طالبان مفیدتر از نظام فاسد قبلی برای آمریکا هستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۴    ۱۴۰۰/۷/۲۰ کد خبر: 168646 منبع: پرینت

طالبان با هزینه‌ی بسیار کم‌تر از نظام فاسد گذشته، که پول‌ها را مثل دریا می‌بلعید می‌تواند، برای آمریکا کاربردی به مراتب بهتری داشته باشد. از هزینه‌های سرسام‌آور معاشات رده‌بالای دولتی (رییس، مشاور، وکیل، وزیر، سفیر و...) گرفته تا بادیگارد‌های و مصارف رجال برجسته و... از نظام پیشین نظامی را تا حدودی غیر قابل اصلاح ساخته بود، آن‌هم برای آمریکایی که این روزها بسیار عجله دارد.

در کنار همه‌ی این‌ها، یک‌دست بودنِ نسبی نظام طالبانی (در جامعه‌ی افغانی) یک امتیاز به‌شمار می‌رود که در نظامِ پراکنده و جزیره‌ای پیشین دیده نمی‌شد. سربازانِ طالبان، هرچند اهل تخصص نیستند، ولی به مراتب اخلاص و تعهد این سربازان جان‌برکف بیشتر و بهتر از سرابازان و سیستم اداری نظام پیشین پنداشته می‌شود؛ اهل تخصص مجددا، در کنار مشاوران خارجی جذب می‌شوند.

آمریکا هزینه‌ی نظامی‌اش را در کشور به صفر رسانده است و احتمالا قسمتی از این هزینه را برای تجهیز بیشتر نظامی طالبان درنظر بگیرد. آمریکا به‌جای تحرکات نظامی روی فعالیت‌های استخباراتی در افغانستان تمرکز جدی خواهد کرد و دو پایگاه مهم را دوباره فعال می‌سازد.

طالبان تا کنون توانسته‌اند خود را خوب نشان بدهند، آن‌هم در بدترین شرایط ممکنِ اقتصادی، سیاسی و نظامی کشوری فرو ریخته. البته کنترل از راه دور و نزدیکِ آمریکا بر کشور را به هیچ عنوان نباید نادیده گرفت، هرچند ارزش دلار در مقابل افغانی به شدت بالا رفت، ولی در مقابل پول همسایه‌ها تغییر چندانی نکرده است. این یعنی آمریکا هم‌چنان که بر تمام آسمان و مرزهای کشور تسلط دارد، بر اوضاع معیشتی و اقتصادی کشور نیز کنترل دارد.

گفتگوهای طالبان با آمریکا در جریان است. احتمالا کم کم پول‌های منجمد شده آزاد شود، طالبان از لیست ترپریست‌ها کشیده شوند، پس از شش ماه حکومت دیگری به‌گونه‌ی فراگیرتر شکل بگیرد، قسمتی کمک‌هایی آمریکا و جامعه‌ی جهانی به‌جای نظام پیشین به طالبان سپرده می‌شود، و روابط دیپلوماسی دوباره شکل بگیرد و ...

رسول پارسی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
آمریکا
نظام فاسد
نظرات بینندگان:

>>>   دزدان قدیم اش را خود آورده بود و خود هم پس برد.
آتش‌خاوری

>>>   باید امریکا و طلبان رژیم قبلی که در فساد غرق بودن مجازات کنند

>>>   در نظام قبلی تمام زنان و دختران که فعال جامعه معدنی بودند در فحشا دست داشتند

>>>   هنوز این تحلیلهاخوشبینانه استزیرا طالبان گذشته سیا دارد لذا اطمنان داخلی وخارجی به این گروه خون خار مشکل است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است