پاکستان سال ها است که همه را فریب می دهد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۶    ۱۴۰۰/۱۰/۱۶ کد خبر: 169438 منبع: پرینت

پاکستان که سال ها است مقامات دولت های پیشین افغانستان را در مورد خط دیورند فریب داده است حالا...
دولت های پیشن پاکستان باره ها درمورد خط دیورند مقامات پیشین افغانستان از شاهان گذشته گرفته همچنین حامد کرزی و اشرف غنی را نیز فریب داده اند، حالا پاکستان با یک چالش بزرگ دراین مورد با امارت اسلامی روبرو است.

قریشی در این مورد گفته است ما سیم خاردار را در امتداد خط دیورند همچنین ادامه میدهیم و هیچ نیروهای جلوی ما را گرفته نمیتواند.
وی همچنان خاطرنشان کرد که حصارکشی در امتداد خط دیورند، ادامه می یابد اما تاکید می ورزد که اختلاف ها دراین باره را با کابل از راه های دیپلوماتیک حل خواهند کرد.

با آنکه کابل و اسلام آباد هر دو تنش های اخی برسرحصارکشی در امتداد خط دیوررند را جدی نمی دانند، اما در نوارهای تصویری که در رسانه های اجتماعی دست به دست می شوند، دیده می شود که افرادی منسوب به امارت اسلامی در برخی از ولایت ها حصارها را ویران می سازند. اسلام آباد در واکنش تازه به این ویدیوها میگوید که به حصارکشی درمرز با افغانستان، ادامه میدهد و به گونه ای میگوید کسی جلوی این حصارکشی ها را گرفته نمی تواند شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، گفت: «ما دست از کار نمی کشیم، نصب سیم خاردار در مرز آغاز شده است و تا زمانی که تکمیل شود ادامه خواهد یافت.
افغانستان کشور دوست و برادر ما است اما برخی فرصت طلبان مسایلی را تحریک می کنند که به نفع پاکستان نیست» اما قریشی باید بداند، که تحریک های پاکستان نیز به منافع افغانستان نیست و افغان ها این موضوع را بسیار جدی خواهند گرفت.

بربنیاد نوارهای تصویریی که در شبکه های اجتماعی پخش شده اند در هفته های پسین نیروهای امارت اسلامی در ولایت های ننگرهار، کنر و نیمروز پایه های سیم های خاردارساخته شده پاکستان را ویران کرده اند و هشدارداده اند که اگر پاکستان ازاین کار دست نبردارد، با واکنش سخت آنان روبرو خواهد شد. احمدخان اندر، نظامی پیشین، گفت: «کشور پاکستان نیز کوشش می‌کند که منازعه این خط را بیشتر بسازد تا توانسته باشد دراین وقت که افغانستان دریک حالت تحریم و مشکلات اقتصادی، سیاسی و نظامی قرار دارد، استفاده کند و بخواهد که این خط را رسمیت بدهد.

تخریب بخشی ازپایه های سیم خاردار در امتداد دیورند در، ویدیو های که درشبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، دیده می‌شود که شماری از نیروهای امارت اسلامی درحال تخریب پایه‌های سیم خاردار درامتداد خط دیورند در ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز هستند.
دراین ویدیوها، نیروهای امارت اسلامی به نیروهای مرزی پاکستان هشدارمی‌دهند که اگر از نصب سیم خاردار درامتداد خط دیورند دست نبردارند، با پیامدهای بد روبرو خواهند شد.

مقامات پاکستان بدانند که با این فریبت کاری و زورگویی امارت اسلامی را راضی ساخته نمیتوانند تا با حصار کشی خط دویورند تن در دهد. پاکستان از یکطرف تحت فشار و حمله طالبان پاکستانی به نیروهای امنیتی پاکستان مواجه است و از طرف دیگر با حصارکشی غیر قانونی در خط دیورند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
خط دیورند
نظرات بینندگان:

>>>   پاکستان خوش بود که قوای امریکا از افغانستان بیرون شد و افغانستان مال من شد.
دید که جهان از ترس امریکا نمیخواهد طالبان را برسمیت بشناسد.خودش نیز مجبور شد که برسمیت نشناسد.
چند مرتبه لابی گری افغانستان را کرد که اقلاً کشور های متطقه و همسایه و کشور های مسلمان عربی برسمیت بشناسد،نشد.
جلسه کشور های اسلامی را دایر کرد که اگر چند دالر به دولت طالبان کمک کنند که چند دالر اش در جیب پاکستان بریزد،اما کدام و عده نقدی ندادند و به کمک های بشردوستانه کفایت کردند.
در آخر که عمران خان نا امید شد، در بیانیه اختتامیه جلسه در عوضی که بگوید:
بسم الله الرجمن الرحیم. الحمد لله رب العالمین.
دید که پیسه میسه درک نیست،چنین گفت:
بسم الله الرجمن الرحیم. ایاک نعبدو و ایاک نستعین.
یعنی که خدایا این عرب ها خو هیچ کمک نکردند،بنأ من دامان خودت را میگیرم ،اگر کمک کنی.
اما خدا چی میگه؟
مه یک شیطان را از دربار خود راندم ،بنأ به شیطان های دیگر کمک نمی کنم.
حالا پاکستان امید اش هم از جامعه جهانی و هم از عرب ها و هم از خدا قطع شده است، در فکر است که همراه چهل میلیون گرسنه افغانستان چه کند؟
اگر طالبان گرسنه بمانند، به جان پاکستان حمله خواهند کرد. چنانچه یک فرقه انتحاری را در تشکیل وزارت دفاع جدیداً ایجاد کرده اند.
بنأ کوشش میکند که کاری را که روس ها و امریکایی بخاطر نجات از شر پاکستان انجام ندادند،یعنی سرحد افغانستان و پاکستان را نبستند، تا از شر مجاهدین و طالبان در امان باشند، حالا پاکستان خودش انجام میدهد تا از شر مردم گرسنه افغانستان و طالبان رها باید،یعنی سرحد را میبندد.

>>>   پاکستان به آخر خط رسیده است و برای همیشه از افغانستان اخراج میشود و طالبان از صفحه روزگار و تاریخ محو میشوند

>>>   زمانی بریتانیا هر چه زندانی داشت به استرالیا انتقال داد و حال فکر میکنم چکره دالخور اش هم هر چه خریطه کشال پای لچک بود به کشور ما فرستاد و چون ما احاطه بحر نیستیم میله های زندان را برپا میکند. پروژه زمانی ختم میشود که همه خان های دو سره پختونوالی را این سو روان کند و بعد پنجابی هارابا بی غمی در منطقه مسلط سازد.
آتش خاوری

>>>   پاکستان متحدانی چون قطر و ترکیه و آذربایبجان دارد و جز این ۴ کشور تروریست پرور هیچ کشور دیگری پاکستان را متحد خود نمیداند به لطف غنی پاکستان در افغانستان خوب ریشه دواند

>>>   نمایش دیگری از وطن دوستی برادران طالب با همکاری حکومت پاکستان وهنرنمایی استخبارات این کشور. طالبان چند وقتی است که به اهمیت رسانه واینترنت برای تحمیق افکارعمومی پی برده است و با اجرای تیارت های این چنینی خود را وطن پرسترین حکومت در تاریخ افغانستان میخواند اما مانیفست طالبان چیز دیگری میگوید. بیننده وشنونده باید عاقل باشد.

>>>   چرا اسماعیل یون در مورد اظهارات اقای قریشی خاموش است؟

>>>   مردم را فریب میدهند طالبان به نکاح پاکستان درامده است واهداف پاکستان را عملی میکند تنها پشتونی که غیرت داشت جنرال رازق قهرمان بود که پاکستان با کمک وهمدستی مزدوران طالب خود این مرد وطن دوست وباغیرت را به شهادت رساندند رازق تودر بین همه ی اقوام وطن یک قهرمان هستی افغانستان برای رهایی از دست مزدوران وخائنان به رازق ها نیاز دارد

>>>   نظامیان پاکستانی همیشه گفته اند :
Sir Deorand با تعیین خط سرحدی تفوق همیشگی سوق الجیشی پاکستان بر افغانستان را تامین نموده و پاکستانی ها باید ممنون وی باشند.
سیاست نظامیان پاکستانی و نظامیان جمهوری مصر خیلی با هم شبیه است.ایالات متحده امریکا و انگلیس به بهانه مبارزه علیه گسترش گویا کمونیزم در خاور میانه و اسیای جنوبی متحدین وفادار و متعهد را دست و پا کردند و به همین بهانه اسراییل را تا دندان مسلح و حمایت مالی کردند و هم روابط تنگاتنگ با نظامیان مصر با مرگ نا بهنگام رییس جمهور محبوب مصریان جمال عبدالناصر برقرار نمودند .با پرداخت سالانه یک هزار ملیون دالر به مصر امریکا توانست موقف سیاسی و فیزیکی اسراییل را تضمین کند یعنی ج. مصر اسراییل را به رسمیت شناخت و هم مهره های حساس را در بین اردو با پول تطمیع کرد و از طریق همین افسران نظامی اخوان المسلمین را که زمانی متحد نزدیک و استراتیجیک امریکا علیه جمال ناصر بودند نیز تحت کنترول دراورد. کودتای اخیر نظامیان مصر علیه حکومت منتخب محمد مرسی نمایانگر نفوذ مالی امریکا بر نظامیان مصر به نفع اسراییل امریکا انگلیس و عربستان سعودی میباشد.
سیاست خارجی و داخلی پاکستان همیشه توسط نظامیان تعیین میگردد حتی اگر حکومات غیر نظامی هم قدرت را بدست داشته اند.ایالات متحده امریکا پاکستان را بخاطر همسایگی اش با هند و چین بهترین متحد استراتیجیک خود در این منطقه انتخاب کرده است و در جنگ خانمانسوز افغانستان پاکستان و افغانهای وابسته به پاکستان نقش عظیمی را در جنگهای سال ۱۹۷۸-۱۹۹۲و ۲۰۰۶- ۲۰۲۱ بازی کرده اند. طی هفتاد سال این کشور کمک های بیشمار مالی از کشور های خلیج امریکا انگلیس برای ایجاد یک اردوی قوی دریافت کرده است ..
افغانستان اخرین و بهترین فرصت را با از بین رفتن جمهوری دموکراتیک افغانستان از دست داد ببرک کارمل در باره مهاجرین افغان در پشاور میگفت: افغانها در پاکستان مهاجر نیستند انها به سرزمین ابایی شان رفته اند... این باریکی را مخالفین موصوف درک نکردند و برعکس با او خصومت سیاسی کردند که به نفع پاکستان تمام شد با تاسف افغانها درگیر جنگهای داخلی شدند . پاکستانی ها انها را اجیر ساخت و بنام دفاع از اسلام از انها الی سقوط نظام استفاده کرد.جای تعجب و حتی شرم است که تا هنوز یک تعداد در توهین و تحقیر رهبران ج.د.ا. دهن دره ای میکنند و با بیانات و تحلیل های شان در حقیقت این اگاهان سیاسی کم سواد صحه بر موقف پاکستان علیه افغانستان میگذارند.در شکست جمهوری دموکراتیک افغانستان همه دست و استین بر زدند: تنظیمهای هفت گانه تنظیمهای هشت گانه ناسیونالیستهای افغان ملتی ماوویستهای سرخورده ...
انها نتوانستند درک کنند که افغانستان در چه حالتی قرار دارد و باید کدام طرف را گرفت... از احزاب خرد و کوچک گله ای نیست این احزاب جانبی را انتخاب کردند که پاکستانی ها امریکایی ها و گلبدین حکمتیار میخواست.
تنش های کنونی در خط سرحدی ظاهرا ساده به نظر میرسد ولی در حقیقت اغاز یک توفان میباشد. مردمان این مناطق با هم پیوند های قومی و فرهنگی دارند ... هیچ حکومتی در افغانستان جرا'ت انرا نداشت که مهر تایید بر پیمان دیورند بگذارند.طالبان در برابر یک ازمون بزرگ قرار گرفته اند و انهم در شرایطی که نه رسمیت بین المللی دارند و نه اوضاع داخل کشور به نفع شان است.مردم هر دو طرف خط در فقر به سر میبرند دوا داکتر کشت کار کلینیک هیچ چیزی که برای یک زندگی حد اقل لازم است موجود نیست.
مردم ان مناطق به سوی سران طالب میبینند و اگر در این راستا انها احساس کنند که حقوق شان مورد معامله قرار گرفته است پیامد های ناگوار را برای طالبان بار خواهد اورد.
اگر پاکستان خواهان روابط بدون قید و شرط و دوستانه با افغانستان است پس این همه ماجراجویی برای چه؟؟؟ چه مشکلی بین دو حکومت وجود دارد؟؟؟
چرا نمیگذارند که مردم این مناطق طبق معمول بین هم رفت و امد داشته باشند.انها تروریست نیستند بخصوص که حالا امارت دلخواه شان در کابل موجود است. تروریستها در داخل خاک پاکستان در وجود هزاران مدرسه دینی و احزاب تعصبگرای سنی حضور دارند...این تروریستها به یک اشاره ای اس ای میتوانند اوضاع را در سرحدات هند و افغانستان متشنج سازند.
اگر طالبان انطوریکه مدعی اند که از یک انچ خاک افغانستان هم نخواهند گذشت باید یک دولت فراگیر ایجاد کنند و یک قوای مسلح متشکل از تمام ملیتها بسازند و مردم افغانستان را در حفظ سرزمین عزیز ما شریک سازند. تنها و تنها طالب وطنپرست نیست . شهروندان کشور هر طرز فکری که داشته و دارند حاضرند از سرزمین خویش دفاع کنند.
سینا

>>>   طالبان ماین زیر پای پاکستان استند...
فخر اهنگر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است