انگلیس پناهجویان غیر قانونی را به رواندا می‌فرستد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۲    ۱۴۰۱/۱/۲۷ کد خبر: 170097 منبع: پرینت

انگلیس اعلام کرد که درنظر دارد آن دسته از پناهجویان را که به غیرقانونی وارد خاک این کشور می‌شوند به کشور آفریقایی رواندا بفرستد.
به گزارش شفقنا؛ لندن در چهارچوب این طرح جنجالی همچنین قصد دارد تا نظارت بر رفت و آمد در دریای مانش را به نیروی دریایی ارتش سلطنتی بریتانیا واگذار کند. هدف از این طرح منصرف کردن پناهجویانی است که از راه دریای مانش خود را به انگلیس می‌رسانند.

دولت محافظه‌کار بریتانیا در حالی این طرح را اعلام کرد که شمار پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد خاک این کشور می‌شوند رو به افزایش است. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس وعده داده بود که موج مهاجرت به این کشور را کنترل خواهد کرد. موضوع کنترل مهاجرت یکی از مسایل اصلی در جریان کارزار برکسیت (همه‌پرسی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) نیز بود.

شمار پناهجویانی که در سال ۲۰۲۱ به طور غیرقانونی و از مسیر خطرناک دریای مانش خود را به انگلیس رساندند سه برابر شد. این موضوع به یکی از مسایل تنش‌زا در روابط انگلیس با فرانسه نیز تبدیل شده است. لندن اغلب پاریس را متهم می‌کند که به اندازه کافی برای جلوگیری از عبور پناهجویان از دریای مانش تلاش نمی‌کند.
بوریس جانسون روز پنجشنبه گفت: «از امروز این امکان وجود دارد که همه افرادی که به طور غیرقانونی وارد انگلیس می‌شوند و همچنین کسانی که از روز اول ژانویه به طور غیرقانونی وارد کشور شده‌اند به روندا فرستاده شوند.»
به گفته نخست‌وزیر انگلیس کشور آفریقایی رواندا طی سال‌های آینده می‌تواند میزبان «ده‌ها هزار» نفر از پناهجویانی باشد که وارد انگلیس می‌شوند. بوریس جانسون دلیل انتخاب رواندا را شرایط آن به عنوان «یکی از امن‌ترین کشورهای جهان» و «کارنامه‌اش در زمینه ادغام مهاجران» بیان کرد.

طرح دولت انگلیس برای اعزام پناهجویان به رواندا که شامل اتباع همه کشورها از جمله ایران، سوریه و اریتره خواهد شد واکنش اعتراض‌آمیز گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان را به دنبال داشت. این گروه‌ها تصمیم دولت بوریس جانسون را «غیرانسانی» می‌دانند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انگلیس
پناهجویان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است