عفو بین الملل: طالبان مرتکب جنایت جنگی شده اند
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۱۱    ۱۴۰۰/۷/۱۴ کد خبر: 168602 منبع: پرینت

طالبان با کشتن هزاره ها مرتکب جنایت جنگی شده است.
سازمان عفو بین الملل اعلام کرد طالبان 13 شهروند هزاره تباررا در ولایت دایکندی، کشته اند.
اگنس کالامارد، دبیرکل عفو بین‌الملل گفت که: "این اعدام‌های بی‌رحمانه ثابت می‌کند که طالبان مرتکب همان سوءاستفاده‌های وحشتناکی می‌شوند که در دوران حکومت قبلی‌شان در افغانستان به آن بدنام بودند."

او ادامه داد:"طالبان بارها حقوق کسانی را که به عنوان دشمنان خود تصور می‌کنند، نقض می‌کنند، حتی کسانی را که قبلاً تسلیم شده‌اند، می‌کشند. طالبان می‌گویند کارمندان سابق دولت قبلی را هدف قرار نداده‌اند،اما این کشتارها با چنین ادعاهایی مغایرت دارد."

9 نظامی دولت قبلی که به طالبان تسلیم شده بودند، ولی طالبان آنهارا تیرباران کردند ودونفر غیر نظامی از جمله یک دختر 17 ساله که پا به فرار گذاشته بود، از سوی طالبان به رگبار بسته شدند. این جنایت در روستای کهور مربوط ولسوالی خدیر بتاریخ 30 اگست واقع شده است.

حال آنهایی که میگویند طالبان تغییر کرده اند وبه هزاره ها به چشم دشمن نگاه نمیکنند، بیایند پاسخ بدهند که باداران امارتی شان چگونه با هزاره ها مانند گذشته بگونه ای خصمانه برخورد میکنند و نسل کشی هزاره همین اکنون در دستور کار طالبان قرار دارد.
به محض کمترین فرصت، این جینوساید را ادامه میدهند.

علی تقوایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عفو بین الملل
جنایات جنگی
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   هیچ شخص بیگناهی کشته نخواهد شد مگر اینکه در رژیم قبلی مرتکب قتل و جنایت شده باشد ، چند روز گذشته ویدیو های دیدم که زیره ان نوشته شده بود کشتار مردم پنجشیر توسط طالبان، در حالی که ویدیو نشر شده متعلق به کشته شده گان داعش در جلال اباد بوده است ، خدای نکرده اگر مگسی کشته شود شما بازم ان را نسبت میدهید به طالبان ، میخوام کشتار واقع را برای بیننده گان تشریع کنم ، سال ها پیش در هلمند عروسی برگزار شده بود ، و مجالس عروسی توسط B52 بمباران شد قریب به 40 نفر شهید شده بودند ، زمانی که در منطقه حضور پیدا کردم با دیدن اجساد تکه تکه به رعب وحشت افتادم در همین زمان نسیم ملایمی در حال وزیدن بود و خدا را شاهد میگیرم با وزیدن نسیم بوی خون را به شدت استشمام کردم و همه جا را بوی خون گرفته بود ، جنایت های صورت گرفته از سوی اشغالگران و مادر فروشان غربی که قابل بیان نیست ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   آقای محترم ملاعفو دیر خبر شده است و اگر راست میگوید علیه این قاتلان که صدها جنایت جنگی طی چند هفته انجام داده اند اقدام کند و کلانهای ترویستان طالب را به محکمه بین المللی محاکمه کند

>>>   علمای هزاره که در حال مذاکرات طالبان هستند چه جوابی دارند بدهند؟

>>>   غنی زندانیان طالبان آزاد کرد حالا نظامیانی که خودشان را تسلیم طالبان میکنند توسط طالبان تیرباران میشوند بهتر نبود غنی طالبان و میکشت ؟ گناه دو غیرنظامی چی بود که به ناحق کشته شدند ؟

>>>   طالبان هم مانند دولت غنی بی عدالت است ما خوش شدیم که طالبان عدالت را تامین می کند و دیده شد که هم برنامه و هم عدالت را تامین کرده نمی تواند زیرا شما بیبنید در ریاست های عایداتی دولتی معاشات کارمندان هم تغیر نکرده است یک کارمند ۲لک افغانی معاش دارد و دیگر کارمند ۸ هزار به طور مسال در ریاست عطرها شرکت افغان تیلی کام شرکت آریانا هر کس که مطلب را می خواند لطف نموده به مقام های بلند رتبه طالبان پیام را ارسال دارد تا عدالت تامین شود در غیر ان ما هر گز طالب را نمی خواهم

>>>   متاسفانه هزاره ها کدام دوستی برای خود باقی نگذاشتند و با همه در رسانه ها سر شاخ شدند
حال شاید معاون هزاره طالب پاسخگو باشد

>>>   جانیان حاکم سرزمین من شده اند و حال به دستور شیطان انسان می کشند و بعد انکار میکنند.

>>>   خوب این گپ ها فایده یی دارد اگر هیچ برخوردی علیه آن صورت نگیرد؟؟؟؟؟
آتش خاوری

>>>   هزاره ها میلیونها نفر هستند از خود دفاع کنند
آیا طالب در پنجشیر تاجیک ها را نکشتند؟
آیا طالب در قندها پشتونها که بیرق سه رنگ افغانستان را در دست داشتند کشتار نکردند؟
آیا طالب اوزبک و ترکمن و... کشتار نکرد
پس چرا هزاره ها اینقدر مظلوم نمایی می کنند و فقط خود را قربانی نشان می دهند

>>>   ناسیونالیسم قومی پشتون و فروپاشی افغانستان ازنویسنده هندی شیوان ماهندراجا
بر اساس طنزی قدیمی، «بزرگ‌ترین دستاورد اتریش این است که جهان را قانع کرد بتهوون اتریشی و هیتلر آلمانی است.» به همین سان، باید به سیاستمداران پشتون (اوغان) جایزه داد که خارجی‌های زودباور و «کارشناسان» را قانع کردند که افغانستان همیشه همین مرزهای کنونی‌ بوده است و بیشتر جمعیت آن پشتون‌اند. برای همین است که آن‌ها مدعی «حق» حکومت پشتون‌ها بر افغانستان‌اند.

واژه «اوغان» مترادف «پشتون» یا «پتهان/پتان» است. این واژه را در متون جغرافی و تاریخ فارسی و عربی قرن دهم میلادی می‌بینیم. از «اوغان» در مورد مردمانی استفاده می‌شود که در کوه‌های سلیمان غرب هند (پاکستان امروز) زندگی می‌کردند. اوغان‌ها از قرون وسطی، راهزن و سرباز بودند. سلطان محمود غزنوی اوغان‌ها را به عنوان نیروهای مزدور به خدمت می‌گرفت اما تیمور لنگ اوغان‌ها را مزاحم خود می‌دید و قتل‌عامشان کرد.

قابلیت‌های نظامی اوغان‌ها و میل آنها به خشونت و نزاع از خصوصیات شناخته شده شان بود. ویلیام دالریمپل، تاریخ‌دان اسکاتلندی، در نوشته‌ای غریب، در مورد رسم نزاع‌های خونین آن‌ها می‌نویسد: «چیزی شبیه تفریح ملی است؛ مثل معادل افغانستانیِ کریکت محلیِ شایرهای انگلستان.»

جغرافی‌دانان و تاریخ‌دانان پیشامدرن هرگز از مناطق افغانستان امروزی به عنوان «افغانستان» نام نمی‌بردند. آن‌ها از نام‌های محلی همچون بامیان، بلخ، فراه، غور، کابل و پنجشیر استفاده می‌کردند. اگر می‌خواستند در سطح کلان نام این مکان را ذکر کنند یا «ایران» بود (یا مترادف‌هایش همچون ایرانشهر یا ایران‌زمین) یا هند، سند، خراسان، سیستان، ترکستان یا ماوراءالنهر. شهرها و مناطقی همچون بلخ، بوست (هلمند)، فراه، هرات، کابل، مرو و غیره بخشی ماهوی از ایران شمرده می‌شدند. (برای نمونه نگاه کنید به نوشته تورج دریایی، «شهرستان‌های ایرانشهر»، ۱۲-۷۲؛ بی‌نام/مینورسکی، «حدود العالم»، بخش‌های ۲۳ و ۲۴)

اولین اشاره به‌ نام «افغانستان» را سیف الهروی در «تاریخ هرات» (نوشته ۱۳۲۲ میلادی) آورده اما در اینجا هم منظور از افغانستان، باریکه کوچکی از قندهار تا غزنه است که در شرق به کوه‌های سلیمان محدود می‌شود و از مهاجرت اوغان‌ها به سوی غرب از هند به ایران خبر می‌دهد. اوغان‌هایی که اساسا ساکن سرزمین هندوستان بودند، اکنون به سرزمین‌های ایران قدم می‌گذاشتند. مثلا شهر قندهار بخشی از ایران بود؛ اما غزنه متعلق به هند بود. (برای نمونه نگاه کنید به بی‌نام/مینورسکی، «حدود العالم»، بخش ۲۴، بند ۹)

متون پیشامدرن جغرافی و تاریخ به روشنی نشان می‌دهند که در بیشتر مناطق افغانستان امروزی، مردمانی غیر از اوغان‌ها زندگی می‌کردند. آنان را با نام‌های قومی یا نسب‌هایشان می‌شناختند (صفاتی که از محل زندگی یا تولدشان خبر می‌داد)؛ مثلا هروی (هرات)، پنجشیری، بلخی، تاجیک یا بدخشانی و هنوز منظور از لفظ اوغان (پشتون)، مردمانی هندی بودند که به زبان هندو-ایرانی پشتو سخن می‌گفتند و سرزمین‌هایشان در قلب هند بود.این اوضاع در قرن نوزدهم تغییر کرد. بریتانیایی‌های مستقر در هند یک چهره پشتونِ خارجی‌ستیز و ضدشیعه‌ به نام عبدالرحمان را امیر افغانستان کردند و به او پول نقد و تسلیحات مدرن دادند. به امیر گفتند در مقابل دست‌اندازی‌های احتمالی ایران و روسیه از مرزها حفاظت کند. او برای این کار، نسل‌کشی مردمان هزاره را غالبا شیعه بودند به راه انداخت و مناطق غیرپشتون در شمال، شمال شرق، غرب و مرکز را زیر سلطه خود درآورد. جانشینان او تا محمد داود (که در سال ۱۹۷۸ در کودتایی مارکسیستی سرنگون شد) در دولت‌سازی به‌شدت شکست خوردند اما آغازگر روند تحمیل زبان پشتو و هژمونی پشتون‌ها بر مردمان متکثر افغانستان شدند.

مرزهای افغانستانِ معاصر را بریتانیایی‌ها و ٰژوزف استالین تعیین کردند و واژه «افغانستان» بر این کشور ساختگی تحمیل شد. طولی نکشید که غربی‌های بی‌مبالات از جمله «کارشناسان افغانستان» از بلوچ‌ها، هزاره‌ها، پنجشیری‌ها، ازبک‌ها و دیگران به عنوان «افغان» نام بردند. با توجه به تاریخ سوءاستفاده، بردگی، شکنجه و نسل‌کشی که تداعی کننده حاکمیت یک قوم می باشد، بیشتر غیرپشتون‌ها از استفاده از واژه اوغان برای شناسایی خویش به عنوان شهروند افغانستان پرهیز می‌کنند.

افغانستان کشور است نه ملت. اکثریت سرزمین افغانستان ایرانی است؛ بخشی از آن هم هندی است. فرهنگ افغانستان فارسی-اسلامی است؛ این فرهنگی است که از آن مولوی، حافظ، رودکی، خیام، غزالی، ابوریحان بیرونی، ابن سینا، نظام‌الملک، خواجه نصیرالدین طوسی و غیره بر آمده‌اند؛ و هنر درخشانی که در نمایشگاه «ایران شکوهمند» موزه ویکتوریا و آلبرت دیدیم. زبان اکثریت در افغانستان فارسی است. امپراتوری بریتانیا مردمان هندی را بر فارسیوان‌های (فارسی‌زبان‌های) خراسان، بامیان و سیستان تحمیل کرد. زبان پشتون‌ها از نظر فارسیوان‌ها غیرقابل فهم است. حاکمان پشتون‌ برای صحبت با بندگان خود (یعنی قربانیان خود) می‌بایست فارسی یاد می‌گرفتند. این است که گویش «دری» (منصوب به گویش درباری در دوره ساسانیان) در فارسی پا گرفت.

خلاصه اینکه «افغانستان» یعنی «قُلابستان». پشتون‌ها از این واقعیت آگاه‌اند. پشتون‌ها چیزی برای برابری با پنج‌ هزار سال تاریخ و فرهنگ ایرانی ندارند. همین است که بر «پشتون‌سازی» اصرار می‌کنند؛ یعنی حذف یا انقیاد سایر هویت‌ها، فرهنگ‌ها و زبان‌های رایج. کارزارهای پشتون‌سازی مشابه کارزارهای روسی‌سازی‌اند که تزارها و کمیسرها سر مسلمانان آسیای مرکزی آوردند.در تاریخ جلو بیاییم و به ۱۱ سپتامبر و لشکرکشی آمریکا به افغانستان برسیم. متحدان آمریکا همگی غیرپشتون بودند: ازبک‌ها، پنجشیری‌ها و هروی‌ها. پشتون‌ها در آمریکا و اتحادیه اروپا از اینکه می‌دیدند کابل به دست پنجشیری‌ها می‌افتد یا ازبک‌ها و هزاره‌ها و هروی‌ها حاکم بر میهن خویش‌اند، هراسان بودند. در همان حال که افغانستان بمباران می‌شد، ناسیونالیست‌های قومی همچون اشرف غنی و زلمای خلیل‌زاد بازگشت پشتون‌ها به اوضاع پیش از جنگ را تدارک می‌دیدند. همکار و همراه آن‌ها در این راه «به‌اصطلاح کارشناس‌ها» و اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان بودند.

تلاش ناسیونالیست‌ها برای بازگرداندن افغانستان به اوضاع پیش از جنگ، زمانی که تنها پشتون‌ها بر این کشور حاکم بودند، به روی کار آمدن حامد کرزای به عنوان رئیس‌جمهور موقت منجر شد. «کارشناسان» افسوس خوردند که افغانستان «چندپاره شده» و شاید افغانستان هم مثل یوگسلاوی به چند کشور تجزیه شود. غنی و خلیل‌زاده این خط فکری را تشویق کردند و تجمیع قدرت در یک نهاد سیاسی، یعنی ریاست‌جمهوری به عنوان پادتنی برای بیماری خیالی «بالکان‌ سازی» تجویز شد.

به رهبران جوامع غیرپشتون برچسب «جنگ‌سالار» یا «ناقض حقوق بشر» زده شد. احمد رشید با پیشبرد برنامه سازمان اطلاعات پاکستان در جهت به حاشیه راندن رهبران سیاسی و نظامی غیرپشتون‌، سیاه‌نمایی درباره رهبران غیرپشتون را آغاز کرد و تقریبا در هر گفت‌وگوی تلویزیونی، از آن‌ها به عنوان جنگ‌سالار نام برد. به برخی رهبران غیرپشتون هم که به مذهب اسلامی خود عمل می‌کردند، لقب «اسلام‌گرا» و «افراطی» داده شد و نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل طردشان کردند و ترجیح دادند با پشتون‌های غربی‌شده ارتباط و همکاری داشته باشند. «دموکرات‌های سکولار» و «تکنوکرات‌های» وارداتی (مثل اشرف غنی) مد شدند و غنی مدعی شد که نابغه‌ متخصص ترمیم دولت‌های ناکام است و حتی در این مورد کتاب نوشت!

کارشناسان واقعی می‌گفتند که رهبران خوشه‌های قومی متنوع افغانستان به بازیکنان پوکر می‌مانند؛ می‌خواهند ژتون‌های بازی را قسمت کنند، نه میز پوکر را. در ضمن چندپاره بودن حالت طبیعی افغانستان بود؛ تنوعات قومی-زبانی و جغرافیایی این سرزمین نکات مثبتی‌اند که باید از طریق مرکززدایی از آن استقبال شود. چارچوب فدرال در کشورهایی همچون استرالیا، آلمان، سوییس و آمریکا به این دلیل موفق شد که تنوع نهادینه آن‌ها را در نظر گرفت؛ اما به کارشناسان واقعی توجهی نشد.

خلیل‌زاد، غنی، کرزای، ابراهیمی و غیره اراده خود را بر لویی جرگه قانون اساسی سال ۲۰۰۳ تحمیل کردند. قانون اساسی در ۴ ژانویه ۲۰۰۴ تصویب شد و قدرت را در دستان ریاست‌جمهوری متمرکز کرد و در نتیجه، سامانه «همه‌چیز از آن برنده» ایجاد شد که هدفش درهم کوبیدن آمال سیاسی غیرپشتون‌ها بود. ویلیام مالی، دانشور حقوقی استرالیایی، در نظراتی که برای گروه سازمان ملل نوشت، با این الگو مخالفت کرد. به نظر او بی‌توجهی شد. به‌ جای به رسمیت شناختن تنوع‌های نهادینه منطقه‌ای، قومی و زبانی «قلاب‌ستان»، خارجی‌ها سامانه اداره مرکزی و ناکارامدی را تحمیل کردند.توافق بُن (۵ دسامبر ۲۰۰۱) به «سرشماری مردم افغانستان» (بند ۳، تبصره دو) پیش از انتخابات فراخوان داد اما اجرا نشد چرا که پشتون‌ها مدعی اکثریت بودند و سرشماری نشان می‌داد که درست نمی‌گویند. اگر پشتون‌های پاکستان هم محسوب می‌شدند شاید در اکثریت بودند؛ اما در آن صورت، باید میلیون‌ها ایرانی و تاجیکستانی را هم به درصد تاجیک‌ها اضافه کرد و ازبکستانی‌ها را به درصد ازبک‌ها.

انتخابات معیوب و پرتقلب هژمونی پشتون‌ها را تحکیم و سرنوشت افغانستان را محتوم کرد. پشتون‌ها در ۲۰ سال گذشته از نهاد ریاست‌جمهوری و تمام نهادهای دولتی و سازمان‌های غیردولتی نه برای دولت‌سازی که برای تحمیل سیاست‌های قومی-ناسیونالیستی پشتون استفاده کردند. یک نمونه کارت شناسایی زیست‌سنجی است. غنی و دارودسته‌اش اصرار کردند که تمام شهروندان، فارغ از قومیت، به عنوان «اوغان» ثبت شوند. این موضوع شکاف‌های تلخ و غیرضروری را سبب شد.

یکی دیگر از آسیب‌هایی که ناسیونالیسم قومی پشتون وارد آورد، «برنامه همبستگی ملی» بود. افغانستان پیش از فرود آمدن خارجی‌ها با سوغات دموکراسی و دولت‌داری، مکانی بی‌دولت و بی‌حکومت نبود. سازوکارهای بومی حکمرانی، مالیات، قانون و نظم از زمان باستان شکوفا شده بودند. شوراهای روستایی مناطق را مدیریت و اختلاف‌ها را حل می‌کردند. شورای مشورتی شمال که احمد شاه مسعود بر پا و رهبری کرد، برای پسران و دختران آموزش فراهم کرد و مدیریت و عدالت را به مناطق تحت سیطره خود آورد اما کابل به‌جای توسعه نهادهای موجود حقوقی و اجرایی، اصرار کرد که از طریق «برنامه همبستگی ملی» نهادهای جدید درست کند. هدف اصلی این برنامه نابود کردن نهادهای قومی و بدین‌سان دریغ کردن قدرت اجرایی و سیاسی از غیرپشتون‌ها بود. این مستقیما به ناکامی کابل در ارائه خدمات دولتی منجر شد و به شورش به رهبری طالبان کمک کرد.

در دوره ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که طالبان سر کار بودند، ناسیونالیست‌های قومی پشتون در غرب از اینکه جوامع و مناطق غیرپشتون (به جز پنجشیر) شکست خورده‌ و به حاشیه رانده شده‌اند، ابراز رضایت می‌کردند. آن‌ها به «برادران پشتون» خود افتخار می‌کردند. در پی ۱۱ سپتامبر، لحنِ خود را در عرصه عمومی عوض کردند اما سازشان هنوز بر همان کوک بود. پشتون‌ها با توافق‌های تشریک قدرت مخالف بودند چرا که چنین توافق‌هایی به غیرپشتون‌ها (و پشتون‌های به حاشیه رانده شده که جذب طالبان شدند) از قدرت سیاسی و بودجه‌های موجود سهم می‌داد. ناسیونالیست‌های قومی ترجیح می‌دادند طالبان به قدرت برسد تا اینکه قدرت را با تاجیک‌ها، ترک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها قسمت کنند.
آن‌ها در اواخر ژوییه و اوایل اوت ۲۰۲۱ هم دقیقا همین کار را کردند. حاکمان شهرستان و ولایت‌ها که غنی تعیین کرده بود، استان‌ها را به «برادران پشتون» خود تحویل دادند. ارتش ملی افغانستان پر از افسران پشتون شده بود. آنان هم مثل والیان پشتون به برادران پشتون خود تسلیم شدند. (در ازای پول نقد و جوایزی که قرار بود وقتی طالبان به منابع مالی دولت دست یافت به آنان بدهد) مثلا در هرات، افسران و داوطلبان تاجیک و هروی می‌خواستند بجنگند اما به آنان دستور داده شد به طالبان تسلیم شوند و آن‌ها ترجیح دادند با تسلیحات و تجهیزات خود به ایران فرار کنند.

تنها دوستان واقعی آمریکا جوامع غیرپشتون به‌خصوص هزاره‌ها و پنجشیری‌ها بودند. آنان از طالبان متنفرند و اگر آمریکا با تسلیحات، اطلاعات و پوشش هوایی، به‌خصوص پهپاد، از آن‌ها حمایت کرده بود، حاضر به جنگیدن بودند؛ اما دولت آمریکا، از بوش تا بایدن، همواره جانب پشتون‌ها را گرفته است.

>>>   طالبان جانیان قرن ۲۱ هستند که در استخدام دولت های تروریست پرور برای بر آورده کردن اهداف کلان واستراتیژیک آنها استخدام شده اند.
رهبر شان امیر الشیاطین هبت الله است که به احتمال زیاد قبلا" کشته شده است.

>>>   مگر آقای علی تقوایی بار بار نگفته بود که آمریکا تنها پشتیبان هزاره هاست و بس
علی تقوایی نوشته هایش موجود است که گفته بود فقط آمریکا پشتیبان واقعی و معنوی هزاره است
شما هر وقت پاسخ دادید که بادران آمریکایی شما که منحیث متحد استراتجیک و پشتیبان هزاره ها بود و فرار کرد آن دیگران هم پاسخگو هستند

>>>   چه کسی گفته طالبان با هزاره کار ندارد؟
گفتند طالبان کسی رو به این عنوان که شیعه باشد و به خاطر شیعه بودن نمیکشد حالا شاید چند تا عقده ای یا بخاطر جریانات قبلی باشد ولی داعش اگر شیعه باشد به خاطر شیعه بودن او را میکشد
این دو تا چیز متفاوت است
ولی آیا طالبان با هزاره مشکل دارد؟
مگر با تاجیک و سایرین هم مشکل ندارد؟
البته باید گفت چه کسی در افغانستان با دیگری مشکل ندارد؟همه با هم مشکل دارند
طالبان فقط میخواهد در افغانستان حکومت کند و البته شکست ناپذیر در جغرافیای افغانستان هست.پس چه باید کرد؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است