سازمان ملل: داعش در تمام ولایات افغانستان حضور دارد
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۹    ۱۴۰۰/۸/۲۷ کد خبر: 169005 منبع: پرینت

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان چهارشنبه ۱۸ نوامبر با ارایه گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد جنگجویان داعش خراسان تقریبا در تمام ۳۴ ولایت افغانستان پخش شده اند و طالبان نتوانسته است جلوی این گروه را بگیرد. این مقام دیپلماتیک نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان هشدار داد.

دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل در گزارش خود نسبت به رویکرد فراقضایی طالبان در مبارزه با داعش خراسان هشدار داد و اعلام کرد امارت اسلامی متهمان به همکاری با داعش را بدون برگزاری دادگاه بازداشت و اعدام می‌کند. خانم لیونز خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به این مشکل شد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در میانه تابستان امسال، عملیات داعش علیه اهداف عمدتا غیرنظامی و به‌ویژه شیعیان هزاره دوچندان شده است. با این که طالبان وعده تامین امنیت و حمایت از تمام شهروندان افغانستان را می‌دهند، به نظر می‌رسد این گروه، دست‌کم در کوتاه مدت از عملی کردن این وعده‌ها ناتوان بوده است.
جنگجویان شاخه خراسان داعش که اواخر سال ۲۰۱۴ اعلام موجودیت کردند، در سال‌های گذشته عمدتا در مناطق شرقی افغانستان و به‌ویژه ولایت ننگرهار فعال بودند. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارش خود به شورای امنیت گفت شمار حملات داعش از ۶۰ مورد در سال ۲۰۲۰ به ۳۳۴ مورد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

خانم لیونز همچنین گفت طالبان در حالی که به شدت تلاش می‌کنند خود را به‌عنوان یک دولت [متعارف] نشان دهند، ما گزارش‌های پرشماری را از بازداشت و اعدام فراقانونی و بدون محاکمه نیروهای امنیتی حکومت سابق دریافت می‌کنیم.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در بخش دیگری از گزارش خود به شورای امنیت نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان در آستانه زمستان هشدار داد و از جامعه جهانی خواست تا راهی برای پرداخت حقوق کارکنان بخش سلامت، معلمان و کارکنان سازمان‌های امدادی پیدا کند.

خانم لیونز گفت: «فروپاشی اقتصادی تجارت مواد مخدر، اسلحه، قاچاق انسان و بازار سیاه ارز را تشدید می‌کند. این وضعیت تنها به تقویت تروریسم کمک خواهد کرد. وضعیت بیمارگونه کنونی، نخست دامن افغانستان را می‌گیرد و پس از آن به دیگر کشورهای منطقه سرایت خواهد کرد.»

در سه ماه گذشته و همزمان با قطع یا محدود شدن کمک‌های مالی جامعه جهانی به افغانستان، طالبان بارها از نهادهای بین‌المللی و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا خواسته است تا دارایی‌های بلوکه شده این کشور را در اختیار کابل قرار دهند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
داعش
نظرات بینندگان:

>>>   سازمان به اصطلاح ملل زیر نفوذ امریکای و اسرایل جنایتکار کشورهای اسلامی را به بهانه های مختلف مورد تهاجم قرار میدهند و ترورریستهای بین المللی را تقویت میکنند. این جنایتکاران امریکای پروزه داعش شان در سوریه و عراق ناکام شد و حالی در افغانستان داعش را تقویت میکنند.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است