غنی: تنها اشتباه من اعتماد به آمریکایی ها بود
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۱    ۱۴۰۰/۱۰/۱۰ کد خبر: 169381 منبع: پرینت

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان در نخستین گفتگوی رسانه‌ای خود پس از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گوید که فرار او از کشورش در ۱۵ آگوست/اوت، یک تصمیم ناگهانی بود و زمانی اتفاق افتاد که نیروهای امنیتی او در ارگ به او گفتند که دیگر قادر به محافظت او و پایتخت نیستند.
به گزارش بی بی سی، آقای غنی در گفتگویی با جنرال نیک کارتر، رییس پیشین ستاد ارتش بریتانیا برای برنامه "تودی" رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت که تنها اشتباه او به عنوان رییس‌جمهور اعتماد به شرکای بین‌المللی از جمله آمریکا بود. او در این گفتگو می‌گوید که خشم افغان‌ها را و این که او را مقصر تسلط سریع طالبان بر افغانستان می‌دانند، درک می‌کند.

آقای غنی روز ۱۵ آگوست/۲۴ اسد، با رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل، کشور را زمانی به مقصدی اعلام نشده ترک کرد که طالبان با خروج کامل نیروهای خارجی در چند هفته تقریبا تمام افغانستان را تسخیر کرده بودند. بیشتر ولایات بدون درگیری تسلیم طالبان شدند. با انتشار خبر فرار آقای غنی، طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری شدند و دولت در عمل سقوط کرد. او چند روز بعد، در پیامی ویدیویی از امارات متحده عربی گفت که چون "توطئه جانی" در کمین او بود و برای جلوگیری از خون‌ریزی و فاجعه مجبور به ترک کشور شده است.

آقای غنی در گفتگو با جنرال کارتر می‌گوید که او را قربانی کردند تا مقصر هرج و مرج و بحران افغانستان قلمدادش کنند. او گفت شرکای بین‌المللی به طور مداوم به او فشار می آوردند و اختیاراتش را محدود می‌کردند.
او همچنین می‌گوید آماده است که برای تحقیقات از او درباره ادعاهای بردن پول با خود از کابل از دستگاه دروغ‌سنج استفاده شود.
به گفته آقای غنی آمریکا پس از توافق با طالبان برای او ضرب‌الاجل هشدارآمیز برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان تعیین کرده بود که این کار از عوامل اصلی "اتفاقات آگوست" بوده است. او می‌افزاید که مذاکرات صلح با طالبان "به مساله‌ای مربوط به آمریکا تبدیل شد، نه مساله افغان‌ها".

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   خطاب به محمد بی شرف غنی:شما میگوید تنها اشتباه تو اعتماد به غربی ها بوده در حالی که تنها اشتباهت دلسوز نبودن به ملت بوده.دلسوز نبودن به ملت منشا بسیاری از اشتباهات دیگر از سوی شما شد.دلسوز نبودن به ملت سبب بی سیاستی شما سبب خیانت شما و سبب بسیاری از فاجعه هیی شد که میبینیم.شما اگر دلسوز میبودید سیاست میکردید و هم ملت سازی میکردید و هم اعتماد غربی ها را میداشتید.شما اگر دلسوز میبودید دولت سازی میکردید اما دولت سه نفره ساختید شما اگر دلسوز بودید مقاومت ملی را اعلان و تقویت میکردید .شما اگر دلسوز میبودید مشورتهایی به امریکاییها و غربی ها میدادید که در راستای ملت سازی و دولت سازی میبود این مسایل را یک دانشجوی سال اول علوم سیاسی میفهمد اما شما با داشتن مدارک بالاتر و سن ۷۰ سال نفهمیدید.و تنها علتش این بود که دلسوز نبودید. دلسوز نبودن حکمرانان سبب بدبختی برای ملت میشود.
در پایان از ملت عذر خواهی میکنم که کلمه مودبانه( شما) را برای اشرف غنی استفاده کردم.

>>>   اشتباه از انسان عادی سرمیزند و بعدا متوجه میشود ولی دیوانه زنجیری که دیگر خودش در کل اشتباه است
حکمرانی هفت ساله ی یک دیوانه مطلق بر ملت ما دلیل بی خبری ، غفلت ودر کل نااگاهی خود ما است
ما باید قبل از ایننکه یک دیوانه را محاکمه کنیم باید خود را مورد بازپرس جدی قرار دهیم
....بر غنی دیوانه
داود

>>>   غنی تواحمق ترین روی زمین بودی . توتاریخ کشوررانخواندی از تجارب تلخ شاه شجاع و ببرک امین وترکی پند نگرفتی که استعماربا آنها چه کارکرد .آمریکا چه کمک نبودکه باتو کرد باتقلب دوبار رئیس جمهورساخت اینکه خودت نتوانستی بس است دیگربه زخم مردم نمک نپاش .دیگردربین مردم وحامیانت جای نداری .به این ترفندهای بچگانه ات کسی باورندارد.بشرم .مردم تورا نمی بخشد .ونمی خواهد که ازمردم معذرت بخواهی .قواره منحوست راگم کو.

>>>   تنها همین یک اشتباه را داشتی ؟ اشتباهت دشمنی با فارس زبانها بود ، اشتباهت پست دادن به پشتونها بود، اشتباهت تحریف تاریخ افغانستان به فرمان آمربکا و ترکیه و پاکستان بود ، اشتباهت تابعیت دادن به پشتونهای پاکستان بود ، اشتباهت دشمنی با زبان فارسی بود که امروز هم طالبان فارسی ستیزی میکند ، اشتباهت قدرت دادن به وطن فروشانی مثل دوستم بود که بزدلانه به فرمان ترکیه با حمله طالبان فرار کردند ، اشتباهت جلوگیری نکردن از انتقال داعش به افغانستان بود که حتی تروریستهای اویغور داعشی هم خودشان را در مساجد هزاره منفجر میکنند و ... در آخر هم با سرقت اموال افغانستان به سمت عربها پرواز کردی و افغانستان را در چنگال پاکستان و قطر و ترکیه سه کشور تکفیری پرور رها کردی ، خون مردم افغانستان در دوران حکومتت و بعد از خروج ذلت بارت به گردن توست آن سه کشور تکفیری پرور هم که امروز به خوبی جولان میدهند مزدوران آمریکا در افغانستانند ، ننگ بر تو که نماندی و نایستادی تا ترکهای تروریست چین که دولت چین هم آدم حسابشان‌ نمیکند توسط پاکستان و ترکیه و قطر تجهیز و در افغانستان جنایت کنند .

>>>   تنها اشتباه مردم افغانستان هم اعتماد به شما قبیله گرایان متعصب وسرسپرده غرب وپاکستان بود.
من مانده ام حیران که کدام عنصر شرمی در جسم حقیرت نیست؟ اگر تو بزدل ترسو وننگ ابدی تاریخ فرار نمی کردی به والله که مردم وضعیت بهتری داشتند.اگر فرارنمی کردی این شهامت را به طالبان نمی دادی ‌که کشور را اشغال کنند.

شک ندارم که از زمان مذاکرات در قطر پلان فرار وخیانت داشتی.ازهمان زمان که بسم الله خان خاعن وفراری گروه گروه عسکر اردوی ملی را به کابل منتقل کرد و فرمان تسلیمی برای فرماندهان و والی ولسوالی ها آمد معلوم دار بود چه پلان خاعنانه جورکردی.

>>>   Hamed Elmi
فرار نکرد پس چه عمل ی را مرتکب شد؟؟
عده ی از کابران شبکه های اجتماعی به مجردی که لغت "فرار" را در جلو یا عقب اشرف غنی بیندازی با صد دو دشنام بدرقه ات می کنند. حال می پرسم اگر فردا شخصی تاریخ کشور را بنویسید، صرف نظر از عوامل و زمینه ها و صد در صد جعل کننده/ متقلب تاریخ هم باشد، خارج شدن اشرف غنی با دار و دسته اش از ارگ/ افغانستان را به جز از "فرار ایشان" چه خواهد نوشت؟

>>>   هر ملتی که به آمریکایی ها اعتماد کرد سیلی خورد. آنگلا مرکل صدر اعظم المان هم گفت دوران اتکا به آمریکا به پایان رسیده و آمریکایی ها قابل اعتناد نیستند.

>>>   و آمریکایی ها هم با اعتماد بر غنی سخت اشتباه کردند.

>>>   تنها اشتباه همه دست نشانده های امریکا اعتماد به آمریکا بود. این حماقت تو بود. اشتباه تو چیز دیگری بود که از سرنوشت دیگر دست نشاندگان درس نگرفتی. و این نیز خود از حماقت توست.

>>>   اگر به آمریکا اعتماد نمی کردی که تو را بر کرسی ریاست نمی نشاندند.

>>>   اعتماد کردن به گپ های غنی بسیار
دشوار است .
عبدالحمید نجار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است