پروان چگونه سقوط کرد؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۵    ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ کد خبر: 169392 منبع: پرینت

به سوال بالا دقت کنید. به نظر تان جای این سوال در افکار عامه خالی نیست؟
پنجشیر چگونه سقوط کرد و کابل چگونه سقوط کرد، پرسش‌هایی اند که در پنج ماه اخیر زیاد مطرح شده و پاسخ‌هایی هم داده شده است. اما سوال چرایی سقوط پروان تا کنون مورد بحث قرار نگرفته است. این در حالی است که سقوط پنجشیر و کابل هر دو به سقوط پروان مرتبط است. اگر پروان مقاومت می‌کرد، سقوط کابل و پنجشیر دشوار و حتا ناممکن می‌شد.

چرایی سقوط پروان به دلایل زیادی حایز اهمیت است. یکی از دلایل این است که در پروان امکانات زیادی برای مقاومت وجود داشت. وقتی سقوط پنجشیر متعجب مان می‌سازد، و دنبال دلایل ان می‌گردیم، به این معنا است که امکانات مقاومت را در ان زیاد ارزیابی می‌کنیم/می‌کردیم. مگر در پروان امکانات مقاومت کم بود؟ هرگز. پس بیایید با جدیت این سوال را مطرح کنیم که پروان چرا سقوط کرد. در پاسخ به این پرسش، باید سراغ زورمندان و فرماندهان مقاومتی پروان را گرفت‌. پروان بیش از هر ولایت دیگر، زورمند و زورگوی و کلان‌کار داشت که بیشتر انان در شورای شمالی تجمع کرده بودند و از مجاری مختلف پول و امتیاز می‌گرفتند. چرا اینها مقاومت نکردند؟ ایا اینها پروان را معامله کردند؟ ایا اینها بی‌خبر بودند؟ ایا اینها توان رزمی و بسیج مردمی را از دست داده بودند؟

بیایید این سوال‌ها را جدی مطرح کنیم و از قلدران پروان حساب بگیریم. تا این کار را نکنیم، تهداب مقاومت در پروان را گذاشته نمی‌توانیم. در این کار از پنجشیری‌ها الهام بگیریم. انها با خایین تصفیه حساب کرده و یکی یکی خایین و مظنونین را به پاسخ‌گویی کشاندند. پروانی‌ها اگر می‌خواهند در اینده مقاومت و تحولات سیاسی و نظامی اینده کشور سهم داشته باشد، باید نسل نو، با نسل خاین و معامله‌گر تصفیه حساب کند. کجایند، فرعون‌چه‌های پروان؟ چه کردند؟ چه می‌کنند؟ باید حساب بدهند. باید حساب گرفت. تا دو ماه اینده این بحث‌ها مهم است.

رستم روشنگر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پروان
سقوط
نظرات بینندگان:

>>>   اصل قصه این است که فرعون چه های تمامی کلایات به شمول پروان و پنجشیر و بغلان و بلخ همه و همه غرق در دنیا ک ما فیها شدند و در لحظه حساس عزت ایستادگی و ذلت فرار و تسلیمی به خاطر حفظ ثروت های چپاول کرده از عزت ایستادگی و مقاومت گذشتند و یک جو از مردی گم گردند ک زنده ماندند.
به هر حال
مقاومت دوم نسل خودش را دارد و مردان مرد از درون همین نسل جوان مقاومت سر بلند میکنند و حماسه ها خواهند آفرید.
تا ریشه در آب است امید ثمر است.
وعده ما تا بهار در راه

>>>   "باید سراغ زورمندان و فرماندهان مقاومتی پروان را گرفت‌" این زورمندان و ..... بشکل طبیعی فرمانده و رهبر نشدند بلکه غلام بچه هایی بودند و هستند که یک شبه به زور سازمان های جاسوسی بیگانه و دالر و کلدار و بنام دین زور مند شدند و باش که چقدر در آینده می شوند!!!!
رحیم غلام بچه از سوپر زورمندان ارگ بود که با سقوط ظاهر بچه نادر در یک شبه به چت مندان تبدیل شد.
آتش خاوری

>>>   بیکار استی و بی خیال مردم در زمستان سوخت می خواهند تا از سرما و گرسنگی تلف نشوند
حالا رستم دست و پایان در اتاق خواب راحتش امشب به این رسیده است که چرا پروان سقوط کرد و از آنجا به پروان می گوید اگر می خواهید در آینده سهم داشته باشید باید چی کنید و چی نکنید
شما خودت چکاره استی؟مثلی اینکه اصلا خبر نداری و این تبدیل به یک سرگرمی و بازی شده برای شما
بروید کمپین درخواست سوخت برای زمستان مردم بدبخت بیچاره گرسنه یخ زده راه بیاندازید

>>>   ولا کشتی ما ره از خنده با مه هیچ نفهمیدم گپ تو چی است با هر چه گفتی هیچ چی نگفتی با کلان هایش ام مثل تو بود با هر چه میگفت با هیچ چی نمیگفت

>>>   چقدر حرف های قشنگی میزند دنیا دید که باچه تقلب وارد ارگ شدید اینجا امریکا خوب بود وقتی مراسم تحلیف داشتی امریکا و غرب خوب بودن وقتی با طالبان قرار داد انشانوشت صدایش در نیامد ۲۰سال دختران معصوم با امید زندگی کردن حال ممنوع شدن ازخانه بیرون نرون درس نخوانن و هزاران ظلم دگرتوشیطانی هستی که شرم دارد درخانه باشی چه خانوادهو ایل وتبارت ازگرسنگی بچه میفروشن شما میگوییدمن پول با گونی نبردم واگر کمک میخواستی جامعه جهانی را به چه فریب دادی دنیا و مردم خودت قضاوت میکن

>>>   بلی هم وطن پنجشیر خود خیانت نمکرد به هیچ
وقت پای نجیس ها روی آن خاگ نمیرفت
مخصوص مر تد های پاکستانی شیاطین خود این
نجیس ها انکلیس است

>>>   اگر روزی وقایع اخیر در پنجشیر بازگو شود و از مقاومت مردانه گروهی وطن پرست تا عفو دروغین
طالبان کابوس خیانت جمعی از عاشقان دالر وچوکی حکایتی به شکل کتاب نشر شود بزرگترین تراژدی قرن لقب خواهد گرفت!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است