هشدار سازمان ملل: سقوط نظام بانکی افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۵    ۱۴۰۰/۹/۲ کد خبر: 169057 منبع: پرینت

سازمان ملل خواستار اقدام فوری برای حمایت از بانک‌های افغانستان شده، و هشدار داده که بحران نقدینگی در این کشور می‌تواند "در چند ماه آینده" باعث "سقوط بزرگ" نظام بانکی شود.
در یک گزارش سه صفحه‌ای در مورد نظام بانکی و مالی افغانستان که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته، برنامه توسعه سازمان ملل ( UNDP) هشدار داده که هزینه اقتصادی فروپاشی نظام بانکی و در نتیجه تاثیر منفی اجتماعی آن "بسیار گسترده" خواهد بود.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه توسعه سازمان ملل در افغانستان به رویترز گفته است: در حالی که به ارزش حدود ۴ میلیارد دلار، پول افغانی در اقتصاد وجود دارد، تنها به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار پول افغانی در این کشور در گردش است.
او افزود که "بقیه پول افغانی زیر تشک یا بالش است، چرا که مردم می ترسند".

پس از به قدرت رسیدن طالبان، و قطع ناگهانی حمایت‌های مالی خارجی، صف‌های طولانی مردم در برابر بانک‌ها برای برداشت پول، فشار شدیدی بر بانک‌ها وارد کرد و محدودیت‌های برداشت هفتگی تعیین شد.
در گزارش تازه آمده است: "سیستم‌های پرداخت مالی و بانکی افغانستان به هم ریخته است. مشکل بانکی باید به سرعت حل شود تا ظرفیت تولید محدود افغانستان بهبود یابد و از فروپاشی سیستم بانکی جلوگیری شود."
یافتن راهی برای جلوگیری از فروپاشی با وجود تحریم‌های بین المللی علیه رهبران طالبان تبدیل به موضوعی پیچیده شده است.
آقای الدرداری گفت: "ما باید راهی پیدا کنیم که مطمئن شویم اگر از بخش بانکداری حمایت می‌کنیم، از طالبان حمایت نمی‌کنیم. ما در شرایط بسیار بدی قرار داریم که باید به همه گزینه‌های ممکن فکر کنیم و باید خارج از چارچوب فکر کنیم." به گفته او، "آنچه سه ماه پیش غیرقابل تصور بود، اکنون باید قابل تامل باشد."

سازمان ملل متحد و نهادهای امداد رسان بین المللی اکنون در تلاش هستند تا پول نقد کافی را وارد این کشور کنند.
برنامه توسعه سازمان ملل برای نجات نظام بانکی افغانستان، طرح بیمه پس اندازها، اقداماتی برای اطمینان از نقدینگی کافی برای نیازهای کوتاه مدت و میان مدت و همچنین تضمین اعتبار و گزینه‌های تاخیر در بازپرداخت قرضه‌ها را پیشنهاد کرده است.
به گفته آقای الدرداری "افغانستان در سال گذشته کالا و محصولات و خدمات به ارزش حدود ۷ میلیارد دلار، عمدتا مواد غذایی وارد کرده است... اگر نظام مالی تجارتی وجود نداشته باشد، بهم ریختگی بسیار بزرگ رخ می‌دهد." به گفته او، "بدون نظام بانکی هیچ یک از اینها نمی‌توانست انجام شود."
سازمان ملل متحد می‌گوید اگر نظام بانکی افغانستان فرو بپاشد، بازسازی آن ممکن است چندین دهه طول بکشد.
در گزارش آمده است که با روند فعلی محدودیت‌های برداشت، حدود ۴۰ درصد پایه ذخیره افغانستان تا پایان سال از بین خواهد رفت.
بانک‌های افغانستان به شدت به ورود دلار آمریکا متکی بودند که حالا متوقف شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
نظام بانکی
نظرات بینندگان:

>>>   بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و سازمان ملل متحد و جامعه جهانی،در بیست سال گذشته در عوض آن که افغانستان را از یک کشور مصرفی به یک کشور تولیدی تبدیل کنند، با سرازیر کردن پول زیاد،به یک کشور مصرفی زیاد تر تبدیل کردند.
در طول بیست سال گذشته همیش واردات افغانستان،معادل بیست برابر صادرات اش بوده است،یعنی چهارصد میلیون دلار صادرات و هشت ملیارد دلار واردات.
هر چهار سال بعد یک جلسه بین المللی زا بخاطر ارایه کمک های چهار ساله به افغانستان دایر میکردند و تمام این پول ها حیف و میل واردات جنس های تجملی میشدو هیچ پروژه بازده اقتصادی که صادرات افغانستان را تقویت کند،ساخته نشد.
حالا که بعد از بیست سال جامعه جهانی از افغانستان کوچ کرده است،مردم نان خوردن ندارند و دولت های خارجی جرأت نمی کنند که پول های کمکی را در اختیار طالبان بگذارند،حتی اگر این پول ها را در اختیار طالبان نیز بگذارند،طالبان توان مدیریت این پول ها را ندارند.
بنأ مردم در بی سرنوشتی و بیکاری و فقر زندگی میکنند و هم مردم و هم طالبان و هم جامعه جهانی ،در یک سر درگمی مطلق قرار دارند.

>>>   اقتصاد افغانستان بسیار بحرانی است، مردم بسیار نگران هستند و بیش از نیم بیشتر مردم افغانستان قادر به تهیه نان خود نیستند ، مسول اوضاع پیش امده حاکمیت امارت اسلامی است ، اگر فقر و تنگ دستی در جامعه ای باشد ایمان ان جامعه تکه نانی خواهد بود ، مردم افغانستان که مسول اجراع قانون 1400 سال پیش نیستند ، اسلام وسلیه ای است برای پیش برد اهداف ، خداوند عامی کمک به مردم افغانستان باشد ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   بسیار زود کتابی بنام فکاهیات 'سازمان ملل' نوشته خوهد شد
آتش خاوری

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است