برگشت ببرهای پنجاب/شریف‌ها
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۹    ۱۴۰۱/۱/۲۳ کد خبر: 170075 منبع: پرینت

در آواخر ماه اگست سال 2013 که کمتر از چهار ماه از نخست‌وزیری سوم محمد نواز شریف می‌گذشت، حامد کرزی در راس بلندپایه‌گان دولتی وقت به دعوت آقای شریف به اسلام‌آباد رفت تا در مورد گسترش سطح روابط دوجانبه و حل‌ سیاسی جنگ با رهبری سیاسی و نظامی پاکستان مذاکره کند. من هم در آن سفر یکی از روزنامه‌نگارانی بودم که رییس‌جمهور وقت را همراهی می‌کردند. این بیستمین و آخرین سفر کرزی به پاکستان بود. روز اول سفر در ملاقات‌های تشریفاتی در اسلام‌آباد گذشت و قرار شد که در روز دوم بلندپایه‌گان دو کشور در دره‌ی خوش‌آب‌وهوای مری در حومه‌ی اسلام‌آباد ملاقات کنند. صبح‌ زود همه را به مری بردند. در آنجا یک کاخ کوچک خوش‌‌نما واقع است که به نظر می‌رسد در کنترل ارتش پاکستان است و میراث هند بریتانیایی.

قرار بود گفتگوها در همین کاخ قشنگ انجام شود. عکاسان خبری و گزارش‌گران دو کشور قبل از رسیدن بلندپایه‌گان دولتی بساط فیلم‌برداری و عکاسی خود را در آن کاخ پهن کردند و آماده شدند. نواز شریف و حامد کرزی جلوی گزارش‌گران دست دادند و عکاسی شروع شد، جنرال اشفاق پرویز کیانی فرمانده وقت نیروی زمینی پاکستان دیرتر رسید و با کرزی و نواز شریف دست داد. از صحنه‌ی دست دادن جنرال کیانی و نواز شریف گزارش‌گران و خبرنگاران پاکستانی عکس‌های زیاد گرفتند و خنده‌های معنادار کردند.

یکی از گزارش‌گران پاکستانی در آن روز برایم قصه کرد که در روز کودتای جنرال مشرف در سال 1999 جنرال اشفاق کیانی فرمانده گارنیزیون مری بود. در شب کودتا سربازانی که آقای شریف را بازداشت کرده بودند او را به مری آوردند و تحویل جنرال کیانی و سربازانش دادند. گزارش‌گر در ادامه گفت که جنرال کیانی، شریف را دست بسته به همین ساختمان آورد و زندانی کرد. نواز شریف زندانی شد و جنرال کیانی زندان‌بان. حال زندانی بار دیگر نخست‌وزیر شده بود و زندان‌بان فرمانده عمومی نیروی زمینی ارتش. زندان‌بان مجبور شده بود به زندانی دی‌روزش در همان کاخی که او را حبس کرده بود ادای احترام کند.

اگر اسطوره‌ی پرواز ققنوس‌وار از میان دود و خاکستر نابودی، در دنیای سیاست مصداق داشته باشد، یکی از مصادیق واقعی آن برگشت‌های پیروزمندانه‌ی نوازشریف و خاندان او به قدرت سیاسی است. شهباز شریف که امروز به عنوان نخست‌وزیر حلف وفاداری یاد کرد، برادر نوازشریف است. روی کار آمدن او به تعبیری برگشت نواز شریف است. نواز شریف آخرین‌بار در سال 2017 به قول خودش در نتیجه‌ی یک کودتای نظامی که در پوشش حکم قضایی دادگاه عالی انجام شد، از قدرت کنار رفت.

در سال 1999 با کودتای جنرال مشرف زندانی و تبعید شد. در سال 1993 جنرال وحید کاکر فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش از او به زور استعفا گرفت. این چهارمین رستاخیز نواز شریف در قامت برادرش است. به نظر می‌رسد که دختر او مریم نواز بی‌نظیر بوتوی دیگر خواهد شد. شهباز اقتصاد ورشکسته را از عمران‌خان به میراث گرفته است. عمران‌خان یک جنبش توده‌یی ضد او راه‌اندازی کرده است. عارف علوی رییس‌جمهور که از حزب عمران خان است مراسم تحلیف را برای شهباز انجام نداد و جنرال قمر جاوید باجوا هم در مراسم سوگند او نیامد. این‌ها نشان می‌دهد که کوهی از موانع و مشکلات بر سر راه او است. به نظر می‌رسد که استبلشمنت فعلا با شهباز مشکل ندارد گرچه فرد مطلوب برای آنان نیست.

فردوس کاویش


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پنجاب/شریف‌ها
پاکستان کرزی
نظرات بینندگان:

>>>   هرانچه در پاکستان در این چند روز بنام تغییر رژیم گذشت ، در حقیقت کاشتن خار در سر راه دموکراسی نیم بند پاکستان میباشد.خان پس از ابن وزیر اعظم نیست ولی ادعای او مبنی بر توطیه ای سازمان یافته (ایالات متحده امریکا) آتش در خرمن اعتراضات برای حمایت از خان زد. عمران خان واضحا اظهار کرد که اداره بایدن در بی ثباتی حکومت او دست دارد اداره بایدن در این مدت حتی صحبت تیلفونی نیز با عمران خان نداشت ، در همین مدت صدراعظم مخلوع تلاش داشت تا از ساحه نفوذ امریکا فاصله بگیرد ، اتخاذ چنین راه از سوی خان به مزاح بایدن و اداره او و همچنان جنرالان پاکستان برابر نبود ، بنا امریکا بر حلقات مربوط در پاکستان فشار وارد کرد تا پروسه عدم رای اعتماد موفقانه انجام یابد ، روابط جنرالان با عمران خان نیز به سردی گراییده بود خان حکومت جدید را حکومت وارداتی نام گذاشته است.بر کناری خان یا از طریق توطیه داخلی یا خارجی مساله ای است که بارها در تاریخ حکومتداری پاکستان رخ داده است چیز تازه نیست ولی اینبار مخالفین حکومت او از شیوه بیسابقه ای عدم رای اعتماد استفاده کردند رخداد اخیر زنگ خطر برای تمام احزاب سیاسی به شمول حزب خان و یا احزاب مخالف او در پاکستان میباشد، همچنان این رخداد بیانگر آن است که هیچ حزب سیاسی در آینده به تنهایی اکثریت را بدست نخواهد آورد و ضرورت سازش‌های سیاسی با دگر احزاب برای تشکیل حکومت خواهد بود اما این معاملات سیاسی میان احزاب نیز دیر باقی نخواهد ماند و توطیه های داخلی یا خارجی باعث سقوط حکومت بر سر اقتدار خواهد گردید.
سازش‌های پشت پرده ، باعث تضعیف نقش رای دهندگان در پای صندوق های رای خواهد میگردد و نقش انتخابات و اراده مردم و پروسه دموکراتیک انتخاب حکومت ها از سوی مردم را همچنان کم رنگ خواهد ساخت.
فخر اهنگر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است