افغان های غیرتی کجا رفتند؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۸    ۱۴۰۰/۷/۱۲ کد خبر: 168581 منبع: پرینت

بالاخره سرنوشت افتخارات و رسالت افغان های شخ بروت غیرتی بکجا رسید؟ تمام افتخارات این گروه شرفباخته پرچم سیاه و سرخ سبز بود و این پرچم نشان و عزت افغان ها در برابر ماجراجویی های پاکستان «دالخور» قلمداد می گشت. پرچمی که امان الله خان غازی باصطلاح محصل استقلال و آزادی افغانستان بانی و محمد داود حامی آن و غنی غلزی رسالتمند اکمال رسالت این دو لوده تاریخ بود.

سردار محمد داود مشهور به داود دیوانه شعار «دا پختونستان زمونگ» را از رادیو کابل به تحریک شوروی ها و هندی ها در دوران جنگ سرد (۱۹۴۵ - ۱۹۸۹م) بخاطر نفی تمامیت ارضی و استقلال پاکستان بحیث متحد استراتیژیک امریکا در منطقه شروع کرد. ذولفقار علی بهوتو، صدراعظم پاکستان، جواب داده اعلام کرد دهل و سورنایی را که داود دیوانه شروع کرده پاکستان آن را بهتر نواخته و افغان و افغانستان را تا دریای آمو خواهد رقصاند!

همچنان رسالت و ماموریت «نهضت نسوان» امان الله خان و داود بکجا انجامید. در حالیکه این دو لوده تاریخ با زور تانک و تفنگ مشغول تنبان کشی زنان شان بودند ولی امروز طالبان بحیث بچه بی ریش های آی اس آی پاکستان با زور قمچین و کله شینکوف «پرتوک» را جبری در پای زنان شان تحمیل می نمایند.
چرا سویه یک افغان بالاتر از خشتک و پرتوک زنان شان بوده و شده نمی تواند؟

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانهای غیرتی
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   عبدالحمید؟؟
بسیار یک ادم مریض و متعصب مسلکی استی
کمی از منطق کار بګیر

>>>   افغانستان بعد از استقلال اش در سال ۱۹۱۹ از انگلیس،راه بحری اش قطع شد و صادرات و واردات وی یا به سه کشور همسایه یعنی شوروی و پاکستان و ایران محدود شد و یا هم ترانزیت کالایش از طریق این سه کشور صورت میگرفت.
این سه کشور یا کالای خود را در عوض کالای خریده شده افغانستان از دیگر کشور ها به افغانستان صادر میکرد و قیمت ترانزیت کالا های خارجی را به افغانستان بالا میبرد و باهم به صادرات کالای افغانی به خارج و کشور های خودشان تعرفه های بلند وضع میکرد و در عوض کالای خودشان را به خارج صادر میکردند و جلو صادرات افغانستان را میگرفتند.
این بدان میماند که خانه خودتان دروازه جداگانه به بیرون منزل نداشته باشد و راه رفت و آمد شما صرف از طریق خانه های همسایه ها باشد و هر وقت دل شان شد،اجازه بیرون رفتن به شما میدهند و اگر دل شان نخواست،نمی دهند.
در دوران ظاهر شاه،یک مرتبه بین شوروی و امریکا رقابت مثبت در مورد افغانستان صورت گرفت و هرکدام این کشور ها.بخاطر حفظ منافع خود در افغانستان.شروع کردند به ساخت و ساز بعضی پروژه های عام المنفعه در افغانستان.اما دیری نپایید که با کودتا داود خان که به همکاری شوروی صورت گرفت ،این تعادل موقتاً به نفع شوروی از میان رفت،اما داودخان دوباره درپی ایجاد این تعادل با نزدیکی روابط اش با امریکا و عربستان و پاکستان و ایران،شد.
اما شوروی که مصارف زیاد در افغانستان کرده بود و یک تعداد زیاد پروژه های عمرانی برای آینده خود در افغانستان ساخته بود.ازین چرخش دوباره داود خان به غرب خوشش نیامد و کودتای هفت ثور گرفت و رقابت سالم بین شوروی و امریکا در افغانستان،جایش را به رقابت نا سالم داد و تا امروز ادامه دارد.
مقصد من این است که افغانستان از یکطرف در منطقه ستراتیژیک مناقشه شرق و غرب قرار دارد.از طرف دیگر به خشکه محاط است و راه های ترانزیتی آن در دست کشور های همسایه است که آنها منافع اقتصادی خود را میخواهند و از طرف دیگر طی چهل سال جنگ در افغانستان،اختلافات تنظیمی و حزبی و ملیتی و مذهبی و سایر اختلافات درونی نیز دست به دست هم داده و افغانستان را به یک آینده تاریک فقر و بی سوادی و جهل و نا امنی سوق میدهد و از بین بردن تمام عوامل که با عث این سرنوشت بد افغانستان میشود،کار مشکل و دشواری است که حل آن کم از کم در شرایط فعلی ناممکن است.

>>>   طراح کاریکاتور پیامبر اسلام در یک حادثه ترافیکی جان باخت(منبع سپوتنیک).
اناللاه واناالیه راجعون.
عاقل

>>>   عبدالحمید خان دشنام دادن بکس کار خوب نیست وقیتیکه یک کس قلم برداشت و یک مضمون نوشته کرد به این معنی که علم و دانش دارد ولی معلوم میشه ....
احمد از ترکیه

>>>   فهم اوغان در جد توان عقلی اش است و اوغان ها چه درانی و چه غلزوی از نظر عقلی در حد پائین تر از متوسط قرار دارند و این ادعا را با آزمایش های علمی میتوان محک زد.
دا گز و دا میدان
عقل غنی به اندازه عقل یک انسان عقب مانده ذهنی بود و در نهایت کشور را به صد ها سال عقب پرتاب کرد .

>>>   بلی هم وطن مردان مرد رفت مردانی مرد مرده
کر ندانی خراسانی یم == به میدان آمدو میدانی یم
کر ندانی افغانی یم == به میدان آدو میدانی یم
این ریشان جاهل مردان را کشت
این بچه بازان مردان را زنده به گور کردن
این شیاطین مردان را کور کرد

>>>   همین افتخار است که بیغرتان به دوشنبه رقصستان ګریختند و خراسان بزک چینی باز رویا شد!

>>>   آقای عبدالحمید
خیلی با بی حرمتی و بی عزتی نوشته می کنی ، عفت کلام چیزی مهمتر از اصل معناست . شاید تو هم از شماره همان شرف باخته های باشی که این چنین کوچه بازاری در مورد پوشاک خواهر و مادرت حرف می زنی. همان طور که می گویند جواب ابلهان خاموشی است ، جواب دادن به تو نیز خاموشی است !

>>>   اوغان های غیرتی مثل محب و غنی و فضلی در امارات از غیرت خود کسب درآمد میکنند و غیرت های شان سخت مصروف است.

>>>   غیرت یگانه کلمه ای است که در این ملک بلا۶خیز گم شده است

>>>   عبدالحمید جان ، چرا این قدر تقلا میکنید، چرا اینقدر جفنگ میگویید مگر تاریخ استعمار و منافع طبقات حاکم را نمیدانید؟؟؟چه غلطی امان الله خان کرد که اینقدر افراد بی خرد و دیوانه همچو جناب شما باید او را توهین کند؟؟؟شاه امان الله آنچه در مغزش خطوط می‌کرد و آنچه آرزو داشت برای این ملت انجام داد ،مگر شما چه کردید؟؟؟چه شمشیری زدید که تیر تان به خطا رفته است...؟؟؟شمایان تنبان زنان را بیش‌تر از همه در طول تاریخ قدیم و معاصر افغانستان کشیده اید ، مشکل تان در این است که کور خود بینای مردم استید.
شکرشاه

>>>   اگر این نوشته از عبدالحمید محتاط باشد، او در کودتا داود و خلقی ها شامل و بدین ترتیب در همه جنایات شریک است.

>>>   به نویسنده دوم؛
اینگونه همسایه ها را سیاه و تاریک نبینید. اگر زیربناها درست شود و کالای صادراتی وجود داشته باشد در بدترین حالت می توان از راه هوایی صادر کرد. مگر همه کشورهای زمین دسترسی به آب آزاد دارند؟ صادارت از طریق یک کشور قوانین خود را دارد و دست رفتار دلخواه کشور همسایه نیست. اگر زیربنا ساخته شود آنگاه شما به آسانی به بندر چابهار دسترسی خواهید داشت. باور کنید برای ایران یک افغانستان امن و آباد بسیار بهتر از افغانستانی است که باید بابت امنیت در مرزها و بازیچه دست دوست و دشمن شدن نگران باشد. متاسفانه ایران در این چند دهه به مسولان هر کشوری خوبی کرده است از پشت به آن خنجر زده اند. همین ترکیه که تنها ایران خردوغان را از دست کودتاچیان نجات داد. و همین آذربایجان. امروز ببینید چگونه دشمنی میکنند. غنی بابا هم که معرف حضور هست. پاکستان هم که میبینی. اینجاست که ایران تصمیم گرفته در مورد افغانستان پشیزی برای رهبرانش ارزش قایل نشود و پشتیبان مردم باشد بلکه روی آرامش ببینید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است