پارلمان پاکستان به سلب اعتماد عمران خان رای داد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۷    ۱۴۰۱/۱/۲۱ کد خبر: 170057 منبع: پرینت

نمایندگان پارلمان پاکستان در حالی به سلب اعتماد از نخست وزیر این کشور رای دادند که در آستانه برگزاری جلسه رای گیری نیز رییس و نایب رییس پارلمان از سمت های خود استعفا کردند.
به گزارش رسانه های خبری عرب زبان، نمایندگان پارلمان پاکستان در نخستین دقایق بامداد امروز (یک شنبه) و پس از نزدیک به ۱۳ ساعت تلاش نافرجام حزب حاکم «تحریک انصاف» برای به تعویق انداختن جلسه ویژه رای گیری، در نهایت با اکثریت آرای خود، به طرح سلب اعتماد از «عمران خان»، نخست وزیر این کشور رای مثبت دادند.

در حالی که برای تصویب طرح سلب اعتماد از عمران خان به رای مثبت دست کم ۱۷۲ نماینده از مجموع ۳۴۲ نماینده پارلمان پاکستان نیاز بود، ۱۷۴ نماینده به این طرح رای مثبت دادند تا وی به اولین نخست وزیر تاریخ این کشور تبدیل شود که با رای گیری در پارلمان از قدرت برکنار می گردد.

این در حالی است که پیش از آغاز رای گیری بر سر طرح سلب اعتماد نیز، «اسد قیصر»، رییس پارلمان پاکستان از حزب تحریک انصاف به ریاست عمران خان، استعفای خود از این سمت را اعلام کرده و ریاست جلسه را به «سردار ایاز صادق»، یکی از نمایندگان حزب اپوزیسیون «مسلم لیگ» شاخه «نواز» واگذار کرد سپس به همراه «قاسم خان سوری»، نایب رئیس پارلمان که وی نیز از سمت خود استعفا داد و دیگر نمایندگان حزب مذکور، پارلمان را ترک کردند.

رییس مستعفی پارلمان پاکستان ضمن اعلام مخالفت با هر گونه فرآیند رای گیری بر سر طرح سلب اعتماد از نخست وزیر این کشور، احزاب اپوزیسیون را به ارائه این طرح از طریق توطئه با یک قدرت خارجی متهم کرده و خاطر نشان ساخت که نمی تواند در یک دسیسه خارجی با هدف برکناری عمران خان از سمت خود شرکت کند.
پس از رای عدم اعتماد به عمران‌خان در مجلس ملی پاکستان و برکناری او، رسانه‌های پاکستان اعلام کردند نخست وزیر برکنارشده، چند دقیقه پیش دفتر نخست وزیری را ترک کرده است.

گفته می‌شود بعد از اعلام نتیجه، هزاران نفر از هواداران عمران خان به خیابان های لاهور آمدند. فردا نیز قرار است تظاهرات سراسری در پاکستان برگزار شود.
منابعی از رد و بدل شدن پول‌های کلان برای نمایندگان پارلمان حکایت می‌کنند تا حدی که تعدادی از اعضای حزب عمران خان هم به جبهه مقابل پیوستند.
حکومت نظامی شدیدی در سراسر پاکستان برقرار شده و مقامات دولتی ممنوع الخروج شده اند و به شفاخانه‌های سراسر کشور دستور آماده باش داده شده است.

گفتنی است در ویدیوهای منتشر شده روز گذشته ارتش پاکستان کنترل اطراف پارلمان را به دست گرفته بود. احتمالات بسیاری در این زمینه مطرح می‌شود.
‏شماری از مقام‌های پاکستان از جمله شاه‌محمود قریشی در بخش شناسنامۀ صفحات کاربری‌شان در توییتر تغییراتی وارد کرده‌اند.
قریشی به تازگی در توییتر، خود را «وزیر خارجۀ پیشین پاکستان» معرفی کرده است.
این تغییر در توییتر علی‌حیدر الزایدی، رئیس مجلس سنای پاکستان نیز به‌میان آمده است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عمران خان
مجلس پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   احمد سعیدی
با سلام !
اردوی پاکستان حالت اضطرار اعلان کرد:
عمران خان همراه با وزیرانش از قدرت برکنار و بلا فاصله ممنوع الخروج شدند. و تمام میدان های هوایی پاکستان تحت کنترول اردو و استخبارات قرار دارد.
گفته میشود که رهبر اپوزسیون شهباز شریف فردا در چوکی نخست وزیر می نشیند.
و همچنان گفته شده است که به استثنای عمران خان و شاه محمود قریشی که در قضایای داخلی و خارجی پاکستان خیلی جفا کاری کرده اند متباقی دیگران را عفو عمومی اعلان میکنند.
مقامات حکومتی و نماینده گان پارلمان نیز در پی بازداشت قریشی هستند و او را در تمام میدان های هوایی ممنوع الخروج اعلان کرده اند.

>>>   احمد سعیدی
سلام
بعد از استعفای ریس معاون پارلمان پاکستان، صادق ایاز ریس سابق پارلمان پاکستان ریاست جلسه را به عهده گرفت. و راَی عدم اعتماد برای عمران خان نخست وزیر پاکستان شروع شد. در حالیکه برای سلب اعتماد عمران خان ۱۷۲ راَی ضرور بود ۱۷۴ راَی عدم اعتماد داده شد. ازین بعد عمران خان نخست وزیر پاکستان نیست. سبک دوشی عمران خان و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان که خیلی به نفع طالبان در تلاش بودند برای آینده افغانستان خبر خوش است.

>>>   عمران خان ذریعه کودتای مخملی سلب قدرت گردید کسانیکه برای بر کناری او تلاش کردند شهباز شریف که قبلا مسوول ایالت پنجاب بود و هم رهبر اپوزیسیون در پارلمان و رییس حزب مسلم لیگ شاخه نواز، شخص دگر که در بین مردم پاکستان بنام پنجاه فیصد ( کمیشن ) شهرت دارد محمد اصف زر داری است. زرداری در بین سیاستمداران پاکستانی بنام king maker نیز مشهور است. شخص دگر مولانا فضل الرحمان میباشد که از نتایج انتخابات ۲۰۱۸ ناراضی بود و پیوسته در پی سقوط دادن حکومت خان تلاش می‌کرد. خان از احراز قدرت از شهرت و محبوبیت در بین شهر نشینان پاکستان برخوردار بود. خان یگانه نخست وزیری بود که به سلسله حکومت‌های خاندانی ((بوتو و شریف))خاتمه داد اما نتوانست دوره ای نخست وزیری خود را به پایه اکمال برساند خان اولین شخصیت سیاسی نشسته بر کرسی نخست وزیری پاکستان بود که از سیاست های عظمت طلبانه امریکا در قبال پاکستان و خساراتی که پاکستان در این راستا متحمل شده است در هر فرصت ممکن انتقاد می‌کرد و در روز های اخیر قدرت نیز به امریکا تاخت و در آخرین صحبت خویش خان به عظمت هندوستان به حیث یک کشور مستقل غیر وابسته به شرق و غرب اعتراف کرد که باعث خشم دختر نواز شریف گردید. باید گفت که خاندان شریف در گیر خصومت‌های شخصی با حزب تحریک انصاف بود. متاسفانه در کشور های مثل افغانستان ، پاکستان اختلافات میان احزاب عمدتا به دشمنی ها ی شخصی مبدل میگردد و برای ضربه زدن به یکدگر از هر وسیله ممکن استفاده به عمل میاید.
مخالفین خان پیوسته موصوف را متهم به سو استفاده از قدرت و مدیریت نکردن بهتر اقتصاد کشور کرده اند که آلبته این یک راه برای برکناری او هموار گردیده بود،بحران اقتصادی در پاکستان ، چیز تازه نیست بخصوص در شرایط فعلی کرونا و جنگ روسیه و اوکراین.البته ابعاد خارجی کودتای مخملی را نیز نباید از نظر دور داشت.
نظرات و اندیشه های گوناگون پیرامون حکومت جدید و تاثیر آن بر طالبان
ابراز گردیده است اما همه ای اینها حدسیات است، زمان برای روشن شدن موقف حکومت جدید و بخصوص حکومتی که بعد از انتخابات ماه اکتوبر ۲۰۲۲
رویکار میاید ضرور است.
عمران خان در سیاست خویش در برابر طالبان ، همیشه از موضع یک فاناتیک به نفع طالبان عمل می‌کرد.و گاه نا گاه با بیانات غیر متعهد خویش به مردم افغانستان زخم های التیام ناپذیر میزد خان در مصاحبه ای با مجله شپیگل المان گفته بود :”حمایت از طالبان حق پاکستان بود۰۰۰” خان در حمایت از حرکت طالبان مثل اخلاقش هیچ کوتاهی نکرد و طی هشت ماه به حیث سخنگوی طالبان در عرصه بین المللی ایفای وظیفه می‌کرد.
حنظله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است