امیدواری امارت طالبان برای به رسمیت شناخته شدن
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۴    ۱۴۰۰/۷/۱۹ کد خبر: 168628 منبع: پرینت

هرچند جزییات بیشتر از گفتگو میان هیأت‌های امارت اسلامی و امریکا به رسانه‌ها درز نکرده است، اما وزارت اطلاعات و فرهنگ این دیدارها را تلاش ازبهر به رسمیت شناختن امارت اسلامی از سوی واشنگتن می‌داند.
ذبیح الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که هیأت امارت اسلامی مساله به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی را نیز در این گفتگوها مطرح خواهد کرد.

مجاهد گفت: «مسایل متعدد است که باید با امریکایی‌ها در میان گذاشته شود. یکی عملی کردن پیمان دوحه که بسیار مهم بود هم برای امریکا و هم برای ما. دوم مساله پول افغانستان که در بانک امریکایی‌ها مسدود کره اند. سوم مساله به رسمیت شناختن افغانستان است از طرف جامعۀ جهانی و خود امریکا و ملل متحد.»

تا حالا دو طرف روی گشودن فصل تازۀ همکاری میان کابل و واشنگتن، عملی شدن کامل موافقتنامۀ دوحه، آزاد سازی دارایی‌های مالی افغانستان، احترام به حریم فضایی افغانستان، ادامه فراهم سازی کمک‌های بشری و حفظ ارزش‌های حقوق بشری بحث کرده اند.
عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «ما خواستار ارتباط مثبت با همه همسایه‌ها، کشورهای منطقه و جهان هستیم، و می‌خواهیم نگرانی‌ها و اختلافات را از راه گفتگو با آن‌ها بر طرف کنیم.»

از سویی‌هم، شماری از دیپلماتان پیشین کشور، دیدار دوبارۀ هیأت‌های دو طرف را امتیاز دهی امریکا به امارت اسلامی می‌دانند.
به گزارش طلوع، شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در ناروی، گفت: «نشست این‌ بار دوحه در حقیقت تدوام نشست‌های قبلی حکومت امریکا با طالب است، با تفاوت این که این بار خود طالبان در افغانستان نظام خود را پیاده کردند.»

اما برخی آگاهان بارومند اند که این نشست روزنه تازه‌‌ای است که توانایی امارت اسلامی برای تعامل با کشورهای جهان را نشان خواهد داد.
عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعه مدنی افغانستان، گفت: «مذاکرات دوحه نشان خواهد داد که آیا طالبان توانایی گذاشتن تفنگ و برداشت قلم برای حکومتداری خوب در افغانستان و فکر همه‌گیر و همه‌پذیر را دارند یا نه؟»

در همین ‌حال، نمایندگان امارت اسلامی در دوحه با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجۀ قطر نیز دیدار کرده اند.
در این دیدار، آنان روی روابط دوستانه، پروژه‌های اقتصادی و برخی موضوعات دیگر گفتگو کرده اند.
قرار است هیأت امارت اسلامی با اعضای هیأت اتحادیۀ اروپا نیز دیداری داشته باشند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امارت طالبان
رسمیت
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان را در قدم اول باید مردم افغانستان به رسمیت بشناسند.
برای این منظور باید ملل متحد یک انتخابات سراسری و سری دایر کند تا معلوم شود که این گروه چند فیصد مردم را با خود دارند.

>>>   خود کوزه وخود کوزه گر وخود هم گل کوزه جای هیچ گونه شک وتردید نیست که طالب را ایجاد وبزرگ نمودند تنها در یک مورد که طالبها تمرد نمودند وبا القاعده یکجا فرمان ارباب را نپذیرفتند تنبیه شدند وانهم از کجا معلوم که بخاطر امدن ولشکر کشی خودشان ظاهرا انها را تا حدود پاکستان بردند ودوباره تقویه وتربیه نموده به کرسی نشاندند درین راستا دیگران را هم میدان دادند تا باهم سوی با طالب خوش باشند ودل خوش نمایند ویک بخش بزرگ از مصارف خودرا به دوش حریفها بگذارند حال اگر ظاهرا به رسمیت بشناسند ویا خیر باهم یار وهمکار اند وروی یک برنامه ونقشه کار مینمایند بدا بحال انهای که فریب توطیه ای طالب وبنیاد گذاران انها را خوردند وبه سراب جنگ های داخلیوساختگی طالب وخارجی ها فریب خوردند
گل نبی عیدی زاده

>>>   در همان دوحه کسی باید بروی امریکایی ها با سیلی می کوبید و می گفت که : .... خودت هستی !
همان دو سال قبل که زمینه ملاقات با طالبان از سوی امریکایی ها فراهم شد در واقع زمینه به رسمیت شناختن شان به عنوان یک گروه دجال تروریست مساعد ساخته شد . از همان تاریخ آن ها به رسمیت شناخته شدند . اگر اشاره امریکا نمی بود آیا طالبان به سوی ولایات افغانستان پیشروری کرده می توانستند ؟ من به امریکایی ها می گویم : خر خودتان هستید !!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است