نامگذاری کوچه‌های تهران به نام افغانستان (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۴۵    ۱۴۰۰/۶/۲۱ کد خبر: 168329 منبع: پرینت

در روزهای اخیر، ۱۸ کوچه و خیابان تهران با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران به نام های قندهار، سمرقند، بخارا، هرات و پنجشیر نامگذاری شده اند.
به گزارش رکنا، یکی از کوچه‌های شهرک دکتر محمد مصدق با عنوان پنجشیر نامگذاری شده است. این تغییر نام براساس مصوبه آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری های شورای شهر تهران انجام شده است.

در این فرآیند، برخی کوچه ها و جاده های فرعی منشعب از جاده های دکتر محمد مصدق (نفت)، نظامی گنجوی و پاکستان با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته اند، نامگذاری شده اند.

با توجه به این که بیشتر نام های جدید برگرفته از شهرهای افغانستان است، همزمانی تغییر نام این کوچه ها و جاده ها از سوی شهرداری های مناطق با وقایع اخیر افغانستان بخصوص نبردی که این هفته در دره پنجشیر شکل گرفت، به نوعی می تواند حس همدلی بین شهروندان تهران با مردم افغانستان را بیشتر کند.

محمد جواد حق شناس، رییس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در اینباره به رسانه ها گفت: با توجه به سوابق و جایگاه تاریخی حوزه تمدنی ایران و سیاستی که در کمیسیون نامگذاری ها وجود داشت و مورد تایید سایر اعضای شورای پنجم شهر تهران بود.
ما برای این که بتوانیم پیام فرهنگی مناسبی را به حوزه تمدنی ایران منتقل کنیم، در آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری ها تصمیم گرفتیم که نام تعدادی از شهرهای این حوزه تمدنی را که در قرن های اخیر از ایران جدا شده اند، بر کوچه ها و جاده های تهران بگذاریم.

وی در پایان تصریح کرد: ایرانیان همیشه به صورت معنوی حمایت خود را از مردم افغانستان نشان داده اند و به همین خاطر، امروز هم بخشی از مردم ایران از نیروهای مقاومت پنجشیر حمایت می کنند، چون به دلیل ریشه های فرهنگی و تاریخی مشترک، همیشه این همدلی میان مردم ما و مردم افغانستان و البته سایر کشورهای حوزه نوروز از جمله تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و … وجود داشته است.

کد (9)


کوچه‌های تهران به نام افغانستان

کوچه‌های تهران به نام افغانستان

کوچه‌های تهران به نام افغانستان

کوچه‌های تهران به نام افغانستان

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کوچه‌های تهران
نام افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   جناب حضرت ایت الله خامنه ای دامت برکاته!
ازاین نام گذاری ها نهایت ممنون هستیم اما چه کنیم که استقلال وازادی وهویت ملی ما را پامال میکنند ودرین راستا اگر شما شریک نیستید لا اقل نظاره گره وتماشا چی شده اید وان شعار های دفاع از مظلومیت وگروه های مستضعف وحتی اشاره های قانون اساسی تان درین مورد را ازیاد برده اید اگر هیچ نه امروزه کدام وجدان وضمیر بیدار است که اشغال مستقیم کشور ما توسط پاکستان وجابجای مزدوران شان در اهرم قدرت نصب نمودند چه شد ان مرگ بر امریک ومرگ بر اسرایل ها که امروزه در پایان توافقنامه ای امریکا وانگلیس وپاکستان امضا وتاپه نمودید؟ نشود این شعار ها از اول شوخی بوده وواقعیت نداشته باشد اگر چنین نبود ونیست به کدام دلیل فقهی وشرعی یک ملت ازاده ودیانت شعار را تسلیم پنجابی های بی دین وجاهل وحریص وطماع مینماید ونشود که این شیطانها شما وروس وچین رافریب داده وخود از غلامان اصیل امریکا وانگلیس باشد
گل نبی عیدی زاده

>>>   گرگین خان یکی از حاکمان وقت دولت ایران که مردم قندهار از او خاطرات خیلی نیکی دارند،ازین اقدام دولت ایران خورسند شدند.
ایران نیز یک وقت ساحه امپراطوری فرهنگی پشتون های قندهار بود،چه در زمان هوتکی ها و چه در زمان احمد شاه بابا.
هیچ کشوری نمیتواند بگوید که فلان منطقه ساحه فرهنگی من است وفلان منطقه ساحه فرهنگی دیگران.
ایران خودش ساحه فرهنگی عرب ها است. دین اش عربی است. زبان اش پر از واژه های عربی است. رسم الخط اش عربی است.پوشش زنان عربی است.
کجایش به فرهنگ ایرانی میماند؟
هندوستان که خود را دارای کلتور و فرهنگ هندی میداند،اضافه از چهارصد زبان و لهجه با کلتور های مختلف در آن وجود دارد.
اینها همه داوطلبانه یک کشور را تشکیل ندادند،بلکه کسانی پیدا شدند که بزور جنگ همه آنها را تصرف کردند و صد ها هزار نفر را به قتل رساندند.همینطور در دیناستی های چین و دیگر کشور ها.
ایران امروزی نیز در اثر جنگ ها بین رهبران محلی قوم ها و یا افغانستان امروزی در اثر جنگ بین رهبران قومی محل ها و یا بزور پول و تطمیع و اخطار و خویشی و غیره،با هم متحد شدند و دولت ها و امپراطوری ها تشکیل شدند و در جنگ با امپراطوری های دیگر شکست خوردند و تجزیه شدند و از بین رفتند و کلتور ها و زبان ها و عنعنات و رسم و رواج ها با یکدیگر آمیزش پیدا کردند و شکل جدیدی بخود گرفتند و از بین رفتند و این سلسله تا امروز ادامه دارد و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
بنأ هیچ کشوری داوطلبانه بمیان نیامده است و هیچ کشوری ساحه کلتور کشور دیگری نیست و هر قوم و قبیله دارای مشخصات زبانی و کلتوری و لهجه یی خود است و از خود دست آورد دارد.
اگر چیزی هم باشد،مشترکات است،نه این که امتیاز گیری وفخر فروشی باشد.

>>>   پاکستانی هاهم جاده های شانرا بنام غوری عزنوی وامثال این نامگذاری کردند چی سودی برای ما دارد

>>>   به نام وطن
به نفر اول برادرانه سخن دارم اگر چه این مطلب می تواند برای هر فارسی زبان باشد و نیک میدانم همچنان آب در هاون کوبیدن است!
چرا اینقدر ازدیدن نام شهرهای افغانستان بر سرک های ایران برآشفتی؟!
کدام ذهنیت را داشتی که چنین حق به جانب قلم خامت را کج چرخاندی؟..اطمینان دارم اگر این اتفاق در پاکستان می افتاد شمایان در اینترنت به به به و چهچه می افتادید!
...
.. دراین بیست سال، تنها دستاورد غنی ومیراث خواران این سرزمین، پراکندن نفرت میان مردم ایران وافغانستان بود! البته هدف از این کار، نیز به روشنی خورشید نمایان است؛ پاکسازی اقوام فارس زبان "دری" در افغانستان!
ایران در کجا وکی داعیه ایران بزرگ را داشته است؟
اتفاقا حکومت ایران عقیده ای به تشکیل ایران بزرگ ندارد! واساسا این همه عقده حقارت از کجا می اید؟
لطفا! لطفا! بیایید کمی به تعصبات قومی ونژادی لگام بزنیم..
درنوشته ات بوی نژاد پرستی بلنداست! چرا؟!
جوری از ایران حرف میزنی که انگار خودت داری با زبان پهلوی مینویسی لالاجان..
در ایران به کسی که نگهبان مکان ومرز است میگویند: سرباز! و شمای کاسه داغتر از آش وضد عرب می گویی عسکر! کدام یک فارسی وکدام عربی است؟
در ایران میگویند: واژه! تو متعصب میگویی: لغت!
کدام عربی است؟!
شمای متعصب می گویی استخبارات، ایرانی می گوید سازمان امنیت! کدام عربی است؟!
واژگان زیادی است که من وتو از بس تکرار کرده ایم، فراموش کرده ایم که ریشه عربی دارند!اما در اینجا کدام فرصت وزمانی نیست!
راستی واژگانی مانند: کلتور و ساحه که به مانند نقل ونبات از قلمت میریزد ترجمان فارسی نداشتند؟! یا تو این واژه ها را هم فارسی، آن هم از نوع دری میدانی! افسوس!

سرمان را به مانند کبک زیر برف کرده ایم و غلامان خواسته های نامشروع پاکستان می شویم! حداقل نمی رویم چند کتاب تاریخ وادبیات راستین بخوانیم و شب و روز گفته ها ونوشته های بی بنیاد در فضای مجازی را نشخوار می کنیم و عربده می کشیم وفحش می دهیم!...
در فضای مجازی هم جریان مشکوکی می خواهد نفرت پراکنی کند! ما مردم همیشه در صحنه! که از کون طیاره به ته افتاده ایم؛ در فضای اینترنت تبدیل به شیرهای مجازی می شویم! و با وزش هر بادی به سویی می چرخیم! و بیشرمانه مدام ازخشتک خود حواله به ایران وایرانی می کنیم وبا این کار به گمان خود، ایران و ایرانی را با خاک یکسان کرده ایم! وباز نفرت موج می گیرد و قربانیان اصلی این پرده دری ها بیش از سه ملیون نفوس افغانستانی است که در ایران مورد اتهام هستند! وگرنه خودتان هم می دانید که فحش، باد هواست!...
خودتان در جرمنی واسترالیا وآمریکا وبقیه بلاد کفر! زندگی آسوده وسوسیال خوری دارید اما نمی دانید با گذاشتن یک پست یا حتی کامنت برعلیه این وآن، مردم خود را آواره تر می سازید!
من از ایران دفاع نمی کنم. وهمواره گفته ونوشته ام که حساب مردم ایران از حکومتش جداست!
نزدیک به پنج ماه است که در ایران هستم ودر آغاز به دلیل برخورد بد برخی از مامورین مرزبانی بد دل شده بودم واز خانه بیرون نمی شدم اما چند روز پیش که برای خرید سیگار به مغازه ای رفتم، بانویی دیدم که به پهنای صورت اشک می ریخت.میدانی برای چه می گریست؟ برای تنهایی بچه مسعود! بلی! برای فرزند برومند افغانستان می گریست! کدام نمایش هم نبود!
قرارهم نبود کسی فیلم بگیرد وبه جهانیان نشان دهد که در این روزهای سیاه وتیره، مردم ایران شجاعانه از ما دفاع کردند!
...در سرک ها به جوانانی برخوردم که آرزو داشتند در کنار شیر پنجشیر ایستا شوند ومن از نگاهشان دانستم اگر قرار باشد که یک ایرانی بزرگ از تاجیکستان افغانستان وایران وحتی عراق وبحرین تشکیل شود وهلال آبی رنگ فارسی زبانان شکل بگیرد؛ بی هیچ شکی این جوانان ومردم ایران هستند ‌که پیش آهنگ خواهند بود چون اینان قبل از من وتو برعلیه عربها قیام کردند واگر میبینی سکوت کرده اند به دلیل حکومت ستمگر ایران و اداره امنیت ملی است که متاسفانه قویترین بخش این حکومت نادان است وکوچکترین حرکت وجنبش را از سوی مخالفین شناسایی می کند.
در زمانه ای که نیاز به همدلی بیشتر میان مردمان این سرزمین است؛ نهایت نادانی است که به جان هم افتاده ودشمن شاد شویم..
به امید پیروزی در پنجشیر ونابودی سیاهی وجهل در افغانستان عزیز
( داکتر عبدالله فروتن)

>>>   جناب گل نبی عیدی زاده
درک زمان و واقعیت کمک بزرگی در فهم دنیای سیاست است
پاکستان خودش نوکر انگلیس و امریکا است کشور شما توسط امریکا به پاکستان برونسپاری شد یعنی واگذار شد به پاکستان امریکا میخواهد داعش را این بار در افغانستان برپا کند ایران الان در 5 جنگ درگیر است(سوریه یمن غزه عراق لبنان ) و همچنین جنگ اقتصادی امریکا این دام و تله را برای ایران و روسیه و چین پهن کرده . ایران از 10 سال قبل شروع به اموزش نیروهای افغانی با نام فاطمیون و پاکستانی زینبیون کرده که شمار انها به دویست هزار نفر(دوصد هزار) میرسد اما ورود اینها به افغانستان کافی است تا یک جنگ شیعه و سنی دیگر این بار در افغانستان با حمایت مدارس تروریست پرور پاکستان بر پا شودالان وقت جنگ نیست باید از تاجیک های سنی و پشتون سنی هم همین اندازه نیرو توسط ایران اموزش داده شود و مسلح شوند تا انوقت بشود رو در روی طالبان ایستاد ان هم با حممایت روسیه و چین

>>>   آخه پشتون و اوغان تمدن و فرهنگ داره که ساحه هم داشته باشه؟ چنتا کتاب علمی و ادبی به زبانی اوغانی داریم؟ از اختراع رسم‌الخط اوغانی چند سال می‌گذره؟ کلمه‌ی افغانستان چند سال قدمت داره؟ دو نفر مجموعاً به مدت ۷ سال سلطنت کردن افغانیای ندید بدید اسمشو می‌ذارن امپراتوری!!!!! هوتکی! تازه اونا هم به خودشون می‌گفتن شاه ایران نه شاه اوغانستان!

>>>   به نظر دهنده دوم
آفرین بر هوش بالایت طالب کوچولو
ولی این رو فراموش کردی بگی همین الان از سین کیانگ چین تا عراق و لبنان و سوریه و....در همون ساحه فرهنگی شما پشتونهاست و اگر اخبار را بخوانی میبینی که فرهنگ پشتون در قسمتهایی در دنیا هنوز هم موجود میباشد.میگی نه؟نگاه کن ببین چند تا انتحاری یا سر بریدن که از فرهنگهای اصیل پشتونهاست اتفاق میوفته در خاورمیانه
یا مثلا در آفریقا باز فرهنگ پشتونها موجود است
از بیسوادی تا جنگهای قبیله ای که باز هم فرهنگ اصیل پشتون است.اصلا پشتونها عتیقه هستند

>>>   اگر کشورت در اشغال پاکستان است
برو در کنار زنان افغان بایست و پاکستان بیرون کن
ایرانیها هم خودشان آمریکا رو بیرون کردند
د

>>>   اون زمان که ایران میگفت طالبان بخشی از دولت باشند نه همه آن گلو پاره می کردند که در مساءل داخلی افغانستان دخالت نکنید
حالا که طالبان تمام قدرت رو گرفته یاد قانون اساسی ایران افتادند
از شاه حسین مرتضوی بپرس

>>>   نظر دهنده دوم رو ببینید
مردم ایران بیش از هر کشوری با مردم افغانستان تو این چند وقت ابراز همدردی کردند
برای رابطه دوستی بین دو ملت تو تهران چند خیابان به نام شهرهای افغانستان شده است
حالا این آقا یاوه گویی میکند
امیدوارم خود افغانها جواب دندان شکن بهش بدهند

>>>   نظر دهنده دوم
دین شما کجایی است؟ژاپنی؟
مردم ایران مثل اعراب لباس نمی پوشند
زبان فارسی در افغانستان پر از کلمات عربیست
وقتی اظهار فضل میکنی اول فکر کن ببین متعلق به چه کشوری با چه مشخصاتی چه دینی هستی
اعراب زیر ایران هم از نظر قدرت نظامی هم علمی هستند و همشون گاو شیر ده آمریکاست
رابطه مردم ایران با بخشی از مردم افغانستان است که زبانشان فارسی است نه شما پشتونها
فرهنگ شما پشتونها آواره کردن مردمتون بچه بازی انتحاری انفجار عقب ماندگی بیسوادیست

>>>   خطاب به نظر دهنده دوم
همون افغانها که نادشاه افشار قلع و قمع کرد و تا هند دنبالشون رفت تو نابودشون کرد؟

>>>   به نظر دهنده اول در دو بخش توضیح میدهم
ایران زمانی با طالبان ارتباط برقرار کرد که داعش در حال شکل گیری بود و ایران میخواست از بیعت و پیوستن طالبان به داعش جلوگیری کند
پس رهبر طالبان به ایران سفر میکند و چند ماه در ایران بوده و حتی یکبار توسط نیروهای امنیتی ایران به سوریه برده میشود تا از نزدیک ببیند داعش را
بعد طالبان با آمریکا توافق کرد و ایران به شدت اعتراض کرد که دولت افغانستان نادیده گرفته شد
بعد بارها از دولت افغانستان خواست اجازه دهد ایران خودش با همکاری ارتش افغانستان با داعش بجنگد
چون ایران دوست نداشت رابطه اش با طالبان باعث حرف و حدیث شود.

>>>   به نظر دهنده اول این بخش دوم
چند روز پیش آقای شمخانی درباره جلسه پر تنش با اشرف غنی و زیر دفاع سابق افغانستان توییت زد
ایران که از قضایا مطلع شده بود در اون جلسه سعی میکند که اشرف غنی و وزیرش را منصرف کند از تسلیم افغانستان به طالبان که حتی جنجال میشود
ایران نمی توانست این را رسانه ای کند و با توجه به حجم عظیم توطءه فقط میتواند ضمانت جان شیعیان را بگیرد و از آنها بخواهد مقاومت نکنند
چون کار دیگری از دستش بر نمی آمد و هیچ کشور دیگری حاضر نبود بر علیه طالبان عمل کند

>>>   به نظر دهنده اول این بخش آخر
حالا کسانیکه در ایران مثلا از طالبان حمایت میکنند معنیش این نیست واقعا از طالبان حمایت مییکنند
بلکه در حال پالس به برخی کشورهای منطقه که سابقا از طالبان بر علیه ایران اسفاده کرده بودن که مثلا همه چی بین ایران و طالبان خوب هست و نگذارد طالبان بازیچه دست آنها شود
البته این بخشی از طرح ایران است که شاید دولتهای متخاصم ایران دوباره از طالبان بر علیه ایران استفاده کنند ولی امتحانش ضرر ندارد
جنگ ایران با طالبان تبدیل به جنگ شیعه و سنی در تمام دنیا میشود

>>>   دعوا نکنید همیشه امپراطوری هایی بودند گاهی این کشور زمیمه امپراطوی ان وگاهی برعکس بوده انچه مهم است واقعا فرهنگ زیبای رو به زوال فارس هاست اگر متحد تر بودیم امروز حرف های خیلی بیشتری برای گفتن در سطح جهان داشتیم انصافا ایرانیان مردمان خوبی هستند همه جا نخاله دارداین ها هم مثل همه دنیا میانشان خودبرتر بین با عقده حقارت از نا کجااباد دارند اما نمیشه همه رو با یک چشم دید به امیداتحاد همه کشورهای فارسی زبان

>>>   با درود و سپاس از توجه شما
باعث افتخار است که از شرقی ترین حوزه تمدن پارسی تا سواحل مدیترانه و از داغستان و چچن و بخارا و سمرقند تا سواحل دریای سرخ در طول قرنها زندگی متمدن از میراث آریاییها بهره مند بوده ایم. عرب موجود و نژاد بد و پستی نیست. قومی کوچک و بیابان گرد به تقدیر زمان استفاده مناسب و یکجانبه برای طوایف خود برداشته و امروزه همچنان در پی حفظ خود است. قلبت روم جمله اول سوره روم قران است. کل اعراب از اینکه کشورشان (ارتش ساسانی) در جنگ با روم پیروز شد شادی کردند. به کتیبه های ساسانیان دقت کنید.چه میبینی؟ اینها سند تاریخی است که قوم اقلیت عرب از اقوام ایرانی است. در افغانستان قوم اوغان که پیرامون مرز با پاکستان مستقر بوده اند از همان تاکتیک اعراب در اواخر امپراتوری ساسانیان در حال استفاده است و امروزه کل سرزمین شرقی ترین امپراتوری ساسانیان را به نام خود ثبت کرده در حالیکه کثرت اقوام دیگر در این موقعیت جغرافیایی بسیار بیشتر است. ما ایرانیها به همت خود و افرادی چون فردوسی از زیر یوغ تک قوم عرب خارج شدیم و هنوز در حال مبارزه با این موضوع هستیم . مردمان شما باید خود زحمت بکشند و حق خواهی کنند و الا کسی به دادشان نمیرسد. در مورد زبان عربی لازم به ذکر است که خطی به نام عربی وجود نداشته و ندارد چرا که زندگی عشیره ای فاقد نیاز به این ابزار بوده و تمام داشته های عرب اسلام یافته از سرزمنی متمدن ایران بوده و حتی صرف و نحو این زبان توسط دانشمندان ایرانی تدوین شده است. حتی قران امروزی که در اصل مصحف است و نه قران شفاهی اصلی در منطقه میانرودان تصحیح و کتابت شد باز هم به همت ایرانیان. این مصحف بسیار لطیفتر از قالب اصلی کتابت شد چرا که فجایع بسیاری طبق قرایت شفاهی آن اعمال میشد. و اما در مورد نامگذاری بر کوی و برزن. این نشانه ارادت به گذشته و سوابق این مکانهاست چه جای نگرانی میبینید؟ به فردی علاقه مندید و نامش را بر فرزندتان میگذارید و آرزومندید که فرزندتان همچون او شود آیا ایراد دارد؟
تمام دنیای امروز شهر ها خواهر خوانده هم میشوند و نام از یکدیگر میپزیرند. ما که تاریخمان اتصالمان داده. آیا این جای افتخار نیست. حالت خوش باشد خجندی و کندهاری و پنجشیری و غزنینی که در این کوچه های تهران گام میگذاری و احساس آرامش داری. ما یک ملتیم.

>>>   اهمیتی ندارد چون یکی ازبهترین خیابانهای تهران خیابان پاکستان وخیابان محمدعلی جناح است

>>>   نتیجه‌ی ورود قبیله‌ی اوغان به سیاست و حکومت در وضعیت امروز افغانستان تبلور یافته است و نیاز به توصیف بیشتر نیست!!!!!

>>>   به دکتر فروتن
شما به فکر حکومت خودت باش
این دو کشور سیصد سال است از هم جدا شدند
......

>>>   اصلا کسی در ایران هیچ علاقه ای به یکی شدن این کشورهایی که گفتی با هم ندارد
خواهشا بحث حمایت از پنجشیر و زنان افغانستان را به خودت و جامعه مهاجر نگیر
خوب نیست وقتی مردم ایران حمایت میکنند توهم به سراغت بیاید که مردم ایران بخاطر حکومتشان سکوت کردند وگرنه فریاد میزدند تمام افغانستان بیان ایران
ایران از قومیتهای مختلف تشکیل شده و ما فارسها فقط بخشی از آن هستیم و همین نقشه گربه شکل با اقوامش رو دوست داریم یکی از قومیتهای ایران عرب است همون که جلوتر از همه جلوی صدام ایستاد
چند نفر رو موقع سیگار خریدن دیده به چه نتایجی رسیده تازه دکتر هم هست

>>>   داریوش:
نفر دوم چنان متعصبانه صحبت میکند که معلوم میکنداز اسلام و لوازم مسلمانی خبر ندارد؟
حتما هم ندارد و احتمالا از خارچ نشیتانی هست که دلسوزی برای ملت افغانستان را مطابق دستورات اربابان غربی - عربی در فحش دادن به ایران یافته است!
خدمت ایشان عرض شود داشتن حجاب و نماز خواندن عربی و انجام هزار مناسک دیگر بخاطر دینداری و اسلام آوردن است و ربطی به اعراب ندارد و در همه دنیا مسلمانان این کارها را انجام می دهند ..پس باید گفت فرهنگ همه عربی است؟
اسلام و قرآنی که تو نمی شناسی دینی فرا زمانی و فرا مکانی و برای همه اقوام و ملل و برای همه زمانها نازل شده و جهانی است ولی لاجرم می بایست در یک نقطه و به یک زبان صادر میشده که مصلحت خدا صدور بزبان عربی بوده و لذا صرفا خواستگاه و زادگاهش در حجاز بوده است.
اما درباره زبان ایران عرض شود در حمله اعراب به کشورها به بهانه اسلام، تنها کشوری که به لحاظ غنای فرهنگی زبانش تغییر نکرد و صرفا رسم الخط ان عوض شد ایران بزرگ بوده است.
هرچند اگر کار دست امثال حضرتعالی بود شاید بدتان نمی آمد در توهم و خیال پیشرفت! بصورت کاملا اختیاری! و مثل آتاترک، رسم الخط را به زبان اربابانتان یعنی انگلیسی و لاتین درآورید.

>>>   پاکستان چهل میلیون شیعه دارد که به شدت طرفدار ایران هستند و متاسفانه ایران نتوانسته برای آنها کاری کند باید بهشان برسد
خیلی مردمان نجیب و خوبی هستند
با اینکه ایران تا بحال شیعیان پاکستان کاری نکرده ولی تا کوچکترین توهینی از سوی آمریکا شود سریع میریزن در خیابانها تظاهرات میکنند
بعد از ترور سردار سلیمانی میخواستند سفارت آمریکادر پاکستان رو با خاک یکسان کنند
مخصوصا شعیان کشمیر که خودشان میگویند ایران کوچک وتقریبا شیعیان لبنان و پاکستان بطور کامل دوستدار ایران هستند.یک خیابان به نام کشمیر ضروریست

>>>   اسم خیابان پاکستان و محمدعلی جناح عوض کنید
بزارید هزارستان یا هزاره جات همون قبیله جات
اسم خیابان محمد علی جناح هم بشود
راستی اسم رییس قبیله شما چیه؟
هر چی بود اون رو بزارید
روابط با عراق مخصوصا حشد شعبی را محدود کنید چون قبیله آنرا به چشم هوو میبیند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است