17 میلیارد یورو هزینه ماموریت آلمان در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۰    ۱۴۰۰/۷/۱۴ کد خبر: 168603 منبع: پرینت

تابستان امسال ارتش آلمان افغانستان را ترک کرد. ماموریت 20 ساله ارتش آلمان و موارد جنبی مربوط به این ماموریت در افغانستان بیش از 17 میلیارد و 300 میلیون یورو هزینه داشت.
به گزارش دویچه وله، دولت آلمان در گزارشی به پارلمان این کشور از هزینه 17 میلیارد یورویی ماموریت بیست ساله ارتش و برخی نهادهای دیگر این کشور در افغانستان خبر داده است، ماموریتی که با تصرف کابل به دست طالبان در تابستان امسال نقطه پایان بر آن گذاشته شد.

بخش اصلی هزینه‌ها مربوط به حضور ارتش آلمان در افغانستان بوده است. دولت آلمان در پاسخ به درخواست فراکسیون پارلمانی حزب دموکرات‌های آزاد آلمان گفته است برای مشارکت ارتش آلمان در ماموریت‌های "نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت" (ایساف)، "عملیات آزادی بلند مدت" (OEF) و "ماموریت حمایت قاطع" (RSM) در افغانستان از سال 2001 تا 31 آگست 2021 در مجموع حدود 12 میلیارد و 300 میلیون یورور توسط وزارت دفاع آلمان و هزینه‌های اضافی مختص به این ماموریت هزینه شده است.

وزارت خارجه آلمان در حدود دو میلیارد و 48 میلیون یورو برای پرسنل و هزینه‌های مادی مربوط به پروژه‌ها هزینه کرده است. دولت آلمان گفته است این مبلغ شامل پرسنل و هزینه‌های عملیاتی وزارت امور خارجه نمی‌شود.
وزارت توسعه آلمان نیز در مدت 20 سال حدود دو میلیارد و 46 میلیون یورو به افغانستان کمک کرده است.
وزارت غذا و کشاورزی آلمان در دو دهه گذشته مجموعا 33 میلیون یورو هزینه کرد.

اطلاعات مربوط به هزینه‌های سرویس امنیتی− اطلاعاتی (BND) در افغانستان محرمانه طبقه‌بندی شده است.
دولت آلمان گفته است انتشار اطلاعات مربوط به انجام وظایف سرویس‌های اطلاعاتی تاثیر عمده‌ای بر کار این اداره خواهد داشت و به نوبه خود می‌تواند امنیت آلمان را نیز به خطر بیاندازد یا به منافع آن صدمه جدی وارد کند.
همچنین اطلاعات مربوط به زیرساخت‌هایی که توسط آلمان ساخته شده و هم اکنون طالبان از آن استفاده می‌کنند نیز محرمانه مانده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ماموریت آلمان
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   این همه حزینه در کجای افغانستان مصرف شده کدام شرکت موترسازی که آلمانها در افغانستان ایجاد نکرده اند کدام شفاخانه بزرگ و مجهز با وسایل مدرن باکتری هم که آلمانها در افغانستان ایجاد نکرده هیچ کار زیربنایی بزرگی آلمانها در افغانستان نکرده اند این قدر ادعای بزرگ میکنند یک چندتا ساختمان بلند منزل در بعضی جایهای افغانستان است آنها را هم مردم ملکی افغانستان از پول شخصی خود جور کرده اند پس شایعه پراکنی نکنند که ۱۷ میلیارد یورو در افغانستان هزینه کرده اند افغانستان سر جای خود قرار دارد بیایند حساب کنند که در کجای افغانستان مصرف کرده اند کجای افغانستان را آباد کرده اند بعدش هم هیچ پشکی به رضای خدا موش نمیگیرد این همه نیروی خارجی در افغانستان آمده بودند که مفت و مجانی برای مردم افغانستان خدمت کنند حتما منافع خود را در افغانستان داشتند که بیست سال باعث ماندن شان شد حالا که به اهداف خود رسیدند افغانستان را مفت و مجانی بدون هیچ جنگی به طالبان تسلیم کردند که هیچ کسی از کارهایشان را پیگیری و موشکافی نکند ویا شاید هم نوکر و غلام حلقه بگوششان اشرف غنی و زنش دزدیدند و با خود به آمریکا انتقال دادند که در اینصورت باید کشورهای خارجی پول بلوکه شده افغانستان را به حساب حزینه هایشان بگیرند ولی مردم افغانستان را مقصر مخارج پولهای خود ندانند هر چی پول در بانکهای خارجی مال افغانستان است به طالبان و داعشیان ندهید همگیش را بگیرید به حساب خرج های خودتان ولی افغانستان را مقصر نسازید...
حشمت غنی

>>>   نورمحمد تره کی یکی ازقوماندانان جبهه مقاومت پس ازتسلیمی به طالبان توسط طالبان کشته شد(منبع افغانستان نو-ارش ارمان).
کسیکه نامش نورمحمد وتخلصش تره کی باشد،قابل درک است که یک روزنی یک روزکشته میشود.
عاقل

>>>   ماموریتی که هدف نداشت و مصارف بیهوده از جیب مردم آلمان.
دست آورد ۲۰ سال حضور بازگشت به نقطه صفری.

>>>   همه پول هارا سیکو لارهای بی دین دزدیدند وبه امریکا بردند
غ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است