اولین و جوان ترین وزیر خارجه زن در تاریخ آلمان
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۲۰    ۱۴۰۰/۹/۱۵ کد خبر: 169178 منبع: پرینت

آنالینا بائربوک، اولین و جوان ترین وزیر خارجه زن در تاریخ آلمان؛
وی عمر خود را برای حفاظت از میحط زیست و در برابری حقوق زن و مرد در المان و جهان به مبارزه گذارانده است.
طالبان برای به رسمیت شناختن امارت خود احتمالا با وزیر خارجه آلمان که یک خانم است با چالش های مهمی روبرو شوند.

بخشی از تاریخچه حزب سبزها؛
ایتلاف ۹۰/سبزها (به آلمانی: Bündnis 90/Die Grünen) حزبی سیاسی در کشور آلمان است که در سال ۱۹۹۳ با ایتلاف سبزها و ایتلاف ۹۰ تشکیل شد. سبزها که در سال ۱۹۸۰ در آلمان غربی تأسیس شده بود پس از اتحاد دوباره آلمان در ۱۹۹۰ با حزب سبز آلمان شرقی ادغام شده بود. ایتلاف ۹۰ نیز در سال‌های ۱۹۸۹–۱۹۹۰ در آلمان شرقی بنیان‌گذاری شده است.
این حزب که معمولاً با نام حزب سبز آلمان شناخته می‌شود، از موفق‌ترین و معروف‌ترین احزاب محیط‌زیست‌گرای جهان بوده‌است و بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ همراه با حزب سوسیال دمکرات در دولت ایتلافی آلمان حضور داشت. ایتلاف ۹۰/سبزها در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۳ با ۸٫۴ درصد آرا موفق به کسب ۶۳ کرسی از مجموع ۶۳۰ کرسی نمایندگی بوندستاگ، پارلمان فدرال آلمان، شد. در انتخابات سال ۲۰۰۹ پارلمان اروپا هم ۱۲٫۴ درصد آراء مردم آلمان به این حزب اختصاص یافت و ۱۴ کرسی از ۹۹ کرسی آلمان در پارلمان اروپا به این ایتلاف رسید.

طالبان برای به رسمیت شناختن امارت خود احتمالا با وزیر خارجه آلمان که یک خانم است با چالش های مهمی روبرو شوند.
بخش زیادی از اعضا و مقامات ارشد این حزب را زنان تشکیل می دهند و یکی از اهداف مهم این حزب را میتوان برای مبارزات برابری زنان و مردان در تمام سطوح جامعه و دفاع از حقوق زنان بر شمورد.
خشونت عیله زنان و حذف نمودن زنان از کارهای مهم و حساسی که زنان در افغانستان داشتند می تواند یک چالش بزرگی برای طالبان باشد. چندین زن از کشورهای اسلامی از ایران، ترکیه از جمله افغانستان که توسط اعضای این حزب به پار لمان راه یافته اند افغانستان را فراموش نخواهند کرد.
اعضای این حزب به خصوص زنان را میتوان به گونه پشتیبان زنان افغانستان برای حقوق اولیه شان که عبارت از ادامه تحصیل تا سطوح بالا و به کار گماشتن تمام بانوانی که در افغانستان بیکار شده اند باشد.

خانم آنالینا بائربوک وزیر خارجه المان در پرداخت کمک های انسان دوستانه المان به افغانستان نقش مهمی دارد.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزیر خارجه
آلمان
نظرات بینندگان:

>>>   امروزسه شنبه ساعت ۹ صبح قرارداد اتلاف بین سه حزب به امظا رسید
امروز قرارداد اتلاف بین احزاب سوسیال دموکرات ، سبر ها و دمکرات ازاد قراد داد اتلاف که در حدود بیشتر از ۱۷۰ صفه نوشته شده است به امظا رسید . به نوشته روزنامه المان، سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و لیبرال آلمان درخصوص تشکیل دولت به توافق رسیده و «اولاف شولتز» وزیر اقتصاد فعلی، صدراعظم و جانشین «آنگلا مرکل» خواهد شد. وزیر خارجه از حزب سبز ها . ادامه گزارشات در طول امروز
محمود منجم زاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است