن جنگ ها و تخریب سلاح بیشتر وفروش سلاح بیشتر و عاید بیشتر برای این کمپنی ها شود.
چنانچه جورج بوش پدر با بر انداختن جنگ اول عراق،عواید زیادی به خودش و به این کمپنی ها بدست آورد و جورج بوش پسر با برانداختن جنگ افغانستان و جنگ دوم عراق عواید مزیدی بدست آورد.
در کنگرس امریکا لابی های این کمپنی ها وجود دارند و بودجه را برای این جنگ ها اختصاص میدهند و سیاست مداران نیز با دسیسه سازی ها در هماهنگی با سیا و پنتاگون چنین دسایس را میسازند و در شورای امنیت نیز یک تعداد اعضا مثل اعضای ناتو به این جنگ ها رای مثبت میدهند و چین و روسیه نیز یا رای مخالف میدهند و یا رای مستنکف و یا مثبت.بهرصورت رای آنها در نظر گرفته نمیشود و کشور های ناتو هرچه خواستند میکنند و کسی مانع نمیشود.
چنانچه خود شوروی وقت نیز بدون موافقت شورای امنیت به افغانستان لشکر کشی کرد و امریکا نیز بدون موافقت شورای امنیت با وجودی که اسناد موثق در مورد موجودیت سلاح اتمی در عراق وجود نداشت،بار دوم به عراق حمله کرد.
امادکشور های فقیر وبیچاره و ناتوان که توان چنین کاری را ندارند،اگر دست به چین کاری بزنند،مورد تعزیرات اقتصادی قرار میگیرند.
بنأ درین دنیا زور قانون است.
من سلاح اتمی دارم.تو حق نداری داشته باشی.من به خود حق میدهم که هرجایی که خواسته باشم حمله کنم.تو حق نداری.
شورای امنیت من را نمیتواند تعزیرات اقتصادی کند،چون من خودم بودجه اش را تمویل میکنم،اما اگر من خواسته باشم،میتوانم از بعضی تشکیلات ملل متحد خارج شوم و بودجه اش را نپردازم.اما تو یک مملکت غریب هستی و ملل متحد میتواند ترا تعزیرات اقتصادی کند و تو چندان تأ ثیری در بودجه ملل متحد نداری،اگر سهم خود را قطع کتی.
من که در جلسه سالانه ملل متحد حرف میزنم،همه اعضای جلسه مثل سرباز حاضر اند و در چوکی های خود تشسته اند و تو که حرف میزنی،نیم تالار حالی میشود و نیم باقی مانده نیز با موبایل های خود مصروف اند و یا فاجه میکشند و هنگام بیانیه ات یا تنها سفیر خودت کف میزند و یا هم یکی دو کشور دیگر که او را تمویل میکنی. این کشور ها نیز مثل خودت فقیر و نان خوردن ندارند.
پس دنیا در چنین حالتی است.زور قالب ندارد و زور قانون است و زور سبب چاپلوسی دیگران میشود.

>>>   امپریالزم همه این پول باد کردن هارا بنام افغاننستان ختم میکند
غ

>>>   بفکرم معنی یا اندازه تریلیون را نمی دانید
6 تریلیون
6000000000000 یعنی 6 هزار بلیون... بودیحه نظامی آمریکا سالانه 650 بلیون است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است