شیاطین کار کشته هم فریب می خورند
کرزی می خواهد برای نجات طالبان از بحران مشروعیت و جلب حمایت جامعه جهانی طرح لوی جرگه بدوی و قانون اساسی تاریخ زده زمان ظاهر شاه را وارد بازی احمق سازی کند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۵    ۱۴۰۰/۹/۲۶ کد خبر: 169275 منبع: پرینت

بعضی وقت ها شیاطین کار کشته هم فریب می خورند.
حامد کرزی که یکی ماهرترین شیادان سیاسی بحساب می آید، می خواست با عجله به کمک زلمی خلیلزاد، شیاد فرستاده کاخ سفید ملا برادر را جانشین اشرف غنی فراری کند، ولی اشرف غنی به یک پیامک آی اس آی قدرت را با شبکه حقانی انتقال داده و فرار نموده بود.

کرزی تصور می کرد که اولین کسی است که از فرار اشرف غنی آگاه شده است و از طریق طالبان قطری و خلیلزاد به اطلاع امریکایی ها رساند. اما شبکه حقانی و آی اس آی با یک پیامک ترسناک از پاکستان صاحب ارگ کابل شده بودند.

این دو بازی پیچیده و متضاد در اوج بحران فرار پر شتاب امریکا در فرودگاه کابل باعث خشم و تحقیر آمریکا شده و تا به امروز امریکا طالبان را بخاطر غضب قدرت از راه زور بر خلاف توافقنامه دوحه نبخشیده است. در نتیجه طالبان با عدم مشروعیت بین المللی و تحریم اقتصادی مواجه شده اند و در پرتگاه سقوط قرار گرفته اند.

هر چند در ابتدا کرزی خروج امریکا از افغانستان را مثل رهبران طالبان شکست و برای خود افتخار تلقی میکرد، ولی از چین و روسیه خواست که خلای آمریکا را هرچه زود تر در افغانستان پرکنند و ماشین طالبان را با پول و حمایت سیاسی خود بچرخانند. ولی در ۴ ماه گذشته چندان خیری از این کشور ها به طالبان نرسید. حالا از آمریکا می خواهد دوباره به افغانستان برگردد و از طالبان حمایت کند.

جالب این است که کرزی بعد از خاموشی ۴ ماهه مسوولیت غضب قدرت توسط طالبان را خودش بدوش گرفته و طالبان را بی گناه معرفی می کند. او مدعی است که در نتیجه تشویق و پافشاری وی طالبان مجبور شدند بخاطر جلوگیری از هرج و مرج قدرت را بدست بگیرند.

پرسش اساسی این است که کرزی چکاره بود از لحاظ حقوقی که طالبان را تشویق به غضب قدرت از راه زور خلاف توافقنامه دوحه کند؟
دوم، برای طالبان توافقنامه دوحه معتبر بود و یا تقاضای کرزی؟
در هر صورت چه با تحریک کرزی و یا تسلیمی قدرت توسط غنی، قدرت برخلاف توافقات دوحه با زور غضب شده و در نتیجه نه تنها باعث فاجعه بشری شده است، بلکه باعث شرمساری و فرار امریکا نیز شده است.

آیا میشود این همه فاجعه و شرمساری را بخاطر خیانت کرزی نادیده گرفت و طالبان را بخشید؟
کرزی تصور می کند می تواند با شیاد بازی جهان را مثل ۲۰ سال گذشته احمق بسازد و در باتلاق اوغانیزم بکشاند.
کرزی می خواهد برای نجات طالبان از بحران مشروعیت و جلب حمایت جامعه جهانی طرح لوی جرگه بدوی و قانون اساسی تاریخ زده زمان ظاهر شاه را وارد بازی احمق سازی کند.

اگر طالبان طرح کرزی را قبول کنند، کوچکترین کمکی به کسب مشروعیت ملی آنها از راه فریب و نیرنگ نخواهند داشت. افزون بر آن با قبولی طرح کرزی امارت اسلامی طالبان حتی مشروعیت خود را نزد طالبان از دست خواهد داد. مشروعیت اسلامی و جهادی آنها بحیث یک گروه اسلامی متعصب زیر سوال رفته شاید بیشترین اعضای آنها به داعش بپیوندند.

هارون امیرزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   "بعضی وقت ها شیاطین کار کشته هم فریب می خورند" بهتر نیست بگوییم که: شیاطین کار کشته همیشه خودرا فریب خورده نشان میدهند، زیرا از پلان پدر چرکستانی خود پوره خبر بودند!!
آتش خاوری

>>>   لویه جرگه یا گرد هم آیی سران قبیله مال قرن های بیسوادی کتله های مردم بود و حالا جایی در فرهنگ سیاسی ندارد.

>>>   اگر همین حالا حکومت طالبان از بین برود و امریکا دوباره به افغانستان لشکر کشی کند و طالبان به پاکستان فرار کنند و یک دولت دیگر در افغانستان روی کار بیاید،میدانید که کرزی چه خواهد گفت؟
من ده سال قبل خوب یادم می آید که در هنگام ریاست جمهوری ام در یک کنفرانس مطبوعاتی که یکی از رهبران کشور های خارجی نیز وجود داشت،گفته بودم که قوای امریکایی انشأ الله مواضع تروریست ها یعنی طالبان را در آنطرف سرحد مورد حملات هوایی قرار میدهند.
طرفداری کرزی از طالبان بدان میماند که یک نفر در مابین مسجد جواب چای کرده باشد و شله شود که مرا بگذارید که در صف اول در مسجد نماز بخوانم.

>>>   کرزی خائن ترین و فاشیست ترین چهره است که اشرف غنی احمدزی فراری و دزد از او در وطنفروشی و عمل فاشیستی بالاتر بود

>>>   کرزی دو روی مخالف یک پیکر است .
داوری

>>>   كرزي ميخواهد كه جهان را فريب بدهد لويه جرگه كه بخاطر پنج هزار زنداني طالب براه انداخت حالا هم در فكر شيطاني است كه لويه جرگه در اين قرن 21 دنيا به كجا رسيده ما هميشه از يك قوم پشتو زبان ها جمع شود و فيصله كنند در مورد تمام مردم افغانستان به اين كرزي شيطان پدر طالب دگه اجازه ندهيد مداخله كند كرزي پدر معنوي طالب است طرفدار پاكستان است انتحاري هاي پاكستان كه دستگير ميشد با پول دو باره به پاكستان روان ميكرد كرزي در فكر مردم و ملت نيست و نبوده تنها در فكر پيروزي طالب است كه يكبار به رسميت شناخته شود باز پلان هاي بعدي خوده عملي ميكند.

>>>   كرزي از خيانت به اين ملت غم ديده دست وردار نيست بس است خياما بس است جفا كرزي را خاموش بسازيد از شيطنيت

>>>   اقای هارون امیرزاده !
من و دوستان من به تحلیل شما موافقیم
و اما این حقیقت دارد که راستی نا مداری و مهارت در دروغ در علم سیایت مانندپالش
روغن یک موتوراست.لیک وقایع تاریخ دور افغانستان این تجربه رامیرساند.
که هیچ گروه و یا احزاب که قدرت را به
خدعه ، دو رویه گری و یا جنگ و توطیه
به کمک دیگران غصب کرده اند دیر نپایده
منشعب و متلاشی گشته و رسوای تاریخ شده
اند . چنانچه گروه طالبان دیر ناشده به این سرنوشت دچارند.

>>>   یک متل مشهور است که میگویند:
به هر طرزی که خواهی جامه تن کن.
من از طرز خرامت میشناسم.
حامد کرزی تیز کالا های مختلف را پوشیده است و فکر میکند که مردم او را نمی شناسند.

>>>   کرزی طالب وعنی و قبیله اس حاضر هستند که مردم از گرسنگی بمیرد اما خاصر به تشکیل حکومت همه شمول مردمی نیستند فکر می‌کنند که سیاست های منحط و قبیلوی شان هنوز هم قابلیت کاربردی دارد بیخبر ازینکه در قرن اطلاعات زندگی می‌کنند هر عمل احمقانه شان تحت عینک رسانه است امروز ما با جهان وصل هستیم بزودی شاهد تغییر وضعیت خواهیم بود این افکار گندیده قومی دیگر کارایی ندارد مصلحت برای کرزی و پشتون ها فقط زمانی است اصل تمامیت خواهی شان برآورده شود

>>>   چرا باید عکس گرفتن با یک خاین از قوم خودت افتخار باشد، ولی ذِکر شب و روزت نفرین گفتن به خاینان دیگر اقوام؟ از این نوع کله‌کدوهای تاجیک و هزاره شما هم زیاد می‌شناسید و حتا چند تن‌شان همین متن را هم می‌خوانند.
تاجیکی که از امرالله و بسم‌الله و عبدالله و عطاولا دفاع می‌کند و هزار‌ه‌یی که از سرور و محقق و خلیلی، چه تفاوتی با پشتونی دارد که از غنی و کرزی و یون دفاع می‌کند؟ برای من هیچ تفاوتی ندارد. همه‌ی مدافعان، پاپی‌های دسترخوان قوم‌پرستی‌اند؛ وگرنه چطور می‌شود انسان باشی و وجدانت کار کند، بعد فکر کنی تنها دلالان یک قوم در بدبخت‌سازی وطن سهم دارد و اربابان قوم خودت بره‌‌های معصوم اند! چطور از رذالت عده‌یی از رهبران و مقامات می‌توان چشم دوخت و تنها عده‌یی دیگر را ملامت کرد! فقط ایدیولوژی قومیت چنین بینش کور را می‌تواند ایجاد کند.
برای عبور از قوم و قبیله‌بازی و رسیدن به شهروندی و برابری، اول باید بت‌های پلید قومیت را در درون خودمان بشکنیم. دزد، دزد است ولو از خانواده‌ی‌مان باشد. اگر قرار است با هژمونی قومی که سال‌هاست بیخ این ملت را کنده مبارزه کنیم، یادمان باشد که جای آن را به تمامیت‌خواهی دیگری نسپاریم، وگرنه همین دیگ است و همین آش.
احمد هورام

>>>   Jawad Bayat
در اوج فشار نظامی طالبان بر هرات، برخی از بزرگان و وکلا در نشست با حمدالله محب از او خواسته بودند تا جناب امیر اسماعیل خان را به عنوان والی و رئیس شورای نظامی هرات معرفی کنند زیرا تنها در این صورت مردم اعتمادِ کامل می‌کنند و نظام در حوزه غرب حفظ می‌شود.
محب در آن وضعیتِ وخیم با کمال گستاخی در پاسخ گفته بود که ما به هیچ‌کسی باج نمی‌دهیم!
پ.ن: این حلقه خبیثه برنامه سقوط را داشتند و جفاهای شان را ملت فراموش نخواهد کرد.

>>>   Nic Khah
حمدالله محب، رسانه‌ها را هم در وضعیت کنونی افغانستان مقصر دانست، اما هیچ اشاره‌ای به «فساد وحشت‌ناک» حکومت پیشین نکرد که مهم‌ترین عامل سقوط بود.
به‌عنوان روزنامه‌نگار چندین گزارش از فساد مالی در هرات و حوزه غرب کشور کار کردم که شخص رییس‌جمهور پیشین آن‌ها را خواند و برای پی‌گیری‌‌اش هیأت گماشت. نتیجه گماشتن هیأت بازهم فساد بود و فساد…
به‌گونه نمونه دو گزارش جداگانه از فساد مالی در دو ولایت محروم افغانستان یعنی غور و بادغیس کار کردم؛ برای بررسی قضیه‌ها هیأت تعین شد و به این ولایت‌ها رفت.
هیأت‌های اعزامی با مقام‌های محلی و افراد فسادپیشه معامله کردند و کسی اصلاً نپرسید نتیجه کارشان چه شد؟
در این‌که حکومت شما تا حلقوم غرق در فساد بود، از نان سرباز تا تیل موتر و پول‌های میلیون دالری دزدی می‌شد، رسانه‌ها مقصر هستند؟

>>>   خدا خراسان عزیز را از گزند روشنفکرانش ایمن نگه دارد. الهی آمین.

>>>   آغای کرزی؟؟!!اگر آغا وصاحب عزت باشی که نیستی ونبودی، این لوی جرگه را که فریاد میکنی، مگر یادت رفته که با مصرف گزاف لوی جرگه را در مورد توافق نامه استراتیژیک با آمریکا دعوت کردی، وقتی از طرف قاطبه نمایندگان ملت به تصویب رسید، بهانه گرفتی ولوی جرگه را لگت مال اندیشه وخودخواهی خود کردی.
کریم از المان

>>>   کرزی و غنی به رهبری آی اس آی پاکستان طالبان تروریست و جنایتکار و مزدور را در افغانستان حمایت کرده و بقدرت رساندند.

>>>   کرزی بیوجدان ترین،بیعقلترین انسان این دو دهه اخیر بود. کرزی تمام پلان های دولت وجامعه جهانی را نقش بر آب کرد.ویکصدهزار سرباز،افسران دلیر ونیروهای امنیتی ما را بدست ترورستان به قتل رسانید.فساد اداری،غصب جایداد های دولتی ومردم وتمام ملکیت ها،زمین های لامزروع را که به بیت المال تعلق داشت با تیم معافیااش ودزدان سازمان یافته اش چور وچپاول وکابل بانک و....به میلیون ها دالر پول مردم وجامعه جهانی را به یغما واختلاص کرده.این بیشرف در لویه جرگه معاهده استراژیک با امریکا 2000 نفر را بنام ریشسفید،متنفدقومی،قاچاقبر مواد مخدر،زورمندان،پودری وانسان های جاهل واستفاده جو را جمع ومعاده را هم امضا نکرد.وحدود دوصد میلیون دالر را بیجا مصرف ومحیط پولی تخنیک را بانصوار وکثافت آلوده کرد،نتیجه جلسه هم صفر شد.وحالا باز هم پیشنهاد لویه جرگه وتنفیذ قانون اساسی زمان ظاهرشاه را که یک قرن از آن میگزرد،برای امارت اسلامی پیشنهاد میکند.لعنت به این مداری وشیاد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است