طالبان موترهای زرهی را به عراقی‌ها فروختند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۵    ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ کد خبر: 169415 منبع: پرینت

گفته می‌شود، طالبان ۵۰۰ عراده موتر زرهی را به عراقی‌ها فروخته‌اند که نیروهای مرزی ایران مانع عبور این موترها شده‌اند.

تخمین زده می‌شود که در کابل در حدود پنجاه تا شصت‌هزار موتر زرهی (متعلق به مقام‌های دولتی و تاجران) وجود داشته که با امدن طالبان این موترها تاراج شده و به مناطق جنوبی و جنوب‌شرقی منتقل شده و از انجا کم کم به قیمت نازل به بیرونی‌ها فروخته می‌شوند. شاهدان عینی از مناطق روستایی در جنوب و جنوب شرقی کشور خبر داده‌اند که در برخی از روستاها ده‌ها موتر زرهی پارک شده و بر روی انان "ترپال" کشیده شده است.

کسانی‌که در کابل زندگی می‌کنند، حتما متوجه شده‌اند که گشت و گذار موترهای زرهی بسیار کم شده و این‌گونه موترها به ندرت در شهر دیده می‌شود. طالبان در اوایل ورود شان به کابل تمام موترهای زرهی دولتی و شخصی را به عنوان غنیمت جنگی با خود بردند. در ابتدا تصور بر این بود که این موترها از سوی کدام اداره مسول حکومتی جمع‌اوری شده و به عنوان بیت‌المال در جای امن و مصونی نگهداری می‌شوند. اما حالا روشن شده که افراد و سرگروه‌های طالبان، موترها را برای خود گرفته و هر کدام انان موترها را به روستای خود انتقال داده و به فروش رسانیده است.

جالب است که وقتی از این موضوع به ملا یعقوب وزیر دفاع طالبان گزارش داده شده با بی‌تفاوتی و خون‌سردی تمام گفته که مجاهدین جنگ کردند و جهاد کردند، حق دارند که غنایم جنگی(موترهای زرهی دولتی و شخصی) را با خود برده و به فروش برسانند. در واقع ملا یعقوب رسمن زنگ چور و چپاول را نواخته است. او اجازه نداده که در این زمینه کمسیونی برای تحقیق برگزار شود.

چور و چپاول اموال مردم و دولت از سوی طالبان مصداق و تکرار همان وحشت‌ها و جنایت‌های جنگی است که در گذشته‌های دور بارها بوقوع پیوسته و از ان به عنوان تاراج مدنیت‌ها توسط بربرها یاد می‌شود. در گذشته‌های دور، وقتی در یک شهر مردم متمدن و شهرنشین به پیشرفت، ترقی و توسعه شهری دست می‌یافتند و در شهر سرمایه انبار می‌شد، این امر بربرها و چادرنشین‌های بیابان‌گرد را وسوسه می‌کرد تا به شهر هجوم برده و دارایی‌های مردم را تاراج کرده و با خود ببرند.

رستم روشنگر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
موترهای زرهی
نظرات بینندگان:

>>>   غلامان حلقه بگوش غرب هنوز عبرت نگرفته اند و در حال دروغ گویی هستند ، و بر علیه مجاهدین امارت اسلامی سخنان بی اساس و ناروا می زنند ، قبلا که پاکستان بود الان عراق اضافه شد پس فردا هم سوریه اضافه خواهد شد ، شرمساری و مادر فروشی غلامان به حدی زیاد است که سفارت خانه را به فاحشه خانه تبدیل کرده بودند ، دروغ پشت دروغ ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   طالبان و دولت اشرف غنی دوروی یک سکه اند. هردو دولت فاسد، خائن ملی و مزدور اند....

>>>   سلام هم وطن شما از موترهای زرهی میگو ئید
اینها خاگ را فروخت چه رسد به زرهی
اینها دین را فروخت چه رسد به آدم کرای
اینها ناموس خود را فروخت به کشوری شیطان شاید بد
تر از شیطان
وقتی کسی ناموس خود را در مله عام قیمت گذاری
کند آن را چیه به انسانیت
ای تف به روی تان بچه بازان انکلیسی صفت

>>>   در افغانستان شرط اول حکومت کردن ، چور و چپاول دارایی های عامه است . دولت غنی و کابینه و اعضای پارلمان ملیون ها دالر را بصورت بسیار علنی چور و دزدی کردند ، حالا هم نوبت طالبان است که مابقی را غارت کنند .
در کشور ما چه در جایش است که دارایی های عامه باشد . اساس تاریخ حکومتداری درافغانستان از زمان غزنویان تا اکنون بر جنگ و غارت و لشکرکشی گذاشته شده. هر کسی که حکومت افغانستان را قبضه کرد ، هیچگونه رحم و مروتی به مردم نداشت و فقط به فکر زراندوزی خود بود .
پس غصه نخورید . اینکه طالبان چند موتر استحلاک شده زرهی را بردند و فروختند ، چندان مهم نیست . در این کشور بلیون ها دالر خورده و غارت شده که در برابرش چند عراده موتر هیچ ارزشی ندارد !!!!

>>>   این .... همه چیز را به غارت بردند ومیبرند حتی اسلام وانسانیت را هم نابود کردند

>>>   لیسوادان جاهل که به نام طالب مسمی شده اند همان دزدان وحشی قبیله هستند که دزدی و تاراج در خون شان است.
جلال حقانی ی دزد کلان بود

>>>   چی کند بیچاره؟ موتر زرهی به چی کار میاید وقتی خود طالبان بم گذار استند؟ موتر زرهی به چی کارش میاید وقتی دشمن اصلی کشور خودشان است.

>>>   مگر این ملیشه ها (غیر از خارجی هایش) بقایای همان اشراری نیستند که همه چیز را به نرخ آهن کهنه به چرکستان فروختند؟؟
آتش خاوری

>>>   به حیات انسان ارزش قایل نیستند دارایی عامه موضوع کم اهمیت تر نسبت به زندگی انسان ها است.

>>>   طالب تک به تک مردم ملکی افغانستان را هم خواهد فروخت

>>>   طالبان خود میدانند گه بقا ندارند و در عجله هستند تا پیش از سقوط به حد کافی ثروت بیندوزند.

>>>   اقای روشنگر: تهداب چور و چپاول دارایی عامه و شخصی را در افغانستان سی سال قبل اعضای هفت تنظیم اهل تسنن به شمول شورای نظار شاخه انشعابی از حزب جمعیت به رهبری احمد شاه مسعود و حزب وحدت اسلامی افغانستان مربوط شیعییان هزاره ها برهبری عبدالعلی مزاری گذاشتند.لیست مختصر شماره وار از چپاول کابل سا۱۹۹۲
- چپاول تمام عراده جات دولتی
-چپاول فرنیچر دفاتر دولتی و بعضی موسسات شخصی
سرقت پنج عراده بنز سیاه با شیشه های ضد مرمی از صحن وزارت خارجه
پدرم دریور یکی از همین بنز ها بود...
-سرقت و چپاول اکثریت بس های ملی بس.
-کشیدن و سرقت پرزه جات بس های ملی بس
-به اتش کشیدن سیلوی مرکز و سرقت ماشین الات ان
-سرقت بس های برقی. چپاول مطلق ایستگاه بس های برقی در خوشحال خان مینه
- قطع سیم ها و یا کیبل های بس های برقی
- چور و چپاول فابریکه کارخانجات جنگلک که از ساخته های دولت شوروی بود و پنج هزار کارگر در ان مصروف کار بودند
- چپاول سلاحکوت ها و سایر لوازم فرقه پنج توسط هزاره ها
چپاول سلاح کوتهای سایر قطعات نظامی و چپاول سامان الات طعامخانه قطعات عسکری
- چپاول ماشین خانه مربوط اکادمی تخنیک
-چپاول تمام ماشین الات که در صنوف درسی اکادمی تخنیک برای اموزش
شاگردان توسط کشور چکوسلواکیا داده شده بود
- چپاول سلاحکوتها و وسایل اموزشی حربی پوهنتون
- چور و چپاول فرنیچر در پولیتخنیک کابل
- چور لابراتوار ها و شکستاندن شیشه ها و تیوب های شیشه یی که برای تست موجود بود.جهادی ها فکر کردند که در این تیوبها شاگردان شراب مینوشند؟؟؟
-چپاول فرنیچر بسیاری از وزارتخانه ها.
سرقت کامل ماشینهای فوتو کاپی وزارتخانهها بخصوص وزارت داخله
-سرقت عراده جات پر بها و قدیمی مردم
-چور چپاول مناطق مسکونی در جنگهای تنظیمی
-چور و چپاول پول نقد و فرنیچر اهل هنود و سیک در منطقه کارته پروان
- تجاوز جنسی بر زنان و دختران اهل هنود و سیک
-تجاوزات جنسی بر پسران نوبالغ اهل هنود و سیک
- انتقال وسایل زرهی بردیم ها و ماشینهای محاربوی به پاکستان.
تمام اشیای سرقت شده به پاکستان منتقل و در بازار کارخانو به قیمت یک کپه نسوار فروخته شد.
اقای روشنگر : اصلا تهداب چور به نام غنیمت را بنیانگذاران اسلام گذاشتند.عذر بد تر از گناه اینکه انها زنان و دختران جوان را نیز جز غنایم قراردادند.. با زنان و دختران اسیر شان اعراب فاتح در زیر خیمه ها مقاربت میکردند و مقاربت با کنیز حتی منحیث غنیمت جنگی در اسلام حلال است واه واه چه دین با چه پیامهای انسانی ...همین امروز اگر کسی کاری را که در زمان پیامبر اسلام و یا تنظیمهای جهادی دزد {{ مقاربت با زنان و دختران اسیر }} در حق اهل خانواده ای شما بکنند چه دردی را احساس خواهید کرد؟؟؟
از حقایق نه باید چشم پوشی کرد. طالب در سال ۱۹۹۴ وارد شهر کابل شد . یک خشت و یک بایسکل کسی توسط انها سرقت نه شد...
طالبان در سال ۲۰۲۱ وارد شهر کابل شدند یک عراده موتر شخصی و یا دولتی را دزدی نکردند...برعکس جلو چور و چپاول دزدان را گرفتند ورنه شهر کابل با پنج ملیون نفوس و انهمه ابادی به یک ویرانه تبدیل میشد و حادثات ناگوار جنگهای تنظیمی سال ۱۹۹۲-۱۹۹۴دوباره تکرار میشد در مورد اینکه تا چه اندازه ادعا های رسانه یی در رابطه به عراده جات زرهی واقعیت دارد ضرورت به تحقیق است...ولی :
در افغانستان قدرت دولتی چند بار تغییر کرد مثلا کودتای محمد داود کودتای هفتم ثور کودتای ششم جدی در تمام این تغییرات اساسی یک خس و یک میخ دولتی را کسی سرقت نکرد.؟؟؟چرا ؟؟؟ برای انکه در قاموس داود خان و کمونیستها چنین چیزی بنام غنیمت وجود نداشت....انها نه تنها چپاول نکردند بلکه در حفظ و امانتداری دارایی مردم و دولت شب و روز گزمه و پهره میکردند.
طالبان منحیث یک نیروی شورشی نظر به سابقه بد تنظیمهای هفتگانه و هشت گانه در داخل کشور و هم در سطح خارج امانتدار ترین نیروی شورشی اند.مثلا نظام نجیب الله سقوط کرد صدام حسین در عراق سقوط کرد قذافی در لیبیا سقوط کرد کودتا ها در افریقا صورت گرفت در همه ای این کشور ها دارایی مردم و دارایی دولتی در قدم نخست مورد سرقت و چپاول قرار گرفت...اما طالب از این عیب مبرا بوده است. دوست دارید یانه واقعیت همین است.. اما :
طالب عیوب سیاسی در شیوه حکومتداری دارد که مورد انتقاد شدید مردم و جهان قرار گرفته اند.به زن و حقوق زن حتی مطابق شرایط اسلامی پا بند نیستند...اتکای طالب بر ملا و مولوی است.... طالب در هضم اسلام نظر به شرایط امروز عاجز است... شبکه حقانی هنوز هم از نفوذ زیاد در میان طالبان برخوردار است به همین جهت انعطاف پذیری از فرهنگ طالبان کاملا حذف گردیده است....نکات جدی دگری هم در این زمینه وجود که از حوصله ای نبشته خارج است...
زکریا رازی

>>>   عجبا. فکرمی کنید کسانی که از فروش تانک های جنگی به پاکستان به قیمت توته قراضه آهن شرم ندارند انسان هایی درستکار استند؟ سخت در اشتباه استید. این نامردمان اگر توان داشتند مردم را هم منحیث غنیمت جنگی به فروش میگذاشتند
اما ماجرا چی بوده است؟طالبان برای جورکردن دالر بیشتر به فکر فروش موترهای زرهی می افتند.برای خرید موترهای زرهی کشورهای زیادی درخواست دادند واز آنجا که خر چه داند قیمت نقل ونبات؟ این موترهای با ارزش که قیمت پایینی داشتند کلگی کشورهای منطقه را طمعکار کرد تا تعدادی را مال خود کنند.کشورهای مانند پاکستان هند قزاقستان ازبیکستان و حتی عراق وایران خواهان این موترها شدند. طالبان تصور می کردند که ایران به خاطر تحریم نتواند پول و اعتبار جابجایی قیمت موتر به دالر را پرداخت کند ویا شاید از ناخشنودی امریکا به علت فروش این موترها که در لیست تحریم غرب علیه ایران قرار گرفته به صورت مخفی نام ایران را از لیست فروش حذف کرده و موترها به تدریج از طریق مرزهای جنوبی وشرقی وشمالی ار دروازه های گمرکات خارج شدند تا نوبت به انتقال ۵۰۰ عراده موترزرهی به کشور عراق شد و واز آنجا که راهی بهتر از گذشتن از خاک ایران برای رسیدن به عراق نبود بدون هماهنگی موترها به سوی مرز ایران برده شدند. در آنجا وقتی ایرانی های متوجه شدند سهمی از این بازار طلایی ندارند جلوی ورود این کاروان بزرگ به خاکشان را گرفتند و این خبر در سطح جهانی رسانه ای شد وبه خواست خدا دوباره طالبان بیاب شدند.

>>>   چور و چپاول دارایی عامه بخصوص دارایی دولت زیاد معمول نبوده است.
امان الله خان سقوط کرد حبیب الله کلکانی امد ولی به دارای مردم و دولت دست درازی نه شد.به همین ترتیب نظامها یکی بعد دگر امدند و رفتند ولی دست درازی به مال دولت و مردم صورت نگرفت بخصوص در دوران حاکمیت پرچمی ها نه تنها دارایی های مردم حفظ بود بلکه با اعلان مشی مصالحه ملی در زمان دکتور نجیب الله دولت دارای های مردم را که تحت تامین دولت بود دوباره به صاحبان ان تسلیم نمود. ولی با امدن مجاهدین در سال ۱۹۹۲ خاطرات تلخ غنایم جنگی تکرار شد. عامل اصلی در عقب این چپاول وویرانگری ای اس ای در مجموع پاکستانی ها بودند که به ارزوهای دیرینه ای خود از طریق جهادی ها رسیدند.حالا هم نوبت طالب است. اگر طالب مثل جهادی ها دست به چپاول نزده است دست به غصب قدرت و ایجاد حکومت .....زده است.....
سینا

>>>   این زکریای رازی از کدام الکل مست است؟ بخش اول و سوم یک چیز میگوید و بخش وسطی چیز دیگر. اینها یک چیزند و دو نتیجه؟

>>>   گروهک مزدور طالبان تمام افغانستان را به پاکستان فروخته اند

>>>   زکریای رازی
از اطلاعاتت در مورد اسلام فهمیدم در موارد دیگر هم از شنیده ها میگویی نه واقعیت های موجود کاری به دیگر بحث هایت ندارم
اما در مورد اسلام شیعی ناموس تمام مسلمانان و کسانی که در کشور اسلامی زندگی میکنند محترم و باید در امنیت باشد مولای ما فرمود اگر زنی یهودی زیر بیرق اسلام زندگی کند و کسی خلخال از پایش بکشد اگر مردی از این غم بمیرد جای ملامت ندارد در جنگ های اول اسلام فقط زنانی که در جنگ شرکت میکردند شامل این حکم میشدند نه زنی که در خانه نشسته و در جنگی شرکت نکرده و به روال عادی زندگی خود میرسد اسلام جنگ را فقط با کسی که خود سر جنگ دارد حلال میداند و هرگز هم اغاز کننده جنگ‌ نبوده از پیامبر و مولا علی علیه السلام
انچه در فتح هاو کشور گشایی های بعد اتفاق افتاد با اسلام جمع نبندید نه در حیات پیامبر بود و نه زیر در حکومت ولی اش
درضمن کنیز گرفتن زنان را اسلام باب نکرد پیش از اسلام به صورت بسیار فجیعی رواج داشت انقدر وحشتناک که قبیله ها به یکدیگر حمله میکردند و زنان را غنیمت میگرفتند که این رسم زشت را پیامبر از میان برداشتند اگر کمی مطالعات خود را به پیش از اسلام افزایش دهید خواهید فهمید اسلام اگر درست اجرا شود در هر عصر و زمانی بهترین است

>>>   ایران ماشین زرهی به اسم ارس را خودش میسازد به عراق هم فروخته است احتیاجی به مال افغانی نیست

>>>   در‌اینده نه چندان دورطا لبان همه مملکت ر برای بقای خود خواهد فروخت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است