درباره ذخیره‌های ارزی افغانستان چه می‌دانیم؟
از ۹ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار ذخایر افغانستان که شامل پول نقد، طلا و اوراق بهادار و قرضه می‌شود، هفت میلیارد دلار آن در بانک فدرال آمریکا و بقیه آن در سایر بانک‌های دنیا نگهداری می‌شود 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۴۱    ۱۴۰۰/۷/۹ کد خبر: 168557 منبع: پرینت

یادداشت حاضر در دو بخش تنظیم شده است که در بخش اول ذخایر ارزی افغانستان مورد بحث قرار گرفته و در بخش دوم به موضوع سود و زیان مسدود شدن دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا پرداخته شده است.
ذخیره‌های ارزی مجموعه دارایی‌هایی هستند که در خزانه بانک‌های مرکزی کشور‌ها عمدتاً به صورت ارز‌های معتبر بین‌المللی مثل دلار یا در قالب طلا و اوراق بهادار و قرضه نگهداری می‌شوند.
گاهی این ذخایر در بانک‌های خارج از کشورها هم نگهداری شده که به چگونگی تعامل اقتصادی کشورها با سایر کشورها بستگی دارد. در واقع، ذخایر ارزی یک کشور پشتوانه نظام اقتصادی و پولی همان کشور به شمار می‌رود. کشور‌ها کالا، خدمات و سرمایه صادر می‌کنند و کالا، خدمات و سرمایه وارد می‌کنند. با کسر و جمع این دریافتی‌ها و پرداختی‌ها موجودی ارزی آن‌ها بالا و پایین می‌رود. این فعل و انفعالات در سندی به نام تراز پرداخت‌ها منعکس می‌شود.

در عین حال حجم ذخیره‌های ارزی، منعکس‌کننده روابط قوی و یا ضعیف اقتصادی یک کشور در سطح بین‌المللی و همچنین نشان‌دهنده ضعف و یا قدرت اقتصادی داخلی همان کشور نیز به حساب می‌آید. کشورها به هر مقدار که ذخایر بیشتر ارزی داشته باشند، به همان مقدار اقتصاد قوی و رو به رشدی دارند. مثلاً چین که در حال تبدیل شدن به غول بزرگ اقتصادی جهان است، ذخایر ارزی آن در سال ۲۰۱۹میلادی به بیش از ۳۲۲۲ میلیارد دلار رسید که در لیست بانک جهانی، جایگاه اول را به خود اختصاص داد. زیاد و یا کم شدن ذخایر ارزی دلایل زیادی دارد که جنگ‌ها، تحریم‌ها، ضعف مدیریت داخلی و بلایای طبیعی بیشترین تأثیر را روی آن می‌گذارد.

افغانستان در سال ۱۹۶۰میلادی به ذخیره‌سازی ارزهای خارجی شروع کرد که رقم آن کمی بیش از پنج میلیون دلار بود. این رقم در سال ۱۹۷۹میلادی یعنی تا قبل از کودتای هفت ثور، به ۹۰۰ میلیون دلار رسید اما در زمان اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ رقم آن بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار در نوسان بود. البته جنگ‌های داخلی رقم ذخایر ارزی افغانستان را کاهش داد تا جایی که به مرز ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

در دوره اول حاکمیت طالبان بر افغانستان، رقم دقیقی از ذخایر ارزی افغانستان در دست نیست زیرا جهان در آن زمان با افغانستان تعامل اقتصادی نداشت و درعین‌حال جنگ‌های داخلی نیز اقتصاد افغانستان را نابود کرده بود اما اولین آمار رسمی که از طریق صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۸میلادی منتشر شد، ذخایر ارزی افغانستان را بیش از سه میلیارد دلار برآورد کرد. این رقم در سال ۲۰۱۰ به پنج میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۵ به شش میلیارد و ۹۷۷ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۹ به هشت میلیارد و ۴۹۸ میلیون دلار و در سال ۲۰۲۰ به ۹ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار رسید.

مالک این پول‌ها سرمایه‌ها که در بانک‌های بین‌المللی به خصوص بانک‌های آمریکا نگهداری می‌شوند، دولت افغانستان و یا به عبارت صحیح‌تر ملت افغانستان است. با این که افغانستان در بیست سال گذشته به خاطر فساد مقامات دولتی و همچنین به خاطر زیان‌ها و آسیب‌های شدیدی که از ناحیه جنگ و ناامنی متحمل شد اما بازهم افزایش سالانه ذخایر ارزی این کشور، نمره قابل قبولی داشته است.

وقتی گزارش صندوق بین‌المللی پول را درباره ۹ میلیارد ۶۹۴ میلیون دلار ذخیره ارزی افغانستان در سال ۲۰۲۰ با ذخیره ارزی چهار میلیارد دلاری ایران مقایسه کنیم، افغانستان دو برابر ایران ذخیره ارزی داشته است. البته با این توضیح که ایران تحریم است و آمار و ارقام معتبری از ذخایر ارزی این کشور وجود ندارد ولی با این وجود، افغانستان تا دو ماه پیش در قسمت ذخیره‌های ارزی، ثبات بازار و مهار تورم، از ایران جلوتر حرکت می‌کرد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اقتصاد کشور مانند سیاست آن متحول شد. آمریکا در اولین اقدام، پول‌های افغانستان را در بانک‌های این کشور و سایر موسسات و بانک‌های بین‌المللی مثل بانک‌های سوییس مسدود یا بلوکه کرد.
بر اساس آمار بانک مرکزی افغانستان، از ۹ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار ذخایر افغانستان که شامل پول نقد، طلا و اوراق بهادار و قرضه می‌شود، هفت میلیارد دلار آن در بانک فدرال آمریکا در نیویورک و بقیه آن در سایر بانک‌ها و موسسات مالی دنیا مثل بانک‌های سوییس نگهداری می‌شود.

از آنجا که آمریکا اولین کشور قدرتمند اقتصادی و سیاسی جهان است، هر تصمیمی که درباره اقتصاد سایر کشورها به خصوص کشورهای ضعیف بگیرد، سایر نهادهای اقتصادی و بانک‌های بین‌المللی نیز از آن متابعت و پیروی می‌کنند زیرا اگر چنین نکنند، با مجازات‌های اقتصادی آمریکا روبرو می‌شوند. این متابعت حتی شامل صندوق بین‌المللی پول نیز می‌شود و همان‌طور که دیدیم، پس از تصمیم آمریکا درباره مسدود کردن ذخایر ارزی افغانستان، این صندوق نیز تعامل و رابطه اقتصادی با افغانستان را به حالت تعلیق درآورد و حتی کمک ۳۷۰ میلیون دلاری جامعه جهانی را برای افغانستان، به تأخیر انداخت. این بحث ادامه دارد و در بخش بعدی به موضوع سود و زیان مسدود شدن دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا پرداخته شده است.

محمد مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ذخایر ارزی
ارز افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان در کتاب قدوری و منیه و کنز و هدایه مشغول پیدا کردن راه های حل بحران های اقتصادی هستند.

>>>   در کنفرانس ژنو در سال که در سال ۲۰۲۰ در ژنو دایر شد،جامعه جهانی تعهدات مالی خویش را برای چهارسال آینده یعنی تا ۲۰۲۴ اعلان کرد. درین کنفرانس کشور های کمک کننده سالانه سه ملیارد دلار یعنی تا سال ۲۰۲۴ دوازده ملیارد دلار کمک خواهند کرد.
البته این کمک ها جدا از کمک های نظامی برای افغانستان بود که از جانب امریکا و دیگر کشور های عضو ناتو در نظر گرفته شده بود.
علاوه برآن بانک جهانی و بانک آسیایی و بانک اسلامی نیز در پروژه های مختلف برای افغانستان کمک هایی در نظر گرفته بودند.
حالا با تغیر رژیم در افغانستان و آمدن دولت طالبان،سرنوشت این کمک ها چی خواهد شد؟
آیا پرداخت میشوند و یا به تعویق می افتند و یا لغو میشوند؟
باید سرنوشت این کمک ها معلوم شود.

>>>   پول صدقه بی الملل به مردم افغانستان

>>>   از 'بابا فراری دزد مشر' بپرسید اگر خودش نداند بی بی گل حتمی میداند.
آتش خاوری

>>>   این ذخایر ارزی سرمایه مردم افغانستان است و به هیچ صورت نباید بدست گروه تروریست و متجاوز و افراطی و آدمکش طالبان بیفتد زیرا از این ذخایر برای مردم افغانستان و کشور افغانستان چیزی داده نمیشود بلکه همه برای تربیه تروریستان و افراطیون بکار گرفته میشود و بیشتر آن به بانکهای پاکستان انتقال داده میشود تا اردوی و آی اس آِی پاکستان ار این پول برای توطئه های منطقوی و جهانی استفاده کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است