سفیر آلمان برای افغانستان به کابل می آید
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۲    ۱۴۰۰/۸/۱۷ کد خبر: 168899 منبع: پرینت

نشریه آلمانی «ولت ام زونتاگ» روز شنبه شش نوامبر گزارش داد که آلمان مارکوس پوتزل، سفیر معرفی شده خود را در هفته‌های آینده به افغانستان اعزام خواهد کرد تا روابط خود با طالبان را ارزیابی و به روز کند. آقای پوتزل در حال حاضر در دوحه مستقر است.

دولت آلمان به دنبال ارزیابی مجدد روابط خود برای برقرار ارتباط بهتر با طالبان است که از اواسط ماه اوت در کابل قدرت را به دست گرفتند. به نوشته ولت، در برلین این امید وجود دارد که دیپلمات‌های آلمانی بتوانند با برخی ظرفیت‌ها و در ابتدا فقط در سفرهایی یک روزه به افغانستان برگردند.
این روزنامه همچنین گفت که دادستان کل فدرال در حال بررسی این موضوع است که اگر اعضای طالبان به‌عنوان یک قدرت دولتی تایید شوند، تا چه حد می‌توان از اعضایی که همچنان در سازمان‌های تروریستی نقش دارند تحقیق کرد.

آلمان امیدوار است که با نزدیک شدن به طالبان بتواند بار دیگر کمک‌های بشردوستانه را به مردم افغانستان ارائه کند.
از سوی دیگر همچنان افغان‌هایی در این کشور باقی مانده‌اند که با آلمانی‌ها چه در ارتش یا سازمان‌های آلمانی کار می‌کردند و هنوز نتوانسته‌اند از کشور خارج شوند.
به گزارش صدای آلمان، دولت آلمان در برنامه‌ریزی گام‌هایی برای تغییر روابط با طالبان، گذرنامه‌های صادر شده از سوی امارت اسلامی افغانستان را بررسی می‌کند. انجام این کار می‌تواند به تسهیل خروج برخی از افغان‌ها کمک کند.

پیش از این نیز ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان در گفتگو با نشریه ولت گفته بود که خواهان روابط دیپلماتیک مستحکم و رسمی با آلمان هستند.
از زمانی که طالبان کشور را در اختیار گرفت، هزاران نفر افغانستان را ترک کرده‌اند. به قدرت رسیدن طالبان در حالی انجام گرفت که نیروهای خارجی پس از ۲۰ سال جنگ، افغانستان را ترک کردند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سفیر آلمان
کابل
نظرات بینندگان:

>>>   من بار ها گفتم که مد 'روی گیری' و 'خپک بازی' آهسته آهسته از بین میرود و چهره هایی ابلیسی به نمایش میاید. بهترین وقت برای شناسایی 'مولی کراسی' ها است.
آتش خاوری

>>>   دولت آلمان باید در روابط خود با طالبان هوشیار باشند چون طالبان در فریب دادن خارجیها خوب مهارت دارند وقتی امریکایها را در سیاست فریب دادند دیگر کشورها را هم میتوانند مانند آب خوردن فریب بدهند آلمانها تا هنوز هم مهر فاشیست بودن از پیشانی شان خوب پاک نشده و مردم جهان و همچنان مردم افغانستان ظلم های فاشیستی شانرا در جنگ دوم جهانی خوب بیاد دارند و حالا هم کاری نکنند که در اسر اشتبای آنها طالبان تروریست به هتلر مبدل شود که آنوقت باید خود آلمان و مردم آلمان باید جوابگوی همه جهانیان باشند در قسمت کمکهای بشردوستانه کشور آلمان باید طالبان تروریست از مردم افغانستان جدا ساخته شود هیچ کمکی جامعه جهانی باید به طالبان داده نشود طالبان حکومت میخواستند بدست آوردن باید هزینه افراد تحت امر خود را و طرفداران خودرا خود طالبان مهیا کنند نه جامعه جهانی اگر میخواهد واقعا کمک کنند فقط به مردم فقیر افغانستان کمک کنند.
فرید هراتی

>>>   آلمان ها هوس رفتن به حجله را دارند.

>>>   آتش خاوری اگر تو را پیدا کنیم سر از بدنت جدا خواهیم کرده و قطعه قطعه خواهیم کرد تو را ای کافر دشمن افغانستان و اسلام
ابراهیم خان از کابل

>>>   غرب با توجه به منافعی که در اینجا دارد نمی تواند به سادگی ازکنار رقابت برای ارتباط با حکومت تازه بگذرد. ممالک دنیا کلگی به نفع خود کار می کنند وما مردم ساده ودرمانده در دام سیاست مداران لافوک مانده ایم وهر روزدم از وطن میزنیم اما حاضر نیستیم ازهمان کشوری که استیم لقمه ای نان برای مردم گرسنه خود که به خاطر فقر دخترکان خرد خود می فروشند راهی کنیم

>>>   ابراهیم
از پسوند 'خان' که مخفف سه واژه اند معلوم میشود که از کدام قماش هستی، " اگر تو را پیدا کنیم سر از بدنت جدا خواهیم کرده و قطعه قطعه خواهیم کرد" تشکر که از من سپاس گذار نیستی ورنه برایم جای بسیار خجالت بود و فکر میکردم که من هم خونخوار ام.
"کافر دشمن افغانستان" واضح و هویدا است که من به دشمن وطن نه عقیده دارم و نه هم دشمن را دوست دارم. مگر "کافردشمن اسلام" نیستم، امید رسیده باشی.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است



پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است