بازیگران بازیچه
وقتی بازیگران بزرگ در باتلاق الاغ سواری خونین اوغانیزم گیر افتادند، نه تنها قدرت، ثروت و خون خود را از دست می دهند، بلکه عقل و خرد سیاسی خود را هم از دست می دهند 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۲    ۱۴۰۰/۷/۸ کد خبر: 168547 منبع: پرینت

دو تصور از بازیگران بزرگ در افغانستان وجود دارد: یکی اینکه قدرت های بزرگ در سایه توان نظامی، مالی و استخباراتی خود کمتر اشتباه می کنند. گویا هر چیزی که آنها بخواهند همان میشود و کسی جلو شانرا گرفته نمی تواند.
تصور دوم این است که دست نشاندگان و دست پروردگان افغان قدرت های خارجی بازیچه ها و غلامان بیش نیستند و هرچه اربابان شان امر کرد همان میشود.

واقعیت این است که اگر به تاریخ یک سده اخیر از بازی بزرگ قرن ۱۹ تا به امروز ببینیم، اشتباهات بازیگران بزرگ بیشتر از بازیچه های افغان شان بوده است. به بیان دیگر وقتی بازیگران بزرگ در باتلاق الاغ سواری خونین اوغانیزم گیر افتادند، نه تنها قدرت، ثروت و خون خود را از دست می دهند، بلکه عقل و خرد سیاسی خود را هم از دست می دهند. هرچه بازیچه ها و دست نشاندگان شان بگویند، آنرا کور کورانه باور می کنند.
بگونه مثال خلیلزاد بیش از ۴ دهه است که بحیث مار آستین در کاخ سفید فعال است. اگر به کتاب خود زلمی خلیلزاد "فرستاده" مراجعه کنید خلیلزاد خود را هرکاره کاخ سفید و معمار ویرانی افغانستان و تبدیل کردن این کشور به صوبه پنجم پاکستان معرفی می کند. او میگوید که زمانی مارشال فهیم به جنرالان آمریکایی گفته بود که به خلیلزاد اعتماد نکنید قبر شما را در افغانستان می کند، اما به گفته خلیلزاد جنرالان آمریکایی برای فهیم گفته بودند که ما به خلیلزاد اعتماد کامل داریم.

وقتی کتاب جان بولتون "اتاق حوادث" را بخوانید شما به بازی خر سازی ترامپ و جنرالان امریکا توسط خلیلزاد بیشتر آشنا می شوید. چنانچه خلیلزاد به کاخ سفید توصیه می کند که قدرت را به طالبان تسلیم کنند به نفع امریکا است. حتی در این کتاب آمده که خلیلزاد کاخ سفید را از طالبان می ترساند اگر با امارت اسلامی طالبان معامله نکنید بار دیگر حوادث تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ به سر امریکا خواهد آمد. در این کتاب همچنان آمده ترامپ با عصبانیت می گوید که او به تروریستان باج نمی دهد و افغانستان را با بمب اتم ویران خواهد کرد.

با آنکه ترامپ گفته بود به خلیلزاد اعتماد ندارد و او را یک شیاد می نامید، ولی سر انجام ترامپ مطابق به سناریوی خلیلزاد توافقنامه ننگین دوحه را نا خوانده امضا نمود.
وقتی استدلال ها و بحث های جنرالان بلند پایه آمریکایی در مجلس سنا را می شنوید که همه بار شکست استراتژیک شان را بگردن رهبران سیاسی کاخ سفید، ترامپ و بایدن می اندازند، ولی کسی خلیلزاد را مقصر نمی شناسد. شما شاهد یک آشفتگی سیاسی و بحران خرد و استراتژی حماقت در دستگاه نظامی، سیاسی و استخباراتی یک ابرقدرت غول هستید. این ابرقدرت غول توسط چند دست نشانده و دست پرورده خود شان الاغ سواری شدند و هنوز هم می شوند. آنها در جستجوی ملامت هستند و حتا تصور هم نمی کنند که چند دست پرورده خود شان قبر شان را کندند.

این در حالی بود که بسیاری جنرالان، دپلومات ها و رهبران کاخ سفید بحیث بازیچه دست خلیلزاد، کرزی، غنی، حتی اتمر، محب، فضلی، سیاف و گلبدین شدند. تروریست سابقه دار معروف به قصاب کابل را از پاکستان با شان و شوکت توسط هلیکوپتر پاکستانی ابتدا در لغمان پیاده کردند و بعد کاخ نشین در کابل ساختند و میلیون ها دالر بحیث جزیه به او می پرداختند.

هزاران تروریست را از زندان ها آزاد کردند و حمالات هوایی را منع کردند و با تروریستان مطابق به سناریوی خلیلزاد توافقنامه شرمگین دوحه را امضا کردند. حالا جنرالان اعتراف می کنند که این توافقنامه سند مرگ و شکست امریکا و تباهی افغانستان بود. حتا کودکان سیاسی هم این را می دانست و بار ها اعتراض شد که به تروریستان مشروعیت بین المللی ندهید ولی نه جنرالان و نه سیاسیون در کاخ سفید این صدا ها را نشنیدند. هر وعده میان تهی که پاکستان،خلیلزاد، غنی و طالبان به کاخ سفید می دادند باور کردند ولی از خود عقل و خرد نداشتند. حالا مثل مگس به گفته عوام به سرخود می زنند.

هارون امیرزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بازیگران بازیچه
خلیلزاد
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   تا هنوز این را ندانستی چرا آمریکا از برای تسلط طالب ممانعت نکرد؟چرا آمریکا اهمیتی نداد؟
چون آمریکا میداند اگر طالب نباشد به عنوان قدرتمندترین گروه افغان آشوب و هرج و مرج و غارت و جنگ داخلی شروع میشود مثلی بعد از خروج روسها که هزاره تاجیک ازبک و... به جان هم افتادند
زمانیکه طالب پشت دروازه کابل رسید به آمریکاییها گفتند یا امنیت کابل را برقرار کنید یا بگذارید ما وارد شهر شویم تا از غارت و آشوب ممانعت کنیم
جهان دیگر میداند این مردم تغییر نخواهند کرد و وقت تلفی بود بیست سال و وجود طالب را ضروری میدانند
هارون امیرزاده

>>>   طالب اگر آدم شود
دنیا همش گلشن شود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است