سرگردانی مهاجران افغانستانی از ایران تا صربستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۵    ۱۴۰۰/۷/۲۰ کد خبر: 168639 منبع: پرینت

صدها مهاجر و پناهنده از آفریقا و آسیا در مزرعه ای متروکه در منطقه کاراستانیا در مرز صربستان و مجارستان گرفتار مانده‌اند.
این پناهندگان که بسیاری از آنها افغانستانی هستند بعد از قدرت گیری طالبان در این کشور، مجبور به فرار و رها کردن خانه و کاشانه خود شده‌اند اما به آنها اجازه ورود به مجارستان داده نمی‌شود.
در این جمع زنان و کودکان بسیاری هم دیده می‌شوند که برای زنده ماندن از چاه‌ها آب باران می‌نوشند و برای فرار از گرسنگی ذرت و سیب می‌خورند. این افراد که اجاره عبور از مرز را پیدا نکرده‌اند همچنین برای جلوگیری از یخ زدگی مجبورند پلاستیک و مواد زائد را بسوزانند.
این افراد گرفتار هر روز سعی می‌کنند از حصارهای مرزی عبور کنند اما این تلاش‌ها عموما بدون حصول موفقیت به پایان می‌رسد.

همزمان، جمهوری چک روز سه‌شنبه با اعزام ۵۰ مامور پولیس به مجارستان و اسلوونی برای کمک به گشت‌های مرزی موافقت کرد.
به گزارش یورونیوز، مجارستان حصار مرزی خود با صربستان را در سال ۲۰۱۷ تکمیل کرد تا از این طریق از عبور مهاجران جلوگیری کند. این در حالی است که قرار است حفاظت از مرز جنوبی مجارستان افزایش یابد و این چالش را برای کسانی که در جستجوی عبور از این مرزها هستند دشوارتر خواهد کرد.

از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان، تعداد افغان‌هایی که قصد عبور از مرز ایران را دارند، به شدت افزایش یافته است، هرچند تعداد کمی از این افراد در این امر موفق بوده‌اند.
محمد هاشم حنظله، فرمانده مرزبانی نیمروز با اعلام این مطلب به خبرگزاری فرانسه تایید کرده که در حدود دو ماه اخیر تعداد افرادی که قصد عبور از مرز و ورود به ایران را داشته‌اند به روزانه ۳ تا ۴ هزار نفر افزایش یافته است.
این مقام افغانستان همچنین می‌گوید قبل از روی کار آمدن طالبان در ۱۵ اوت، ماهانه حدود هزار تا ۲ هزار نفر از طریق ایستگاه مرزی زرنج در ولایت نیمروز به ایران می‌رفتند.
او البته با اشاره به اینکه افرادی که دارای ویزا و مدارک معتبر هستند از سوی نیروهای مرزبانی ایران پذیرش می‌شوند اما بیشتر این افراد فاقد این مدارک هستند. آقای حنظله همچنین تاکید کرده نهایتا روزانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر اجازه عبور دارند.

اوضاع افغانستان تحت حاکمان جدید به شدت بحرانی گزارش می‌شود و مشکلات اقتصادی و حقوق بشری گریبانگیر مردم این کشور شده است. همچنین سازمان ملل هشدار متحد داده که یک سوم مردم افغانستان در خطر بروز قحطی هستند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سرگردانی مهاجران
ایران صربستان
نظرات بینندگان:

>>>   شما اروپا آمده چه میکنید؟
در اروپا برای خود مردم شان کار پیدا نمیشود.چه رسد به شما.
کار ها همه با ماشینی شدند و یا کمپیوتری و یا دیجیتالی و با هوش مصنوعی.
یک تعداد زیاد فالریکه های تولیدی نیز به کشور هایی که نیروی کار ارزان و مالیه ارزان و مواد خام ارزان،مانند چین و هند و دیگر کشور های جنوب شرق آسیا منتقل شدند.
روی همین دلیل مردم اروپا خصوصاً طبقه کارگر آن اکثراً اولاد به دنیا نیاوردند و جوامع اروپا بسوی پیری میرود.
یک تعداد معدود اشخاص در رشته نگهداری کهن سالان تحصیل کردند و کار میکنند ،اما این کار نیز برایشان خیلی مشکل است ،چون کهن سالان،مغز شان مثل اطفال میشود و نگهداری آنها مشکل میشود.
اطفال را میشود تهدید کرد و یا گفت این کار را بکن و با این کار را نکن.
اما با کهن سالان باید با احترام برخورد شود.
در حقیقت کهن سالان اطفالی هستند که باید با ایشان برخورد احترام آمیز شود.
این کار برای شما که هنوز زبان نمیدانید،مشکل است،چه حاصل که شما برای این کار باید زبان مخصوص به برخورد به کهنسالان را بیاموزید.
از طرف دیگر در جاپان حالا شروع کردند برای نگهداری از کهن سالان از روبات ها استفاده کنند،زیرا این کار برای شرکت های نگهداری کهن سالان کم مصرف است.
بنأ این پروسه شاید بزودی در کشور های اروپایی نیز صورت بگیرد و کسانی که درین بخش کار میکنند،بیکار خواهند شد.
پس شما با آمدن تان به اروپا چه میخواهید و چه آینده بی را برای خودتان و فامیل تان و فرزندان تان پیش بینی میکنید و اگر مجرد هستید،برای خودتان پیش بینی میکنید؟
حتی موتر ها نیز خود ران میشوند و مغازه ها نیز اتومات و بدون فروشنده میشوند و کار های ساختمانی نیز توسط چاپگر های سه بعدی و روبات ها خواهند شد.
پس کدام عرصه کاری باقی میماند که شما کار کنید و چه سرنوشتی را برای خود پیش بینی میکنید؟

>>>   همچون قوم بنی اسرائیل نفرین شده و سرگردان و آواره در جهان ،،،

>>>   همه کشورها مهاجر دارند ولی افغانستان مردمی دارد که هنه آنها صبح تا شب در آرزوی فرار از کشور خود می باشند و علت عقب افتادگی این کشور فقط و فقط همین هست وگرنه آلمان هم جنگ داشت و خراب شد و اروپا خراب شد، ایران هم خراب شد و عراق همخراب شد وسوریه هم خراب شد ولی چرا افغانستان بر صدر مهاجرین هست...
وطن دوستی = آبادی وطن

>>>   نظر دهنده اول به هموطنان ایرانیت بگو از کشور هابی اروپایی وامریکا برگردن ایران
کار کنند اگر کار نباشد برای همه نیست نمی‌خواد
برای افغان ها نطق کنی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است