هزاران پناهنده از روسیه بسوی پولند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۸    ۱۴۰۰/۸/۲۵ کد خبر: 168985 منبع: پرینت

ورود چند هزار پناهنده که شمارشان از افغانستان هستند از روسیه سفید به کشور پولند یا لهستان در حال تبدیل شدن به بحران امنیتی ‌و سیاسی در قاره اروپا است. هنوز بسیاری از این پناهندگان در پشت مرزهای پولند قرار دارند و این کشور، روسیه سفید را متهم می کند که بصورت عمدی مرزهای خود را بروی عبور پناهندگان باز می گذارد تا وارد پولند شوند. پولند که عضو پیمان نظامی ناتو است در صدد طرح این موضوع به عنوان یک تهدید امنیتی به این پیمان می باشد تا گزینه های حمایت از خود را در پیمان مذکور مورد بررسی و عمل قرار دهند.

جالب این است که بحران چند هزار پناهنده پای روسیه و امریکا را نیز کشانده است. امریکا سیاست و عمل بلاروس را در برابر پولند نکوهش کرد و پوتین در دفاع از روسیه سفید هواپیماهای با قدرت حمل بمب اتمی اش را بر آسمان بلاروس به پرواز درآورد.
اما جالب تر و نگران کننده تر در مورد بحران چند هزار پناهنده در اروپا زمانی است که به موج عظیمی از صدها هزار و حتی میلیونی مهاجر و پناهندگان افغانستان در سه ماه اخیر نگاه شود که راه ایران و ترکیه را در پیش گرفته اند تا به اروپا برسند. تا حالا بیشتر از چهارصد هزار نفر وارد ایران شده اند و این موج همچنان با ورود چهار تا پنج هزار نفر در روز ادامه دارد.

این در حالی است که در حدود یک میلیون مهاجران دیگر افغانستان برای رسیدن به اروپا در ترکیه به سر می برند.
اگر تا چند ماه و یکسال دیگر افغانستان به ثبات سیاسی و اقتصادی با کمک کشورهای منطقه و جهان نرسد و از فروپاشی کامل اقتصادی جلوگیری نشود، ممکن است کم از کم د‌وملیون نفر از مردم این کشور خود را به عقب مرزهای اروپا برسانند و دروازه ی اروپاییان را برای ورود بکوبند و آنگاه اروپایی ها بحران واقعی را خواهند دید.

محمد اکرام اندیشمند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
پناهنده
نظرات بینندگان:

>>>   ارتش طرفین درحال آماده باش ، ولی مهاجرین دربین دوسنگ آسیاب .!
------------------------------------------------------------------------------
لوکاشینکو رییس جمهور بیلاروس گفت : "در پشت سرمن برادر بزرگم قرار دارد ؛ که هرگز نمیگزارد به برادر کوچکتر اش آسیبی برسد. " به ادامه گفت : ما درتمامی حالات واوضاع آمادگی خودرا داریم ، زیرا از اهداف شوم اینها باخبر هستیم."
این صف آرایی وبازیهای بزرگ در بین سرحد بیلاروس وپولیند بزرگتر از آنست که مافکر میکنیم وهر روز بحرانی تر میگردد. قوایی روسیه وبلاروس ازیک طرف و ناتو از طرف دیگر دریک وضع تقریبا جنگی قرار گرفته اند .متاسفانه جبران این بازیهای ننگین وعقده های دیرینه اینهارا مهاجرین که دربین دو دیوار اسیر شده اند باید بپردازنند،درحالیکه زاده این همه مهاجرت ها وبدبختی ها خود همین قدرت ها هستند .بقول معروف " پس قمچی پیش دیوار " درپشت سرعسکر بلاروس و درپیش رو عساکر قوایی ناتوبادندان مسلح . آگاهان سیاسی ونظامی به این نظر اند هرگاه این وضعیت مهار نگردد ، بدون شک بایک جرقه کوچک منطقه وجهان در آتش خواهد سوخت. / منبع – تاس /
جالب اینکه بدبختانه هرزمانیکه شرایط واوضاع افغانستان دستخوش بازیگران میگردد و تعداد کشورهای جهان سعی میورزند که حداقل راه حل نسبی پیداکنند ؛ بدختانه امریکا ومتحدین اش نقطه دیگری را دامن میزنند تا نقطه اولی فراموش گردد . همانطوریکه امریکا بعد از لشکری 2001 به افغانستان فورا درسال 2003 به عراق حمله نمود ، تا باشد برای جهان دیگر اوضاع افغانستان مهم نبوده باشد وگند بجامانده شان فراموش گردد وچشم وگوش مردم به جهت دیگری سوق داده شود وحالا هم تکرار همان سناریوی است.
عطا صفوی

>>>   افغانستان باید به پای خود ایستاد شود و مردم خود را خودش نان بدهد.
جامعه جهانی نمیتواند مادام العمر افغانستان را کمک کند.
در زمان ظاهر شاه و داودخان،دولت ها خودشان مردم را نان میدادند.
افغانستان حالا یک کشور اسلامی است و برای یک کشور اسلامی شرم و ننگ است که از کشور های غیر اسلامی کمک بگیرد.
یک کشور اسلامی در عوض این که به کشور های غیر اسلامی کمک کند و نمونه همکاری و کمک به غیر مسلمانان باشد تا زمینه جلب و جذب آنها را به دینداسلام مهیا کند،از کشور های غیر اسلامی کمک میخواهند و مردم مسلمان خویش را مدیون احسان غیر مسلمانان میکنند.
چه خاصا که شما بیست سال مکمل در مقابل اشغال و خارجی ها و غیر مسلمانان جنگیدید و کشور را از اشغال نجات دادید.
این که شما کشور های خارجی را تهدید میکنید که یا به افغانستان کمک کنید و یا ما میلیون ها پناهنده به شما میفرستیم،به جایی نمیرسد.
زیرا یک گدایگر با تهدید نمیتواند از مردم بزور خیرات بگیرد و یک دزد ودیا گدایگر اگر بخواهد بزور و تهدید داخل خانه دیگران شود،صاحب خانه حق دارد از خانه خود دفاع کند و دزد و یا گدایگر را در خانه خود راه ندهد و در صورت ضرورت برای دفاع از حریم خانه خویش،در مقابل دزد و گدایگر از سلاح استفاده کند.

>>>   سلام!
کشوری به نام روسیه سفید وجود ندارد. کشور منظور تان بلاروس است. و‌نام کشور ها ترجمه نمی‌شود .
تشکر

>>>   باسلام:باید گویم که خود روسها هم مهاجرین افغانستان را باید بپذیرند چون که قبل ایالات متحده آمریکا این روسها بودند که کشور افغانستان را نا امن ساختند و در کل باید همه کشورهای عضو ناتو افغانستانی ها را بپذیرند وقتی کشورهای قدرتمند با استفاده از زور یک کشور فقیر را مورد تجاوز قرار میدهند پس باید کشور متجاوز غرامت بپردازد چی روسها باشند یا امریکایها یا ناتو باید همگیشان به کمک مردم افغانستان بشتابند اگر شوروی سابق به افغانستان تجاوز نمیکرد و انواع سلاحهای مرگبار را به افغانستان سرازیر نمیکرد جهاد و جهادی به وجود نمیامد و طالب و مجاهد در افغانستان پیدا نمیشد و پای آمریکایها و ناتو هم به افغانستان کشیده نمیشد پس عامل همه ویرانیها و آوارگی های مردم افغانستان همین روسها و کشورهای شوروی سابق هستند تا حالا هیچ کشوری در جهان از طرف ۳ کشور قدرتمند جهان مانند انگلیس شوروی و آمریکا مورد تجاوز قرار نگرفته است در شرایط کنونی باید همه کشورهای دخیل در جنگ افغانستان مهاجرین افغان را بپذیرند این تنها مربوط به اروپا و آمریکا نمیشود روسها و کشورهای شوروی سابق هم باید مهاجرین افغانستان را با آغوش باز بپذیرند اگر هم انکار میکنند باید کشورهای قدرتمند مانند آمریکا و انگلیس و ناتو باید بر آنها فشار وارد کنند تا همگی جبران کنند...
هموطن

>>>   خودکشی پناه‌جویان افغانستان در اندونزیا!
هزاران تن از پناه‌جویان افغان از سال‌ها بدین‌سو در اندونزیا در بی سرنوشتی به سر می‌برند و چندین تن شان در جریان ماه‌های اخیر خودکشی کردند.
آنها با راه اندازی تظاهرات از دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد می‌خواهند که به کار پذیرش درخواست پناهندگی شان توجه کند.
#فوادامان

>>>   اروپا حد اقل ۳۰ ملیون پاک کار و کارمندان خدماتی برای زراعت و پاک گاری جاده ها و جمع آوری آشغال ها نیاز دارند.
فقط شرط اش این است که با سواد باشند.
همه افغان ها در قدم اول به پاکستان و ایران بروند و بعد اقامت ۱۰ سال در ایران و پاکستان راحت بیایند اروپا.
ایران و پاکستان باعث پیروزی طالبان شدند و حال باید موج مهاجرت را هم بپذیرند.

>>>   ایران باعث پیروزی طالبان شد؟ حالا هم باید موج مهاجران رو بجون بخره. خوبه که امریکا و غرب هر بلایی سر شما بیارن باز قبله اول و اخر شما میشن ولی همسایه ای که فقط با شایعه و سیاست غنی متهم میکنید چوبی هست که باید بسوزه . بزرگوار شرایط اقتصادی ایران داغونه ولی بازم بیشتر مردم دید برادری به مهاجرین دارن ولی لااقل دروغ نگو که تا ماتحت ادم بسوزه. دقیقا ایران چیکار کرد که باعث پیروزی طالب شد؟ اردوی ملی چهار سال پیش با داعش میجنگید که ایران بخاطر مرزهاش با طالب مذاکره نکنه؟ یا درستش این بود که داعش ساخته امریکا بود و غنی دست نشانده امریکا. پس غنی اساسا با داعش نباید میجنگید. چهار سال پیش ایران برای دفاع از مرزهاش با طالب یه پیمان بست. غنی بابا یا حتی همون تاجیکان اجازه میدادند ایران لشکری مث فاطمینون رو برای مقابله با داعش بسازه؟ یا چپ و راست فحش میدادین به ایران و فاطمیون؟ شما یه نسخه بدید که چهار سال پیش تنها گروهی که توی افغانستان نوکر امریکا نبود و با داعش میجنگید کی بود؟ ایران باید جیکار میکرد؟ حالا بعد چهارسال طالب با همکاری صد درصدی غنی حکومت رو از یه برادر با یه برادر دیگه داده ایران مقصره؟

بزرگوار دلیل پیروزی طالب اینهاست.
اول اردوی ملی که شاید شصت هزار نفر بودن ولی حقوق سیصد هزار نفر رو میگرفتن و خودشون میخوردن.
دوم غنی بابا هر کسی که سواد جنگ داشت رو برکنار میکرد تا قدرت یکدست بشه و با افتخار میگفت زیر چهل سال در اردوی ملی نیست. جنگ تجربه میخواد و کودکستان نیست.
سوم غنی خودش دستور میداد خیلی جاها جنگ نباشه و پاسگاهها خودبخود تسلیم غنی میشد.
چهارم غنی با کمتریت تلفات پشتونی روستا به روستا رو با برادرانش تسلیم گرد و به دروغ میگفت عقب نشینی تاکتیکی. پنجم خود پیران و بزرگترای قومی خیلی جاها میرفتن با طالب همکاری میکردن و شهرو تسلیم میکردن. خود امام جماعت هاتون هم یکی در میون اعلام بیعت با طالب میکرد.
ششم غنی اجازه نداد خود جبهه مردمی جون بگیره و تسلیحات رو یهشون نمیرسوند.
هفتم مردم تمایلی به جنگ برای دفاع از حس شهوانی قدرت غنی و بی بی گل نداشتند حتی اردوی ملی هم با این پرسش روبرو بود که جان خودش رو برای کی بخطر بندازه؟ برای تداوم فساد ارگ؟

حالا همه اینها نادیده بگیر و بگو ایران به طالبان کمک کرد افغانستان رو بگیره. قدیما شرف و وجدان یه ارزش بود و ادم بابت حرفی که میزد خودش رو در محضر خدا میدید. شما بجای اینکه به مردم بگی گور پدر پدرسگ غریی ها که کشور رو پنجاه ساله ویران کردن، بمونید پنج سال سختی تحمل کنید سنگ بنای اقتصاد و حکومت رو بذارید و اینقد آواره نشید میای میگی غرب پاکبان و سوفر و گلکار. میخواد مردم بیاید بریم غرب. تا وقتی تفکرت اینه مشخصه که این کشور اباد نمیشه. والله طالب میهن پرست ترین حکومتی هس که شما ت این چن دهه داشتین. خاک بر سرش که گرفتار قبیله پرستی شده و خوبی هاش به چشم نمیاد. وگرنه با همین طالب هم میشه کشور رو ساخت. با بدترش هم میشه. از بس همه سیاست زده هستن هیچی پیش نمیره. دانشجویی که امروز میتونه طرح های کشاورزی کلان رو مطالعه کنه ببینه چه محصولی کجا کشت بشه بهتر از تریاک هس صب تا شب داره توی فضای مجازی یا به ایران فحش میده یا بفکر فرار به کدام کشور غربی هس. درد توی فکر من و شماست. در هر شرایطی میشه کشور رو ساخت. در هر شرایطی. ولی ساده ترین کار اینه فحش به ایران و پریدن در آغوش غرب.

>>>   نظر دهنده که گفته ایران باعث شد
شما از خداتون بود که طالبان حاکم بشه تا بهانه داشته باشید واسه مهاجرت تمام دنیا دیگه شما رو میشناسند و همه کشورها دارند مرزهایشان را دیوار می کشند در ترکیه گفتند اینها که حاضر به دفاع نیستند راه ندهید فقط میخوان بهانه داشته باشند برن کشورهای دیگه از امکانات اونها استفاده کنند.تو ایران قبلا به بهانه اسلام مرز ندارد الان به اسم حمایت از طالبان تو ترکیه به بهانه مهاجرت ترک در آلمان در اروپا به بهانه حقوق بشر و در روسیه به بهانه جنگ شوروی و تبدیل بی عزت ترین مردم دنیا شدید که فقط آویزون مرزهای کشورها هستید

>>>   حالا صبر کنید سوریه یک مقدار سرپا بشه بازسازی بشه امثال نظر دهنده ششم میرن اونجا میگن ما افغانها اینجا خون دادیم باید ما را بپذیرید و یا بگن داعش از سوریه به افغانستان انتقال داده شده پس باید ما را بپذیرید

>>>   هر روز منتظرم در اخبار بشنوم یک حمله انتخاری یا بمبگداری در مسجدی مرکز خریدی جایی توسط تروریستهایی که به اسم پناهجو وارد ایران شدند صورت بگیره و خدا میدونه آمریکا چند نفر رو واسه چنین روزی آموزش داده که وارد ایران بشوند
میدونم یک روز اتفاق میفته


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است