رییس الوزرا: در ادارت به زبان پشتو صحبت شود (سند)
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۴    ۱۴۰۰/۸/۲۴ کد خبر: 168979 منبع: پرینت


ادارت به زبان پشتو

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زبان پشتو
رییس الوزرا
نظرات بینندگان:

>>>   به یقین که این کار را طالبان نمیکنند. اگر چه یک تعداد سور خلقی ها بگیل مانند یون ، جنرال طاقت و امثالهم که حالا برای طالبان چرخه گیری می‌کنند ، آرزوی این کار را دارند.

>>>   اگراین احکام واقیعت داشته باشد.
۱-لعنت به تمام طالب های غیرپشتون.
۲-لعنت به تمام طالب های پشتون.
عاقل

>>>   امروز خودما تیشه به ریشه خود می زنیم
گستره جغرافیایی از کشمیر تا سواحل مدیترانه طی دوره حداقل سه هزار ساله گذشته فرهنگ و تمدن مشترکی را پدید آوردند که عمدتا از آن به نام ایران بزرگ یاد شده (این نام منحصر به کشور کنونی ایران نیست) است. نام این گستره همچنان فلات ایران است. زبانهای کنونی این گستره نیز از زیر شاخه های زبانهای ایرانی شمرده میشوند. تمدنی غنی تر از تمدنهای غربی، چین و هند است.
بی تدبیری 400 ساله اخیر و هجوم بیرحمانه قدرتهای استعماری از چهار سو زوال این تمدن را تا به امروز بدنبال داشته است تا جایی که امروزه بسیاری از وارثان این تمدن اطلاعی از تعلق خود به این تمدن درخشان نداشته و عمدتا نادانسته تیشه به ریشه خود می زنند. در کشوری که امروز ایران نام دارد، توجه به این تمدن از اولویت های آخر حکومت به شمار می رود. کشور آذربایجان که همچنان آتش زرتشت از نمادهای ملی آن به شمار میرود زمامداران آن به شدت با نام ایران دشمنی میورزند. در افغانستانی که بنیانگذاران آن همچون احمد شاه درانی با نام پادشاه ایران تاجگذاری میکردند اکنون به نام ایران حسایست نشان میدند. بین کردها جریانهایی وجود دارد که هویتی جدای از هویت ایرانی تعریف شود. تلاش بسیاری جهت فرو کاستن زبان فارسی یا دری در حد زبان قومی خاص وجود دارد. زبانی که طی حداقل 1000 سال گذشته زبانی فراقومی و فرامنطقه ای بوده است. بسیاری از تلاشهای پشت پرده کنونی در راستای جلوگیری از خیزش مجدد این تمدن است. با وجود تفاوتهای ریز ودرشت زبانی فرهنگی در مناطق مختلف این گستره جغرافیایی ساکنان این گستره همچنان متعلق به یک حوزه تمدنی به شمار می روند. در دنیایی امروزی هویتهای قومی لری، کردی، تاجیکی، پشتو، هزاره، گیلکی، مازنی، تالش، آذری، بلوچی و حتی در شعاع وسیع تر ازبکی، ترکمن و برخی از اعراب همسایه و ... در صورت منفک شدن از ریشه تمدنی خود به محکوم به محو شدن و هضم شدن در فرهنگ های مهاجم غربی، هندی، روسی هستند. همه ما مسئولیم که این اتفاق نیفتد.
مجتبی از تهران

>>>   عنوان این خبر با محتویات نشر سند مغایرت دارد. در این سند دولتی به امضای مقام ریس الوزرا گفته شده است که روسای وزارتخانه ها و مقامات دولتی باید به زبان پشتو حرف صحبت کنند و هیچ استثنایی گنجایش ندارد
در این که پست های بلند دولتی را کسانی در اختیار داشته باشند که پشتو حتما بدانند حرفی بدی نیست. ما دو زبان رسمی داریم و مقامات ارشد باید با دو زبان مجهز باشند زیرا انها در برابر مردم مسوولیت دارند ولی دانستن زبانهای پشتو یا فارسی برای تاجیکها و پشتونها حتمی نیست.هیچ کس نمیتواند با فشار بالا مردم زبان خود را تحمیل کند.
در بعضی کشور های جهان موضوع کثیرالملیتی و کثرت زبانها مطرح بحث است .از میان دو یا سه زبان نظر به تعداد نفوس به حیث زبانهای رسمی انتخاب میشوند. مثلا در کانادا زبانهای فرانسوی و انگلیسی رسمی است. یک وزیر یا یک رهبر حزب سیاسی و یا شخصیکه در پست بلند دولتی باید ارتقا کند بدون ندانستن هر دو زبان نمیتواند به مقام دست یابد.

>>>   حکونت فاشیستی طالبان نخستین هدف شان پشتونه سازی افغانستان است . آن ها می خواهند به جای افغانستان ، پشتونستان خیالی خود را در جغرافیای منطقه جا به جایی کنند . قوم زدایی ، مذهب زدایی و حذف اقوام و مذاهب افغانستان از شمار پلان هایی ست که در سرخط اهداف آن ها قرار دارد .
این مسایل از شماره همان موضوعاتی ست که در بخشی از قرارداد دوحه تذکر رفته است .
حذف فارسی زبان و تاجک ها ، ازبک ها و هزاره ها و حذف مذاهب تشیع ، هندوباوران و یهودی ها و دیگر اقوام از پلان های شوم طالبان فاشیست است
اندک اندک می بینیم که مهندسی طالبان توسط پاکستان و در راس آن امریکا زمینه های عملی پیدا می کند . گروه های بیشماری را که امریکا از افغانستان اخراج کرد ، اکثر تاجک ها و جوانان تحصیلکرده فارسی زبان بود که طالبان از این ناحیه راضی به نظر می رسند .

>>>   ظلم مگر شاخ و دم دارد؟
وقتی زبان من فارسیه
وقتی زبان دیگری ازبکیه و.....
برای چه پشتو صحبت کنیم؟

>>>   به مجتبی از تهران که مهاجر افغان هستی
فرمودی که کشوری که امروز ایران نام دارد
ایران هزاران سال است اسمش ایران است
قومیتهای ایران همه به فرهنگ غنی آگاه هستند و به آن چسبیده اند و مسءولیت خود را ایفا می کنند
حالا شما میخواهید بین اقوام کشورتان هر کاری کنید خودتان صلاح می دانید هر چه تعداد و گستره این اقوام و جغرافیا بیشتر شود اختلافات بیشتر می شود.پس بهتر است هر کسی مسءول فرهنگ و زبان خود در جغرافیای کشورش باشد در ایران میلیونها نفر هستند که اصلا فارسی نمی فهمند فقط زبان قومیت خود را بلدند ولی ایرانی هستند و بس

>>>   ما میگفتیم که طالب آدم نیست و حال ثابت شد.
مردم از گرسنگی میمیرند و این ملای نصوار پک در فکر زبان قبیله اش است.
تفکر طالبی باید نابود شود .

>>>   اخون صاحب این فرمان را کجایش اسلامی است.<امارت اسلامی!!!؟>

>>>   بعد از خواندن این فر مان قهمیدم که طالب را زود سقوط میدهند

>>>   ای کاش زبان همه ما انګلیسی می بود! زبان وسیله تفرقه نیست!

>>>   احسنت به آقا مجتبی . واقعیت را گفتید.

>>>   حکم ملا حسن آخوند ارزشی ندارد پشتو زبان نیست . ارزش یک پشیز ندارد . تاجیک ها. هزارهها و سایر فارسی زبانان افغان. باید زبان خود راداشته باشندوانرا توسعه دهند تابخارای شریف وکاشغر بزرگ .پشتو باشد برای همان مو بلندهای دستار بسر.

>>>   فارسی شکراست .دیگران چی ???

>>>   اگراین گپ واقعیت داشته باشد که تمام مامورین به لسان پشتوطورجبری صحت کنند، متیقین باشید که فردا تمام دری زبانان رابه چوبه دارمیآوزیند.
درین صورت منتظرسایراوامروهدایات شان باشید.
وسلام

>>>   زبان مهم نیست بلکه فهم کاری مهم است که نه در هر کلان است ک نه در بدن و طاقت چوچه

>>>   من متقدم که با این کارشان ریشه به پای خود میزنند نفرین تعصب اقوام غیر پشتون انفجار خواهند کرد.فارسی زبانان تاجک هزاره ازبک قزلباش ترکمن وووو بغض کینه تعصب زبانی فرهنگی بیشتر بیشتر خواهد شد با این اساس دشمنی علیه تمدن زبان فارسی بی فرهنگ های کوهی را سقوط خواهند داد.
شمس

>>>   از ماست که بر ماست !

>>>   طالبان شاید این کار را نکند والا عین بی عقلی طالبان است واین دولت را دولت امارت اسلامی دیگر نه باید گفت بلکه دولت حمارت گفت

>>>   ههههههههههههههه
از پشتو تولنه گرفته تا پشتون ژغ و ژوندون و کوچنیانو انیس و کمکیانو انیس و درس های جبری پشتو تا این فرمان ملای نصواری هیچکدام زبان پشتو را از مغاک فراموشی بیرون نه کرد و نه میکند.
حلاوت زبان در ذات زبان است نه اینکه از بیرون تزریق شود.

>>>   زبانی که یک روز از ژاپن تا مدیترانه سخنور داشت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است