روسیه: برای به رسمیت شناختن طالبان زود است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۱    ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ کد خبر: 169389 منبع: پرینت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه موضوع به رسمیت شناختن رسمی دولت طالبان در افغانستان را "زودهنگام" خوانده است.
به گزارش بی بی سی، آقای لاوروف در مصاحبه‌ با خبرگزاری دولتی تاس که ۳۱ دسامبر در سایت وزارت خارجه روسیه هم منتشر شده، گفت: "مساله به رسمیت شناختن مقامات طالبان هنوز زود است. یک تصمیم مثبت به این بستگی دارد که وقایع در افغانستان چگونه پیش بروند. یا بهتر است بگوییم، زمانی که طالبان به وعده‌های خود عمل کنند، از جمله در مورد تشکیل دولتی فراگیر، و اقدامات دیگر مثل مقابله موثر با تهدیدات تروریستی و مواد مخدر برخاسته از خاک افغانستان".

او گفت: "در ارتباط با این موضوع، ما در همبستگی با بقیه جامعه جهانی به تدریج به سمت حذف جنبش طالبان از فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل حرکت خواهیم کرد که به نوبه خود زمینه را برای به رسمیت شناختن رسمی دولت جدید افغانستان ایجاد خواهد کرد."
به نظر می‌رسد آقای لاوروف بیانیه مشابهی را تکرار کرده است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در کنفرانس خبری سالانه خود در ۲۳ دسامبر بیان کرد.

در ۳۰ دسامبر، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست هفتگی خود گفت طالبان هیچ اطلاعاتی در مورد قصد خود برای تعیین سفیر در مسکو به روسیه ارسال نکرده است. خانم زاخارووا اضافه کرد این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان قبلا در این زمینه حرف زده بود.

روسیه با روی کار آمدن طالبان در افغانستان سیاست محتاطانه‌ای را در پیش گرفته و برخلاف دوره اولی تسلط طالبان بر افغانستان در دهه نود میلادی، با دولت فعلی آنها روابطی را برقرار کرده است. در عین حال بارها در مورد نگرانی‌های امنیتی در افغانستان هشدار داده و چند مانور نظامی مشترک را در مرزهای افغانستان و تاجیکستان برگزار کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   این بار دوم است که روسیه میخواهد مردم ما را قربانی منافع خود کند، بار اول برای پشتیبانی از رژیم یکه تاز چپی و بار دوم (باهمه نفرتی که از افراطیون مذهبی دارد) از رژیم خفاش ملیشه های چرکستانی.
نه تنها ابر قدرت ها که حتی موش های شان (چرکستان، سعودی و .....) با استفاده از داکو های غلام بچه بنام رهبران اقوام زحمتکش را بنام قومیت، مذهب و..... بجان یکدیگر می اندازند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.
آتش خاوری

>>>   طالب باید آدم شود تا شناخته شود و آدم شدن طالب مهال است.

>>>   روسیه با سیاست های خبیثانه خود و سوی استفاده کلان از جنگ در خاورمیانه از سوریه و عراق گرفته تا فلسطین ولبنان میخواهد با آمریکا رقابت کند.بناّ با گذشتن از ارزشهای انسانی مانند اختاپوس بر کشورهای استقلال یافته در آسیای مرکزی، خاورمیانه و دیگر کشورهایی که ادعای ستیز با آمریکا را دارند چنگ انداخته و از دشمنی با غرب از سوی کشورهایی مانند ایران استقبال کرده و همواره آتش جنگ با آمریکا را شعله ور میسازد تا از این کشورها در عرصه جهانی برای خود کارت برنده بسازد و حاکمان این کشورها را برای همیشه در چنگ خود داشته باشد.

شکی نیست که روسیه کشوری انگل وار است و به دلیل اقتصاد بی رونقش سود اصلیش در جنگ و درگیری میان ملت ها و رونق دادن به بازار فروش سلاح های روسی است. اما چرا تا اکنون نقش پررنگی در قبال افغانستان نداشته به سیاست ها و پلان های مخفی سازمان استخباراتی کاگ‌ب که بعد از فروپاشی عنوانش به اف‌اس‌بی تغییر داد و این تغییر تنها در عوض کردن عنوان این سازمان جهنمی است برمی گردد.
کلگی نویسندگان وصاحب نظران سیاسی در جهان معتقد استند ‌که روسیه هرگز نخواهد توانست از افغانستان ومنابع معدنی بالا و موقعیت جغرافیایی این سرزمین به عنوان یکی از نقاط سوق الجیشی جهان چشم پوشی کند اما برای ارتباط با حاکمان جدید به مانند برخی از کشورهای همسایه دچار خطای راهبردی و احساساتی نمی شود...در آینده از حضور آشکار و پنهان این بازیگر سیاسی بدنام در افغانستان بیشتر خواهیم شنید.
امضاء: بچه سقو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است