دست‌ امریکا پشت انفجارهای افغانستان است
رابطه بین امریکا و استمرار ناامنی در افغانستان را به‌عنوان راهبرد این کشور نباید فراموش کنیم؛ امریکا با هر انفجاری، ادعای تبدیل شدن افغانستان به پایگاه تروریزم را در افکار جهانی توجیه‌پذیرتر می‌کند 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۳۶    ۱۴۰۱/۲/۲ کد خبر: 170147 منبع: پرینت

امریکا بعد از تحول سیاسی در افغانستان که همه‌چیز را باخت، در پی یافتن راهی شد که چگونه بتواند زمینه‌ساز ایجاد و گسترش نفوذش در این کشور شود. امریکا از همان روزهای نخستین تحول اخیر، حضور داعش در افغانستان را دست‌مایه‌ی این سیاست قرار داد و با اعلام نگرانی از تبدیل‌شدن افغانستان به پایگاه تروریزم در صدد فشار بر دولت جدید این کشور شد تا از پیوستن افغانستان به اتحاد منطقوی که عضوهای پرقدرت آن رقیبان جهانی امریکا‌اند، پیش‌گیری و راه را برای تمکین دولت افغانستان به خواست‌هایش هموار کند.

امریکا با هر انفجاری در افغانستان، ادعای تبدیل شدن این کشور به پایگاه تروریزم را در افکار جهانی توجیه‌پذیرتر می‌کند.
تصادفی نیست که شیعیان بیشتر هدف انفجارها اند. هدف‌گیری شیعیان، کاری‌است به منظور فریب افکار عمومی داخل کشور تا این گمان تقویت شود که داعش به سبب سابقه‌ی ضدیت با این مذهب، در عقب انفجارها است.

سه اشتباهی که مردم افغانستان -اعم از موافقان و مخالفان طالبان- چندان درست نمی‌نماید که تکرار کنند، چون زیان آن به طالبان خلاصه نمی شود، بل سبب استمرار خون‌ریزی می شود که دامن همه را می‌گیرد:
۱- این درست است که دولت، مسوول حفظ جان مردم است؛ اما اگر بنا باشد با هر انفجاری فشار اعتراض‌ها را بر دولت افزایش دهیم، دشمن بیشتر ترغیب به ادامه‌ی انفجارها می‌شود.

۲- رابطه بین امریکا و استمرار ناامنی در افغانستان را به‌عنوان راهبرد این کشور نباید فراموش کنیم؛ زیرا امریکا با تکیه بر غول‌های رسانه‌ای به قصد فریب افکار عمومی، بیش از چهل سال مستقیم و غیر مستقیم مسبب شعله‌ور نگه‌داشتن جنگ در افغانستان به‌وسیله‌ی خود افغانستانی‌ها بوده است.

۳- توسل به انفجار نمی‌تواند نشانه‌ی برتری که هیچ، حتی کم‌ترین توان نظامی دشمن باشد. راه‌اندازی چنین انفجارهای کور در هر جای جهان و در برابر هر نیروی نظامی قدرت‌مندی امکان‌پذیر است.

یادآوری:
- پیام‌های توهین‌آمیز برخاسته از احساسات پاک می‌شود.
- حرف‌های مبتنی بر منفعت ملی نباید جانب‌داری سیاسی تلقی شود. چنین تلقی‌هایی همیشه سبب شده که یا این طرف خط بایستیم یا آن طرف خط. در نتیجه ذهن ما آماده‌ی دریافت پیام‌هایی از سر خیرخواهی نباشد.

احمدضیا رفعت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انفجارهای افغانستان
دست آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   Romal Yari
متن شما از ابتدا اشتباست که این گروه وحشی را دولت خطاب می کنید!
دوم؛ اگر فرض کن دست آمریکا پشت حملات تروریستی می باشد پس چرا قوم مظلوم هزاره را انتخاب می کند؟
فراموش نکنید که طالبان یک گروه تروریستی انتحاری است که با زور سر قدرت آمده است که نه ملت افغانستان اینارا برسمیت شناخته و نه جهان.
پس اطلاق کردن دولت بر این گروه جهل خط مشئ خودرا نمایان می کنید

>>>   Hekmat Aziz
جناب استاد سلام و درود
من سوالی دارم؛ امریکا را چه نیاز که از اتحاد کشور مثل افغانستان با قدرت های بزرگ بکاهد؟
مگر چند کشور اسیایی است که امریکا تنها دنبال افغانستان است؟

>>>   Hekmat Aziz
افغانستان موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی دارد. این کشور با چین، ایران و و آسیای میانه (حوزه‌ی امنیتی روسیه) هم‌مرز است. امریکا از این کشور به‌راحتی می‌تواند با توسل به نیروهای نیابتی، امنیت رقیبان جهانی‌اش رل به چالش بکشد.

>>>   Esmatullah Jafari
این تحلیل نیز مانند بسیار از تحلیل‌های دیگر فرافکنی و فرار از واقعیت است. واقعیت این است که هزاره‌ها بیش از ۲۰۰ سال است که به صورت سازمان یافته هدف هستند. این که کدام کشوری از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرد یا نمی‌گیرد، بحث جداگانه است. کسانی که به هزاره‌ها حمله می‌کنند تحت هر نام و عضو هر گروهی باشند، زاده همین خاک و پروده همین فرهنگ هستند. با فرافکنی هیچ کمکی به درک مساله نمی‌کنید، حضرت استاد!

>>>   Sayed Naweed Zewari
وقت همه به خیر ! ازحالت موجود کشور دو استنباط وجود دارد .اول اینکه : وضعیت موجود و تسخیر ارگ توسط طالبان مطابق سناریوی امریکا و انگلستان با همدستی اشرف عنی پیش آمده است .دوم اینکه : واقعا امریکا و انگلیس از وضعیت پیش آمده متعجب شده اند و میدان فعالیت به رقبای ایشان در افعانستان مساعد گردیده . اگر حالت دوم صحت داشته باشد .تحلیل آقای رفعت باید مورد توجه قرا بگیرد.خواهشا دوستانی که تحلیل خاص خود را از وضعیت ندارند مناسب نیست که به ساده‌گی بالای تحلیل دیگران خورده گیری کنند .

>>>   افضل عثمانی
چه با فصاحت نوشتید!
"این درست است که دولت، مسوول حفظ جان مردم است؛ اما اگر بنا باشد با هر انفجاری فشار اعتراض‌ها را بر دولت افزایش دهیم، دشمن بیش‌تر ترغیب به ادامه‌ی انفجارها می‌شود".

>>>   Tolo Sharq
تحمیل فشارهای سازمان‌یافته بر ملت‌ها تا به‌وسیله‌ی آن، سنگرهای موازی را ایجاد و تقویت بخشند، از تاکتیک‌های فوق مکارانه‌ی استکبار جهانی‌ست؛ گروهی را توسط گروهی زیر فشار می‌گیرند تا جبهه‌ی مخالف را تقویت بخشند و جنگ‌ها را دوام دهند و ملت‌ها را توسط خودشان به خاک و خون بکشانند.
یا بیدار شویم، یا بمیریم؛ راه دیگری نیست!

>>>   عبدالمحفوظ نبی زاده
درود ها باد دقیقن استاد گرامی
آمریکا هیچ چیز را نباخته است اگر آمریکا باخت را قبول می کرد زمانیکه از افغانستان قصد خروج را داشت هیچ یکی از مواد جنگی از جمله اسلحه جات تانگ های هاموی جنگنده های جنگی وهمه چیز را رها نمی کرد چون براساس توافق بین آمریکا ودولت طالبان این همه برنامه ها به پیش رفت حکومت نوع انتقالی بود که بسیار به وجه احسن به دولت انتخابی شان تسلیم کردن !
بی‌گمان که دست آمریکا درین پشت پرده ی وشعله و شدن آتش نفاق وبی عدالتی وجنگ واستبداد در افعانستان است هیچ گاه آمریکا از منفعت خویش دست برنمی دارد حتا اگر ون انسان هم جاری شود منفعت شخصی را بر منفعت جامعه ترجیع داده است وبه پلان های شوم خود ادامه می دهد!

>>>   Tawab Benish
دقیقا یادم است که شما پیام تان را در زمان حکومت غنی نیز همچنین بیان کرده بودید. از هر دو نوشته حس منافع ملی به ذهن میرسد.
بدون تردید آمریکا درین مدت طولانی به خاطر منافع خودش دست به هر جنایتی میزند.
متاسفم از مردم که آگاهی های شان تنها اخبار اجنبی هاست.
تحلیل تان نویسا باد.

>>>   Raihana Juya
جنایات یک قشر مشخص، با خاستگاه مشخص نباید پشت القاب مثل"داعش" پنهان شود ویا بد تراز آن به جاهای دیگر ربط داده شود.
ترقی وپیشرفت کشور زیر سلطه تالب مگر ممکنه؟

>>>   ادیب شهریار
این‌که امریکا به نحوی پشت جنگ چندین ساله افغانستان و بدبختی‌های ام‌روز ما قرار دارد، درست. اما همین تالبان هم ملعبه‌ی دست امریکا‌ست. تالبان دستان شوم امریکا در افغانستان است. ما که دست مان به یخن امریکا نمی‌رسد؛ اما لااقل دستان چرکینش را پاک جلوه ندهید. چگونه است که به قول شما "دولت"ی مسوول جان و مال شهروندانش نیست، ولی دولت است.

>>>   Sayed Ashraf Sadat
استاد یک پرسش، آیا آمریکا می خواهد دوباره در افغانستان حضور نظامی برای خود دست و پای کند و یا در صدد درگیر ساختن قدرت های دیگر در قضایای افغانستان است و اینکه امریکا از حضور دوباره اش در قضایای افغانستان، چی کمایی خواهد کرد؟

>>>   Abdul LaTif MosaMim
این درست که افغانستان میدان رقابت هاست و اکثر دولت ها پروژه هستند ولی هدف کلی آمریکا کشاند پای چین و روسیه در افغانستان نیست؟ پس چرا قبل اینکه دو کشور فوق الذکر اینجا مستقر شوند در پی بر اندازی شان باشد؟
اگر غیر این سناریو هست پس چه دلیل داشت آمریکا برود؟

>>>   Sarema Afzali
دولت جدید فعلی کشور که شما از آن نام بردید؛ توسط آمریکا بوجود آمد و توسط آمریکا رسمیت داده شد و فعلا با پول آمریکا سر پا ایستاده است.

>>>   M. Reza Mahboob
جناب رفعت عزیز!
به نظر می‌رسد این تحلیل بیش‌تر، مسئولیت زدایی از طالبان به عنوان حاکمان فعلی افغانستان است تا ملی نگری و دستیابی به یک روی‌کرد ملی.
از جانب دیگر، به صورت کل، حکومت‌ها دو کارکرد مهم دارند:
۱. تامین امنیت شهروندان؛
۲. ایجاد زمینه های رفاه و آسایش شهروندان.
حالا، مسئولیت کارکرد اولی، توسط تحلیل‌گران مانند شما از دوش حکومت برداشته می‌شود و کارکرد دوم توسط سران حکومت فعلی به خدا واگذار می‌گردد.
پس، وجود این حکومت مشروع و یا نا مشروع برای چیست؟

>>>   Frahmand Saighani
بلی متاسفانه برای پروژه گرفتن از آمریکایی ها در مرز های غربی مانور های نظامی هم جریان دارد.

>>>   Mohamad Asef Gharmal
استاد گرامی را سلام ودرود
پشت حرف های مردم که چی میگویند فکر نکنید چرا که یک عده مردم گاهی پشت خدا هم حرف دارند ولی من با شما کاملا موافقم
موفق و کامگار باشید

>>>   Rohullah Ali
استاد نهایت گرامی‌ام دورد خدمت شما
با تحلیل شما موافق نیستم، ممکن است قتل‌عام و نسل‌کُشی شیعیان که بیش‌تر شان را در افغانستان هزاره‌ها تشکیل می‌دهند، هدف‌های سیاسی نیز داشته باشند؛ اما عمده‌ی این نسل‌کشی مبنایی‌ مذهبی دارند. نخستین مرحله‌ی این نسل‌کُشی از دوران عبدالرحمان خان شروع می‌شوند. او از عالمان اهل‌سنت فتوا می‌گیرند که قتل شیعیان جایز است و باید کشته شوند، چون شیعیان رافضی اند، چیزی که تاریخ افغانستان به صراحت آن را در سینه دارند‌، دیگر بهانه برای نسل‌کشی نداشتند تنها همین فتوا باعث از بین‌بردن ۶۲ در صد هزاره شدند. آن‌های‌که انتحار و انفجار و هزاره‌ها و اهل تشیع را می‌کشند، کسانی‌ اند که مبنایی فکری و آیدولوژی شان را مدرسه‌های دیوبندی و حقانیه شکل می‌دهند و کسانی‌اند که طبق بعضی کتاب‌های اهل سنت، شیعیان رافضی یعنی ترک کننده‌ی خلفای راشدین و تنها دوست‌دارنده‌ی علی می‌دانند. پس به آن‌ها آموزش داده می‌شوند که شیعیان را بکشند که شیعیان جایزالقتل/واجب‌القتل اند. اگر چنین نیست، چرا یک مولوی یا ملای اهل‌سنت در این‌باره نظر نمی‌دهند؟ چرا در بیست سال گذشته که شیعیان چنین بی‌رحمانه قتل عام و نسل‌کُشی می‌شوند، محکوم نمی‌کنند و صدای شان نمی‌برآیند؟
تنها راه بیرون رفت از چنین معضل، بازبینی کلامی و حذف حدیث و روایت است که شیعیان را واجب‌القتل می‌دانند.
این‌جا نه امریکا دست دارند و نه روسیه، بل‌که این قتل‌عام‌کردن و نسل‌کشی از همین حدیث‌ها و روایت‌های شروع می‌شوند و منشاء فکری انتحاریان را تشکیل می‌دهند.

>>>   Nadia Bahar Rounaque
با تمام احترامی که به شما دارم میخواهم بگویم جناب محترم اقای رفعت صاحب شما از کدام حکومت سخن میزنید ؟ حکومت را چگونه می‌توان تعریف کرد ؟ آیا از اینکه طالبان اجیران پاکستان اند منکر هستید ؟ آیا همین طالبان بیسواد در طول بیست سال کم انتحار و‌انفجار کردند ؟ و همین طالبان نیستند که با نهایت بی شرمی انتحار و انفجار را در بین مردم مظلوم و بی دفاع یک عمل نیک میپندارندو به عاملان آن زمین و تحفه توزیع می‌کنند ؟و بعد اینکه طالب را در این بیست سال کی تمویل می‌کرد ؟ آیا اینها خود نوکران غرب نیستند ؟

>>>   Mir Ansari
رفعت صاحب مگر آیا امریکا این گپ را نگفته بود که اگر در افغانستان حکومت داری خوب صورت نگیرد ما کومکهای خود را به افغانستان تقلبل و قطع میکنیم !؟؟

>>>   من فکر میکنم که حملات علیه هزاره ها قبل از خروج امریکا از افغانستان، در زمان حکومت اشرف غنی آغاز شده بود.
علت اصلی دشمنی داعش با هزاره ها،جنگ هزاره ها یا فاطمیون علیه داعش در عراق و سوریه است.
همین قسمی که سپاه پاسداران ایران نزد امریکا یک گروپ تروریستی است، گروه فاطمیون هزاره ها نزد داعش یک گروپ تروریستی است وگروپ داعش نزد امریکا و ایران و هراره ها یک گروپ تروریستی است.
بنأ این یک معادله سه مجهوله است، که پیداکردن x,y,zآن مشکل است.

>>>   رفعت صاحب، فی الواقع تنها مدعیان و کسانی و یا کشوری و جامعه ایی که باخته است آن مردم مظلوم و ستمدیدهً افغانستان هست که در فقدان یک الترناتیو ملی و دموکراتیک و مستقل، کشور و مردم افغانستان همچنان میدان و قربانی کشاکشهای حزبی و قومی و دینی و مذهبی گشته و خواهد گشت. بعبارتی دیگر بعد از بیست 20 سال سرنگونی دیکتاتوری دینی وحشی طالبان، حتی یک شخص و یا گروه و حزبی در افغانستان پیدا نشد و نگفت و نتوانست بگوید نه آمریکا و نه طالبان و نه همسایه ها...، بیائید حول محور آرمان و اهداف ملی و مشترک خودمان متحد شده و حاکمیت ملی تشکیل دهیم و کشور را از خشونت و کشاکش و رقابتهای قومی و دینی و ایدئولوژیکی داخل و نفوذ و دخالت بیگانگان مصون و محفوظ داریم و هرکس آمد فقط عمله و آلت دست بیگانه و دین و مذهب شده و کشور را به خاک و خون و فقر و فلاکت و روز سیاه نشاند و کسی هم شهامت را ندارد به اشتباه و خیانتهای خود در گذشته اعتراف کرده و از مردم افغانستان معذرت خواهی کند. راستی آیا کسانی که شهامت نداشته و حاضر نباشد به اشتباهات و خیانتهای خود اعتراف و از مردم معذات خواهی کند، می توان به وی و یا آنان دوباره اعتماد کرده و امیدوار به صلح و ثبات و آینده ایی روشن در افغانستان شد؟
از ماست که بر ماست.

>>>   شبكه حقاني به زبان خود گفت 1500 انتحاري كردند انتحاري هوتل سيرينا را خود حضرت محمد رهنمايي شان همين استاد چطور وضاحت ميداد به طالب تروريست انتحاري اين اولين بار نيست در شفاخانه دست برچي در كلپ ورزشي در مكاتب هزاره در راه پل سوخته همه انتحار و انفجار از طرف طالب اما شما چطور به لابي ميكني به خودت شايد يك چيز نو باشد اما به مردم افغانستان نيست طالب در روزه عيد ها در نماز تراويح مردم را انتحار كرده اينكه به خودت نو است و چشم پوشي ميكني به طالب لابي و طرفداري ميكني متاسف هستم برايت

>>>   امریکا در همکاری با پاکستان طالبان را با یک استراتیژی در افغانستان به قدرت رساند تا منطقه را به آشوب بکشد و افراطیون و تروریستان و مافیای جهانی را به افغانستان بیاورد و با درامد تریاک، قاچاق اسلحه، قاچاق انسان و غیره آسیای میانه، ایران را خراب کند و جلو سرمایه گذاریهای چین را در منطقه بگیرد. اوکراین را علیه روسیه مجهز کرد و طالب و داعش و القاعده را برای تخریب ایران و کشورهای آسیای مرکزی در افغانستان با همکاری اردو و آی اس آی پاکستان مستقر کرده است. این صدفیصد است در این هیچ تردیدی نیست. دولت رئیسی بیچاره و زبون مزدور طالبان شده است و آلت دست امریکا میباشد.

>>>   بسیار اتفاق افتاده که عوامل آمریکا در بین گروهک های افراطی نفوذ کردند و برای این که اعتماد رهبران آن ها را جلب نمایند طرح عملیات تروریستی را می ریزند.

>>>   طالب صدفیصد مزدور امریکا و پاکستان است و برای تخریب منطقه و کشورهای همسایه افغانستان بقدرت رسیده است.

>>>   طاابان با داشتن کندک ها و غند های انتحاری یگانه مرجع فروش انتحاری ها برای مشتریان آن است.
پس مهم نیست که گی انتحاری را خریده و استعمال میکند بلکه مهم این است که طالب با عرضه و فروش این متاع ایجاد سهولت گرده است.

>>>   باید ریشه طالب از تمام افغانستان و منطقه کشیده شود دیگر هیچ راه و چاره نیست اگر نیم نفوس افغانستان شهید شوند باید و باید ریشه طالب از افغانستان بیرون شود تا نسلهای آینده بتوانند بهتر زندگی کنند. باید امریکا از تمام شرق بمثل سگ بیرون انداخته شود تا ریشه تروریسم و افراط بخشکد. باید تمام کشورهای شرق برای راندن امریکا باهم متحد شوند.

>>>   طالب درافعانستان زبان و فرهنگ پارسی راحرام میداند اما زبان های انگلیسی و فرانسه ای هندی همه حلال است اگر باور ندارید نام دو نهاد دولتی را نوشته کنید که به زبان پارسی دری باشد نام یک اسناد دولتی را نوشته کنید که پارسی باشد که نیست دولت های ما همه اسلامی بود است ده ها نام به انگلسیی فرانسه ای هندی و عربی است اما به زبان پارسی که زبان مردم بومی این سرزمین است نیست زبان پارسی ۷ هزار سال تاریخ دار د شما ۷ نام به زبان پارسی در نهاد های دولتی ندارید پرسش این است دین ما اشتبا است یا زبان ابو حنیفه کدامش ؟؟ ابوحنیفه که فتوا عبادت به زبان پارسی داده است چرا زبان او در سرزمین و زادگاه ش حرام دانسته میشود ؟؟ افرادی که خود را بیروی ابوحنیفه میدانند اما زبان ش را حرام ولی زبان های انگلیسی هندی فرانسه ای حلال است ؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است