وزیر طالبان تحت تعقیب آمریکا کارش را آغاز کرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۶    ۱۴۰۰/۶/۲۱ کد خبر: 168331 منبع: پرینت

سراج‌ا‌لدین حقانی، وزیر دولت طالبان که در "بالاترین سطح تحت تعقیب" پولیس فدرال آمریکا قرار دارد، کارش را به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان آغاز کرده است.

برخی از اعضای کابینه طالبان را افراد تحت تعقیب پولیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای) هستند، از جمله سراج الدین حقانی که در سایت اف‌بی‌آی به تازگی جایزه "اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود" را از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است.
به گزارش‌ بی بی سی، روزنامه نگاران نزدیک به طالبان روز جمعه نشر کردند، سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی در مراسمی کارش را در وزارت داخله افغانستان آغاز کرده است.

براساس گزارش این منابع در مراسم معارفه او، شیخ عبدالحکیم حقانی، رییس هیات مذاکره کننده طالبان در دوحه و خود آقای حقانی سخنرانی کردند.
طالبان می‌گوید افراد آنها باید از فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل خارج شوند.

محمد حسن آخوند که "رییس‌الوزرا" کابینه طالبان معرفی شده نیز در فهرست سیاه تحریم سازمان ملل قرار دارد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نشر بیانیه‌ای روز پنج شنبه در توییتر نوشت که "موضع تازه آمریکا در مورد فهرست سیاه نقض توافقنامه دوحه است."

طالبان در بیانیه‌ای گفته که برخی از اعضای کابینه طالبان در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند و "هنوز" تحت تعقیب هستند.
در بیانیه طالبان آمده که "امارت اسلامی این موضع را نقض آشکار توافق دوحه می‌داند که نه به نفع ایالات متحده و نه به نفع افغانستان است."

شبکه حقانی چیست؟
آمریکا شبکه حقانی را در سال ۲۰۱۲ در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است، در حالی که نام گروه طالبان در این فهرست وارد نشده است.
سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی متهم است که برخی از مرگبارترین حملات در دو دهه‌ گذشته را انجام داده است.

در سایت پولیس فدرال آمریکا سراج الدین حقانی یک "ترویست بین‌المللی" خوانده شده و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای ارایه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود، اختصاص داده است.
آقای حقانی در مقاله‌ای که در سال ۲۰۲۰ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت و در آن خواهان صلح شده بود، موجب افزایش شهرت او شد. در این مقاله به این موضوع اشاره نشده بود که وجه تسمیه شبکه حقانی پس از آن بود که خانواده او عامل شماری از مرگبارترین حملات به غیرنظامیان افغان معرفی شدند.
خانواده حقانی نیز وجود شبکه حقانی را انکار می کنند و اصرار می ورزند که آنها اکنون بخشی از طالبان هستند.

اف‌بی‌آی برای خلیل ‌الرحمن حقانی، کاکا (عمو) او که وزیر امور مهاجرین تعیین شده نیز ۵ میلیون دلار تعیین کرده است.
در سایت ضد تروریسم دولت آمریکا شبکه حقانی "کشنده ترین و پیچیده ترین گروه" خوانده شده است.

دستکم ۵ عضو کابینه طالبان از فرماندهان مهم شبکه حقانی هستند. اما طالبان می‌گوید شبکه حقانی بخشی از امارت اسلامی هستند و "نام و تشکیلات جداگانه‌ای ندارند".
طالبان، موضع آمریکا در مورد افراد تحت تعقیب را "تحریک آمیز" و "دخالت در امور داخلی افغانستان" خوانده و گفته که به شدت رد می‌کند.

دو سال پیش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور وقت افغانستان در بدل رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی از اسارت طالبان و زمینه سازی برای گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان تصمیم به رهایی انس حقانی گرفت که فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است.

پس از اعلام فهرست اعضای کابینه طالبان وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از ترکیب این کابینه ابراز نگرانی کرد.
اما، آمریکا می‌گوید ما طالبان را براساس عملکرد و نه گفتارش مورد داوری قرار می‌دهیم."
طالبان قبلا تاکید بر اعلام دولتی همه شمول می‌کردند اما کابینه‌ای که اعلام شده، ترکیبی از مقام‌های شورای رهبری این گروه هستند.

مایکل سمپل، معاون پیشین یوناما به بی‌بی‌سی گفت: طالبان بیشتر بازماندگان اداره طالبان در سالهای ۱۹۹۶-۲۰۰۱ همراه با شماری از افرادی که در شورش گروه را در این سالها رهبری می‌کردند و قدرتمندترین افرادش را در این کابینه یکجا کرده اند.
به گفته او، کابینه طالبان به ویژه "حتی همه شمول جنبش طالبان نیستند، و اعضای برجسته دیگر این گروه بیرون مانده اند."

در همین حال، چهار تن از پنج مقام طالبان که در ۳۱ می ۲۰۱۴ از زندان گوانتانامو در بدل رهایی یک سرباز اسیر آمریکایی آزاد شدند، اکنون عضو کابینه طالبان شده اند.
این افراد شامل عبدالحق وثیق، محمدفاضل مظلوم، خیرالله خیرخواه، نورالله نوری و محمدنبی عمری در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی رها شد که مدت پنج سال در اسارت طالبان بود.
این مقام‌های طالبان هر کدام ۱۲ تا ۱۳ سال در بازداشتگاه گوانتانامو به سر بردند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فدرال آمریکا
حقانی
نظرات بینندگان:

>>>   مگر خود امریکایی ها ازین جنایتکاران بهتر اند ؟؟!!
آتش خاوری

>>>   سراج الدین حقانی خودش خودرا کشف کردوآدرسش رااینگونه افشانمود: سراج الدین حقانی وزیر داخله امارت اسلامی افغانستان. پس ده میلیون دالر به شخص خودش تعلق می گیرد.ایف بی آی هرچه زودتر پول رابه حسابش واریزنماید.ورنه ... بلعجبی های روزگار راببین.

>>>   هرچی از طالب متنفریم ضرب هزار کن از حقانی ها متنفریم خدایا چرا خانوما نجنگن چی میشد شرعا اجازه داشتم برم افغانستان تفنگ بگیرم دستم بجنگم پس در همچین شرایطی که مردا نمیخوان بجنگن چه باید کرد اخرش که بلاخره مرگه دیگه حداقل از غصه حرص نمیمیری از گلوله میمیری
کدوم بچه یتیمی بزرگ نشده که بچه من نشه ایناهم مثل هزاران بچه بی مادردر افغانستان من تحمل ندارم ببینم هرچی تروریسته جمع شده واسه ملت بیچاره ما حکومت کنه خدایا کجای اینا اصلا شبیهه ادمه حالاوزیر که بماند بخدا قسم هزاربار به مرگ راضی ترم تا به این اوضاع وطن درحالیکه هیچ کاری از من ساخته نیست

>>>   عجب مزحک است حقانی نه مخفی است نه فراری امریکا حتی می داندحقانی ورشب وروزچه می خوردوکجامی خوابدچرانمی گیرد

>>>   فرق نمیکند افراطیون و ترویستان عرب پاکستانی و طالب با اتحاد آهننین بیرق سرخ حزب کمونیست چین را بلند میکنند و در زیر این بیرق قول معادن افغانستان را برهبری دولت و اردوی پاکستان به چین داده اند. سگان زنجیری و جنگی امریکا هوای کمونیست شدن دارند و از سرمایه داری سیر شده اند جهاد جهاد افراطیون عرب و پاکستانی دین و خدا را میروشند این است اسلام واقعی افراطیون ترویست و پاکستان....
استقبال مجاهدین طالبان و افراطیون عرب، پاکستانی و طالبی از حزب کمونیست چین برای تطبیق اصلی اسلام در افغانستان. افراطیون برهبری آی اس آِی پاکستان و بفرمان اردوی پاکستان میخواهند قبله مسلمین را از عربستان به سوی حزب کمونیست چین انقال دهند زیرا پاکستان به سرمایه چین احتیاج دارد زنده باد اسلام کمونیستی افراطیون عرب پاکستانی و طالبی برهبری پاکتسان.
اخطار هشدا اخطار هشدار به چین؟؟؟؟؟!!!!!!!
سیاسیون و نظامیان پاکستان جهل و سه سال از امریکا و ناتو ملیاردها دالر و یورو گرفتند و در آخر با پلانفورم امریکا تمام تروریستان خاورمیانه و پاکستانی را در جا دادند و افغانستان را به دوره اول طالبان عقب بردند پلان آی اس آی پاکستان است که پای چین را به جنگ داخلی افغانستان بکشاند و این با برای چندین دهه ین چینی رشوت بگیرد و چین از ترس ارسال تروریستان به سینکیانک مجبور است به پاکستان بمثل امریکا باج بدهد. شاید تریلیونها سرمایه چینی را در معادن نابود کند و چین را بروز سیاه امریکا بنشاند. وقتی امریکا و انگلیس فریب دروغگویان و شیطانهای ملعون پاکستانی را خوردند چینیهای از همه چیز بیخبر هزار درصد در دام حیله های پاکستان میافتند و بدنام و نابود میشوند افغانستان گورستان امپراتوریها و قدرتهای برزگ عالم است این با قرعه را پاکستانیها بنام چین زده اند. مبارک تان باد رهبر حزب کمونیست چین که افراطیون اسلامی و مجاهدین فی سبیل الله پاکستانی، عربی و طالبابی به رهبری القاعده و آی اس آی پاکستان و سی آی ای امریکا این با از حزب کمونیست لائیک و ضد خدای چین استقبال میکنند. ای بیخبران و خامها و ناشیهای بیچاره که پول چشمان شما را کور کرده است از ارتش سرخ شوروی درس بگیرید که هیمین پاکستان و امریکا و انگلیس و ناتو آنها را متلاشی کرد و برای مدتیها جهان دوقطبی را بیک قطبی تبدیل کرد. امروز به خیال خام پاکستانیهای دروغگو، فریبکار و مزدور انگلیس و امریکا و تروریستان عرب بپای خود به میدان اعدام و مرگ میروید. پاکستانیها برای تان میدان هوایی بگرام این جاسوسخانه امریکایی و زندان بزرگ امریکا را دام بزرگ میسازند و شما چینیها بیخبر، ناآگاه و حریص را در آنجا گور میکنند و در زندان سی آی ای امریکا و آی اس آی پاکستان میاندازند دیگر برای تان راه نجاتی نیست باید بدتر و بیشرمانه تر و زبون تر از امریکاییها فرارکنید و همه بازی را به کشورهای ناتو ببازید. هشدار هشدار هشدار؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است