از سرزمین بی‌دولت تا دولت بی‌سرزمین
جامعه جهانی از یک‌سو نمی‌خواهد حکومت طالبان را با ویژگی‌ها و رویکردهای بحث‌برانگیز آن به رسمیت بشناسد و از جانب دیگر مردم افغانستان در عمل هیچ نماینده‌ای در عرصه بین‌المللی ندارند 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۹    ۱۴۰۰/۷/۱۱ کد خبر: 168567 منبع: پرینت

(افغانستان کشوری است، که با تجاوز پاکستان و مستقر نمودن طالبان در این کشور، در حققت مردم افغغانستان را به گروگان گرفته است).
با وجود تلاش‌های طالبان و فراخوان‌ پیوسته رهبران پاکستان برای شناسایی دولت طالبان و تعامل جهان با آن هنوز این دولت نوبنیاد از سوی هیچ‌یک از کشورهای دنیا به رسمیت شناخته نشده‌است.

به این ترتیب، طالبان با وجود آن‌که تقریبا سراسر افغانستان را در کنترل خود دارند، همچنان قادر به تشکیل یک دولت مشروع از نظر جامعه بین‌المللی نشده و نمایندگی‌های سیاسی و دیپلماتیک افغانستان در کشورها و سازمان‌های جهانی نیز کماکان در اختیار دولتی است که عملا وجود ندارد.
ازجانب دیگر اخیرا شماری از مقام‌ها و دیپلمات‌های سابق دولت پیشین اعلام کردند که به زودی به نمایندگی از مردم افغانستان، دولت تشکیل می‌دهند.

به دنبال فروپاشی دولت پیشین و فرار اشرف‌غنی، امرالله صالح؛ معاون اول او اعلام کرد که از نظر قانون اساسی، رییس جمهور کشور محسوب می‌شود و سرپرستی دولت را برعهده دارد؛ اما در آن زمان گفته می‌شد که آقای صالح درپنجشیر به سر می‌برد و دست‌کم بخشی از خاک کشور را در اختیار دارد.

جامعه جهانی از یک‌سو نمی‌خواهد حکومت طالبان را با ویژگی‌ها و رویکردهای بحث‌برانگیز آن به رسمیت بشناسد و از جانب دیگر مردم افغانستان در عمل هیچ نماینده‌ای در عرصه بین‌المللی ندارند؛ زیرا دولتی که بتواند از آن‌ها حمایت‌های حقوقی و سیاسی به عمل آورد وجود خارجی ندارد.
جامعه جهانی برای پاسخگو قرار دادن طالبان در برابر اعمال، احکام، قوانین و رفتارهای خود در داخل کشور، اهرم‌های زیادی در اختیار دارد و در صورتی که اراده‌ای واقعی برای تحقق این هدف وجود داشته‌باشد به نظر نمی‌رسد که رسیدن به آن دشوار باشد.

از جانب دیگر طالبان نیز در پی یک دوره حکومت‌داری ناموفق به این نتیجه رسیده‌اند که بدون برقراری ارتباط و تعامل با دنیای بیرون صرفا با اتکا برحمایت چند کشور محدود نمی‌توانند دولتی پایدار تشکیل دهند و به ثبات و استقرار سراسری دست یابند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سرزمین بی‌دولت
دولت بی‌سرزمین
نظرات بینندگان:

>>>   افغانستان صوبه پنجم پاکستان است و ضرورت به شناسایی جهانی هم ندارد و نماینده در ملل متحد هم

>>>   در اثر یک حرکت نابخردانه داود خان،چهل وسه سال میشود که افغانستان ازین پروبلم جنگ و فقر و بدبختی خلاصی تدارد.
اگر برزتیف به داود خان گفته بود که ما خبر شده ایم که یک سلسله تحرکات جاسوسی از جانب غرب در سرحدات ما در شمال افغانستان صورت میگیرد،داودخان در عوض آن که مشت خود را بر سر میز بکوبد و بگوید که مردم افغانستان گرسنگی را قبول دارند،اما باداری کسی را نمی پذیرند،میگفت که افغانستان یک کشور مستقل است و هیچکس حق ندارد در مسایل افغانستان مداخله کند و ما بهدهیچکس حق نمی دهیم که از کشور ما برضد همسایه های ما مداخله کند و همچنان ما خواهان این هستیم که همسایه های ما نیز در امور ما مداخله کنند.
خلاص.موضوع حل بود .نه داود خان پیش برژنیف کوتاه می آمد و نه هم برژنیف بالای داود خان قهر میشد و کودتا میکرد.
برای رهبر یک کشور،زبان دیپلوماسی را فهمیدن،یک امر ضروری است و احساساتی شدن و قهر شدن،راه حل پروبلم نیست.
یک رهبر نباید با احساسات شخصی خویش،با سرنوشت کشور و اتباع کشور خویش بازی کند.

>>>   مطمین ام که شاید تولد یوگوسلاوی دوم خواهم بود.
آتش خاوری

>>>   اگر داود خان مطابق فرمایش جناب عالی هم عمل میکرد باز هم در بازی اصلی تغیری به وجود نمی آمد چونکه احزاب خلق و پرچم از سالها قبل از طرف روس ها در افغانستان پایه گذاری شده بودند و هدف شان سقوط نظام و ایجاد حکومت طرفدار مسگو بود.

>>>   محمود!منجم تو غلط پیشبینی کرده! ایا در ۴۰ سال ګزشته کدام کسی بر تمام این خاک حاکم بود؟ ایا ګاهی هم کسی از قانون میتسید؟ نه! پس دولت چی را ګویند!

>>>   رزاق مامون
قابل توجه امارت ط الباني و اسلامی درکابل/ ۱۱۷ میلیون افغانی نزد این آدم است
شما در به در دنبال آدم های بیچاره می گردید که اسلحه یا مال بیت المال را از نزد شان بگیرید.
اما آب درکوزه و شما تشنه لبان می گردید. فضل الدین عیار والی حکومت اشرف غنی در ولایت پروان در روز سقوط ولایت پروان به واسطه امارت اسلامی مبلغ 117 ملیون افغانی را از نمایندگی ده افغانستان بانک در پروان که معاش نهاد های دولتی و پول برنامه دسترخوان ملی بود را با خود برده است و بعد از سقوط پنجشیر در کابل در خانه حاجی الماس زند گی می کند.
اگرمسوولیت اسلامی را رعایت می کنید و به مظلومیت مردم بی معاش کمی دل تان می سوزد. بروید بانک را تسلیم شوید

>>>   نورالله وليزاده
نظامیان ازبیکستان گفته‌اند که وقتی مواد غایطه اشرف غنی فراری و همراهان ترسو و گنده شکمش را در اطراف چرخبال در میدان هوایی ترمز بررسی کردیم دریافتیم که مواد متذکره از هژده نوع گوشت ساخته شده بود و ما حیران شدیم که در افغانستان فقیر این همه انواع گوشت از کجا شده بود!ههههه این نظامیان افزوده‌اند که انواع گوشت بخاطری در ترکیب مواد غایطه غنی و همراهانش قابل شناسایی بود که مواد غایطه انان از ترس به سرعت و حل‌ناشده بیرون شده بود.

>>>   به نظر دهنده چهارم:
احزاب چپ و راست در هنگام جنگ سرد،در کشور های زیادی وجود داشت.
اما بودند کشور هایی که با استفاده از زبان دیپلوماسی و توازن ارتباطات شان با شرق و غرب و با کارکرد های مدبرانه ،کشور های خویش را از رقابت های نا سالم و گزند روزگار در امان نگهدارند.
یک نمونه اش خود کشور هندوستان است که احزاب مختلف از کمونست ها گرفته تا حزب کنگرس و د یگر احزاب تند دست راستی و دست چپی درین کشور وجود دارد و در طول تاریخ روابط متوازن خویش را با روس ها و امریکایی ها حفظ کرده است.

>>>   رزاق مامون
اگر کسی از نامت استفاده نکرده باشد باید برایت به عرض برسانم که خودت به جای حبر رسانی و جاسوسی رایگان برای طالب ها خوب است که در استخدام گروه طالب و باداران اش در آیی و بعد سود ببری.
به تو چه که آقای عیار پول را برده و ور حانه حاجی تلماس است؟؟؟؟؟

>>>   آیا اگر دزدی بزور خشونت و کشتار و ایجاد وحشت بیاید خانه شما را غضب کند و اداره خانه شما را بروز بر دست بگیرد آیا آن دلیل شده میتواند که حساب های بانکی شما هم باید در اختیار همان دزد های وحشی و زورگو باز شود و تمام سرمایه خانواده شما که در بانک ها محفوظ هستند هم باید در اختیار همان دزد ها قرار داده شوند؟
اگر هدف تنها کمک به مردم عادی و مستضعف است آن بدون چاق کردن این تروریست های که قدرت را بروز غضب کرده اند هم امکان دارد، مثلاً زیر نظر و مدیریت ملل متحد و سازمان های بشری غیردولتی می‌شود قسمتی از آن پول در معاش و حمایت مردم و مأمورین استفاده شود.
به هیچ صورت سرمایه ملت را در اختیار دشمنان آزادی و حقوق اساسی ملت قرار ندهید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است