تعهد یک میلیارد دلاری برای کمک‌های به افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۲    ۱۴۰۰/۶/۲۳ کد خبر: 168359 منبع: پرینت

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید شرکت کنندگان در نشست اضطراری کمک به افغانستان متعهد به کمکهای بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شده‌اند.
سازمان ملل میزبان اجلاسی در ژنو سوییس برای جمع آوری پول به منظور کمکهای بشردوستانه به مردم افغانستان بود؛ سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار نیازمند است.
این سازمان درباره فاجعه انسانی در افغانستان بعد از به قدرت رسیدن طالبان هشدار داده است.

اندرو پترسون، یکی از کارکنان برنامه جهانی غذای سازمان ملل در کابل گفته می‌تواند تضمین دهد که نه غذا و و نه پول به دست طالبان نخواهد رسید و مردم نیازمند این کشور مستقیما این کمکها را دریافت خواهند کرد.
حدود یک سوم از ۶۰۶ میلیون دلاری که سازمان ملل به دنبال آن است، در صورت تامین، توسط برنامه جهانی غذای سازمان ملل هزینه خواهد شد.
لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در این کنفرانس وعده داده ایالات متحده ۶۴ میلیون دلار بصورت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان خواهد داد.

هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان که از شرکت کنندگان این کنفرانس بود گفته خیرین بین‌المللی بعد از ۲۰ سال حضور در افغانستان، "وظیفه اخلاقی" دارند به این کشور کمک کنند.
پیش از این کنفرانس چین اعلام کرده بود محموله‌های غذا و دارو به ارزش ۳۱ میلیون دلار به افغانستان ارسال خواهد کرد؛ پاکستان هم هفته پیش اقلامی نظیر روغن خوراکی و دارو به این کشور ارسال کرده بود.

در نظرسنجی که این سازمان طی ماه جاری و ماه گذشته (سپتامبر و اوت) انجام داد به این نتیجه رسید که حدود ۹۳ درصد شهروندان افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند "که دلیل عمده آن نبود پول برای تهیه غذاست."
در کنفرانس ژنو به غیر از دبیرکل سازمان ملل، پیتر مائورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و همچنین نمایندگان کشورها هم حضور دارند.

همزمان فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به کابل سفر کرده تا وضعیت "فاجعه انسانی" در این کشور را بررسی کند؛ او نیازهای شهروندان افغانستان را "شدید" خوانده است.
آقای گراندی گفته است در این سفر همچنین وضعیت سه و نیم میلیون افغان که بی‌خانمان شده‌اند را هم ارزیابی خواهد کرد.

بنابر اعلام سازمان ملل افغانستان به اقلامی نظیر غذا، آب سالم، دارو و امکانات بهداشتی "نیاز فوری دارد."
سازمان ملل در بیانیه‌ای گفته: افغانستان وضعیت "وخیمی" دارد و با درگیری‌ها، خشکسالی شدید و همه‌گیری کرونا دست به گریبان است.
در این بیانیه همچنین آمده "نیمی از جمعیت این کشور از قبل (به قدرت رسیدن طالبان) به کمک نیاز داشتند" و "اتفاقات اخیر آسیب پذیری را بیشتر کرده است."
سازمان ملل می‌گوید: "اقتصاد با کمبود پول متوقف شده و نگرانی درباره حقوق زنان و دختران در حال افزایش است."
حتی پیش از تصرف این کشور به دست طالبان در ماه گذشته، بیش از ۵۵۰ هزار نفر به دلیل درگیری‌ها مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند؛ تخمین زده شده حدود ۳ و نیم میلیون نفر در داخل این کشور آواره شده‌اند.
به غیر از این، مردم افغانستان با مشکلاتی نظیر خشکسالی شدید و کمبود منابع غذایی دست به گریبان بوده‌اند.

اتفاقات اخیر در حالی است که حتی پیش از سقوط کابل در ماه گذشته، نیمی از جمعیت افغانستان؛ حدود ۱۸ میلیون نفر برای گذراندن زندگی وابسته به کمک بودند.
مقامهای سازمان ملل و نهادهای فعال در کمک‌های بشردوستانه می‌گویند تعداد افراد نیازمند با توجه به خشکسالی و همچنین کمبود منابع مالی و غذا احتمالا بیشتر خواهد شد.
قطع ناگهانی میلیاردها دلار کمک بین‌المللی توسط دولتهای خارجی پس از سقوط حکومت حاکم در افغانستان و اعلام پیروزی طالبان فشار را بر برنامه‌های سازمان ملل در افغانستان افزایش داده است.

آنتونیو، گوترش، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به مضیقه‌های مالی سازمان تحت مدیریتش هفته پیش گفته: "در حال حاضر سازمان ملل حتی قادر نیست حقوق کارمندان خودش را بدهد."
به گزارش بی بی سی، سازمان جهانی بهداشت، دیگر نهاد سازمان ملل که بخشی از این درخواست بین‌المللی برای کمک به افغانهاست در صدد احیای صدها مراکز بهداشتی در این کشور است که با توقف کمکها توسط خیرین، در آستانه بسته شدن قرار گرفته‌اند.
هزاران نفر از ماه گذشته و با به قدرت رسیدن طالبان کشورشان را ترک کردند.

همزمان عبدالغنی برادر از رهبران طالبان و معاون نخست وزیر در بیانیه‌ای صوتی گزارش‌ها درباره مرگ خود را تکذیب کرده است؛ پیشتر در شبکه‌های اجتماعی اخباری درباره مرگ او منتشر شده بود.
او در این پیام صوتی گفته: "من همیشه در سفر بوده‌ام؛ هر جایی که الان هستم، همگی خوبیم و برادران و دوستان من هم خوبند."

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تعهد جهان
افغانستان
سازمان ملل
نظرات بینندگان:

>>>   خزانه دولت خالی است و مردم زیره خط فقر هستند مردم افغانستان به کمک فوری نیاز دارند ، امیدوارم هر چه سریعتر این کمک یک میلیاردی دلاری به خزانه دولت واریز شود و ما بتوانیم از ان در رفای مردم ،ومعیشت مردم استفاده کنیم
حبیب الله یوسف زی

>>>   عده ای از کشور ها هزار ها چند بیشتر ازانچه بما کمک میکنند قبلا ازینجا برده اند وتاراج وچپاول نموده اند وتعداد از انها تحت تاثیر روابط بین المللل وبین الدول مساعدت مینمایند وما که به این کمک ها دل خوش مینمایم اکثریت قاطع وقاطبه ای ملت عزیز پول اسارت و به دام افتیدن خودرا از خارجی ها باز می ستانند طبیعتا افغانها همت بلند واستغنای فطری دارند در جهان بجز انهای که به کمک های دولت ها روز میگذرانند در هر جا بخود کسب وکار جستجو مینمایند واز زحمت دست خود روزی کمای مینمایندوبه زبان حال به امریکا وانگلیس واروپا و... میگویند مارا زخیر تو امید نیست شر مرسان خوب بیاد دارم یک مجاهد درزمان جهاد به امریکا جهت تداوی برده شده بود برایش تابعیت امریکا را پیشنهاد نمودند قبول نکرد وواپس به وطن عزیز باز گشت ویک زمانی پاسپورت افغانی در جرمنی وبسیار کشور های جهان ویزا کار نداشت در میدانهای هوای برای شان ویزا میدادند وبه افغانها پاسپورت جرمنی وبسیار کشور ها را پیشنهاد مینمودند قبول نمیکردند این همه خواری وذلت را بر ما استعمار های سرخ وسیاه تحمیل نمودوخواستند تا غرور وعزت نفس افغانها را بشکنند ومارا توهین وتحقیر نمایند وجیر خوار خوان هرکس وناکس کنند چه خاصه که امروزه روی نقشه ها وبرنامه های استعماری دراز مدت مارا به دام اجیر ها ونوکرهای دست ساز خود قرار داده وخود در غندی شر نشسته حالت زار وپریشانی این ملت ازاده را تما شا می بینند
انا لله وانا الیه راجعون
حاجی ولایت خان صافی از کاپیسا مقیم پاریس

>>>   با این جبری که 'مولی کراسی' های جنایتکار بر مردم درد کشیده یی تحمیل کردند دیگر اجازه ندارند که هیچ کشور و یا رژیمی را محکوم به رعایت نکردن حقوق بشر نمایند. من میگفتم ولی همه میخندیدند مگر خوب شد که خودشان ثبوت کردند که 'مولی کراسی' یعنی دشمنی خرپول ها بر ضد مردم و قوانین بشری.
آتش خاوری

>>>   به حبیب الله یوسفزی
اولا انها قرار نیست پول رو به شما طالبان یا در حساب خزانه شما طالبان بریزند
بلکه با آن پول غذا و لباس و دارو برای مردم تهیه میکنند و از طریق نهادهای بشردوست مستقیما به دست مردم میرسانند و احمق نیستند آن همه پول را بعد شما بدهند تا با آن پول مردم را کشتار کنید
دوما جامعه جهانی و کشورهای همسایه بجز پاکستان توقعات خود را از دولت همه شمول بیان کرده اند
تا آن زمان هیچ پولی به شما داده نمیشود و صرف بصورت کمکهای بشردوستانه به مردم میرسد

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است