طالبان شهروندان هزاره را بعد تسلیمی کشته اند
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۳    ۱۴۰۰/۷/۱۳ کد خبر: 168596 منبع: پرینت

عفو بین‌الملل: طالبان ۱۳ شهروند هزاره را در دایکندی بعد از تسلیمی کشته اند!
سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که طالبان ۱۱ تن از سربازان سابق ارتش و دو تن غیرنظامی را در روزهای آخر ماه آگست در روستای کهور ولسوالی خدیر این ولایت کشته‌اند.

دبیر کل عفو بین‌الملل می‌گوید که این کشتار‌های بی‌رحمانه ثابت می‌کند که طالبان مرتکب همان سوء‌استفاده‌های وحشتناکی می‌شوند که در دوران حکومت قبلی شان در افغانستان بودند.
سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است تا به گونه‌ی فوری این اقدام‌های ظالمانه را متوقف کنند.

متاسفانه در دایکندی نه تنها طالبان سیزده تن از هزاره ها را کشته اند بلکه در حدود سه هزار خانواده از پانزده قریه را در سکوت جامعه جهانی، سازمانهای بین‌المللی و حقوق بشری بدون محاکمه عادلانه وادار به کوچ اجباری کرده اند.
علاوه برکشتار و کوچ اجباری طالبان چنان مالیات سنگین، عشر و ذکات را بالای مردم گرسنه هزارستان تحمیل کرده اند که به جز فرار از افغانستان و یا مرگ به اثر گرسنگی دیگر راه را باقی نگذاشته اند، طلب سلاح و قمت سلاح دیگر شیوه جنایتکارانه است که وضعیت مناطق هزارستان را در وحشت و دهشت قرار داده است.

طالبان نه تنها مسوولیت را نمی پذیرند بلکه کشتار، غارت، کوچ های اجباری، جمع آوری عشر و ده ها فشار جسمی و روحی را وظیفه خود می دانند.
یگانه راه نجات هزاره ها از ادامه نسل کشی و کوچ های اجباری این است که سازمان ملل متحد، سازمان های حقوق بشری و کشور های منطقه و جهان نسل کشی هزاره ها را به رسمیت بشناسند، هزاره ها را قوم در معرض تهدید جدی اعلام نمایند و در این راستا اقدام عملی انجام دهند ورنه طالبان کسانی نیستند که به موعظه های اخلاقی گوش دهند.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شهروندان هزاره
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان در کندز ، در پروان ، در پنجشیر در دایکندی ، در کابل این جنایات را انجام دادند و اسناد آن در یوتیوب وجود دارد.

>>>   در قضیه کوچ اجباری برادران هزاره باید بگویم که دو طایفه از هزاره ها بر منطقه ای که دعوا داشتند دعوای خود را در نزد طالبان بردند و طالبان فیصله کردن که حق با کدام از طایفه هزاره ها است و به دیگری دستور دادن که باید جا به جا شوند و منطقه را به صاحبانش برگرداند ، توجه داشته باشید هر دو قوم از طایفه هزاره بودند ، هیچ شخص بی گناهی کشته نشده امن و امانی است ، به فرصت طلبان نژاد پرست هرگز اجازه نخواهیم داد تا از شرایط پیش امده سوء استفاده کند ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   یعنی هنوزم منتظر جامعه جهانی باشیم ۴۰سال کافی نیست اگر قرار بود کسی برای ما و شما کاری کند تا بحال کرده بود چطور این هزاره ها میتونن برن سوریه
مادر داعش رو به عزا بشونن نمیتونن از کشور خودشون دفاع کنند
پس مشکل در رهبری این انرژی عظیم خفته است که نه علما و نه رهبران عرضه استفاده از این سرمایه هارا ندارند

>>>   تکرار تاریخ 'عبد رحمان و نادر غدار' !
آتش خاوری

>>>   طالبان گروه های مجزی از هم هستند و هر گروه در هر منطقه استقلال عمل دارد و بدون اجازه این و آن هرچه دلش میخواهد انجام میدهد.

>>>   Lعاقبت گرگ زاده گرگ شود گرچه باآدمی بزرگ شود
مردم مومن،صادق وزحمت کش هزاره های افغانستان درطول 150 درافغانستان با انواع ستم وظلم همراه بوده که مورخین افغانستان وملت آزاده افغانستان نیز شاهد چنین مدعا هستند.
قتل عام هزاره ها توسط حکومت جبار امیر عبدالرحمان خان وحکومات بعد ازآن درنظام های حکومتی مختلف شاهی،ن جمهوری، جمهوری کمونیستی،جمهوی اسلامی ،امارت که درافغانستان حکومت کرده اند درقدم اول باانواع حیله وفشارهای گوناگون بالای ملت مظلوم ومحروم هزاره کوشش کرده اند تااین ملیت زحمت کش وصادق را ازبدنه دولت جداکند وبرای همیشه بحیث یک ملیت محروم وازهرنگاه عقب مانده درجامعه افغانستان زندگی کنند.
درحکومت امارت بین سال های 1996 الی 2001 بیشتر از پنج هزاره مسافرین(بیگناه وبی دفاع ) هزاره درمسیر هزات الی کابل عم ازاطفال ،زنان ،ومردان کشته شدند.علاوه برآن رهبران مومن،خدمت گار ومجاهد ملیت مظلوم هزاره با نیرنگ ودسیسه به شهادت رسیدند که به تمامی مردم آزاده ومومن افغانستان معلوم اند.
اکنون که باردیگر حکومت امارت مسلط شده اند از همان روش وطریقه های نیاکان وگذشته خود بالای ملیت مظلوم ومحروم هزاره کار میگیرند تااین مردم مومن وصادق را همیشه مانند غلام وبرده زنده نگهداشته باانواع توطیه ودسیسه های ناجوانمردانه کوچ های اجباری وتبعیدی خایینانه وقتل وکشتارهای هدفمندانه مردم مومن وصادق هزاره را درافغانستان تحت فشار دایمی قرار میدهند.
الا لعنت الله علی القوم الظالمین.آمین.
آدم خان نیکمل ازمحمد آغه لوگر.

>>>   اقوام تاجیک ازبک و هزراه باید مبارزه کنند و در میدان جنگ با طالب کشته شوند بهتر است که دست بسته اعدام شوند طالب تمام اقوام غیرپشتون را میکشد یا مرگ یا زندگی شرافتمندانه

>>>   محقق ...سوار که دایکندی را ارث پدری خود می دانست تمامی عزل و نصب ها را در این ولایت انجام می داد این مردم نیز همیشه از کارهای او استقبال می کردند و .... کجاست این پهلوان برفکی؟؟ قوماندان های هزاره را با کمک خلیلی ارباب در نقطه نقطه افعانستان شهید کردند امروز کجایند؟ قانونپوه کجاست؟ سنخنگویان و مشاوران رنگارنگ دایکندی کجایند؟ دو دهه به نام این مردم خوردند و کیف کردند در روز بدی مردم خود را تنها رها کردند و فرار ذ بر قرار ترجیح دادند وای به حال این رهبر نماها وای به حال این عوام فریبان تاریخ وای وای وای.......

>>>   آية المنافق ثلاث: اذا حدث كذب واذا وعد اخلف واذا اؤتمن خان
نشان منافق سه چيز است : 1-سخن به دروغ بگويد. 2-از وعده تخلف كند. 3 -در امانت خيانت نمايد.
صحيح مسلم، كتاب الايمان ، ح 89
این هر سه نشانه در خوارج زمان گروه طالبان آشکار است.

>>>   تفصیر مردم نیست تقصیر همین نویسنده هاست
سالهاست به مردمشون دارند میگن جامعه جهانی باید این کار را کند سازمان ملل باید اینکار رو کند
آقا بیدار شو از خواب تمام شد رفت
ول کن جامعه جهانی و سازمان ملل و کشورهای جهان رو هر زوز دارید میگید این وظیفه جامعه جهانیست.آقا فکر کن جامعه جهانی نیست
هیچ چیز دیگری بلد نیستند مغزشان نمی تواند یک راهی پیدا کند همه اش میگن جامعه جهانی
مردم رو تبدیل به مردمی بی اراده و چشم انتظار دیگران تبدیل کرده اید .به مردم القا کرده اند که همه چیز از بیرون هست دست شما نیست

>>>   در این راستا چه اقدام عملی نشان دهند؟
مثال بزنید

>>>   بلی هم وطن از این نفر های کشته شدن 13 نفر==
موسی آمیری == ریضا حیدری == عبدل احمدی==
اعصمت الله زارع == غلام محمد فرزند عوض ==
دو نفر از خدیر علیا نامش را نمیدا نیم این شد
هفت نفر شش نفری شاناز همان والسوالی است نمش
خبر نداریم شر منده شهیدان هستیم
یوسیف بچیم میگوید نه دورغ است
بچیم سوال کن راست دورغ را
این آدم کشان چرا نا حفی کشت بعد از تسلیم
آنهم به ظرزی فجیع تیر باران کردن این هم شد
مسلمان فقط استفاده از نام مسلمان
خون خوردن میراث اینها است چپاوال ظلم ظلم ظلم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است