رکورد‌های عمران خان
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۱    ۱۴۰۱/۱/۲۱ کد خبر: 170062 منبع: پرینت

عمران‌خان چند رکورد را ثبت تاریخ کرد.
او اولین نخست‌وزیر تاریخ ۷۵ ساله‌ی پاکستان است که با رای عدم اعتماد در پارلمان از قدرت کنار زده شد. پیش از او هیچ نخست‌وزیری با رای عدم اعتماد پارلمان سمتش را از دست نداده بود. تصور می‌شد که عمران‌خان طلسم را می‌شکند و یک دوره‌ی کامل پنج‌ساله در قدرت می‌ماند، اما این طلسم پابر جا ماند.

هیچ نخست‌وزیر تاریخ پاکستان یک دوره‌ی کامل پنج‌ساله در قدرت نمانده است. اولین نخست‌وزیر پاکستان لیاقت‌ علی خان در سال ۱۹۵۱ ترور شد.
در فاصله‌ی ترور لیاقت علی خان و روی کار آمدن ذوالفقار علی بوتو، هشت نفر به مسند ریاست حکومت پاکستان تکیه زدند که دو نفر اولی دو سال، سه نفر بعدی یک‌سال و سه نفر آخری کم‌تر از یک سال در سمت خود ماندند.

در پی این بی‌ثباتی سیاسی، جنرال ایوب خان در سال ۱۹۵۸ برای اولین بار دست به کودتای نظامی زد و ده سال در قدرت ماند. جنرال ضیاالحق و جنرال پرویز مشرف راهی را ادامه دادند که پیش‌رو آن جنرال ایوب خان بود. ذوالفقار علی‌بوتو قربانی کودتا شد.
نواز شریف و بی‌نظیر بوتو در دهه‌ی نود اجازه نیافتد یک دوره‌ی کامل بمانند. حتی حاکمان نظامی نخست‌وزیر‌های دست‌نشانده‌ی شان را بر کنار کردند. مشرف سه نخست‌وزیر را جابجا کرد و جنرال ضیاالحق نخست‌وزیر خود را پس از تحقیر، کنار زد.

یوسف رضا گیلانی را محکمه رد صلاحیت کرد و نوازشریف هم برای آخرین بار به حکم دادگاه عالی کنار زده شد. خودش همیشه می‌گوید که او را ارتش در پوشش حکم قضایی برطرف کرد. رکورد دیگر عمران‌خان این بود که خودش حکومت و پارلمان را منحل کرد و بحران قانون اساسی به وجود آورد، اما دادگاه عالی دوباره حکومت و پارلمان را بر حال کرد تا روند رای عدم اعتماد به آرامی تکمیل شود.

قبلا هیچ نخست‌وزیری پارلمان و حکومت را منحل نکرده بود. این کار را همیشه ارتش با راه‌اندازی کودتا انجام می‌داد و دستگاه قضایی به آن صحه می‌گذاشت. اما این بار دستگاه قضایی حاکمیت قانون اساسی را برگرداند و تاریخ ساخت. دلیل آن هم بی‌طرفی سیاسی ارتش بود. عمران خان اولین نخست‌وزیری است که به کودتا علیه دمکراسی پارلمانی و زمینه‌سازی عمدی برای حکومت نظامی متهم شد. بسیاری‌ها نگران بودند که عمران‌خان در دقیقه‌ی نود فرمان برکناری فرماندهان ارتش را امضا کند و اردو وادار به کودتا بسازد. تمام نیروهای دمکراسی‌خواه پاکستان تحولات اخیر را به سود دمکراسی پارلمانی نیم‌جان کشور شان می‌دانند.

فردوس کاویش


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عمران خان
پاکستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است