بازتاب فساد و جنایت رژیم غنی در رسانه های جهان
افغانستان "جنگ خوب" آمریکا بود و غنی جنگ سالار خوب آمریکا بود. رژیم غنی که توسط پنتاگون، استقرار یافته بود، مانند سایر رژیم ها فاسد و وحشیانه بود 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۵    ۱۴۰۰/۷/۶ کد خبر: 168517 منبع: پرینت

پردازش جنایت و فساد رژیم دکتر غنی مثل شعله های آتش فشان، تا تاریخ است از اعماق زمین فوران خواهد کرد. تبعات جنایت او در پهنهٔ تاریخ جهان بی‌سابقه است. او در یک معامله سیاسی، یک قلمرو بزرگ جغرافیای جهان، یک ملت بزرگ، یک سرزمین پهناور و مادر وطن زخمی و غرقه در خون را طبق سناریوی طراحی شده تسلیم دشمن تاریخی ما پاکستان و لشکر نیابتی طالبی او نمود و خود با سرقت ۱۶۹ میلیون دالر پا به فرار گذاشت و افغانستان را به مستعمرهٔ پاکستان مبدل ساخت.

آگاهان سیاسی جهان همه به این پندار اند که در میان دو فاکتور خارجی و داخلی و سازوکار های اطلاعاتی، سطح فساد و جنایت روز افزون رژیم خشم و نفرت جامعه را به آخرین اوجش رسانیده بود و این وضع حمایت از رژیم را در میان ارتش و جامعه منتفی ساخته بود.

طبق آمار،جامعه جهانی حدود ۱۵۰ میلیارد دالر طی دوران اشغال امریکا، افغانستان را کمک نمود اما به مشکل میتوان اثر این مبلغ بزرگ را در حوزه رفاه و زیر ساخت های اقتصادی، اجتماعی، نظامی، ملت سازی و دولت سازی مشاهده کرد. بخش اعظم این پول ها توسط تیم های مافیای رژیم تاراج گردید و افغانستان کماکان به حیث کشور ویران و فقیر باقی ماند.

افغانستان بنابر تحمل زمین لرزه بزرگ تاریخ، سطح جنایت سران کاخ سفید و اسلام آباد و سیطره لشکر سیاه و نیابتی پاکستان بر قلمرو افغانستان به محور داغ رسانه های جهانی قرار گرفته است.
در تازه ترین وقایع وبگاه «امیریکن پراسپکت» به قلم زک کوپلین شمه ای از جنایت و فساد را در رژیم دکتر غنی تحت عنوان "فساد ریاست جمهوری افغانستان" مورد کنکاش قرار داده ومی پرسد: "چگونه واشنگتن اقدامات شنیع و نابکار اشرف غنی را متوجه نشد."

این مقاله در آغاز خاطرنشان می سازد: "اشرف غنی، رییس جمهور سابق افغانستان، قبل از فرار افتضاح آمیز اش در ماه گذشته، در بین مستبدین مورد حمایت آمریکا، آدم غیرمعمول بود. وی با شجره نامهٔ تکنوکرات و دکترای خود از دانشگاه کلمبیا به نخبگان سیاست خارجی واشنگتن متوسل شد.
او از قابلیت حساسیت های آمریکایی برخوردار بود. هکذا توانست ولینعمتان اش را افسون سازد. آتلانتیک نوشت: "او کلمات مناسب برای گفتن را می دانست." پس از انتخاب وی در سال ۲۰۱۴، مجله آمریکایی تایید کرد که چگونه، غنی برخلاف سلف خود هرگز با هیچ سیاستمدار آمریکایی با نمایش تصاویر ناخوشایند از کودکان افغان که از ترس حملات شبانه پنتاگون ترسیده بودند، مواجه نگردید. افغانستان "جنگ خوب" آمریکا بود و غنی جنگ سالار خوب آمریکا بود. او همچنین در پوشانیدن ساز خود مهارت داشت.

نویسنده مقاله نقش او را در برهم زدن برنامه صلح باطالبان و ریاکاری ها او را در میان نخبگان آمریکا و آلودگی او را با فساد مورد نگرش قرار داده مینویسد:"حتی در حال حاضر، خارج از تصمیم خود برای ترک کشورش در زمانی که هنوز فرصتی برای مذاکره برای حل و فصل سیاسی با طالبان وجود داشت، غنی تا حد زیادی به عنوان یک شخص لکه دار و ناکام اما ظاهرأ فساد ناپذیر معروف شده است، اما این یک نمایش ظاهری است. ارتباط ناکامی های غنی در نمایش مدیریت استادانه و نامردی شخصی وی، به نخبگان آمریکایی اجازه می دهد تا از پذیرش حقیقت پشت پیروزی طالبان اجتناب کنند" به باور نویسنده اشغال نظامی به دلیل فساد و رفتار وحشیانه شکست می خورد و رژیم غنی، که توسط پنتاگون و حامیانش در واشنگتن، استقرار یافته بود، مانند سایر رژیم ها فاسد و وحشیانه بود.

نویسنده به این پندار است :"حکومت غنی با خشونت، جنگ سالاری و ترور حفظ شد.از زمانی که وی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید، آلوده شد.نوارهای فاش شده نشان داد که مسئولین انتخابات،صندوق های رأی را به نفع غنی پر کرده اند.در یادداشتی که توسط نیویورک تایمز به دست ، آمده است: "[با توجه به نزدیک بودن ظاهری انتخابات و دخالت افسر ارشد انتخابات در تقلب،تقریباً غیرممکن است که بفهمیم چه کسی برنده شده است." غنی پس از آنکه ایالات متحده توافقنامه تقسیم قدرت با نزدیکترین رقیب اش را میانجی گری کرد ، رسماً رئیس جمهور شد. جان کری ، وزیر امور خارجه آن زمان، توافق غیر دموکراتیک را "پیروزی دولتمردی" خواند. اما در مبارزات انتخاباتی مجدد غنی در سال ۲۰۱۹، که با اتهامات مشابهی در زمینه پر کردن آرا مواجه بود، افغان هایی که به مشروعیت انتخابات اعتماد نداشتند،کمترین رای را به ثبت رسانیدند.

نویسنده در بخشی دیگری از مقاله خویش،نقش سرویس های مخفی وجوخه های ترور و کشتار اشرف غنی را که در همبستگی با آی اس آی پاکستان در قتل و کشتار ۶۵ هزار نیروی ارتش و قتل های زنجیرهٔ از جمله کشتار بیرحمانه خبرنگاران و ژورنالیستان کشور و قتل مردمان غیر نظامی دست داشت، مورد کنکاش قرار داده می نگارد:"

آژانس اطلاعاتی کشور و شورای ترسناک امنیت ملی، مخالفان سیاسی غنی را ترورکرد. آنها همچنین با سیا و نیروهای ویژه ایالات متحده در حملات شبانه که به دلیل کشتار افراد غیر نظامی،غیر قانونی بود در مناطق روستایی ، هماهنگ شدند.
این جنایات به مهاجرت افغان های روستایی به آغوش طالبان کمک کرد".

در بخش دیگر این مقاله آمده است :"غنی، در طول نزدیک به هفت سال قدرت خود، راه هایی را برای ثروتمند سازی برادر، خسربره و دیگر اعضای حلقه نزدیک داخلی خود دریافت. در آپریل امسال، من یک تحقیق دو ساله را که توسط پروژه جنایات سازمان یافته و فساد منتشر شد نوشتم و مشخص شد که دفتر رییس جمهور افغانستان اجازه غیرقانونی منحصر به فردی را برای شرکت خصوصی یک پیمانکار نظامی آمریکایی برای خرید ،وفروش« کرومیت فلزی » را از معادن محلی افغانستان صادر نموده است. به طور معمول خرید مواد از این نوع معادن ممنوع بود".

نویسنده درجای دیگری اذعان میدارد:"اسناد محرمانه به دست آمده از امارات متحده عربی، جایی که غنی پس از برکناری اش انجا گریخت،نشان می دهد که برادرش،حشمت غنی سهامدار ۲۰ درصد از زیرمجموعه های پیمانکار نظامی بود که این قرارداد ها را به دست آورده بود.

چند سال پیش،روزنامه پژواک افغانستان یک قرارداد غیر قانونی دیگر را فاش کرد. یک شرکت مستقر در بیروت بنام، «خطیب و عالمی » بدون سپری نمودن پروسه مناقصه عمومی با دریافت مجوز کار معتبر از دولت ،۱۶ میلیون دلار قرارداد از دولت افغانستان دریافت کرد. بعداً،مقامات دولتی افغانستان اذعان کردند که این قرارداد توسط ریاد صعده، برادر بانوی اول افغانستان،رولا غنی وبا واسطهٔ او انجام شده است".

بر قول نویسنده ،غنی شخصاً در این مراسم حضور داشت. زیرا تدارکات ملی افغانستان قرارداد پرسش برانگیز دیگری را در سال ۲۰۱۹ امضا کرد. دولت قرارداد مالکیت۱۱میلیون دلاری مخابرات وجمع آوری کرایه را به مالک یک شرکت کوچک خطوط هوایی بی تجربه و منقرض شده بنام « بوستوس گروپ» اعطا کرد.

با وجود این معاملات ،روایاتی در پیرامون فساد ناپذیری غنی باقی مانده است. از نظر نخبگان سیاست خارجی واشنگتن، غنی این عقیده را داشت که اگر یک تکنوکرات تحصیلکرده را به عنوان زعیم انتخاب کنید، می توانید حملات هواپیماهای بدون سرنشین و حملات کماندویی را برای همیشه تداوم بخشید. اما روشن است که اکنون طالبان کابل را تصرف کرده اند واین یک خیال پردازی بود. یک تکنوکرات تحصیل کرده نیز قابل فساد است؛

با احترامات بی پایان
عارف عرفان
لندن،سپامبر۲۰۲۱
منابع :American Prospect،BY ZACK KOPPLIN SEPTEMBER 20, 2021


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
اشرف غنی
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   بلی این قوم از سال == 1747میلادی جنایت کردن
آدم کشتن خاگ راه فروختن ناموس وطن را فروختن
از اول اینها نو کر برای آجنبی بودن وهستن برای
شان گدام باکی نیست ننگ نیست شاید یک افتخار
هم هست اکر خاگ دهند ننگ نیست ناموس وطن را
دهند ننگ نیست اکر چپاول کند افتخار است اکر
خود شان بر ناموسی ملت تجاواز کند یک سر بلندی
برای خود دارند این قوم بی آبرو این دشمنان خدا
واز نام مسلمان سو استفاده میکند این قوم بی شرم
یکی از بد ترین در جهان است نه خدا دارد نه ایمان

>>>   والبته غني با ايجاد احساسات ضد ايراني و حمله به ايران خود را موجه نشان داد و به دزدي هايش با خيال راحت ادامه داد

>>>   راستش من برخلاف بسیاری از تحلیل ها هوش غنی را در حدی نمیبینم که توان ساخت و پرداخت حکومت طالبان را داشته باشد این کار استخبارات منطقه بود در بهترین حالت غنی یک ابله به تمام معنا بود و بس اما در مورد فسادش بله فاسد بود و چنان سرگرم فسادش بود که کشور را رها کرده بود به امریکایی ها دیری نگذشته همه بخاطر داریم چقدر تلاش کرد امریکا از افغانستان بیرون نشود چون میدانست اردو ملی استخبارات ملی و تمام اینها فقط برای گرفتن بودجه است و بس در عمل دیدیم که طبل تو خالی بود اردوی ملی اینها خیال میکردند تا ابد امریکا بجای این ها امنیت میکند و اینها سرگرم چپاول و خوش گذرانی هستند

>>>   نضشکر بی پایان از جناب عارف عرفان!
کاری خیلی خوبی کردید این جنایات ثبت تاریخ گردد که دست نشانده امپریالزم چگونه مردم ووطن را غارت کردند
غنی با روده های پلاستیکی اش روزانه با گرگهای دور برش 18 نوع گوشت مصرف میکرد
این فراری جبون وبزدل باید محاکمه شود وپول های مردم افغانستان دوباره از نزدش حصول گردد
نه تنهت غنی بلکه سردیتک های شروفساد که خداوند آنان رابرای شر وفساد افریده است بیشتر از غ خیانت ودزدی کرده اند
غ هفت سال در راس گروه دزد ها بود اما شروفساد از سال 71 تا کنون مثروف جرم وجنایت بودند
غ

>>>   نظر اول نفر این شما نبودید که ناموستان را در پایگاه آمریکا برای عساکر آمریکایی رقص میکردند؟این شما نبودید که ناموستان با سفرای خارجی نشسته گپ میزد و میخندید؟این شما نبودید که ناموستان را در کابل لباس فشن بر تن کرده و جلوی چشم خارجیها رژه میرفت.این شما نبودید که بالای ناموس یکدیگر تجاوز میکردید در تمام ولایات که طالب هم نبود؟
این شما نبودید که ناموستان در ستاره افغان رقص میکرد؟این جنرالهای اردوی شما نبود که برای معاش دادن به زنان عساکر کشته شده پیشنهاد هم خوابی میداد؟این جنگسالاران شما نبود بلند منزلها وساخته ثروت مردم رو چپاول کرد و فرار کردند به دوبی؟

>>>   جنایات رژیم غنی(۵۰٪ عبدالله قرتکی، ۵۰ از غنی با اصحابانش محقق چاقروده، خلیلی،دوستمخان، حکمتیارخان و مجاهدین سر به غنیمت دیګر و وندبازیها) جانی بودند!

>>>   پنجمی بدون نام و نشان
تورا به ناموس مردم چه غرض؟؟؟ اصلأ طرز لباس پوشیدن، فیشن، رقصیدن و نرقصیدن مردم (که منظورت درینجا بانوان است) به من و تو چه ربطی دارد؟ هرکس اختیار جان خودش را دارد. یک کمی خودتان را با قوانین مدنی وفق دهید، تا چه وقت همان قوانین قرون اوسطایی یا غلامی و برده گی؟؟؟؟
این نوشتار هایت "این شما نبودید که بالای ناموس یکدیگر تجاوز میکردید" و همچنان "این جنرالهای اردوی شما نبود که برای معاش دادن به زنان عساکر کشته شده پیشنهاد هم خوابی میداد؟" بشمول 'صاحبان بلدنگ هایاجنگسالاران' بازهم به سلف ملیشه ها بر میگردد که آنها هم مثل اینها شاگردان مدرسه 'آی اس آی' بودند. مگر غیر از قوماندانان جهودی کسی دیگری این کار ها را انجام میداد؟؟؟؟؟!!!!
آتش خاوری

>>>   جنایات اشرفغنی جنایات محقق،مسعود،ربانی،مزاری، خلیلی نور و خطا نور و دیګر وندبازان مسعود دوزخی ودیګر یارنش بودند!

>>>   بلی عربهای جاهیل با شراب آدم کشان با چرس بچه
ملیشای جهلستان شیاطین چرگ نجیسی خود از ناموس
تروریستان خوب حمایت میکند ننگ تان باد مرگ بهتر
از زنده بودند تان شرمی تان باد==
این طالیب صهیونیت == پیروی هیچ دین نسیت==
طالبان ای طالبان وحشت= سو استفاده کن از نام محمد=
طالبان ای طالبان شیطان= سو استفاده کن از نام قرآن=

>>>   ماها مانند وسواس ها به همه چیز با بدبینی زیاد نگاه می کنیم.
در حالی که اصل بر این است که به همه چیز به چشم نیک و خیر بنگریم، اگر کاری بدی انجام شد سعی بر افشاگری نداشته باشیم، بلکه بنارا بر گذشت بگذاریم راحت تریم و روانی ما کم تر آسیب پذیر می شود و روان دیگران را هم آسیب نمی زنیم.
باید فاسدان مملکت را بابزرگواری یا به خوب تبدیل کنیم یا با روش بزرگوارانه از کارهای اجرایی و حکومتی کنار بزنیم مانند رأی ندادن به خطاکار یا رأی دادن به بهتر از خطاکار.
با منفی گویی جز خشونت گرایی ثمر دیگری در پی ندارد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است