سفر وزیر خارجه ازبیکستان به کابل به چه معنا است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۰    ۱۴۰۰/۷/۱۷ کد خبر: 168616 منبع: پرینت

به نظر می‌رسد ازبیکستان تمایل دارد که حکومت تالبان را به رسمیت بشناسد. ازبیکستان از نزدیکی با تالبان بدنبال چیست؟
به این پرسش دو پاسخ وجود دارد:
یکی، نفع اقتصادی است. ازبیکستان قبلن توافقاتی با چین و پاکستان داشته است. این توافقات بر محور همکاری‌های اقتصادی بوده است. چین می‌خواهد پس از حصول اطمینان از امنیت داخلی افغانستان، از طریق افغانستان به پاکستان و ایران وصل شود و تجارت خویش را به خاورمیانه و جنوب اسیا رونق دهد. ازبیکستان می‌تواند شریک این پروژه باشد.

دوم، تهدیدات امنیتی است. گروه‌های مسلح مخالف ازبیکستان در مناطق شمالی افغانستان نفوذ و فعالیت داشته‌اند. به نظر می‌رسد که تاشکند میخواهد از طریق نزدیکی با تالبان این گروه‌ها را زیر فشار قرار دهد. این رویکر‌د، کاپی رویکرد چین است. چین نیز می‌خواهد که با توافق با تالبان تحریک اسلامی ترکستان شرقی را زیر فشار قرار داده و ایغورها را بیشتر سرکوب کند. در واقع تالبان با دریافت وعده کمک از جانب پکن و تاشکند، رفقای ایدیولوژیک خود را وجهه‌المعامله قرار می‌دهد.

معلوم نیست که مسکو در رابطه به نزدیکی تاشکند با تالبان چه می‌کند. در حال حاضر مسکو حامی رویکرد تاجکستان است که عملن از در خصومت با تالبان پیش رفته است. بعضی از ناظرین گفته‌اند که رویکرد تاشکند روی دیگر سیاست روسیه در قبال تالبان است. در واقع مسکو در قبال تالبان بازی دوگانه را در پیش گرفته است. از دوشنبه خشم خود را به تالبان نشان میدهد و از تاشکند، مهر خود را. اما هرگاه چنین نباشد، به این معناست که تاشکند سیاست استقلال‌طلبانه‌ای را با مسکو در پیش گرفته و در این کار از سوی پکن مورد تشویق قرار دارد.

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزیر خارجه
ازبیکستان
نظرات بینندگان:

>>>   ما همه به خواب بهشت ایم و هر چه دیگران دول و سرنی بزنند حاضر نیستیم از خواب خوش بیدار شویم.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است