چاپ افغانی توسط پاکستان باعث سقوط ارزش پول ملی
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۰    ۱۴۰۰/۸/۲۵ کد خبر: 168982 منبع: پرینت

چاپ بانکنوت های پول افغانی در پاکستان باعث شد که ارزش پول ملی کشور سقوط کند.
به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح؛ معاون غنی فراری می‌گوید که گزارش‌های تایید ناشده از چاپ مخفیانه پول افغانی توسط پاکستان برای دولت طالبان، از دلایل عمده کاهش ارزش افغانی در بازار ارز به ویژه در برابر دالر امریکایی است.

صالح این سخنان را امروز دوشنبه، 24 عقرب در صفحه توییترش نوشته و افزوده‌است پاکستان به صورت مخفیانه و غیرقانونی پول افغانی را چاپ کرده و آن را در اختیار طالبان قرار می‌دهد.
او افزوده‌است: «اگر این کار صورت گیرد در کم‌ترین فرصت افغانی به یک کاغذ بی‌ارزش تبدیل خواهد گردید. بعید نیست این جنایت صورت گیرد.»

این در حالی است که در دو روز اخیر، ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی از جمله دالر آمریکایی به شدت سقوط کرده‌است. روز گذشته یک دالر امریکایی تا 95 افغانی به فروش رسید و امروز تا 93.50 افغانی رسیده‌است. پیش از سقوط افغانستان به دست طالبان یک دالر در بدل حدود ۸۰ افغانی به فروش می‌رسید.

با کاهش ارزش افغانی، قیمت مواد اولیه نیز در بازارهای افغانستان افزایش یافته، موضوعی که طالبان می‌گویند به آنان ارتباطی ندارد. وزیر تجارت طالبان روز گذشته گفت که افزایش نرخ مواد اولیه به «امارت اسلامی» ارتباط ندارد و عوامل منطقه‌ای و جهانی دارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چاپ افغانی
سقوط پول
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان: بعد از حصول آزادی خدمت به مردم و حل مشکلات اقتصادی در اولویت ماست(منبع سپوتنیک).
طالیبان !درصورتیکه شما جزقتل وغارت وکشتاروانفجارچیزی نمیدانید وهم منابع مالی تان بخاطرعدم پزیرش خواست های معقول جامعه جهانی منفی صفراست،خدمت به مردم وحل مشکل اقتصادی انان چطور ممکن است؟
اگربگویم مردم لوده نیست،خواهیدگفت اگرلوده نمیبودندباماهمکاروهمدست نمیشدند.درهمین موردخاص حق باشماست.
عاقل

>>>   سایر تروریست ها نیز قصد رسیدن به قدرت را کرده اند(منبع سپوتنیک).
زیاد ساده است.ازتخنیک طالبان استفاده کنید.اول بااستفاده ازملا هامردم رااحمق بسازید.بااحمق شدن جامعه دیگرده ها ملیون طرفداروهواهخواه دارید وانگاه قدرت به سهولت دراختیارشماقرارمیگیرد.لعنت به دروغگو.
عاقل

>>>   نه تنها پول ها ونوت تقلبی میشوند که با این اسلام تقلبی و پلاستیکی چرکستان ایمان ها هم تقلبی خواهند شد.
آتش خاوری

>>>   صالح صاحب فعلأ دست به پروپاگند های ناچل میزند .
طالب ها و چلی ها در کل از سواد بالا برخوردار نیستند اما میدانند که با چنین عملی قبر خود را میکنند

>>>   در بازار های بورس جهان حالا یک مود جدید برآمده است.
یک شرکت که شامل بورس است و عواید آن کم است و فروشات سهام آن کم است و یا سرمایه آن کم است،در عوضی که نرخ سهام آن در بازار پایین بیاید،چندین برابر افزایش می یابد و دلیل آن را چنین بیان میکنند که این شرکت آینده خوب دارد. و دلایل آینده خوب را نیز خود شان بررسی میکنند.
طور مثال شرکت تسلا که ارزش آن از تریلیون دلار بالا رفته است،اما تا بحال نتوانسته است که در یک سال از چند صد هزار موتر برقی زیادتر تولید کند.
در مقابل شرکت هایی مانند فولکس واگن و مرسدس بنز و تویوتا که سالانه ده ها میلیون موتر تولید و بفروش میرسانند،ارزش مجموعی آنها از ارزش کمپنی تسلا کمتر است.
این را میگویند دروغ شاخدار و در قمار آن را بنام مفت بری یاد میکنند.
دولت طالبان نیز کمپنی صادرات جلغوزه خود را شامل بازار بورس شانگهای و یا هانگانک نمایند و ارزش صد ملیارد دلاری برایش قایل شوند و اعلان کنند که این کمپنی صادرات جلغوره،آینده خوب دارد و تولیدات آن در سال های آینده چندین برابر میشود و ما بازار جهانی جلفوزه را،مثل بازار جهانی تریاک و هیرویین زیر کنترول خویش خواهیم داشت.

>>>   پاکستان حق چاپ پول افغانی را ندارد اگر چاپ کند این به زیان پول افغانی است وبی ارزش میشود.

>>>   وزیر تجارت طالبان نه از تجارت چیزی میداند و نه از اقتصاد.
نرخ مواد اولیه به قیمت افغانی بالا رفته و این به سبب پائین آمدن نرخ افغانی در مقابل دالر است.
طالبان و حاکمیت ملا شمول طالبان بی عقل که نه با خود سر سازش دارند و نه با مردم و نه با جامعه جهانی باعث تجرید افغانستان از دهکده جهانی شده و در نهایت زمین گیر شدن اقتصاد کشور.
طااب با ادعای حاکم ساختن نظام اسلامی به میدان آمد و حال خودش نمیداند که نظام اسلامی چیست و قوانین اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و تعلیمی و تربیتی و صحی و دیپلوماسی و ورزشی و تفریحی آن کدام است.
هر طالب از معده خود یک تعریف برای نظام اسلامی دارد و این عامل بد بخت شدن ملت مسلمان غیر طالب ماست.
در دهات و قریه جات مساجد نه ملا دارد و نه چلی و نه پیش نماز.
این چگونه نظام اسلامی است؟؟؟

>>>   طالبان کاپی انسان های دور حجر استند.
شما ادوار تاریخی بشریت را مطالعه نمایید و بعد . ..
سلیم ارس


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است