مشكل ما تفكر قومي مرمان ما است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۰    ۱۴۰۰/۱۰/۱۰ کد خبر: 169385 منبع: پرینت

بحراني كه ما را در اين برهوت و برزخ ترسناك گرفتار كرده است و در اين درياي متلاطم خشمگين قومي كشور براي زنده ماندن در مقابل هجوم عده اي پابرهنگان بي فرهنگ افراط گرايان عصر حجري پشتون دست و پنجه نرم مي كنيم قدرت نظامي يا تشكيلات سياسي آن گروه وحشي غير متمدن نيست بلكه انديشه هاي متلاشي شده و شلخته اقوام غير پشتون است كه نه شناخت و نه هدف و نه برنامه مشخص روي دست در مقابل افراط گرايان پشتون دارند. پشتونها از كرزي تا هيبت الله و از سرباز غني تا ت الب حقاني همه و همه در هدف بر عليه غير پشتونها بر اساس دستور العمل ها و برنامه ها در حركت هستند اما هنوز كه هنوز است بسياري از غير پشتونها نه تنها در مقابل هجوم اين جنايت كاران بر عليه مناطق و مردم شان لباس رزم برتن و دفاع نمي كنند حتي بي شرمانه در كنار آن دشمنان كينه ورز ما نوك تفنگ را به طرف پدران و مادران، برادران و خواهران خويش نشانه مي گيرند و در قتل كشتار و راندن آنها از خانه و كاشانه اشان سهم مي گيرند و عده اي ديگر ما به تماشاي اين جنايت ها در سوگ نشسته ايم!

تا زماني انديشه هاي مردمان ما ساخته نشده است و در مقابل هيولاي تمدن ستيز و قوم ستيز پشتونيست ها اهداف و برنامه هايمان تدوين نگرديده است و به اين سطح آگاهي مردمان ما نرسيده است كه بزركترين دشمن شان پشتونها هستند و مرزهاي فكري شان را با آنها جدا و مشخص نكرده روزگار جامعه ما نه تنها تغير مي كند بلكه بدتر از اين هم روزهاي تلخ تر و وحشتناك تر را شاهد خواهيم بود.

هر چند بسياري از روشنفكران ما از اين نابساماني ها رنج مي برند اما اين آزردگي هيچ دردي را دوا نمي كند و تا مدت نامعلوم هيچ چيز در اين سرماي خشن و طاقت فرسا در ميدان عمل چيزي را تغير نمي دهد كه مردمان ما را از زير شلاق، شكنجه، زندان و كشتار دسته جمعي بنام قوم، دين، مذهب، منطقه و... از دست اين پا برهنگان وحشي نجات دهد. به مردمان خويش بفهمانيم بزرگترين تهديد و دشمن شان چه چيزها و چه كساني هستند.

گل امیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تفکر قومی
دین مذهب
نظرات بینندگان:

>>>   مشکل ما اینست که تا هنوز جامعه خودرا نمی شناسیم.بخشی ازباسوادهای جامعه که متاسفانه آنها هم نقش چندان موثری درتحولات سیاسی کشور نداشته اند وبیشتر وسیله اعمال نفوذ بیگانگان بوده اندرا،نادیده بگیروبه بقیه مردم نگاه کن.وقتی یک ملای کم سواد یک آیت یا حدیث رابخواندآنهابدون آنکه معنی آن آیت وحدیث را بدانند،نعره تکبیرسرمی دهند ورو به سوی آسمان از خدا سپاسگذاری می کنند که چنین سعادتی نصیب شان کردانیده که آیه مبارکی از کلام الله مجید شنیدند.حتی اگرآیت وحدیث هم نباشد ویک جمله معمولی به زبان عربی باشد هم همین کاررا می کنند.حالا همه ملا ومولوی وشیخ وطالب رهبری کشور را به عهده دارنداین مردم از خدادیگر چه می خواهند؟باورکنید این ملت سزاوار همین امارت اسلامی است که ریس الوزرای آن با پیامبر معظم اسلام در خواب ملاقات می نماید.

>>>   بی کفایتی خود را به پای دیگر ننویسید ، صداقت امثال اقای نویسنده در قبال قوم پشتون این است ، یخ های قطب جنوب در حال اب شدند هستند و این میتواند هوای زمین را تا 5 درجه گرم تر کند ! اقای امیری چی باعث شد که چنین تغییراتی در هوای جهان به وجود بیاید ؟ گرم شدن زمین کار پشتون ها است و دارن در قطب جنوب کارخانه نسوار سازی درست می کنند به خاطره همین هوا جهان 5 درجه گرم تر شده است ، این منطق نویسنده گان و تحلیلگران سیاسی شما است که در هر برنامه ای بی کفایتی خود را به پای دیگران می نویسند ، مردم افغانستان قوم پرست نیستند و نیاکانمان هزاران سال پیش در کنار یک دیگر مسالمت امیز زنده گی کرده اند، امثال اقای گل امیری قوم پرست است و با سخنان ازار دهنده خود در حال تفرقه در بین مردم افغانستان است ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   آقا گل امیری دیگر آنوقت گذشت که شما آب را به اصطلاح خت میساختیند و ماهی می‌گرفتید، همان پا برهنه ها بودند که در مقابل اشغال مقاومت و جنگیدن و مملکت را آزاد نمودند اما شما در آغوش انگلیس ها خوابیدند و از آنجا به دهل تفرقه بین انسانها شریف این سرزمین نواختیند.باید بدانید که شما به این اهداف شوم خود نخواهید رسید, زیرا همه باشندهگان این وطن خواهر و برادر بودند، هستند و خواهند بودند.

>>>   در هر کشور دیگری اینطور نفاق افکنی در بین مردم آن کشور انجام دهند او را نابود می کنند
چرا یک قوم را فحاشی میکنی؟ از زنان و دختران و کودکان پشتون تو را چه آزاری رسیده؟شرم است

>>>   وقتیکه علیه پشتونهامینویسی ازتان مستعاراستفاده میکنی جراتام اصلی اترنمینویسی

>>>   آقای آقاگل امیری باید بداند که کرزی٬ غنی٬ هیبت الله ٬ حقانی و.....غیره فعالین اجنبیان بوده اند نه نمایندگان قوم پشتون. اجنبیان بودند که گفتند (رییس جمهور کشور باید پشتون باشد و از آن بخاطری برانگیختن اقوام دیگر استفاده کردند. مقوله ای انگلیس ها که میگویند (تفرقه بیانداز و حکومت کن) را نباید فراموش کرد. آنها از این تکنیک در سراسر جهان استفاده کردند ومیکنند و عمال مثل شما دانسته یا نا دانسنه به آن جامهٰ عمل میپوشانند.
آقای امیری لطفأ تاریخ منطقه را از دوران پیش از تجزیهٰ هندوستان مطالعه نمایید تا بدانید که چرا ما سر دچار چنین حالت امروز هستیم.

>>>   عجب هموطنی تحمیل زبان پشتو بالا دیگر اقوام تحمیل فرهنگ پشتونی و پشت کوهی پشتون ها بالا دیگران شما هیچ وقت به یک ملت بودن ایمان نداشتین تا وقتی سر گردا ها سوار نشدین یعنی قدرت کامل را تساحب نکرده بودین نه یک ملت بودیم نه مسلمان حالا امریکا هم مسلمان برامد بخاطر کمک هایش و برسمیت شناخت جهاد تمام شد جهاد شما برای قدرت یک دست پشتون بود

>>>   دقیقا حق با اقای گل امیری است.از زمانی که پشتونها قصد حفظ سلطه و حکومت بر این سرزمین را گرفتند بدبختی های این ملت شروع شد و پایانی هم ندارد انگار.ملت با این قوم جاهل پشتون درمانده است چه کند.گفته های من نشانه قوم پرستی یا تفرقه اندازی نیست تاریخ ۲۰۰ ساله سلطه طلبی پشتونی بر ملت افعانستان شاهد و گواه است.کی این سرزمین از شر جهالتها و ستم های این پشتونها نجات یابد در گرو اتحاد دیگر اقوام غیر پشتون است.متاسفانه اقوام غیر پشتون هم باهم جور نمیایند و همین سبب ادامه بدبختی های این ملت شده است.

>>>   اقای گل امیری
مشکل شما در عدم درک از شرایط عینی و ذهنی جامعه ی ماست...شما از درک حوادث چند قرن اخیر تا به حال عاجز مانده اید. خیر.تنها شما نیستید که در بیماری قوم و زبان ستیزی میسوزید تعداد تان زیاد است .انگلیسها سه قرن قبل کار های جدی را برای در بند کشیدن ممالک عقب مانده با نظامهای فرتوت فیودالی و نیمه فیودالی با نفوذ و تسلط مطلق مذهب روی دست گرفتند. در دستور کار انها در قدم نخست ایجاد فرقه های مختلف مذهبی دامن زدن به اختلافات میان اهل تسنن و شیعه و ایجاد تفرقه بین اقوام...قرار گرفت.
شما درست روی خط تعیین شده استعمار حرکت میکنید...و در این راستا سخت کوشا استید.
من منحیث یک تاجیک نه به احمد شاه مسعود و ربانی وقعی میگذارم و نه به گلبدین و طالب.مسعود دو دهه مرتبا به نام حق دست به اشوبگری قطاع الطریقی زد به جز ویرانگری دستاوردی برای ملت وحتی مردم پنجشیر نداشت. او میخواست مسایل ملی را با خیز و جست هایش چون موش و گربه
حل کند.او فراموش کرده بود که برای حل مسایل مبرم و حیاتی جامعه کار سیستماتیک سیاسی در بین توده ها ضرورت است فهم چنین فلسفه از حیطه درک مسعود و پیروانش خیلی ها دور بود و است.
خدمت جناب امیری عرض کنم که پشتونها جز لاینفک پروسه وحدت و همبستگی بین ملیتهای افغانسان میباشند... توده های زحمتکش پشتون نیز قربانی سیاستهای معامله گرانه سران قبایل و قوم خویش بوده اند...تاجیکها و هزاره ها هم چنان...
طبقات استثمار گر و دلالان سیاسی و روحانیون مرتجع تمام ملیتهای ساکن افغانستان با هم وجه مشترک دارند. منافع شان ایجاب میکند که با هم متحد باشند تا مردم را همیشه زیر فشار قرار داده و ازادانه انها را در زنجیر اسارت و استثمار در بند کشند. مثال برجسته ان زدو بند های سیاسی رهبران هزاره تاجیک و پشتون طی بیست سال اخیر.این حالت در سطح داخل یک کشور است در سطح بین المللی نیز کشور ها بر اساس منافع مشترک شان همیشه اقدامات مشترک را برای دفاع از منافع شان رویدست میگیرند.طور مثال :
منافع مشترک کشور های امپریالیستی ایجاب کرد تا متحدا با استفاده از دین اسلام مترقی ترین نظام سیاسی در افغانستان {{ جمهوری دموکراتیک افغانستان }} را که در ان حقوق اتباع کشور عملا مراعات میشد با مصرف ملیاردها دالر و اجیر ساختن افغانها و تروریستهای جهانی از بین ببرند.. در انوقت دولت افغانستان شب و روز از تمام مردم از اقشار و اقوام مختلف دعوت میکرد تا بیایند و خانه ای مشترک مان افغانستان را مشترکا اباد کنند...اما پول و دالر چشم همه را کور کرده بود و امروز به خاطر حد اقل داشتن جا در حکوت فعلی طالبی تاجیکها و هزاره ها نزد طالب زانو زده و خیرات میخواهند و طالب هم به اواز شان گوش نمیدهد.
در لیبیا ناتو بخاطر منافع کمپنی های بزرگ مشترکا لیبیا را تجزیه و بیک منطقه مطلقا نا امن مبدل ساخت ...کودتای ۱۹۷۳ در چیلی بر ضد نظام دموکراتیک السلوادور الندی در چیلی ... کودتا بر ضد محمد مصدق در ایران ۱۹۵۲...
اقای امیری
طالبان نماینده پشتونها در افغانستان نیستند . شما به خطا رفته اید. طالبان چون تنظیمهای هفتگانه و هشتگانه اجیرانی اند که خود را نماینده اسلام واقعی معرفی کرده اند و برای تطبیق اسلام واقعی شلاق شان بر فرق تاجیک و پشتون فرود میاید...طالب دختران پشتون تاجیک و ازبیک و غیره را از تحصیل و کار محروم ساخت. به نظر یک طالب ذختر و زن شبیه یک صندوق باز است که نظر هر مرد به این صندوق بیافتد تحریک میشود و مرد داخل گناه میگردد.
همین طالب کور را اختلافات و برادر کشی های شما جهادی ها به قدرت رسانید...پاکستان از شما ازرده شد روی به طالب اورد.
زنده و پاینده باد وحدت میان تمام ملیتهای با هم برادر افغانستان
حنظله

>>>   این مشکل دلیل طبیعی دارد. مردم مقصر نیستند. کشور افغانستان اقوامی دارد با فرهنگ های مختلف. بخشی هندی-پاکستانی و بخشی خراسانی. شما اگر یک عمل جراحی کنید و عضو جدیدی را به بدن خود پیوند بزنید تا مدتی جنگ میان عضو پیوند و بدن است. یک شبه با هم هماهنگ نمیشوند. افغانستان هم تکه های مجزا با فرهنگ های مجزا هستند که در گذشته نیاز چندانی به همزیستی با یکدیگر نداشتتد. امروز هم تا روزی که به یک تعادل برسد هر قومی به دنبال در دست گرقتن قدرت است. اگر تا زمان معینی نتوانند حول یک مفهوم مرکزی قومیت را به بهای ملت شدن کنار بگذارند پس خودبخود ملت شدن فدای قوم ماندن میشود. اگر کار به اینجا برسد فدرالیسم یا تجزیه گریزناپذیر است. اتفاقات افغانستان همان است که انتظار میرود باشد. رفتار طبیعی پس از برخورد فرهنگ های دور از هم است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است