امیدواریم این قرن؛ قرن آسایش و بهروزی مردم باشد
نوروز امسال که با آغاز قرن جدید همراه شده است، مردم ما در حال و هوای خوبی بسر نمی برند. اضطراب عمومی طالب از یکطرف و ضعف معیشتی مردم از جانب دیگر مردم ما را سخت متاثر کرده است 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۸    ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ کد خبر: 169947 منبع: پرینت

آغاز نوروز برابر است با اول ماه حمل که همه ساله در یک تعداد از کشورها به شمول افغانستان تجلیل می گردد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به عنوان تحول فصلی ثبت گردیده و گفته می شود که قدامت بیش از سه هزار ساله دارد.
گرامیداشت از روز نوروز به عنوان یک میراث فرهنگی در دوران معاصر همواره مورد توجه مردم قرار داشته و همه ساله برگزار و تجلیل می گردد که در کشورها مراسم آن متفاوت است.

نوروز امسال که با آغاز قرن جدید همراه شده است، مردم ما در حال و هوای خوبی بسر نمی برند. اضطراب عمومی طالب از یکطرف و ضعف معیشتی مردم از جانب دیگر مردم ما را سخت متاثر کرده است.
در روزهایی که مردم باید شاد باشند و زنده شدن طبیعت را جشن بگیرند، درگیر مشکلات فقر و فشار و آوارگی شده اند.
مردم ما در حالی به استقبال نو روز می روند که نه آینده روشنی را متصور هستند و نه روزگار خوشی را سپری می کنند.

در هرصورت به استقبال از قرن جدید و سال نو می رویم و امیدواریم تا روزهای خوشی را در کنار مردم خود سپری کنیم.
شبکه اطلاع رسانی افغانستان در شکفتن جشن نوروز، در تمامی سال سر سبزی جاودان و شادی، اندیشه ای پویا و آزادی و برخورداری از همه نعمتهای خدادادی را برای مردم عزیز کشورمان آرزومند است.


کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نو روز
سال نو
نظرات بینندگان:

>>>   روز نو روز است خدا جان، جنده بالا میشود.
از کرامات سخی جان،کور بینا میشود.
در بخش ارتوپیدی و در بخش نسایی.
پای شکسته شود جور، طفل پیدا میشود.

>>>   برای طالب همه قرنها برای ترور، اتحاری، قتل عام و آزار و شکنجه مردم است طالب به کشتار مردم خو گرفته است باید طالب نابود شود دیگر هیگ راهی نیست:
طالب با طبیعت و نوروز دشمن است
با نو بهار و طالع پیروز دشمن است
طالب به انتحار و ترور دل بسته است
با آفتاب و ماه دل افروز دشمن است

>>>   طالبان که در تجلیل نوروز خجسته با مردم اشتراک نه می کنند و آن)را خلاف شریعت
میدانند دروغ میگویند و ریا کاری میکنند و خاطر همفکران خود ( مانند القاعده ، داعش و غیره دشمنان خدارا
شاد و یک بار دیگر تعهد شان را با
آنها ثابت سازند)
آیا پاس داری از نعمت های خداوند که
شهکاریهای طبیعت رارونق می بخشد خلاف
شریعت است ؟؟؟.
یا غصب و سرقت جایداد های شرعی مردم
و شکستاندن قفل و دروازه های اماکن و
حویلی های مسلمانان ( چون دزدان چراغ
به دست ) خلاف شریعت است؟؟؟؟؟؟ که است
آیات ۲۷ و ۲۸ سوره نور را در کلام خداوند (ج) و دیگر دستور های قرآنی
و منابع دینی و فقهی و شرعی را بخوانید
که شدیدآ غصب و سرقت اماکن و مسکن های
دیگران را حرام دانسته و منع کرده است
ماده ۳۸ قانون اساسی نافذ کشور را در
ممنوعیت داخل شدن به جایداد و حویلی های مردم بخوانید. محترم امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در مجالس و کنفرانس های خارجی اعلام داشته
که قانون اساسی افغانستان را حرمت میگذارد . این چگونه حرمت گذاشتن است؟؟
این اسناد ثابت میسازد بحکم خدا (ج)
و رهنمود های ( رسول ص ) و احکام شرعی اطاعت و اعتنا ندارند .
ا:- آیت ۲۷ سوره نور :یا ایهالذین آمنو لا تدخلو بیوتآ غیر بیوتکم حتی تستانسو و تسلمو علی اهلها ذالکم خیرلکم لعلکم تذکرون ۲۷
ترجمه : ای کسانیکه ایمان آورده اید !
واردخانه هایی جز خانه های خود نشوید،
تااجازه بگیرید و بر اهل آن خانه سلام
کنید، این برای شما بهتر است باشد که پند گیرید.

۲:- آیت۲۸ سوره نور :فان لم تجدو فیها احدآ فلا تدخلو ها حتی یوذن لکم.
واین قیل لکم ارجعو فارجعوا هو ازکی لکم. والله بما تعملون علیم ۲۸
ترجمه : پس اگر کسی را دران خانه نیافتید ، وارد نشوید تا بشما اجازه
داده شود، و اگر به شما گفته شد؛ باز گردید؛ پس باز گردید که آن برای شما پاکیزه تر است، و الله به آنچه انجام میدهید، دانا است ۲۸

ماده سی وهشتم قانون اساسی :
مسکن شخص از تعرض مصون است.
هیچ شخص ، به شمول دولت، نمی تواند بدون اجازه ساکن یا قرار محکمه با صلاحیت و به غیراز حالات و طرزی که در قانون تصریح شده است، به مسکن شخص داخل شود یا آنرا تفتیش نماید.
در مورد جرم مشهود، مامور مسول میتواند بدون اجازه قبلی محکمه ، به مسکن شخص داخل شود یا آنرا تفتیش کند ، مامور مذکور مکلف است بعد از داخل شدن یا اجرای تفتیش، در خلال مدتی که
قانون تعیین میکند قرار محکمه را حاصل
نماید.
این بود احکام خدا (ج) و قانون اساسی.
ازین مختصر ها شما بیابید مفصل ها را.
م. زمین بوس کابل

>>>   عید نوروز رو به همه برادران مسلمان امارت اسلامی افغانستان تبریک و خیلی مقبولیم که قرن جدید را با حکومت اسلامی و برادران مسلمان و طالب آغاز میکنیم
حمید از هرات

>>>   سال نو به همه برادران امارت اسلامی افغانستان و برادران طالبان تبریک و تهنیت میگم و خداوند شماها رو حفظ کند واقعا مقبولیم که پرچم اسلام دوباره در افغانستان برافراشته شد
حسینی از بلخ

>>>   من تا اندازه ای با سختی های کار شما آشنا هستم زیرا یکی از دوستانم از همکاران شماست.
شما با وجودی که با هیچ جناح و حزبی نیستید و از همه انتقاد می کنید و اخبار و تحیلیل های شما جانبدارانه نیست ولی بگونه ای عمل می کنید گمان می رود که مخالف پشتون ها هستید در حالیکه با پشتونگرایی قومی مخالفید نه با پشتون ها.
این شبهه ایجاد کرده است.
توجه بیشتر به این موضوع بفرمایید.
شیما کابل

>>>   >>>   گفته مى شود که درگذشته هاى تاريخ باستانى چارهفته پيش از نوروز جشنهاى بخاطر پيشوازى براى چهار عنصر عمده زنده گي زيستى برگذار مى شد: هفته اول: آب ستايش مى شد. هفته دوم: خاک زمين ستايش مى شد. هفته سوم: باد ستايش مى شد و در هفته چهارم آتش ستايش مى شد. اين چهار ماده اصلى زنده گانى براى کشت و کشاورزى برازنده بود. آب خاک و زمين را براى کشتن غله تر ونمناک مى کرد. باد هاگ افشانی(پارسى ميانه براى "دانه" يا تخم پاشى ) مى کرد. هاگ تخم / اسپور (spore)گرده‌افشانی. با توجه به اینکه هاگ یا همان دانه‌های گرده، قدرت حرکت ندارند، انتقال یا گرده افشانی بوسیله حشرات یا باد و یا روشهای فنآورى نوين انجام می شود. و آذر يا آتش نماد خورشىد نماد گرمى جوانه دانه را رشد مى دهد. در چهارشنبه سورى مردمان نوروز بروى آتش مى پريدند.اين چهار مراسم نزد تاجيکان چين هنوز برگذارمى شوند.
هفت رنگ غله مانند گندم ٬ جو ٬جودل ٬ ارزن ٬چاودار٬ جوارى (ذرت) جُلبان یا اسپلت در متونِ قدیمی‌ فارسی به اسمِ «حنطه» و «جلبان» یاد شده‌است .در هفت سبد دوهفته پيش ازنوروز با آب نم مى شد وغله ها جوانه مى کشيدند و آنرا سمن نو يا سمنک را دوشيزه ها ى سمنک را هفت بار در آونگ مى کوبيدند و شيره اش را چهل بار مى جوشاندند با موسيقى وپايکوبى وسرود سمنک مى نواختند.

>>>   منهم به نوبت خود سال نو را برای همه هم وطن عزیز خود تبریگ گفته تهنیت عرض می کنم
علی محمد صداقت بلخابی

>>>   نوروز در میراث فرهنگی یونسکو در سال ۲۰۰۹ ثبت شده ازین چه بالاتر
رخصتی ها با تجلیل از سالمرگها در وطن اضافه در اضافه شده است
دیگر تمدید در رخصتی سال نو ایجاب نه میکند . میدانید از دست دادن
یک روز کاری خساره بالا دارد
م.زمین بوس کابل

>>>   نوروز خونین، جنایتکاران قبایلی افغان باز دست به کشتار مردم بیگناه زدند
اینجا فغانستان است. این نام متعفن، جعلی و توهین آمیز، به صراحت بازگو می کند که اینجا را قبایل بدوی پشتون تبدیل به دوزخ بزرگ روی زمین کرده اند؛ سرزمین ناله و فغان!
بیرق فغانستان، بیانگر سیاهی، کشتار و بلاهت و تحجر مذهبی

>>>   چیزی به نام آریانا و آریانای باستان در تاریخ هرگز وجود نداشته است بلکه ایران و ایران باستان بوده ...کلمه ی آریانا تلفظ یونانی ایران است.لطفا تاریخ را جعل نکنید.

>>>   بهمین تبریکات خود را به مناسبت سال نو هجری خورشیدی و نو روز باستانی را به تمام هموطنان عزیزم از صمیم قلب تبریک می گویم .
امیدوارم بهار پر از طراوت و شادابی در پیش
داشته باشید.
برآمد باد صبح و بوی نوروز
به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال
همایون بادت این روز و همه روز
سعدی

>>>   علی رحمان:
زبان مادری/فارسی و نوروز ستون هویت تاجیکان است.

>>>   درود ،کاش هر روز نوروز باشد تا مردم دیگه از سیاست، کشتن، غارت، تجاوز و... خسته شده حرفی برای گفتن نداشته باشند، کاش هر روز مردم در باره نوروز، چرخش زمین و کائنات چیزی بنوشند همه درد های جامعه فراموش شوند، همه روزه تجلیل از روز اول بهار حرف بزنن مطلب های طولانی بنوشند و حرفی برای جامعه داشته باشید ای کاش عطر بد بوی سیاست که در بوتل های خیلی شیک به بازار دنیای مکاره بفروش می رسد بشکند و بوی عطر آزادی، دموکراسی به مشام هر کوه بزن به مشام برسد و مردم خسته و پریشان حال بتواند در فضای فصل بهار با آوردن شگوفه های بهاری و سر سبزی درختان اقلا لب خند به لب داشته باشند ای خدای طعبیت به حال مردم خراسان زمین لطف کرم عطا فرما تا در این بهار دیگه مردم قربانی عطر سم آور سیاست های اجنبی نشن امین یا رب العالمین.

>>>   Haidari
نوروز و سال نو، بر همه شما و خانواده هایتان خجسته باد! امیدوارم که سال نو خورشیدی، برای شما صلح و آرامش و ثبات و انکشاف و صحت و سلامتی و شادی بیاورد و برای دشمن تان، یک شکست خارق العاده و دایمی...امیدوارم که شاد باشید و روز های اول سال را در ارامش کامل در کنار خانواده هایتان سپری کنید....نوروز تان، پیروز و پر میمنت باد!
نوت: امیدوارم که ان ملا و نیمچه ملا های که بعد از تخریب بودا حال فرهنگ کهن این سرزمین را که بزرگداشت و تجلیل از نوروز کهن است حرام میخوانند، به محل اقامت دایمی خود که دوزخ است واصل شوند و این ملت از شر مغز های گندیده و پوشالی شان برای همیشه رها و ازاد گردد.

>>>   Naubahar
نوروز; ای جشن نیاکانی من!!!
خوش آمدی در دیاری که بیشتر مردمان اش عرب پرست اند و کمتر نوروزی و نازنین.
نوروز پیروز و هر روز نوروز باد!

>>>   تجلیل از شروع سال نو هجری شمسی یا نوروز نه تنها درافغانستان بلکه درهشت ممالک دیگر آسیا و آسیای مرکزی هرسال برگذار میگردند هدف ازبرگذاری نوروز ،مردم این ممالک با صدها وهزارهاامید وآرزو دعا ونیایش به درگاه خداوند متعال برای سال نو ومیله کردن ها دردشت وصحرا مجالس شروع سال نو را گرامی میدارند دربعضی ممالک درشروع سال نوشمسی سیزده روز متواتر رخصتی دارند وبه سفر های دور ونزدبک میروند وخستگی های سال گذشته را درین ایام رفع ودفع مینمایند.آنانیکه برگذاری چنین روزرا حرام ویا بدعت میداند درجهالت ونادانی کامل فرورفته اند.هرسال ٣٦٥ روز وشش ساعت است حالا اگر حساب این روزها درهجری قمری باشد ویاهجری شمسی باشد ویا درمیلادی باشد هیچ تفاوت درتعداد روزهای سال به نخواهد آمد متاسفانه مردم مومن وزجر کشیده افغانستان از هرنگاه خیلی ساده وخوش باور هستند بعضی رسومات را به بعضی ادیان خاص روی زمین نسبت میدهند ومردم مومن وشریف افغانستان رامشوش ونگران میسازند.امید وارم که انشالله امسال برای ملت مومن وزجر کشیده افغانستان سال صلح واقعی وآرامش دایمی درافغانستان جنگزده وویران شده باشد.
ومن الله التوفیق
انجنیر عبدالرشید ناصری از آسترالیا

>>>   .... بهشت و جهنم و حوری های خیالی همگی مال شما باشد، یکبار بدنبا آمده ایم بگذارید در این عالم واقعی راحت و آزاد زندگی کنیم. از جان این مردم مظلم چه می خواهید؟ ما را به بهشت شما امیدی نیست، شر مرسانید. عید نوروز بر شما مردم افغانستان و تغییر و تحول خواهان فرخنده و مبارک باد.

>>>   اقوام پشتون جشن بهاران تجليل مى کردند
اقوام پشتون جشنهاى ژند اويستايى رافراموش کرده اند? ولى خوشبختانه خاندان درانى (احمدخان تولد در سال 1722 در آريا نام هرات; خدمت 1736- 1747 در مشهد ) و تيمورشاه پسر احمدخان تولد در مشهد در خانه خشو و خسر با جشن نوروز آشنا بودند.
کلانترين جشن نوروزى درزمان احمد شاه پس از بلخ در قندهار گرفته مى شد.
در سال 1181ق. «احمد شاه دُرّانی» معروف به «احمد شاه بابا» مؤسس سلسله درانی افغانستان، در بیست و دومین سال سلطنت خود دستور داد تا خرقه را از فیض‌آباد به قندهار ـ که به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب کرده بود ـ منتقل کنند.راستى که پس از بلخ ، قندهار اولين پايتخت خراسان کبير ومناطق ماوراى النهر (که يک پشتون يک قدرت دولتى بدست داشت) بود که جشن های بزرگ سال نو (نوروز) در زمان اش شد برگزار مى شد. در قندهار جشنواره نوروز بسیار بزرگ علاوه بر این، پس از پرچم سال نو (جنده) در مزار شریف یافت، یک (جنده) در ناحیه "شاه اقا" در کندهار به مناسبت جشن های سال نو، بالا مى شد گشت و گذار، پیکنیک و جشنواره نیز در خارج از شهر جشن گرفته می شود. به خصوص شناخته شده جشن گلگشت (ميله) شير سرخ جایی که احمد شاه درانی تاج گذاری شد، که دقیقا به مدت 40 روز ادامه داشت.
محل چل زينه قندهار جاى ميله و خوشالى بود. شيريخ و ژاله و فالوده واقسام ميوه جات درقندهارپيش کش مى شد فروانى و عزت مردم وازهرتبار درپايتخت امپراطورى قوم افغان هزاره و سنى و شعيه و تاجيک وفارسيوان در بدر خانه بخانه زنده گى مى کرد. ولى پس از مرگ احمد خان اقوام ملتانى ويوسفزى از تيمور شاه قهر کردند و
تيمور شاه مجبور شد به کابل فرار نمايد.

کابل سرزمين احترام است . مردم کابل و بويژه قزلباشان چنداول٬ على مردان٬ شاه شهيد٬ کابل کهنه بابريان کابل (چار خانم تيمورشاه دوشاهدوخت از عالمگير گورگانى هندوکابل و دو نواسه نادر افشار صاحب قران که سکه زد در کابل تا تبريز و دربند خسروگيتى نادر شاه شاهان ايران زمين) و افشار کابل که آنر نادرافشار حامى احمد شاه درانی و خسر کلان تيمورشاه آباد کرد.
امروز از افشار بزرک در غرب کابل افشار پايىن وافشار بالا وجود دارد.
تاج اساس گذار امپراتورى درانى از سوى قزلباش گذاشته شد.
احمدشاه بزرگ پايين پرواز کرد درمقابل هندوان اما عليه هزاره نبود!
عليه مغل هم نبود:تيمور و چنگيز نامهاى مغلى اند.
من آرزو داشتم که احمد خان افغان پشتون را بنيانگذار کشور افغانستان بنام ام اگر يک نقشه ونام افغانستان پيش ويا پس مرگ او و خانواده اش.
و اما چيزى که عيان است اين است که وى امپراطورى ودولت پشتونى افغانى را ساخت ونه اساسگذار کشور و يانامگذار افغانستان.
چيزيکه از خاطر گل روى عزيزان پشتون تاجاى ايکه استناد تاريخى دانشورى به من اجازه مى دهد واقعىت است که سلطنت افغان=پشتون پيش زمينه هاى براى نامگذارى و يا حذف خراسان وجانشينى نام افغانستان را برابر کرد.
حاکمان افغان از زمان درانى تا
سال 1963 موفق نشدند فارسى را حذف کنند و فارسى را درى بنامند.
1964 قبايل و اقوام پشتون يا افغان در جرگه ميراثى چنگزخانى وتيمورلنگى که خانهاى دوسره و يک سره يکجا شدند فارسى درى شد و لقب افغان پشتون براى هرکس شد. يعنى تولدى دوباره پشتون يا جشن بهاران پشتون

>>>   نوروز را به خاطر سرسلامتی خود وبه کوری چشم مخالفان آن جشن میگیرم
زنده و بردوام باد جشن نوروز این سنت آبایی واجدادی ما
... برمخالفان آن این مزدوران حلقه به گوش خارجی ها
سلام وسلامتی برای همه هم وطنان خوب وفارسی زبان ما
هادی ازچاریکار

>>>   هرروز تان نوروز ، نوروز تان پیروز!
سلام و سلامتی به همه هم میهنان فارسی گوی خودم
سلام و شادی بر همه دل های که ازآن الفاظ و کلمات چون گل می جوشد وبر زبان های زیبای فارسی گوی جاری میشود
سلام بر آریایی های پاک وبافرهنگ
سلام همه سال برجشن همیشه نو و نوروز آریایایی ها
آنچه کور گرایند به کوری چشم شان جشن ما پررونق باد
سلام برعلی رض این راد مرد که این جشن خجسته را برای ما پایدار ساخت
بردوام باد راه و رسم فرهنگ نوروزی ما
سعیده جلیل از امریکا

>>>   جشن جمشیدی ما شاد و گل افروز آمد
هله نوروز آمد.
به گلهای سرخ لاله زار چمنهای نوروزی سلام
جشن تان مبارک نوروزیان با فرهنگ
ضمیر

>>>   سعیده جان سلام
خیلی دلت برای جشن نوروز مزار جان تنگ شده
جشن ومیله گل سرخ مزارشریف همیشه زیباست
امیدوارم برایت خوش بگذرد
سمیرا مزارشریف

>>>   نوروز را به برادران و خواهران افغانستانی شادباش و تبریک عرض میکنم
در متن بالا یک اشکال کوچک وجود داشت به شرح زیر:
----
وقتی جمشید از کارهای کشور بیاسود، بر تخت کیهانی نشسته،
همه بزرگان لشکری و کشوری را به گرد تخت فراخواند.
----
تخت کیانی صحیح است نه تخت کیهانی
تخت کیانی یعنی تخت پادشاهی پر افتخار که بسیار مورد احترام مردم است.
محمد حسین از اصفهان

>>>   §میر نوروزی
رسم بود در ایام عید نوروز محض تفریح عمومی و مضحکه فردی عامی و از میان مردم را به عنوان پادشاه یا امیر یا حاکمی موقتی به نام میر نوروزی انتخاب می‌کردند و برای یک یا چند روز زمام امور شهری را به عهده‌اش می‌سپردند پس از انقضای ایام جشن سلطنت او نیز به پایان می‌رسیده‌است. واضح است که جز تفریح و خنده و بازی هیچ منظور دیگری در بین نبوده است و احکامی که میرنوروزی صادر می‌کرده پس از نوروز به حال اول بازگردانده می‌شده‌است
سخن در پرده مي گويم چو گل از غنچه بيرون آي
كه بيش از پنج روزي نيست حکم میر نوروزي
گیلگمش

>>>   نوروز
چراغ روشن و نمایش(قدرت ،عظمت، جلال، شکوه، توانایی)
افریدگار این جهان است که بلوسیله انسان های خردمندو بابصیرت از پنج هزارسال قبل تاامروز با شکرگذاری وسپاسگذاری قدردانی وتجلیل میگردد. وتا روزیکه انسانهای پاک طینت، پاک نیت، وپاک اندیشه و شکرگذار و سپاس گذار درین گیتی زنده باشند پیوسته تجلیل خواهد شد.
چراغی را که ایزد بر فروزد
هرانکس پف کند ریشش بسوزد

>>>   اصل نوروز به قبل از مهاجرت اریاییها به این سرزمین ( افغانستان کنونی) بر میگردد و ساکنان اصلی این کشورکه ترکها بودند ان را جشن میگرفتند.بعد ها بعد از ورود اریاییها این مراسم گرامی داشته شد .وتا این زمان ادامه دارد.

>>>   مهزیار مهرآذین :
امیدوارم سال 1396 بر همه فارسی زبانان جهان مبارک باشد و روز به روز فارسی زبانان جهان به یکدیگر نزدیک تر شوند تا زمانی که ان شا الله یک کشور واحد تشکیل دهند و در همه دنیا با سرافرازی و افتخار و رفاه زندگی کنند .

>>>   خطاب به مهزیار مهرآذین :
خدا نکند - هر کسی باید کشور خودش را داشته باشد - در رویا و افسانه زندگانی نکنید و گپ های نا مقبول نزنید -
امیدواریم روزی فرا برسد تمام کشورهای جهان اسلام در آرامش باشند و افغانستان هم صلح و آرام گیرد
مجتبی - مزار شریف

>>>   با سلام همان طوریکه همه در جریانات هستید اعیاد به مناسبت های زیادی در دنیا وجود دارد به عنوان مثال عید کریسمس که ویژه سال نوی مردمان قاره اروپا و مردمان قاره آمریکای شمالی و جنوبی و مردمان قاره اقیانوسیه و برخی کشورهای قاره آسیا و آفریقا است که عید بیش از ۴ میلیارد انسان در جهان است یا عید سال نوی چینی که عید بیش از ۱ میلیارد انسان است و همچنین عید سعید فطر و عید قربون که عید ۱/۵ میلیارد مسلمان در سراسر جهان است - عید نوروز هم یک عید سال نوی خورشیدی است که در کشورهای ثبت شده در سازمان ملل به ثبت رسیده که شامل کشورهای هند - پاکستان - افغانستان - قیرقیزستان - تاجیکستان - ازبکستان - ترکمنستان - قزاقستان - ایران - آذربایجان - ترکیه - عراق - سوریه میشود اما در در برخی از کشورها با برودت بیشتر پیگیری میشود مثل تاجیکستان که متاسفانه همراه با رقص و آواز و رعایت نکردن مسایل اسلامی است به هر جهت عید ها در همه جای جهان است امیدواریم به عید های اسلامی هم بیشتر توجیه شود مثل عید فطر - عید قربون - عید غدیر خم که هر سال بیش از ۱/۵ میلیارد مسلمان در سراسر جهان آنرا گرامی میدارند و همگی به سمت یک قبله یعنی کعبه شکرگزاری میکنند و نماز می خوانند این هم اعیاد هم بسیار با همت دارد و فرهنگ اسلامی باید در راس باشد - اگر حرف میزنیم بر اساس اخلاق اسلامی باشد - اگر کار میکنیم باره اساس اسلام باشد - اگر کمک میکنیم برای اسلامی باشد - یعنی اسلام باید در تمام وجود ما مسلمانان نهادینه شود زیرا تنها راه نجات بشریت همین تمدن اسلامی است - محبت اسلامی - قلب اسلامی - گفتمان اسلامی - همه و همه در خدمات اسلام باشد . با تشکر
رامین - غزنی

>>>   اصل نوروز به قبل از مهاجرت اریاییها به این سرزمین ( افغانستان کنونی) بر میگردد و ساکنان اصلی این کشورکه ترکها بودند ان را جشن میگرفتند.بعد ها بعد از ورود اریاییها این مراسم گرامی داشته شد .وتا این زمان ادامه دارد.
ترک ها چیزی جز ترور و سلفی گری و وهابی گری بلد نیستند این ایرانی ها منظور ایران بزرگ هست(لر اذری تاجیک کرد و بقیه اقوام ایران بزرگ ) بودند که این جشن رو به پا کردند همچون عید های دیگه و مراسم دیگه مثل قاشق زنی تو چهارشنبه سوری و غیره
حالا اروپایی ها اومدن و از ما مراسمشونو تقلید کردند و اسم روش گذاشتن
فراموش نکنید که این ماها بودیم که به غرب تمدن صادر کردیم و براشون الگو بودیم.
غرب از روزی میترسه که همه ایران بزرگ از خواب 1400 ساله بیدار شه.

>>>   خطاب به آن بی سوادی که گفته ترک ها چیزی جز ترور و سلفی گری و وهابی گری بلد نیستند این ایرانی ها منظور ایران بزرگ هست(لر اذری تاجیک کرد و بقیه اقوام ایران بزرگ ) بودند که این جشن رو به پا کردند همچون عید های دیگه و مراسم دیگه مثل قاشق زنی تو چهارشنبه سوری و غیره .

اما طبق اسناد و مدارک معتبر مورخان از سومر (اولین تمدن بشری) در برگزاری نخستین نوروز یاد کنیم. نوروز از سومر، از یکسو به اکد، و از اکد به بابل و آسور رسید و از سوی دیگر به آغازگران تمدن در اقوام هندو و آریایی
نوروز در ایران , پاکستان , هند , افغانستان , تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، کردستان عراق ، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین (مناطق ایغور نشین) ترکیه، ترکمنستان، هندو ازبکستان مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.

در ضمن امروز همین ترک ها پیشرفته ترین کشور جهان اسلام هستند و قوی ترین اقتصاد توی کل جهان اسلام دارند - تو بهتر بجای اظهار نظر بیخود بری دنبال نون باشی تا شکمت را سیر کنی نه اظهارات بی پایه و اساس .

جاغوری

>>>   نوروز که هرچمن دل افروز بود
نقش گل وخارعبرت آموزبود
گرجامه به جان زمعرفت نوگردد
هرروز به دل نشاط نوروز گردد
سروری

>>>   خدمت رامین غزنوی!!!جنابعالی اگر کسی مسلمان نیست و کردار و عملش و طرز تفکرش همانند شما مسلمانی نیست آیا این شخص را انسان نمیتوان تلقی کرد؟؟!شما افراد کوتاه نگر باید از خواب بیدار شوید ، عمر دین اسلام بیش‌تر از یکهزار ششصد سال نیست ، اما قبل از اسلام در جهان تمدن ، پیشرفته وجود داشت. شخص پیامبر از سفر هایش در جمع کاروان بخارج از مکه بسیاری چیز ها را از دگران آموخته است. چه چیز را باید اسلام گونه عمل کنیم ؟؟؟ بهتر است بجای این جمله بگوییم همه چیز و هر عمل انسان گونه باشد. زیرا اگر هر یهود یا عیسوی یا هندو یا مسلمان روی اصول خود پرفشاری کند نتیجه همان است که ما امروز میبینیم همه در پی کشتن یکدگر استیم و حتی مسلمان مسلمان را میکشد،....»»»
شفقت از نواباد ده افغانان کابل

>>>   Arwand
نوروز نمادى از تمدن و هويت كهن من است من عاشق نوروزم و آمد آمد نوروز و بهار نو را به همه نوروز باوران خجسته باد عرض ميكنم.

>>>   همینطوری که در زمان حاضر بخاطر آب غرض کشتزار جنگ بین دهقانان و قریه جات و مردم صورت میگیرد، در زمان های کهن نیز در سال هایی که باران کم می بارید و خشکسالی میشد، مردمانی که در دهنه دریاها و جویبار ها قرار داشتند، با گشتاندن آب به سمت کشتزار های خود، مانع جریان آب به مناطق پایینی دریا و قریه جات و کشتزار های آنها میشدند.
بنأ جمشید به جنگ کدام اهریمن آسمانی نه، بلکه به جنگ کسی که در قسمت بالای دریا و یا جویبار، جریان آب را قطع کرده بود ، رفته بود.
در مصر قدیم از جریان آب و هوا و خشکسالی ها خبر بودند، زیرا خشکسالی ها طور مرتب و هرچند سال بعد در اثر تغیرات اقلیمی و آب و هوا در کره زمین صورت میگرفت، بنأ برای روز مبادا،آب کافی و غله جات کافی ذخیره میکردند.
اما مردمانی که در دوطرفه دریا های دجله و فرات زندگی میکردند، ازین تغیرات آب و هوا و کم شدن باران و برف و آب دریا ها مطلع نبودند، بنآ هر زمانی که خشک سالی میشد، غرض گرفتن کمک دست به دامان مصری ها میشدند، چنانچه در زمان حضرت یوسف و دربار فرعون ، که در قصص الانبیا قرآن ذکر شده است، مدعی چنین خشک سالی ها بوده است.

>>>   نوشته خوب است اما در حقیقت حقایق ضد و نقیص در آن گنجانده شده است است؛
نوروز که تاریخ سه هزار ساله دارد و اسلام که تاریخ نصف آن را دارد چطور ممکن است که 1500 سال قبل بر پیغمبر که وجود نداشت چیزی بگوید؟
ابراهیم خیل الله که پنج هزار سال قبل در گوشه دیگر جهان زندگی می کرد، در نوروز اريانا از وی یادآور می‌شود؟
و همچو مطالب دیگر که با تاریخ مطابقت ندارد، در مضمون گنجانده شده است.

>>>   یکی ازبلخ ودیگری از هرات پیام تبریکی به کسانی داده اند که نوروز را نمیشناسند. و الله واکبر که چقدر جملات شبیه به هم استند.ماهم که بلانسبت حضرات بی عقل ونادان استیم!
برادر حبیب الله یوسف زی؛ ای نازدانه ندیدالمومنین شاهدیم که اخیرا اضافه کاری هم میکنی؟
کاش برادران آدمکشت قدر تو غلام های ابله را بهتر بدانند ودر چوکی قدرت سهیم سازند.

>>>   حسینی رفتی بلخ زادگاه ابن سینا چیکار میکنی؟ برو کربلا انجا سر همدیگر میبرن برای حکومت . بلخ جای دانشمندان

>>>   طالب ....لياقت تبريكي نوروز را ندارد طالب در تمام دواير دولتي هركس اين روز را رخصتي كند در خانه باشد تمام ماه معاش برايش داده نميشه اين گپ دل نيست از زبان خود مردم ماست طالب نه فرهنگ نه كلتور دارد دين را اله استفاده ساخته مردم ما هم بيسواد چهل سال پشت طالب بعيت ميكنه تا بيدار شود عمرش ميگذرد طالب جز ترور جز وحشت چيزي دگه ندارد .

>>>   گوييد به نوروز که نو نيست غم ما
از حسرت خونين کفنان چشم نم ما
از وحشت عاق پدران پشت خم ما
گوييد به نوروز که هر سال بيايد

>>>   تقدیم‌به‌دوستان‌افغانستانی(محمداز ایران)
رعد همی زند دُهل ؛ زنده شده اسـت جزءو کل
در دل شاخ و مغز گل بوی بهار می‏کشد
آن‏کـه ضمیر دانه را علت میوه می‏کند
راز دل درخت را بر سردارمی‏کشد
لطف بهار بشکند رنج خمار باغ را
گرچه جفای دی کنون سوی خمار می‏کشد
” مولانا.

>>>   احمد سعیدی
با سلام !
اگر از من پرسیده شود که سال ۱۴۰۰ برای افغانها چگونه سالی بود ؟
من بجواب خواهیم گفت، که خداوند سال ۱۴۰۰ را دیگر تکرار نکند چون سال غم و غصه ها، سال فروش وطن و نیرو های امنیتی ما توسط مسئولین وقت بود.
سال دزد علنی سرمایه ملی
سال از هم پاشیدن خانواده ها و سال فروش فرزندان شان
سال نابودی فرهنگ، اقتصاد، سیاست و اقتدار
سال منع تجلیل از نو روز و سال دفن آرزو های مردم افغانستان
سال فرار میلیون ها افغان از وطن
سال بیوه شدن صد ها زن مظلوم و بیچاره و سال یتیم شدن هزار ها اطفال بیگناه ...
سال فرار نخبه گان، جوانان، دانشمندان و سرمایه های ملی از وطن
سال توهین و تحقیر
سال سقوط جوانان از از بال های طیاره
سال زنجیر و زولانه شدن زنان و دختران و صد ها نشیب و فراز دیگر...
خداوند این سال را هرگز دیگر نیارد خیلی سال بدی بود برای تکرار آن دیگر مجالی نیست.

>>>   نه این قرن و نه قرن های بعد هیچ تغیری در کار نیست.
تا این ملت احمق است رفت و آمد قرون دردش را دوا نمیکند.

>>>   واقعا سال بد بود تمام مشکلات از امارات اسلامی هست آگه فساد به خاطر جنگ بود مقصر طالب بود
نسیم از ایران

>>>   جاغوری جان چرا توهم میزنی نوروز هم ترکها مصادره کردند ،مهاجرانی که سر منشا آنها دشت قبچاق و به هر تمدنی ناشناخته حمله میکند که سند هویت خود را بزند کجا ترکیه پیشرفته ترین کشور اسلامی است ،ویترین خوش لنگ و لعاب ترکیه با بدهی ۵۰۰ میلیاردی و تغذیه گروههای پانترکی مثل شما ترکیه را در توهم بالا برده است ،پیشرفته ترین کشور اسلامی طبق نشریات بین المللی و کشورهای غربی ایران بوده و هست
احمد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است