اظهارات واکنش‌ برانگیز سرپرست وزارت تحصیلات عالی
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۴    ۱۴۰۰/۷/۱۳ کد خبر: 168594 منبع: پرینت

اظهارات واکنش‌ برانگیز سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان درباره دانش‌آموزانی که در۲۰ سال گذشته درس خوانده‌اند.
یکی از رهبران طالبان اعتراف می کند که ما فقط دورس مدرسه ای داریم و هیچ یک از ما دانشگاه و یا مدرسه با نصاب تعلیمی دولتی را نخوانده ایم.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان به‌تازگی در دیدار با هیأت رهبری دانشگاه تعلیم و تربیه و استادان این دانشگاه، گفته است از کسانی که در ۲۰ سال گذشته از مکاتب فارغ شده‌اند، هیچ توقع نمی‌رود (یعنی آنها هیچ ارزشی برای ما ندارند).
حقانی در این دیدار بر اهمیت دانشگاه تعلیم و تربیه که معلمان را آموزش می‌دهد، تأکید می‌کند و می‌گوید که باید معلمان خوب به مکاتب تقدیم شوند.

به گفته مقام طالبان حتی ۱۰ درصد استادان دانشگاه کابل را ندیده است و فهمی درباره رشته‌های تخصصی ندارد: «بنابر این قضاوت در مورد فارغ التحصیل‌های دانشگاه های افغانستان و همچنان در خصوص مجموع تحصیلات عالی یک واقعیت تلخ را می‌رساند، که جناب ایشان با تحصیلات عالی در افغانستان مخالف هستند.»

نیلوفر کوفی، یکی از اعضای پارلمان پیشین می‌گوید که سرپرست وزارت تحصيلات عالی طالبان فاقد كم‌ترین صلاحیت علمی می‌باشد و همواره پیرامون نظام آموزشی افغانستان غیرمسوولانه صحبت می‌کند.
خانم نیلوفر کوفی به دویچه وله گفت: «او که خود پرورش یافته‌ مدارس پاکستانی است، تمام علوم را به چند جلد کتب تالیف شده توسط ملاهای پاکستانی منحصر می‌‌داند و از دانش معاصر چیزی نمی‌داند.»

احمد سعیدی، کارشناس امور سیاسی نیز با انتقاد طنزآمیز از سخنان سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان می گوید: «باقی حقانی راست گفته که کسانی که ۲۰ سال تحصیل کرده اند به درد ما نمی‌خورند؛ چرا که کسانی که در این ۲۰ سال تحصیل کرده اند، دانش دارند، فهم دارند، انتحار نمی‌کنند، ‌به حقوق زنان و انسانیت باور دارند، ناقض حقوق بشر و زن ستیز نیستند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان پیش از این نیز اظهارات واکنش‌‌برانگیزی درباره مدرسه و دانشگاه داشت.
حقانی باری گفته بود که سران حکومت کنونی «طالبان مدارس» هستند که دانشگاه نخوانده ‌اند و برخی‌شان مکتب نیز نخوانده‌اند، اما به‌لحاظ دینی و قربانی‌ای که برای مردم داده‌اند، عزت برتر از «پوهاند، ماستر و داکتر» دارند.

از سخنان سرپرست تحصیلات عالی چنین بر می آید، که دانشگاه برای شان چندان ارزشی ندارد و آنها می خواهند که جوانان افغانستان فقط به مدرسه های خانگی بروند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزارت تحصیلات
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مردم
با این ....های مدارس پاکستانی زندگی مشکل است.
کمر را ببندید و این ....ها را دوباره به طویله هایشان در پاکستان بفرستید.
.... باد بر اشرف احمدزی بی شرف که مملکت را بر باد داد.
به مادر و پدر اشرف بی شرف لعنت.

>>>   راست میگویند:
اگر از آنها پرسان کنی،هیچکدام شان فرایض و سنت ها و واجبات و مستحبات ،غسل و وضو و استنحا و تیمم را نمیدانند.
طور مثال:
از جمله فرایض غسل این است که شما لباس خود را بیرون میکنید و بعداً غسل میکنید.با لباس غسل نمی کنید که لباس تان تر میشود.
از جمله سنت های غسل این است که شما در شستن جان تان از صابون استفاده میکنید.اما اگر شما صابون در دسترس تان نباشد.میتوانید بدون صابون نیز غسل کنید.
از واجبات غسل آن است که شما سرتا پا و میان پاهایتان را یعنی همه وجود تان را میشویید و نمی گذارید که جایی بدن تان خشک بماند.
از جمله مستحبات غسل این است که بعد از غسل کردن اگر عطر در دسترس داشته باشید،وجود خود را معطر میسازید.
اینها مسایل دینی هستند که در طول بیست سال گذشته در پروگرام های تدریسی مکاتب و پوهنتون ها در نظر گرفته نشده بودند و شاگردان و محصلین این موضوعات را نمی فهمیدند.
انشأ الله تعالی رهبری جدید وزارت محترم معارف و تحصیلات عالی،کوشش میکنند نصاب های تعلیمی را قسمی جور کنند تا اولاد این وطن از مسایل دینی خبر شوند.

>>>   تاریخ زنده قرون اوسطا! معالجه این زخم چرکین و بوی ناک تنها پاک سازی عربیسم توسط 'آنتی سبتیک' رنسانس است.
آتش خاوری

>>>   راست گفته است چون در این بیست سال به جز فحشا دیگر چیزی را ما ندیدیم در مقابل دوهزار دالر فارغ تحصیل پوهنحًی طب میشدی صبح دوهزار دالر میدادی شام داکتر بودی کوفی ملامت نیست همه چیز را در فحشا ختم میکند و احمد سعیدی دایم تابلیت خود را همرایی پوش نوشجان میکند از دیوانه گله نیست

>>>   طالبان یعنی جاسوسان ترورست نادان طالب یعنی خاکفروش وطنفروش طالب یعنی حیوان صفت نادان بی عقل غلام اجنبی طالب یعنی دشمن علم و دانش و اخلاق انسانی طالب یعنی اله دست پاکستان دشمن دیرینه افغانستان طالب در یک کلام نا فهم و نادان غلام صفت اله دست بیگانگان بد نام کن اسلام در جهان طالب کسی نیست که از ان توقع خوبی و توجه به علم و دانش را داشته باشی طالب برای بربادی کشور گماشته شده اند نه به اباد و ترقی و پیشرفت افغانستان طالب یک انسان وحشی صفت قاتل دشمن انسان و انسانیت .

>>>   راست گفته سر پرست تحصیلات عالی محصلین سابق تمام شان در عیش و نوش بودند حال در صنف های درسی همرای دختران عیاشی می کردند

>>>   نفر چهارم که کوفی و سعید توهین کردی حرف خود ر اواضح می گفتی به جوان توهین. دانشگاه های ما با همین وضعیت باعث افتخار ماست چون در 20 سال قبل یک معلم ساده هم به سختی در کشور پیدا می شود.

>>>   راست گفته. کدام تحصیل؟ نفر درهالند زندگی میکند وخود میگوید تا صنف سوم دانشگاه کاتب رفته است و میگوید اگر بخواهد شهادتنامه را می طلبد ودانشگاه کاتب هم برایش روان میکند.
افراد آمده چندماه درونم و لحن در آلمان چکرزده دادمان برایش دیپلوم پوستری داده .
ده ها نفر را می شناسم که همین قسم از هلند دیپلوم پوستری گرفته. ولی خود هلندی ها به آنها کار لیسانس راهم نمیدهند.
وزیر طالب راست گفته است.

>>>   دومی بدون نام و نشان!
به دانستن این فرض، واجب و ماجب و .... چه ضرورت است. من که بخواهم خودم را بشورم به طرزی که میخواهم خودم را شستشو میدهم و ضرورت ندارم از بیگانه ها بپرسم. طبیعت سرزمین مارا ترو ترین و سبزوار ساخته است و هرجا جوی ها و دریا هایی آب روان بوده و است پس ما استفاده از آب را بهتر از آنانی میدانیم که از بی آبی با شاش شتر خودرا میشویند.
آتش‌خاوری

>>>   هیچ متعجب نشدم! از یک ملا فقط همین بر میآید! چرا باید تشویش داشته باشم که ملا صاحب چرا چنین گفت! ملا باید همینگونه باشد ورنه در شمار انسانهای عاقل و هوشمند خواهد آمد.
میهن زرغون

>>>   حال در بعضی پوهنتون ها استاد به خاطر یک نمره همرای شگرد کار نا مشروع را انجام می داد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است