چرا سیستم قطر؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۸    ۱۴۰۰/۷/۱۴ کد خبر: 168600 منبع: پرینت

طالبان موقتا قانون اساسی دوره‌ی ظاهر شاهی که نظامِ شاهی مشروطه است روی کار آورده‌اند. نظام قطر نیز شاهی مشروطه است. از سال‌ها به این‌سو طالبان در دوحه به‌سر می‌برند و حضور قطری‌ها تا حدودی این گمانه‌زنی‌ها را مبتنی بر این‌که نظامی شبیه نظام قطر در افغانستان نیز پیاده شود، زیاد می‌کند؛ برعلاوه چنین سیستمی می‌تواند بقای طالبان را بهتر (چه در سیاست خارجی و مدیریت داخلی) تامین کند.

قانونی اساسی مربوط سال ۱۹۷۰ در قطر نشات گرفته از: ۱_ سنن محلی و فرهنگ محافظه کار اسلامی.
۲_قدرت برتر را در اختیار امیر قرار داد.
۳_ نقش امیر تحت متأثر از سنت‌های رایج از جمله مشاوره، حکومت بر اساس اجماع و محترم شمردن حق شهروندان برای درخواست شخصی از امیر است.
۴_امیر، در حالی که مستقیماً به هیچ‌کس پاسخگو نیست، نمی‌تواند احکام اسلامی را نقض کند، و در عمل باید دیدگاه‌های علمای برجسته و نهادهای مذهبی را در نظر بگیرد.
این‌ها مواردی است که به ذایقه‌ی طالبان خوش می‌افتد. فراموش نکنیم که طبق قانون اساسی قطر، قانون شریعت منبع اصلی قانون‌گذاری در این کشور به شمار می‌رود؛ چیزی که طالبان در پی آن‌اند.

بر پایه‌ی این منبع قانون‌گذاری:
۱_ حکم تازیانه برای شراب‌نوشی و زنای دختر و پسر مجرد.
۲_ حکم سنگسار برای زنای مرد و زن متاهل.
۳_ جزای مرگ برای ارتداد و برگشتن از دین.
۴_ توهین به مقدسات جرم (حداکثر ۷سال زندان) و تبلیغ برای تغییر دین مردم نیز جرم( تا ۱۰ سال زندان) پنداشته می‌شود.
۵_ و همجنگسرایی نیز جرم است (تا ۵ سال زندان).
کابینه‌ی طالبان نیز به سمت رده‌بندی وزارت‌خانه‌های قطر پیش می‌رود و احتمالا به‌جای وزارت امور زنان وزارت شورای عالی امور خانواده بسازند.

رسول پارسی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سیستم قطر
قانونی اساسی
نظرات بینندگان:

>>>   یک تعداد دکاندار ها شراب را بنام آب انگور کهنه وارد میکنند و مزه آن عین آب انگور است،اما خودش شراب است.
اگر در گمرک بپرسند که این چیست؟
تاجران هزار قسم میخورند که به خدا و به قرآن قسم که آب انگور کهنه است.

>>>   اگر افغانستان را مثل قطر پیشرفته بسازند با قانون اش مشکلی نداریم اما اگر فقط مرچ و سرکه و سیر و پیاز این میز غذا را به ما بیاورند و از باقی نعمت هایش محروم باشیم در نهایت حماقت طالب را ثابت میکند هرچند از قبل ثابت شده.
در قطر پایگاه امریکایی وجود دارد و زنان در همه عرصه ها فعال اند و دروس مختلط وجود دارد و صد ها موارد دیگر که در قاموس طالبان کفر شمرده میشود.

>>>   اولی بی نام!
شاید این آب انگور ها از چرکستان وارد میشود زیرا آنها مادر تقلب کاری و دروغ اند. ورنه هیچ مواد غذای بدون تشریح ترکیبات آن اجازه فروش ندارد و جریمه بزرگ باید بپردازد، خوب وطن ما مارکیت آزاد آنهاست و کسی پرسان نمی کند زیرا ما مسلمان و چرکستان هم تکه دار آن است .
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است