دوراهه‌ی سرنوشت‌ساز
فقر، بی‌سرنوشتی، بحران اجتماعی و سیاسی سبب می‌شود تا طالبان به پیش‌فرض‌های جامعه‌ی جهانی با مدارا برخورد کنند. این‌کار سبب ایجاد فرصت‌های خوب خواهد شد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۳    ۱۴۰۰/۷/۵ کد خبر: 168507 منبع: پرینت

فرصت‌ها و چالش‌ها دو عنصر مشترک و متضاد دارند:
۱. شما در برابر پیش‌فرض‌ها قرار می‌گیرید. هماهنگی با پیش‌فرض‌ها و تلاش برای رفع تضاد ها فرصت خلق می‌کند. جدال با پیش‌فرض‌ها چالش به بار می‌آورد.
۲. شما در برابر تصمیم‌های راه‌بردی، برای استفاده یا دفع پیش‌فرض‌ها قرار می‌گیرید. تصمیم هدفمند راه‌بردی فرصت خلق می‌کند. تصمیم احساساتی و کوتاه‌مدت منازعه به بار می‌آورد.

طالبان در برابر این انتخاب مهم قرار گرفته‌اند:
۱. فقر، بی‌سرنوشتی، بحران اجتماعی و سیاسی سبب می‌شود تا طالبان به پیش‌فرض‌های جامعه‌ی جهانی با مدارا برخورد کنند. این‌کار سبب ایجاد فرصت‌های خوب خواهد شد.
۲.طالبان باید شهامت داشته‌ باشند که تصامیم راهبردی مؤثر برای تعامل با جهان اتخاذ کنند و خواست‌های تندروانه ایدیولوژیک خود را کاهش دهند.

در نتیجه فرصت‌های که به بار می‌آیند:
۱. به رسمیت‌شناسی که راه را برای ثبات سیاسی فراهم می‌سازد. دولت‌های چین، روسیه، ایران، قطر و پاکستان در کمین نشسته اند تا طالبان نخستین گام‌ها را بگذارند. آن‌گاه دولت‌های غربی نیز وضعیت را نظارت خواهند کرد و برای رفع بحران مهاجرت و حمایت‌های بشردوستانه با طالبان داخل تعاملات خواهند گردید. این‌کار راه را برای سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل هم‌وار خواهد کرد.

۲. توسعه‌ی تعاملات اقتصادی با جهان که سبب ثبات اقتصادی می‌شود. چین نیاز جدی به هم‌کاری منطقه‌ای با طالبان دارد. نگاه چین به افغانستان از دهلیز ژیواکنومیک می‌گذرد. کشور های چون روسیه، قزاقستان و ایران نخستین گام های اقتصادی را در پی چین خواهند گذاشت. هند و کشور های غربی در تلاش رقابت با چین برمی‌آیند که قطعا به نفع افغانستان خواهد بود.

۳. آرامش و بهبود روان جمعی که سبب ثبات اجتماعی خواهد شد. این‌کار گسترش مهاجرت را قابل کنترول خواهد ساخت. کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه و آسیای میانه به این مؤلفه بسیار دلبستگی دارند.

اگر طالبان پیش‌فرض‌ها را نپذیرند و آنان را به چالش تبدیل کنند چه به بار می‌آید:
۱. انزوا در روابط بین‌الملل که سبب بی‌ثباتی سیاسی می‌شود.
۲. انزوای اقتصادی که سبب گسترش فقر خواهد شد.
۳. زخم روانی اجتماعی که سبب افسردگی جمعی خواهد شد.
این سه نوع انزوا زوال هر گونه دولت را در پی دارد. در آن‌صورت دیر یا زود زوال طالبان فرا می‌رسد.

ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
جامعه جهانی
نظرات بینندگان:

>>>   آقای ملک ستیز!
کشور ایران از دهه ها بدینسو از سوی جامعه جهانی مورد تحریم های اقتصادی قرار دارد.
چه تأثیری بالای دولت ایران داشته است؟
جامعه جهانی نمیتواند مردم یک کشور را با تحریم های اقتصادی قتل عام کند.
معلومدار کمک های بشردوستانه ادامه می یابد.
در عرصه اقتصادی.بدون آنهم طالبان کدر های مسلکی ندارند و بهانه شان هم تیار که مورد تحریم های اقتصادی جهانی قرار دهیم و معاش مامورین دولت را داده نمیتوانیم و مردم بیکار و خانه نشین میشوند و طالبان میمانند و عواید کشت خاشخاش و مواد مخدره و کمک های بشردوستانه جهانی.
خان هایی که حالا از شکم سیر بخاطر حقوق زنان تظاهرات میکنند،با چادری در سر در پشت نانوایی ها بخاطر گرفتن دو دانه نان زیر دست و پا خواهند شد و یا شلاق طالبان را خواهند خورد.

>>>   امید است که رهبری طالبان موضوعات سرنوشت ساز را درک کرده ، خوانده، فهمیده و اجرا نمایند. آنها باید بدانند که مملکت داری و خدمت برای مردم تنها با وضع قوانین در قسمت زن‌ها، درس، تعلیم، کار و گشت و گذار آنها و ریش ماندن مرد ها خلاص نمیشود.

>>>   جناب داکتر ستیز هم مانند اکثری به اصطلاح (روشنفکران) موسمی افغانی و دانشمندان دانشگاهی٬ حالا تلاش زیاد به خرچ میدهند تا نظریات معقول و سازنده خویش را داوطلبانه به طالبان ارایه کنند؛
بدینمعنی که ایشان حالا مشاور پالیسی بدون مزد به رژیم مزدور و آدمخوار طالبان مبدل شده اند.
زهی سعادت ملتی با روشنفکران معامله گر و مقطعی آن!
البته لینن کبیر پیر وپیشوای کسانانی (به قول ملا های روشنفکر) چون داکتر ستیز ها شناخت کلی از ایشان داشت و بیجا نگفته بود که:
« روشنفکران ماهیت ارتجاهی دارند»
ازینرو به ملک ستیزان زمان خویش چندان اعتماد نمیکرد.

>>>   شتر در خواب بیند پنبه دانه

>>>   بلی اینهاچه با دولت فکر میکند شاید بیشتر برای
بچه فکر کند که خوب بچه پیدا میکند یا چند دانه=

>>>   بعد از جنجال بر سر نمایندگی افغانستان در ملل متحد بین طالبان و نماینده حکومت قبلی افغانستان،فیصله بر این شد که در مجلس سالانه ملل متحد،از افغانستان هیچ نماینده بیانیه ندهد.

>>>   آنچه این روزها در افغانستان روی می دهد بنام طالبان ثبت می شود و نه مردم افغانستان. ناظران سیاسی و بین المللی هیچ اعتمادی به دولت موقتی که تشکیل شده ندارند و وعده های آن را برای ترک شیوه حکومتی که 20 سال پیش در افغانستان برپا کردند نمی پذیرند. مردان جوانی که درخیابانهای کابل، با موهای بلند و ریش نتراشیده، تفنگ به دست می گردند، کمتر شبیه افغان ها هستند و بیشتر شبیه پاکستانی ها و در میانشان موخرمائی ها و چشم روشن هائی که به اروپائی (شرقی و غربی) می زنند. گفته می شود، کابل و شهرهای دیگر در اختیار 27 هزار نیروی نظامی شبکه حقائی القاعده است که رهبرشان وزیر داخله دولت طالبان شده است و یکی دیگر از رهبرانشان رئیس امر به معروف و نهی از منکر. همان که گفته است دست و پا خواهد زد و اعدام ها را شروع خواهد کرد که البته کرده است. ملا برادر که طرف مذاکره و مصالحه با امریکائی ها در قطر بود، ظاهرا از طرفداران اصلاح طلب طالبان است، اما سیر حوادث افغانستان نشان میدهد که او را بزودی یا خانه نشین خواهند کرد و یا به دیدار ملاعمر در آن دنیا خواهند فرستاد. طالبان قرار نبود با اسلحه کابل را بگیرد و همین وعده را به امریکائی ها و اشرف غنی داده بود اما سپاه "حقانی" فرصت را از دست نداد و تفنگ بدست هایش کابل را فتح کردند. در شبکه حقانی، داعش با شعار "خراسان بزرگ" فعال است. رهبران دولت موقت طالبان که سخت در تلاش اند تا به رسمیت شناخته شده و مشروعیت جهانی پیدا کنند، وعده برگزاری انتخابات داده اند، اما رهبران آنها که تفنگ بدست دارند حاضر به قبول هیچ انتخاباتی نیستند. آنها با شبکه پر نفوذ و پر جمعیت حقانی در پیشآور پاکستان در تماس اند. شبکه ای مسلح که دولت پاکستان نیز از آن بیم دارد و بدلیل همین بیم و هراس، زیاد به دولت موقت طالبان در کابل فشار وارد نمی آورد تا سپاه حقانی در افغانستان را علیه خود نکند که اگر چنین شود، شبکه مسلح حقانی در پاکستان وارد عمل خواهد شد. ارتش پاکستان بیش از آنکه نگران مرز 2 هزار و 600 کیلومتری افغانستان- پاکستان و عبور طالبان و یا افراد مسلح و بمب گذاران انتحاری از افغانستان به پاکستان باشد، نگران کانون این خطر در خود پاکستان است. "خود کرده را تدبیر نیست". این مار را پاکستان برای افغانستان در آستین پرورش داد و حالا خود از نیش آن در هراس است. رویاروئی طالبان افغانستان و شبکه حقانی که اکنون هم در دولت است و هم نیروهای مسلحش در خیابان دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. طالبانی که با امریکا مصالحه کرده، اگر از اقوام دیگر افغانستان نیرو بگیرد و در نهایت یک دولت ائتلافی تشکیل بدهد و بتواند ارتش افغانستان را بازسازی بکند، خود از قتل عام جسته است و این همان نکته ایست که شبکه حقانی، القاعده و داعش هم میدانند و به همین دلیل بشدت با تشکیل دولت ائتلافی مخالفت می کنند. بدین ترتیب است که در زیر پوست حوادثی که این روزها در افغانستان می گذرد، یک جنگ گروهی و داخلی در حال رشد است. این نکته ایست که هم روسیه و چین و هم ایران و پاکستان به آن واقف اند و برای آلوده نشدن به این نبرد داخلی خود را کنار کشیده و منتظر سرانجام کارند. شاید سرانجام این تصفیه ها، تجزیه افغانستان باشد. پشتون ها در کابل و قندهار، تاجیک ها و ازبک ها و هزاره ها در هرات و مزار شریف و پنجشیر. باید منتظر بود. "شب آبستن است، تا چه زاید سحر"!
برای ایران فعلا مهم ترین اقدام جلوگیری از پخش فراریان و مهاجران افغان در جای جای ایران است زیرا معلوم نیست درمیان آنها چه کسانی وارد ایران می شوند و در آینده چه نقشی خواهند داشت. تاریخ سلطنت صفویه، که قندهار و هرات زیر نگین آن بود را باید یکبار دیگر و با دقت خواند. در زیر همین نگین "میرویس خان" پشتون سر برآورد و دست دردست محمود افغان که او نیز پشتون بود گذاشت و اصفهان، پایتخت صفویه به محاصره افغان هائی درآمد که اجداد همین طالبان و حقانی ها بودند.

>>>   اگر به طالب کمک نشود خود بخود مجبور میشوند که به پاکستان فرار کنند چونکه از راه جور و چپاول نمیشود حزینه و مخارج یک مملکت را تامین کرد طالبان افراد کارکشته و سیاسی ندارند ملا که نمیتواند توسط تاویز و جادو جمیل و دروغ گویی همه امورات مملکت را پیش ببرند ان شاالله که سر شکسته و شرمنده تاریخ شوند و دیگر هیچ وقت نام جهاد را نگیرند...
شکریه و زحل

>>>   مطالب آقای ملک ستیز معقول بود امیدوارم طالبان از خر شیطان پیاده شود و حکومت فراگیر با حضور تمامی اقوام افغانستان تشکیل شود .تندروی امثال حسن روحانی در اوایل انقلاب اسلامی ایران باعث سرخوردگی ایشان در دهه های بعد در برابر غربیها شد بطوریکه از موضع تند اولیه سال ۶۰شمسی به موضع انفعالی سال ۹۸شمسیی رسید پس بنا به فرمایش مولای متقیان خیر الامور اوسطها.از ابتدا باید عاقلانه اندیشید و میانه رفتار کرد.
عبدالله از ایران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است