هراتیان را چه شده است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۵    ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ کد خبر: 169523 منبع: پرینت

روزگاری هرات، آرمان شهر مردم افغانستان بود، شهر پاکیزگی، شهر سر سبز، شهر زیبایی.
امروز مسیر طولانی را در شهر پیمودم، هرات شده شهر زباله، شهر تاریک، شهر معتادها!
شهرِ جوی های پر از کثافات!

درست است شهردار نداریم، امکانات کم است، دل ها پژمرده و مأیوس...
اما شما را بخدا حداقل مقابل منازل و دکان هایتان را پاکیزه نگه دارید، زباله هایتان را همینطور در جوی ها و سر سرک رها نکنید.
یک لامپ کم مصرف را حداقل درب دکان و یا درب منزل تان برای رضای خدا و خدمت به هموطنان تان روشن نگاه دارید.

صحبت و درخواست من کلی بود، چون میدانم هنوز هم هستند انسانهای شریفی که در مقابل خویش، در مقابل همسایه های خویش، در مقابل شهر خود و در مقابل این وطن، احساس مسوولیت دارند.
لطفا، هر کس به اندازه سهم خود در این روزها تلاش داشته باشد.

کجا است انسانیت! کجا است عرق ملی!
خدایا مردان این سرزمین را چه شده است؟
هموطن و همشهری شریفم!
لطفا از همین فردا شروع کنید، کافی است به اندازه سهم خویش تلاش کنید، توقع نمی رود شهر را پاک و آباد کنید، تنها در مقابل منزل و دکان خویش مسوول باشید کافی است.

الهام سادات موسوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هرات
شهردار
نظرات بینندگان:

>>>   دولت قبلی که بود،از اروپا و امریکا رفته بودم و تحمل چتلی و بوی بد را نداشتند،مجبور شدند که شهر ها را پاک کنند و پاک نگاه کنند.
دولت فعلی از پشاور آمده اند و با چتلی و کثافت شهر ها آموخته هستند و برایشان بی تفاوت است. منابع مالی نیز برای پاک نگهداشتن شهر ها ندارند.
من خودم که در یکی از شهر های اروپایی رندگی میکنم، هنگام قدم زدن در جنگل که راه هایش همه کانکریت و سمتی است و در زمستان و تابستان بدون خاک و برف و گل و لای است و حتی شما در زمستان میتوانید با چپلک،بدون آن که زیر چپلک تان برف پر و یا گل پر شود،راه بروید، هنگامی که بینی خود را با دستمال کاغذی پاک میکنم،آن را در دست خود نکاه میکنم تا به منطقه یی میرسم که ذباله دانی دارد و در ذباله دانی می اندازم.
در هر صد متر و یا دوصد متر.چوکی ها برای نشستن وجود دارند و ذباله دانی وجود دارند و در داخل جنگل نیز ده ها نوع سامان و آلات سپورتی وجود دارد، که شما میتوانید از آنها رایگان استفاده کنید و در هوای آزاد در میان جنگل سپورت کنید.
بنأ طالبان باید این را درک کنند که دولت داری تنها خلاصه به حجاب رنان و یا جداسازی رن ها و مرد ها در محیط تحصیلی و کاری نمیشود. دولت داری عبارت از پیشرفت یک جامعه در تمام عرصه ها ،اعم ار سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و کلتوری و نظافت و حفظ الصحه ث سلامت جسمی و روانی انسانها در یک جامعه.آزادی و حقوق آنها و غیره عرصه ها میشود.
به شما دولت بخاطر این سپرده شده است تا جنگ در افغانستان و قتل و آدم کشی ختم شود.
بنأ شما مجبور و مکلف هستید که یا خودتان خود را مطابق نورم های زندگی جهانی برای رفاه و آرامی مردم فراهم کنید و یا کادر های برجسته را مقرر کنید و در زمینه تربیه کادر های مجرب کوشش کنید.
اگر همه تان خارج دیده نیستید،اقلاً رهبران شما چندین مرتبه به قطر و ترکیه و ماسکو و غیره جاها سفر کردید.بیاموزید. تنها مشغول تماشای سر و پای رنان نباشید که چه پوشیده اند و یا نپوشیده اند و کی ریش دارد و پیراهن تنبان و کی دریشی و نکتایی؟
شما باید دولت داری را مطابق نورم های جهانی بیاموزید.

>>>   مردان این سرزمین در کدامین سوراخ پت شدند؟
مردان در خانه زنان در سرکها مظاهره می کنند

>>>   دست شکسته کار میکند و دل شکسته نی

>>>   در افغانستان هر عقیده سرچپه پذیرفته میشود. طور مثال در دین اسلام گفته شده نظافت جز ایمان است اما اکثریت مطلق شهرهایمان پر از کثافات است. کثافات جمع شده را در مقابل دیوار و کوچه همسایه میاندازیم.هفته ای یکبار حمام میکنیم و در این اواخر هم طالبان حمام زنانه را در بعضی ولایات مسدود کرده است. خلاصه کلام در پذیرفتن عقاید مختلف به شمول دین اسلام فقط به بخشهای ان باور داریم که مفاد ما در ان نهفته است ...
ما زمانی یک معتقد خالص میباشیم که یک انسان خوب باشیم . برای انسان خوب بودن ضرور نیست مسلمان باشی ضرور نیست کمونیست باشی ضرور نیست عیسوی و بودیست یا زردشت باشی. البته عقاید و مذاهب چهارچوبهایی را برای انکه انسان خوب باشیم و در یک چوکات معین زندگی کنیم ایجاد کرده اند ولی تا جاییکه دیده شده کمتر انچه در رهنمود ها گفته شده پیروان با ان باورمند بوده اند.
دور نمیرویم نزدیک میاییم . با افتخار مدعی استیم که نودونو۹۹ فیصد نفوس کشور مسلمان است. خیر در شرایط فعلی تعداد افرادی که قلبا از اسلام روی گشتانده اند روز بروز زیاد میشود. انها به این فکر اند که دین اسلام طی هزار و پنجصد سال تمام حیات و ممات انها را به گروگان گرفته است. انهاییکه در راس مقامهای مذهبی قرار داشته اند طی همین مدت طولانی
همیشه در چرخاندن چرخ های ظلم و تعدی بدبختی ها بیکاری فقر با افراد حاکم یکدست بوده اند همین شیخ و اخوند ها ظالم ترین حاکمان را سایه خدا اعلام کرده اند انکه مخالف شان قد علم کرده است بنام کافر و مرتد سرکوب گردیده اند و امروز ما نتایج انرا در کشور های مثل افغانستان ایران پاکستان وکشور های مسلمان افریقا مشاهده میکنیم حتی عربستان سعودی. کشور های عربی پول فراوان دارند ولی این پول برای همه مصرف نمیشود. شما اگر به عربستان سعودی سفر کنید فقر را در گوشه و کنار فراوان می بینید.
نویسنده محترم از نبودن نظافت در شهر هرات شاکی است .تنها نظافت نه بلکه تمام شوون زندگی ما به سوی گند و پوسیدگی نه تنها در شهر هرات بلکه در سرتاسر افغانستان روان است.
ثاقب

>>>   لطفا سفارت افغانستان در تهران را دریابید ابن سفارت نه گوشت ماندن نه استخوان این سفارت کبرای افغانستان جور افتاده است هیچ مرجع نیست که افغان ها شکایت کند این همه کارگر غریب کار مزدورکار هستن هیچ دلسوزی وجود ندارد همه خیلی عیاش وپست وبی وجدان هستن استفاده های سو دارند دزدان از طرف شب کار می‌کنند وزراي های سان سر ساعت ۴ می‌آیند تا تعرفه را تغییر داده ونرخ کمتر بنویسند
جوان مرد از سفارت کبرای افغانستان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است