اعتراضات طالبان ازبک در فاریاب
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۲    ۱۴۰۰/۱۰/۲۴ کد خبر: 169489 منبع: پرینت

صدها نفر در ولایت فارياب در شمال افغانستان در اعتراض به بازداشت یک فرمانده مشهور محلی طالبان که متعلق به قومیت ازبک/ازبیک است، دست به اعتراض زده‌ و در برابر دفتر والی این ولایت در میمنه، مرکز آن خیمه تحصن برپا کرده‌اند.

بنا به گزارش‌ها پس از انتشار "خبر دستگيری" مخدوم عالم به دستور مقام‌های طالبان، شماری از طالبان طرفدار آقای عالم اعتراض کرده‌ و علیه نیروهای دیگر طالبان شورش کردند.
گفته می‌شود این فرمانده محلی، قبل از تصرف فاریاب از سوی طالبان مسئول نظامی طالبان در این ولایت بود و نقش اساسی در عملیات تصرف این ولایت داشت.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان در توییتی نوشته است که "شماری از مردم پس از دستگیری فردی توسط استخبارات تظاهرات کردند، اما اوضاع تحت کنترل است."
او افزوده است که "مردم متقاعد شده اند و مشکلی در حال حاضر وجود ندارد."
عکس‌ها و ویدیوهایی از این اعتراضات در فاریاب به بی‌بی‌سی رسیده است که نشان می‌دهد معترضان مسلح هستند.
گفته می‌شود مخدوم عالم شب گذشته به دستور ملا فاضل، معاون وزارت دفاع طالبان بازداشت شده است.

در همین حال، عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان در پاسخ به پرسش بی‌بی‌سی این خبر را رد کرده بود.
طالبان حضور شماری از افراد متعلق به اقوام غیرپشتون در صفوف نیروهای خود را دلیلی بر "فراگیر" بودن دولت طالبان خوانده‌اند.
عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان نیز متعلق به قومیت ازبک است.
در ویدیویی که به دست رسانه‌ها رسیده، نورالله، روحانی حامی طالبان در تجمعی در میمنه خواهان رهایی مخدوم عالم می‌شود و می‌گوید: "پس از این همه خدمات که او انجام داده، آیا این جزای اوست؟"
او هشدار می‌دهد که اگر این فرمانده طالبان آزاد نشود، اوضاع فاریاب خراب خواهد شد.

گزارش‌هایی نیز شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده مبنی بر این که طالبان اوزبیک/ازبک، در نقاط مختلف شهر میمنه دیگر اعضای طالبان را که عمدتا پشتون هستند، خلع سلاح کرده‌‌اند.
فاریاب، ولایتی عمدتا ازبک‌ و ترکمن‌نشین است و در دولت پیشین نیز اعتراضات مردم محلی در مورد والی تعیین شده از کابل "بدون مشورت با بزرگان و نمایندگان" این ولایت در نهایت به تبدیل والی از فاریاب انجامید.
مارشال عبدالرشید دوستم که پس از تسلط طالبان از افغانستان فرار کرد نیز نفوذی قابل توجه در این ولایت دارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان ازبک
فاریاب
نظرات بینندگان:

>>>   در برابر قانون هیچکس بالا نیست و قانون در برابر همه یکسان است چه فرد ملکی باشد و یا یک مسولی که در مسلکی فعالیت کند . ما کشور قانون مداری هستیم و به شدت به قانون پایبند هستیم ، هر شخصی که وظیفه ای دارد و در وظیفه خود مرتکب خطا شود باید مسولیت خطا را پذیرفته و در برابر قانون محاکمه شود ، برای حاکمیت امارت اسلامی فرقی نمی کند که ان شخص کی است از کدام قوم است و یا در رده مقامات بالا است کسی که خطا کند باید در برابر قانون جواب گو باشد ، و هر کسی در سرک ها فریاد حمایت از خطا کار سر دهد خطا کار است و قانون را زیره پاه گذاشته است ، سعی کردیم با افرادی که شعار سر میدادن با مهربانی بر خورد کنیم و انان را متوجه موضع بسازیم، امنیت برگشته و اوضاع ارام است ، قانون برای همه ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   ازبک و طالب بودن، نزدیک است شاخ در آورم!!!!!
آتش خاوری

>>>   از قدیم میگفتند افغانستان را به سه بحش تقسیم میکنند حرکت طلبه ای فاریاب امر انی وتصادفی نیست کار ها طبق برنامه وپلان پیش میرود رحمت الله نبیل ریس استخبارات سابق کرزی هم گفته این حرکت به دوازده ولایت سرایت میکند واین دوازده ولایت ممکن داخل حوزه ای امنیتی روسها خواهد شد هر چه پیش می اید به نفع کشور وملت ما نخواهد بود حرکت های عقده مندانه ای کرزی ومنافقت های عبد الله وحماقت غنی و تعقیب راه حماقت غنی ذریعه ای طالب کار را تا اینجا کشانید انهای که بیرون رفتند یا دیگر باز نمی ایند واگر بیایند هم هرکدام شان مانند خلیلزا د وجلالی وعبدالله وقانونی ومحمدی واحمد ضیا مسعود وولی مسعود وحکمتیار وغنی وکرزی مزدور عام وتام خارجی ها خواهند بود که به درد ملت وکشور نخواهند خورد تاجر افغانستان هم یک مشت استفاده جو واستثمارگر وسود جو که روی منافع مطلق خود کار میکنند این مشت خونخوار خودرا فرعون وقارون زمان فکر نموده تا میتوانند خون ملت را میچوشند چون حبیب گلزار وعزیزی و واسماعیل محب وغضنفر ها که هیچکدام از انسانیت بهره نبرده همیشه در فکر اندوختن مال وزیاد نمودن سرمایه های باد اورده اند اینها خودرا به کشور منفعت وابسته کرده اند که هر کجا سود است انجا وطن شان میباشد معلم ومحصل بی روزگار ومحتاج ودرغم نان واولاد ودهقان هم نه را در سه میزند در نمی گیرد پس بالای کدام قشر این مرزوبوم حساب نمایم بهتر است بگویم انا لله وانا الیه راجعون
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   من به صفت تاجک به ان ازبکهای که قهرمانانه پشتونهای متعصب ومتحجررا خلع سلاح کرده اندمیبالم ومینازم.
طالب های غیرپشتون!همه تان درقطارمنظم ایستادباشید.به نوبت این اوباشهای متعصب پشتون همه تان راسربه نیست میکند.
ازین لحاظ تازیادناوقت نشده اتحادکنیدوازخودوناموس تان دفاع کنید.اگردیرشد،بازدیروناوقت است.
عاقل

>>>   راه حل اساسی این است که معضله اقوام در کشور حل شود.
حبیب ....زی باید بداند که تا مشکل قومی حل نشود افغانستان آرام نمیشود.
پشتونیزم طالبی که همان فاشیسم به طاقت دو است در نهایت جذر اش گرفته میشود و به اجزای خود تجزیه میشود و نتیجه نابودی فاشیسم قومی خواهد بود.

>>>   راستش اینکه پشتونها بلا هستند میگفتند اوزبکها خام کله اندراست هم میگفتند حبی الله بچه ای سقاو را به قران فریب دادند ومارشال دوستم راتا توانستند استفاده ای ابزاری نمودند وده هزار اوزبک را برای پیش برد اهداف شان در سنگر ها به قتل رسانیدند وقریب بود در اخیر خود اورا دستگیر نمایند که ذریعه ای کدر ای پرچمی خبر داده شد و ودر شبر غان سنگر گرغت تا خود نجیب سقوط نمود بعد ها جنرال ملک که خوب با انها وپاکستان همکاری کرد همت والای ملتش نمی بود ر سیاست سخت فریب خورده بود حال این مخدوم عالم وقاری صلاح الالدین وحنفی و... از اینها چند روزی استفاده ای خودرا میکنند بعد یک یک همه را دسگیر ومجازات مینمایند با دستگیری یک قوماندان بدون رهبر واحساساتی قیام نمودند وباز بدون نتیجه اعتراضات را خاتمه داده حاضر به مذاکره شدند این یک باخت بسیار بزرگ وتاریحی بود که مرتکب شدند خیلی اینده خطیر متوجه ای حالشان است
حاجی ولایت خان مقیم پاریس

>>>   من بعنوان یک انسان ومسلمان وشیعه هزاره افغانستانی حمایت و پشتبانی خویش را ازملت ومردم فار یاب ومیمنه اعلام می دارم
وبر قیام همگانی شماافرین می گویم واحسن که اینگونه دسته جمعی علیه متعصبین گور دست به قیام زذین....

>>>   با طالب مخالفت داریم اما این درگیری ها هرگز به سود کشور ومردم نیست.این درگیری ها گره کور مشکلات داخلی را کورتر میکند و جامعه نا امنتر از پیش خاهدشد.

>>>   پس طالبان ازبک وتاجک هم داشتند و کسی خبر نداشت، طالب محصول حجره و مدرسه است، نه قوم و قبیله. خاینان سابق حالا با دامن زدن به اختلافات قومی میخواهند بار دیگر قدرت را قبضه نموده و بر گرده مردم بیچاره سواری کنند. طالب ها هر چه یکدیگر خود را بکشند بنفع ملت است اینها نزد ۹۵٪ مردم منفور اند. خدا نیست ونابود شان کند همراه با برادر های دهه هفتادی شان.
سربلند باد مردم افغانستان
هراتی

>>>   پس طالبان ازبک وتاجک هم داشتند و کسی خبر نداشت، طالب محصول حجره و مدرسه است، نه قوم و قبیله. خاینان سابق حالا با دامن زدن به اختلافات قومی میخواهند بار دیگر قدرت را قبضه نموده و بر گرده مردم بیچاره سواری کنند. طالب ها هر چه یکدیگر خود را بکشند بنفع ملت است اینها نزد ۹۵٪ مردم منفور اند. خدا نیست ونابود شان کند همراه با برادر های دهه هفتادی شان.
سربلند باد مردم افغانستان
هراتی

>>>   محمد مرادی
فیلم به جای حساس رسید
گروه طالبان رسماً اعلام کرد که "مخدوم عالم" فرمانده محلی این گروه در شمال افغانستان، به جرم آدم‌ربایی دستگیر شده است. اگر این اتهام درست باشد، ثابت می‌کند که بسیاری از دزدی‌ها و آدم‌ربایی‌ها طی ۲۰ سال گذشته توسط طالبان انجام می‌شده است زیرا مخدوم عالم از ولایت هرات تا فاریاب و بلخ صاحب اقتدار و نفوذ بود و هر اختطافی که در این حوزه رخ داده باشد، پای طالبان در میان است ولی اگر ادعای طالبان نادرست باشد، از شکاف عمیق فکری، تباری و زبانی بین فرماندهان رده بالای طالبان با هسته مرکزی این گروه حکایت دارد. در هر دو صورت، دستگیری مخدوم عالم برای طالبان گران تمام شده و می‌شود.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است