کشف پایگاه مخفی عملیاتی سیا در کابل (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۱    ۱۴۰۰/۷/۱۲ کد خبر: 168579 منبع: پرینت

یکی از فرماندهان طالبان از اصحاب رسانه دعوت کرد تا از محلی که آمریکا نقشه کشتار و شکنجه زندانیان را در آن اجرا می‌کرده بازدید کنند.
به گزارش گاردین، اتومبیل‌ها، مینی‌بوس‌ها و موترهای زرهی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا معروف به سیا که از آنها برای اجرای نبردی مخفیانه در افغانستان استفاده می‌کرد، قبل از خروج آمریکا از این کشور طوری سوزانده شده بودند که قابل شناسایی نباشند؛ در زیر بقایای خاکسترگرفته این ادوات، حوضچه‌هایی براق از فلز مذاب سرد شده تشکیل شده بود.

این محل تخریب شده، شهرکی است که برای آموزش نیروهای شبه نظامی ساخته شد تا سخیف‌ترین اعمال ضد حقوق بشری را مرتکب شوند آنهم در جنگی که توسط خودش به پایان رسید. اکنون از آن تنها یک دیوار بتنی بلند باقی مانده که برای تمرین حملات شبانه‌ به خانه‌های غیرنظامیان استفاده می‌شد.
انبار عظیم مهمات منفجر شده بود. بسیاری از ابزار قتل و ضرب وشتم آدمیزاد، از اسلحه گرفته تا نارنجک و خمپاره و توپخانه سنگین که در سه ردیف مرتفع روی وسیله حمل و نقل و در دو ارتفاع قرار گرفته بود در اثر این انفجار به ضایعاتی فلزی تبدیل شدند. صدای ناشی از این انفجار بزرگ بلافاصله پس از حمله خونین فرودگاه کابل در پایتخت شنیده شد و وحشت مردم را بیشتر کرد.

اینها همه بخشی از مقر سیا (CIA) بودند که به مدت ۲۰ سال قلب تاریک و مخفی نیروهای آمریکا برای «جنگ علیه تروریسم» بود؛ جایی که بدترین سوء استفاده‌ها در جهت تشدید ماموریت آمریکا در افغانستان در آن انجام شد.
این محوطه وسیع در دامنه تپه‌ای در مساحت سه کیلومتر مربعی شمال شرقی فرودگاه حامد کرزی قرار دارد؛ در اوایل درگیری‌های سال ۲۰۰۲ به دلیل شکنجه ها و قتل‌های زندان «گودال نمک» بد نام شد. سیا این محل را با نام رمزی کبالت اسم گذاری کرد. مردان اسیر در این محل آن را زندان تاریک نامیدند زیرا در سلول‌های آنجا هیچ نوری وجود نداشت جز کورسویی که گاهی از چراغ‌های نگهبانان به آنها می‌رسید.

در اینجا بود که گل رحمان در سال ۲۰۰۲ بر اثر هیپوترمی یا سرمازدگی شدید جان خود را از دست داد. او را نیمه برهنه به دیوار بستند تا شب را در یخبندان سر کند. مرگ او باعث شد تا دستورالعمل‌های رسمی سیا در مورد بازجویی تحت شکنجه بازنویسی شود. در گزارشی در سال ۲۰۱۴ نشان داده شد که اطلاعات ناشی از سوء رفتار با زندانی مفید نیستند.
این پایگاه که به مدت دو دهه به شکلی محرمانه فعالیت می‌کرد و تنها در عکس‌های ماهواره‌ای قابل مشاهده بود، با شهادت بازماندگان ردیابی شد. اکنون نیروهای ویژه طالبان وارد این پایگاه شدند و محوطه ‌ای مخفی را به طور مختصر برای بازدید خبرنگاران باز کردند.

ملا حسنین، فرمانده یگان ۳۱۳ طالبان، که مسوولیت بازدید خبرنگاران را بر عهده داشت، گفت: «ما می‌خواهیم نشان دهیم که چگونه همه این تجهیزاتی که می‌توانست در راستای ساختن کشور ما استفاده شود را هدر دادند.» وی گفت قصد دارند از پایگاه سابق سیا برای آموزش نظامی خود استفاده کنند بنابراین این بازدید اجمالی احتمالا اولین و آخرین باری است که رسانه‌ها اجازه ورود به این پایگاه را داشته‌اند.

نیروهای ویژه طالبان متشکل از مهاجمانی است که اخیرا برای جشن تصرف پایتخت در کابل راهپیمایی کردند. خودروهایی که نشان «اسکادران انتحاری» داشتند روزنامه‌نگاران را در اطراف پایگاه سابق سیا چرخاندند. محافظان این مقر لباس‌های نوار ببری اداره سابق امنیت ملی افغانستان را که زمانی مسئول شکار اعضای اسکادران انتحاری بود به تن داشتند

گروه های شبه نظامی مستقر در این پایگاه ترسناک‌ترین گروه فعال در کشور بودند: کشتارهای غیرقانونی کودکان و سایر غیرنظامیان به آنها منتسب است. این پادگان آنقدر سریع تخلیه شده که افراد غذای خود را نیمه کاره رها کردند و کف پادگان پر از اموالی است که از قفسه‌های خالی شده بیرون ریخته بود.
تمام یادگاری‌های افتخار آمیز و رتبه‌های نیروهای این پایگاه از بین رفته و تنها یادداشت‌های دست نویس تمرین‌های هفتگی باقی مانده بود. حتی محل زندان گودال نمک نیز چند ماه قبل تخریب شده است. تحقیقات ماهواره‌ای نیویورک تایمز نشان می‌دهد که از بهار امسال، مجموعه‌ای از ساختمان‌های داخل این پایگاه تسطیح و با خاک یکسان شده است.

مقامات طالبان گفتند که هیچ اطلاعاتی در مورد این زندان و اتفاقات آن ندارند و این تنها خانواده گل رحمان است که همچنان در جستجوی جسدی که هرگز به آنها تحویل داده نشد هستند.
بقایایی از تکنیک‌های شکنجه ثبت شده در این محل شامل تغذیه مقعدی، بستن سر و ته زندانیان به میله‌های لرزان و محرومیت از استفاده از توالت، برهنه ماندن یا اجبار به استفاده از پوشک بزرگسالان همراه برخی تجهیزات ساختمانی در این محل رها شده بودند.

ساختمانی که زمانی با درها و تجهیزات پیشرفته و مستحکم حفاظت می‌شد، ظاهرا بمباران شده و فضای داخلی آن کاملا تخریب و مانند اتومبیل‌های موجود در محوطه به خاکستر تبدیل شده است. تمام تجهیزات پیچیده این پایگاه تخریب شده و شواهدی از چندین گودال سوخته وجود دارد که در آن حتی کیت‌های پزشکی و دفترچه‌های دستورالعمل‌ها نیز به آتش کشیده شده‌اند.
مقامات طالبان از ورود خبرنگاران به مناطقی که به طور رسمی پاکسازی نشده، امتناع کردند و گفتند چندین تله بمب انفجاری در زیر آوارهای اردوگاه پیدا کرده‌اند.

در طول روزهای خروج آمریکا، با آگاهی از وضعیت نیروهای این محل، هلیکوپترها صدها نفر را از داخل این پایگاه به فرودگاه کابل منتقل کردند تا در آخرین ساعات تخلیه و خروج از افغانستان تا جایی که ممکن است اثری از جنایات اتفاق افتاده در این مقر باقی نماند.
تنها محل دست نخورده در آن نزدیکی یک سالن تفریحی خاک گرفته است که بیلیارد، پینگ پنگ، دارت، فوتبال دستی و جعبه‌ای از بازی‌های فکری داشت. اکنون معلوم نیست طالبان که زمانی آنقدر سختگیر بود که حتی شطرنج را ممنوع کرده بود، با این وسایل تفریحی و غیرنظامی چه خواهند کرد.

کد (9)


پایگاه مخفی عملیاتی سیا در کابل

پایگاه مخفی عملیاتی سیا در کابل

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پایگاه مخفی
سیا در کابل
نظرات بینندگان:

>>>   شما ان وقت به فکر وسایل ورزشی باقی مانده هستید که سرنوشت این وسایل ورزشی چه خواهد شد ؟ معلوم است وسایل ورزشی را به ارگ انتقال خواهیم داد و با ملا برادر بیلیار بازی خواهیم کرد😂،
حبیب الله یوسف زی

>>>   بلی هم وطن با هم کاری یک دیکر این جنایت را
آنجام میدادنند آمریکاه شیطان وطالیب شیاطین بچه باز

>>>   چند روز پیش همایون افغان از زندان بگرام راپورتاژ داشت و زندانی های بگرام نیز همرایش بود،از اطاق های زندان گزارش تهیه میکردند و هرکدام شان میگفت چگونه زندگی داشتند؟
یکی از زندانیان میگفت که در ظرف شش سالی که درین زندان بودم،پلو و شوربا خورده بیخی شکم ام برآمده بود.
در آرزوی آن که یک روز برای ما بامیه و یا کدام چیز دیگر پخته کنند،بودیم .اما میسر نشد.
آنها آنقدر ظالم بودند که برای ما اجازه نمی دادند که موبایل داشته باشیم و از طریق موبایل خود با دیگر طالبان تماس بگیریم تا در کجا حمله کنند و کجا را انفجار بدهند.
یک موبایل کهنه را به دو هزار دلار هم میخریدیم،اما میسر نمی شد.
اما یکی ازین رندانیان فکر میکنم که یک موبایل پیدا کزده بود و در داخل دیوار محبس پت کرده بود.
او با دونالد ترامپ تماس تیلفونی گرفته بود و به او گفته بود که ما چند سال دیگر درینجا پلو و شوربا خورده بنشینیم.بیخی شکم های ما مثل توپ فتبال واری پندیده است و پینالتی بز آمده است؟
دونالد ترامپ در جواب اش گفت:
به همین زودی ها ما مذاکرات قطر را براه می اندازیم و به دولت افغانستان امر میکنیم که شما را آزاد کنند.
همان بود که مذاکرات قطر براه انداخته شد و آنها آزاد شدند.

>>>   طراح کاریکاتور پیامبر اسلام در یک حادثه ترافیکی جان باخت(منبع سپوتنیک).
اناللاه واناالیه راجعون.
عاقل

>>>   نفرین شده ګان تاریخ انسانیت

>>>   بلی بلی حقوق بشری آمریکا استه
ولی باید از جو بایدن پرسان شد پس چرا شما هر روز به بهانه حقوق بشر بالای طالب فشار می آورید؟

>>>   این عاقل بی عقل انا الیه وانا الیه راجعون را برای چه کسی نوشته .!برای کسی که به پیامبر اسلام توهین کرده.! او باید بزیر تریلی میرفت .!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است