ترکیه: آمریکا داعش را به افغانستان برد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۳    ۱۴۰۰/۷/۱۸ کد خبر: 168625 منبع: پرینت

وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از سیاست‌های یک‌جانبه‌ آمریکا که آثار آنها در عراق، سوریه و افغانستان نمایان است، گفت: واشنگتن درباره حضور خود در سوریه برای مبارزه با داعش صادق نیست.
به گزارش شبکه خبری المیادین، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی که با همتای ونزوئلایی خود داشت، اظهار کرد: آمریکا از گروه‌های تروریستی در سوریه با هدف تقسیم این کشور حمایت می‌کند.

چاووش اوغلو با تاکید بر اینکه آمریکا داعشی‌ها را از سوریه به افغانستان منتقل کرد، گفت: واشنگتن درباره حضور خود در سوریه برای مبارزه با داعش صادق نیست.
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به این نکته که واشنگتن سیاست‌های یک‌جانبه‌ای را در پیش می‌گیرد که تاثیر آنها بر عراق، سوریه و افغانستان نمایان شدند، از آمریکا خواست به جای سرزنش ترکیه، سیاست‌های خود را تغییر دهد.
او در اظهارات هفتم سپتامبر گذشته خود حضور نظامی آمریکا در سوریه را محکوم کرده و گفت: این مساله به میادین نفت مربوط می‌شود.

چاووش اوغلو افزود: اگر آمریکا تصمیم بگیرد از سوریه خارج شود، این انتخاب آنها است اما باید بدانند که بر اساس هیچ دعوت‌نامه‌ای در سوریه حضور ندارند و با این کشور هم مرز مشترکی ندارند. اما ما در اینجا مرزهای مشترکی داریم و "حق داریم در اینجا حضور داشته باشیم، ما از تمامیت ارضی سوریه و کمک‌های بشردوستانه حمایت می‌کنیم."

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در تاریخ ۲۳ سپتامبر گذشته گفت: روابط کشور ما با آمریکا خوب نیست.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترکیه
داعش
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   "چاووش اوغلو با تاکید بر اینکه آمریکا داعشی‌ها را از سوریه به افغانستان منتقل کرد، گفت: واشنگتن درباره حضور خود در سوریه برای مبارزه با داعش صادق نیست." مگر شما رذیل ها خودتان هم در حمایه داعش در سوریه و عراق شامل نبوده و نیستید؟؟؟ تو خو راست میگویی مگر ... به دروغگو!!
آتش خاوری

>>>   داعش به افغانستان رسیده اکنون دیگر واضع است که کشتار مردم بیگناه شدت خواهد گرفت دربین دو گرو تروریستی مردم بیگناه پایمال میشود گرو تروریستی طالب برای حفظ قدرت و گرو تروریستی داعش برای بدست آوردن قدرت میجنگند هر دو گرو از یک قوم است قفط با پرچم های دو رنگ مردم افغانستان طرفدار هیچ یک از این دو گرو تروریستی نیستند مردم افغانستان یک حکومت آزاد میخواهند مردم افغانستان دموکراسی حقشان است نه حکومت ریش موهای ژولیده و پشم و انسانهای قرون وسطایی..
شکیلا

>>>   وزیر خارجه ترکیه نظرش در مورد همتبار ترکش که عامل انفجار مسجد شیعیان بود چیه ؟
اویغورها چه کسانی هستند ؟ ترکهای چین
مگر نخست وزیر سابق قطر نگفت که ما داعش را ایجاد کردیم متحد امیر قطر چه کسی بود ؟ رجب طیب اردوغان
هیلاری کلینتون هم گفته بود ما داعش را ایجاد کردیم آمریکا داعش را با کمک قطر ایجاد و با کمک ترکیه اول به سوریه و امروز به افغانستان فرستاد درهین حال ترکیه ورود اتباع افغان به خاکش را ممنوع کرد اما نیروهایش در افغانستان حضور دارند

>>>   دیگ به دیگ می گوید رویت سیاه
ترکیه خود به دعوت چه کسی در سوریه است؟
حکومت فعلی سوریه نماینده قانونی در سازمان ملل دارد و بارها از ترکیه خواسته خاک سوریه را ترک کند
ترکیه بارها تلاشش را برای تجزیه سوریه و عراق احیای امپراطوری عثمانی نشان داده است
ترکیه خود تروریستها را به قره باغ و لیبیا برده است ترکیه خود از طریق خاکش داعش را مسلح و سازماندهی کرد
در انفجار قندوز یک سر تقصیر ترکیه هست

>>>   طالبان چند کار خوبی را انجام دادند دوزدی انشاالله از افعانستان گم شد به خصوص شمالی والا که عمر خود را دوزی سپری کرده بودند دیگر راجع به زنان که در دولت قبلی همه زنان و دختران عیاشی شده بودند که همه روزه در دفتر ها و دوایر دولتی و خارجی در عیش نوش بودند

>>>   من به طالبان حیران هستم تمام افغانستان را گرفت اما دو دانه دوزد و چاپ ول گر را در پنجشیر از بین برده نتوانست البته غیرت و شهامت ندارند

>>>   پدر خوانده داعش ( ترکیه ) از اربابش ( آمریکا ) شکایت به افکار عمومی جهان ( ملتها و مردم دنیا ) میبرد برای لاپوشانی حمایت‌های خود از داعش چرا ؟؟؟؟؟.
امیر

>>>   خود عردوغان داعش پرور است
حال به امریکا میگوید داعش آورده است
پدرمعنوی داعش وتکفیرها همی تورکیه نجاد پرست است

>>>   خود ترکیه که مخالفین دولت سوریه را در جنگ آذربایجان با ارمنستان،به قره باغ کوهی انتقال داد تا در مقابل ارمنی ها بجنگند،هیچ؟
هرکس برای مطلب خود دلبری کند.

>>>   أمریکا حامی داعش در منطقه است

>>>   ترکیه متهم ردیف اول در انتقال داعش به افغانستان است همانطور که در سوریه بود ضمن اینکه به محض ورود نیروهای ترکیه به خاک افغانستان سرعت سقوط شهرهای افغانستان شدت گرفت.
دوستم و سایر فرماندهان ارتش افغانستان هم با هماهنگی با ترکیه فرار کردند عامل داعشی انفجار مسجد قندوز هم ترک چینی بود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است