معتصم آغاجان و تادین‌خان در دبی (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۹    ۱۴۰۰/۸/۲۶ کد خبر: 168997 منبع: پرینت

یکی از این دو نفر، تادین‌خان فرمانده سابق پولیس قندهار و برادر جنرال عبدالرازق است که در آستانه تصرف کابل به دست طالبان، با شماری از همراهانش به هند رفت و مورد حمایت دهلی قرار گرفت. فرد دیگری که در کنارش نشسته، «معتصم آغاجان» است که در دوره اول طالبان، وزیر مالیه یا دارایی این گروه بود. پس از این که رژیم طالبان پاشید، او به عنوان رییس کمیسیون سیاسی این گروه تعیین شد.

معتصم آغاجان در سال ۲۰۱۰ میلادی خلاف میل سازمان آی.اس.آی، با شبکه حقانی اختلاف پیدا کرد و بلافاصله در شهر کراچی مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و زخمی شد. او سپس به کابل آمد و بعداً به ترکیه و امارات رفت. معتصم درباره عاملان حمله به خود گفت که برادرانم قصد جانم را کردند. منظور وی از برادران، شبکه حقانی بود که کوچک‌ترین سرپیچی فرماندهان طالبان را از اوامر این شبکه با گلوله جواب داده و می‌دهد. به عنوان نمونه، مولوی عبدالرقیب تخاری وزیر مهاجرین دوره اول طالبان که از دوستان نزدیک معتصم آغاجان بود، قربانی خودخواهی شبکه حقانی شد و در تاریخ ۲۸ دلو ۱۳۹۲خورشیدی در محله «ناصرباغ» شهر پیشاور براثر شلیک گلوله افراد مظنون به شبکه حقانی به قتل رسید.
معتصم پس از دوره معالجه که جانش را در خطر می‌دید، دیگر پاکستان نرفت و به عنوان جریان اپوزیسیون طالبان باقی ماند. اکنون که تادین‌خان و معتصم در کنارهم بر سر یک میز و یک سفره در دُبی دیده شده‌اند، تصادفی نیست بلکه ما در آینده شاهد آغاز یک بازی‌ بی‌پایان دیگر با کارگردانی هند خواهیم بود.

هند پس از سقوط دولت افغانستان، به حاشیه رانده شده است و احساس می‌کند که پاکستان عامل انزوای این کشور در قضیه افغانستان است. ظن هند به پاکستان زمانی به یقین تبدیل شد که پاکستان تاکنون هند را از حضور در بسیاری از مسایل افغانستان از جمله شرکت در سه نشست منطقه‌ای محروم کرده است. لذا این وضعیت برای هند قابل قبول نبوده و اکنون درصدد خروج از انزوا برآمده است.

سفر تادین‌خان به امارات و دیدار وی با معتصم آغاجان هم بدون ارتباط با تلاش‌های خزنده هند در افغانستان نیست. این که تادین‌خان قاصد آغاز این بازی است، هم حساب شده است زیرا وی متعلق به قومیت اچکزی است که این قومیت، خصومت دیرینه با پاکستان و طالبان دارند. اچکزی‌ها عمدتاً در جنوب افغانستان و در منطقه استراتژیک اسپین بولدک در مرز با پاکستان سکونت دارد که همیشه برای پاکستان دردسرساز بوده‌اند. هرچه باشد ما در آینده شاهد تحولات جدیدی در رابطه با افغانستان خواهیم بود که بازی هند در میدان افغانستان بخشی از این تحولات است.

مرادی


معتصم آغاجان و تادین‌خان در دبی

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
معتصم آغاجان
تادین‌خان
نظرات بینندگان:

>>>   فقط یک راه برای شکست طالب وجود دارد.
پیوستن به مقاومت دوم

>>>   درین "بازی هند " پیش از همه باید اقدامات جدی در جراحی زخم چرکین (چرکستان) در دست گرفته شود ورنه این غده سرطانی در همه جا انتشار خواهد یافت.
آتش خاوری

>>>   الیس موگلیش(به لسان المانی یعنی هرچیزامکان دارد).
عاقل

>>>   صاحب رستورانت افغانی در دبی: سه فرمایش لری گرانو میلمنو؟
معتصم آغا خان: یو غوری پلو،یو کاسه قورمه،بولانی او دری قطی جوس.

>>>   مردم غریب وبیچاره گرسنه مانده اند تا غذای حاکمان سابق ومعامله گران وطن پرچرب باشد.
کی به داد مردم میرسد؟

>>>   جالب وخواندنی.
جالب است که ازیکطرف لاف ازاسلام واسلامیت میزنیم وازجانبی پایه هاوستون های بنیادی دین مقدس مان را که همانا قتل وغارت ودست بریدن وسربرین وچوروچپاول وبیناموسی تحت عناوین (جهادومال غنیمت وکنیز )معروف است قبول نداریم.ازی نوده پیوندکو که شفتالو بگیره.
عاقل

>>>   مردم در افغانستان نان خوردن خود را ندارند این آغازادهها را ببینید که در سفره شان چه غذاها یافت نمیشود ،تادین مطلق یک آدم بسیار کمعقل و. جاهل بود که حتی سخن زدن برایش مشکل بود ،،در حکومت میراثی کرزی وغنی چوکی ها از پدران شان وبرادران شان برایشان میراث گزاشته میشد شکر خداوند متعال که این پلیدان نیست ونابوت شدند .
عبدالله ریحان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است