ملا برادر: با چهره‌های قبلی، نظام را بدنام نمیسازیم
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۱    ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ کد خبر: 169419 منبع: پرینت

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست وزیر طالبان گفته است: تصمیم گرفتیم که با آوردن چهره‌های دولت قبلی، نظام طالبان را "بدنام" نسازیم.
ملا برادر پس از مدتی که کمتر در رسانه‌ها ظاهر می‌شد، در یک مصاحبه ویژه با تلویزیون ملی افغانستان تحت کنترل طالبان گفت: "درجریان مذاکرات صلح با آمریکا در دوحه، آمریکا نام‌های افرادی در دولت قبلی را داده بود که با آنها دولت مشترکی بسازیم."
او گفت: "ما بین خود تصمیم گرفتیم که اعضای دولت قبلی که 'عادت به فساد ' دارند، نمی‌توانند در نظام ما وارد شوند، شمارشان چند نفر است، اما وارد شدن آنها تمام نظام را بدنام می‌کند."
آقای برادر با متهم کردن چهره‌های دولت پیشین به فساد گفت: آنها از "عادت خود به فساد و قتل و غارت نمی‌توانند دست بکشند".

"هیچ قصدی برای آسیب رساندن به اشرف غنی نداشتیم."
به گزارش بی بی سی، معاون اول نخست وزیر طالبان گفت که طالبان در هنگام ورود به کابل، هیچ برنامه‌ای برای ترور محمد اشرف غنی نداشتند. غنی و سایر نزدیکان او می‌گویند که طالبان پس از تصرف کابل، پایتخت، قصد ترور او را داشته‌اند.
اما ملا برادر این اتهامات را رد کرد و گفت بسیاری از رهبران و سیاستمداران افغانستان در حال حاضر در افغانستان هستند و به گفته او، زندگی عادی دارند و با مردم ملاقات می‌کنند."
ظاهراً منظور او حامد کرزی و عبدالله عبدالله بود که هر دو پس از سقوط طالبان در کابل حضور دارند.
اما محمد اشرف غنی، هفت تن از نزدیک‌ترین مشاوران وی و اکثر اعضای کابینه سابق وی در جریان سقوط کابل از افغانستان گریختند.

معاون نخست وزیر طالبان از کمک‌های بشردوستانه جهانی سپاسگزاری کرد اما گفت "کافی" نیست و باید دولت طالبان به رسمیت شناخته شود تا با کشورهای مختلف روابط اقتصادی و تجارتی برقرار کنیم.
او گفت: کابینه فعلی طالبان "سرپرست" (و موقت) است و در درازمدت فکر وارد کردن افراد دارای "استعداد و اهلیت" را به عنوان معاون یا وزیر داریم.
برادر گفت: اکنون، طالبان گروه یا حزبی نیست بلکه به عنوان یک نظام است.
او اضافه کرد که در نظام طالبان "قوم اقلیت یا اکثریت" مطرح نیست.

عبدالغنی برادر در پاسخ به سوالی در مورد گزارش‌های قتل و شکنجه افسران پیشین ارتش افغانستان گفت: تمام افراد دولت پیشین شامل عفو عمومی شده و طالبان "برنامه کشتن کسی را ندارد".
یک ماه پیش، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی گفت که نیروهای طالبان از زمان تسلط بر کشور در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، با وجودی که "عفو عمومی" اعلام شد، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس و اداره اطلاعاتی سابق را تنها در چهار ولایت اعدام یا ناپدید کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر: طالبان بیش از صد پولیس و کارمند اطلاعاتی دولت پیشین را اعدام کرده‌اند
با این حال، آقای برادر گفت: با سربازان حکومت پیشین "آشکارا زیاده‌روی نشده" است و اضافه کرد: اگر در بعضی موارد شخصی و پنهانی صورت گرفته باشد، عاملان آنها بازداشت شده‌اند، رهبر طالبان فرمان عفو داد و دوباره بر اجرای آن تاکید کرد.
او گفت که اکنون طالبان حاکمیت کامل بر افغانستان دارد و جبهه مقاومت ضد طالبان "حتی یک قریه" را در کنترل خود ندارد.
اما سخنگویان جبهه مقاومت ملی افغانستان از ادامه حضور خود در برخی ولایت‌ها از جمله پنجشیر و بغلان صحبت کرده اند.

عبدالغنی برادر گفت: همه حق آموزش دارند. او تعطیلی دانشگاه‌های دولتی را به دلایل "اقتصادی و اخلاقی" دانست و گفت که دولت طالبان دستور العمل آموزش زنان را تنظیم خواهد کرد.
در چهار ماهی که از تسلط طالبان بر افغانستان گذشته است، شماری از فعالان زن بارها در اعتراض به سیاست‌های طالبان تجمع کرده اند.
در همین حال، مت نادسن، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با شماری از فعالان زن در کابل که برای حق کار و مشارکت اجتماعی خود مبارزه می‌کنند، دیدار کرد.
یوناما گفته است: "حقوق بشر هرگز نباید محدود شود. طالبان این مسئولیت را دارند که اطمینان بدهند افغانستان کشوری است که در آن حقوق بشر برای همه به طور یکسان تضمین می‌شود."

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ملا برادر
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   مگر شما پاچه کشال هایی نسوار پک برای بدنامی به دیگر چهره ها هم ضرورت دارید؟؟؟؟؟
آتش‌خاوری

>>>   بدنام تر و فاشبست تر و قاتل تر و بی رحم تر و ناخداترس تر از طاابان وجود ندارد.

>>>   همه طالبان دروغگو اند و فرق بین دولت فاسد غنی و امارت فاسد، تروریست و وحشت غنی و طالب نیست هردو یک ریشه دارند و اجیر اند

>>>   ملا صاحب اتهام نمی زند در موره فساده مقامات رژیم گذشته بلکه این گفته ملا صاحب حقیقت دارد ، مهم تر از همه سازمان های حقوق بشری در گزارش خود نوشته بودند صد ها تن از افسران و کارمندان اطلاعاتی رژیم سابق توسط طالبان در ولایت های مختلف افغانستان یا اعدام و یا کشته شده اند ، بنده هم اطلاعی نداشتم گزارشی از افراد ما که در استخبارات فعالیت می کند به دست ما رسید و متاسفانه کسانی بودند از فرمان عفو سر پیچی کردند و دست به انتقام شخصی زدند ، این اشخاص دستگیر شدند و در انتظار محاکمه هستند ، از قانون هیچکس بالاتر نخواهد بود هر کس که بر خلاف قانون عمل کند مجرم شمرده می شود و باید محاکمه شود در دادگاه شریعت ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   طالبان بدنام است نیاز به سخن نیست
طالبان آدم کش چپاوالکر
طالبان بدنام تاریخ
طالبان بچه باز
طالبان فرعون شاید بدتر از فرعون
طالبان شمیر شاید بدتر از شمیر
طالبان بنام مسلمان هر کاری دلش خواست میکند
یکی از بدنام ترین درجهان یکی از بی ناموس ترین

>>>   راست می گوید در نظام قبلی همه دالر های کشور های خارجی را در بانک ها خارج انتقال دادند فقط ۵۰۰ نفر در طول ۲۰ سال کشور را به خاک یکسان کرد کسیکه باز ان دزد ها را قبول دارد فقط خود شان دزد اند

>>>   حرف حق را از زبان دشمنت هم گوش کن.کلگی نفراتی که در دولت اشرف عنی حضورداشتند به رشوت خوری و حق کشی و چور وچپاول اشتراک داشتند واین واقعیت مانند خورشید می درخشد چون مردمان آزاده از نزدیک شاهد فساد این وطن فروشان بودند هر روز می دیدند که چگونه عمارت های بلند مرتبه ساخته میشود.چوکی ها در عوض پیسه سودا شده زمینهای مرغوب توسط قدرتمندان زورگو تصاحب شده و دالرهای بی حساب مصروف عیاشی و تجملات حضرات مدعی میشود و شاید یکی از دلایلی که پیروزی طالبان را تسریع کرد همین بیزاری و روی گردانی توده مردم از کردار این گروه دزد و جنایت کار ونوکر آمریکا بود که کدام دلسوزی به مردم نداشتند.

این مطلب را مهم میدانم و قابل ثبوت؛ که جبهه مقاومت که در آغاز ازسوی مردم تاییدشده بود و به پیروزیش امیدها بسته بودند به مرور و با پیوستن عناصری از حکومت پیشین مانند امرالله صالح و چهره های خاعن به این جبهه، مقاومت و حتی بچه مسعود هم بسیار بدنام شدند. جبهه مقاومت در این باره چی فکر میکرد؟ وچرا با سیاست هایی مانند همکاری با عناصر بدنام و درخواست کمک از غرب تمامی اندیشه های پاک وطن پرستان را بر باد داد؟؟؟ افسوس

>>>   درخواست عاجل از حبیب الله یوسف زی؛
لالاجان وقتی خودت با برادران وطن دوست ونکو خصلت و نیک گفتار و زیبا در سیرت وصورت دیدار خواهی داشت به این وطن دوستان سفارش کن به من یک چوکی پایین در امارات اسلامی بدهند. تا عمر دارم دعاگوی تو و آن بزرگان شده وحتی حاضر استم به مانند تو غلامی این عزیزان را عهده دارشوم.
جهت اطلاع وخشنودی شما و برادران طالب:
اندازه ریش حقیر به یک قبضه نزدیک شده است!

>>>   دولت غنی با تمام دار و دسته اش از بدنامترین دولت در تاریخ افغانستان و جهان بوده است، این دولت که متشکل از جهادی های جنایتکار و تکنوکراتهای بی دین شکل گرفته، در فساد تاریخ افغانستان را سیاه کرد. گزینش افراد وابسته به رژیم غنی در دولت کنونی و یا هر دولت دیگری جنایت نابخشودنی است، احکام مفسد دوران حاکمیت غنی باید همه به محاکمه کشانده شوند.
طالبان هم باید بیاد داشته باشند که اگر بر ناگواری کنونی مسلط نشوند، دیری نخواهد گذشت که حکومت نیم بند اینان نیز آغشته به فساد خواهد شد، مفسدین زمان در فاسد ساختن طالبان نیز آستین و پاچه بر زده اند، هرچند باور برآن نیست که حکومت خاص طالبانی شکل بگیرد زیرا این گروه از حکومتداری خیلی ها بدور اند الا اینکه افراد وفادار به آرمانهای ملی و میهنپرست را در حکومت شان سهیم سازند، در غیر آن در زمانهای نه چندان دور شاهد از هم پاشی و سقوط دوباره اینان خواهیم بود.
میهن زرغون

>>>   با همین چهره های کنونی نظام را بدنام سازید.
بدنام بودن یک تقدس است که نباید تغییر کند وگرنه چهره ها می روند و می آیند.

>>>   از گروهک مزدور و جنایتکار و آدمکش طالبان فاسد تر، جاسوس تر و وطنفروش تر در تاریخ افغانستان نبوده است اسارت طالبان ادامه حکومت فاسد غنی است که در دوره طالبان فساد با خون رنگ شده است

>>>   استخبارات دیدبان بشر ازطالب قویتر است؟

>>>   اگر کرزی و غنی فاسد نمیبود نظام ک ارکان آن فاسد نمیشد.
فساد یک مسیر است و شخص اول کشور درایور
اگر درایور موتر را به به مسیر لجن زار ببرد همه راکبین در لجنزار فرو میروند و الا بر عکس


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است