افغانستان و ایران در همکاری‌های اقتصادی و سیاسی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۵    ۱۴۰۰/۸/۲۶ کد خبر: 168995 منبع: پرینت

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه و حسن کاظمی قُمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، در نشستی در کابل گفتند که کابل و تهران در تلاش گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با یک‌دیگر هستند.
قُمی روز گذشته در راس یک هیأت پانزده نفری به کابل آمد و با مقام‌های امارت اسلامی، از جمله با معاون نخست رییس الوزرا، دیدار کرد.

آقای متقی می‌گوید که هیأت ایرانی شامل گروه‌های فنی از وزارت‌خانه‌های گوناگون این کشور است و با مقام‌های امارت اسلامی روی مسایل مرتبط گفتگو کردند.
به گفته متقی، گروه‌های کاری گوناگون در بخش‌های اقتصادی، سرحدات و بخش مهاجرین تعیین شده‌اند و این گروه‌ها گفتگوهای شان را ادامه می‌دهند.

سرپرست وزارت خارجه می‌گوید که افغانستان خواهان روابط خوب با همه کشورهای منطقه است.
متقی گفت: «مردم افغانستان و حکومت جدید افغانستان با همه کشورهای همسایه و جهان، و خصوصن با جمهوری اسلامی ایران، تعلقات خوب دارد و کوشش دارد که هنوز هم خوبتر شود.»

در سویی هم، آقای قُمی می‌گوید که با مقام‌های امارت اسلامی روی مسایل گوناگون، از جمله همکاری‌های اقتصادی و مرزی گفتگو کرده است.
قُمی گفت: «ما گفت‌وگوهای بسیار مثبت و سازنده‌ای را در حوزه‌های مختلف، از جمله چگونگی تقویت همکاری‌های دو کشور، به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و مسایل مربوط به مرزهای دو کشور، داشتیم.»

به گفته او، افغانستان زیر تحریم قرار دارد و آنان درباره چگونگی همکاری اقتصادی در سایه تحریم‌ها گفتگو کردند.
قُمی همچنان افزود که شماری از کشورها از طریق گروه‌های نیابتی در تلاش ناامن سازی افغانستان هستند و ایران در تلاش است تا در بخش امنیتی نیز با افغانستان همکاری ‌کند.

او گفت: «امروز مردم افغانستان متاسفانه تحت فشارهای گروه‌های تروریستی وابسته به بیگانگان است.»
از سویی هم، امیر خان متقی در گفتگویی با جیونیوز گفته است که خصومت نظامی میان طالبان و امریکا پایان یافته است و اکنون کابل خواهان روابط دیپلماتیک با واشنگتن است.
متقی همچنان گفته است که امریکا باید ذخایر ارزی افغانستان را آزاد سازد و باید جامعه جهانی حکومت تازه افغانستان را به رسمیت بشناسد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
همکاری‌های اقتصادی
ایران
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مرز بین جامعه انسانی و جامعه حیوانی در نشناختن و شناختن باند جنایتکار و فاشیست چرکستان است.
آتش خاوری

>>>   نماینده ایران برای افغانستان باید از قوم بلوچ و یک نفر از اهل تسنن انتخاب میشد.
شما یک قمی را نماینده انتخاب کردید.معلومدار طالبان که مخالف هزاره ها در افغانستان هستند،قهر میشوند.
یا این که میخواهید خود را به هزاره ها نشان بدهید که ما آنقدر با جرات هستیم که قمی را نماینده ایران در امور افغانستان مقرر کردیم.
اگر اینقدر با جرات میبودید ،افغانستان را طالبان اشغال نمیکردند و شما مورد طعنه هزاره ها قرار نمی گرفتید.

>>>   طالبان اگر نمی تواند با داعش مبارزه کند یا از ایران کمک بمیرد یا اجازه بدهد ایران خودش وارد عمل شده برای سرکوب داعش
در این مدت صدها هزار نفر قاچاقی به ایران آمدند و ما ایرانیها بسیار نگران وجود تروریستهای القاعده و داعش در بین آنها هستیم
خدا میداند کی می خواهند عملیات تروریسی و بمبگذاری و انتحاری در ایران آغاز کنند و هزینه چهل میلیارد دلاری ایران برای مبارزه با داعش به باد فنا خواهد رفت

>>>   جامعه جهانی نباید حاکمیت تروریستی طالبان را به رسمیت بشناسد.
همین چند روز قبل وزیر داخله طالبان به فامیل های تروریست های انتحاری که به جهنم واصل شده اند مکافات داد و این دلیل بر تروریستی بکدن این نظام است.

>>>   جالب وخواندنی.
جالب است که ازیکطرف لاف ازاسلام واسلامیت میزنیم وازجانبی پایه هاوستون های بنیادی دین مقدس مان را که همانا قتل وغارت ودست بریدن وسربرین وچوروچپاول وبیناموسی تحت عناوین (جهادومال غنیمت وکنیز )معروف است قبول نداریم.ازی نوده پیوندکو که شفتالو بگیره.
عاقل

>>>   حمله به کنسولگری ایران درمزارشریف وکشته شدن دیپلماتهای ایرانی نباید فراموش شود خاطیان باید محاکمه ومجازات وغرامت ایران ودیه کشته ها به خانواده هایشان پرداخت شود
نوروزی تهران

>>>   نظر دهنده دوم:افغانستان کشور توست نه ایرانیها
جرات رو از شما یاد گرفتند که بسیاری از جوانان افغانستان به جای دفاع از کشورشان در راه اروپا هستند.جرات رو ارتش افغانستان باید داشت که فقط سه هزار نفر به ایران فرار کردند و نحنگیدند
بیست سال جرات آمریکا برای شما جنگید
ایران نماینده اش رو به صلاح خودش انتخاب می کند برای مهار سیل مهاجرت و تبادلات اقتصادی آن را فرستاده نه برای هزاره ها
جو بایدن جوابت رو داده:چرا ما باید به جای کسانیکه حاضر به دفاع از وطن خود نیستند بجنگیم
جرات داشتی طالبان حاکم نمیشد در هزاره نشین ها

>>>   تو رو خدا حلال کن ولی کاش زودتر میگفتی ایران نمیدونست که وقتی مثلا شما فرار می کنید باید بره از افغانستان دفاع کنه واقعا نمی دونست
من شرمنده هستم نمیدونم اصلا چطوری تو چشم افغانهای صحیح و سالم که به ایران فرار کردن نگاه کنم واقعا آب می شویم میرویم در زمین که ما باید برویم به جای شما با طالبان بجنگیم واقعا این عزیزان باید در ایران در امنیت بنشینند ما ایرانیها این وظیفه به گردن کجمان است که آدرس دقیق مناطقی که طالبان حضور دارند را از این عزیزان فراری مخصوصا سربازان و فرماندهان ارتش افغانستان که به ایران فرار کردند بگیریم و برویم به جنگ طالبان

>>>   خطابه نظرشماره 2
دنیا دارد به شما طعنه میزند

>>>   شاید از قصد شخصی را به نام قمی فرستادند تا به علمای هزاره که با طالبان هر روز دیدار می کنند طعنه بزنند که خود علمای هزاره در حال داد و ستد با طالبان هستند.

>>>   جرات رو شما نداشتید که طالبان موتور سوار با دمپایی و کلاشینکف تو یازده روز افغانستان را فتح کرد و احمد مسعود بارها پیام خیزش در برابر طالبان داد به جز چند زن دیگر کسی جراتش را نداشت که تظاهرات کند در برابر طالبان
جرات رو زنان افغان دارند که مردان در حال فرار آنها در حال مبارزه با طالبان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است