چین برای افغانستان دایه مهربان‌تر از مادر
جای شگفت است که امروز چین برای افغانستان دایه مهربان‌تر از مادر شده. این اژدهای خفته که اکنون به حرکت افتاده تا جهان را ببلعد، در مورد قضیه افغانستان نقش دلسوزانه به خود گرفته است 
تاریخ انتشار:   ۰۵:۵۲    ۱۴۰۱/۲/۷ کد خبر: 170186 منبع: پرینت

سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه 7/2/1401 در یک نشست خبری در ارتباط با اوضاع وخیم افغانستان موارد زیر را مطرح کرد:
-واشنگتن باید از مردم افغانستان عذر خواهی کند.
-(به خاطر پیامد حمله امریکا در افغانستان) نزدیک به یک سوم مردم افغانستان آواره شده اند و بیش از نیمی از آن‌ها با گرسنگی مفرط مواجه هستند.
-امریکا ذخایر پول مردم افغانستان را به گروگان گرفته است.
-وضعیت بحرانی و فاجعه بار کنونی افغانی نتیجه نظم آمریکایی است.
-امریکا حقی برای صحبت کردن درباره دموکراسی یا حقوق بشر را ندارد.

چگونگی حضور امریکا و هم پیمانانش در افغانستان، ادامه جنگ و سیاست ابهام آمیز واشنگتن در مبارزه با تروریزم و عدم اراده قاطع و شفاف برای نهادینه ساختن یک دولت باثبات و دموکراتیک در افغانستان و حمایت جدی از نهادهای مدنی، سرانجام مذاکره و مصالحه با یک گروه تروریستی و جنایتکار در قطر و فرار مشکوک از افغانستان که زمینه به قدرت رسیدن گروه تروریستی طالبان را فراهم ساخت؛ و این‌که امروز افغانستان با فاجعه ای تکان دهنده روبرو شده است، همه و همه قابل نقد بوده و بارها از سوی تحلیل‌گران و فعالان سیاسی و مدنی افغانستانی و بین‌المللی پیرامون آن بحث شده است.
اما، جای شگفت است که امروز چین برای افغانستان دایه مهربان‌تر از مادر شده است. این اژدهای خفته که اکنون به حرکت افتاده است تا جهان را ببلعد، در مورد قضیه افغانستان نقش دلسوزانه به خود گرفته است.

به راستی اگر فردی تاریخ گذشته چین و به خصوص به حاکمیت رسیدن حزب کمونیست چین و سیاست‌های دیکتاتورانه و ضدانسانی حاکم بر جامعه کنونی چین را نداند، شاید این نقش چین را باور کند. ولی خوش بختانه آگاهی عمومی به مرحله ای رسیده است که این مداری گری‌ها و سیرک بازی‌های نمایشنامه بازان چینی قادر به فریب نخواهد بود.

به نظر می‌رسید چین پیش از آن‌که سیاست امریکا را در مورد حقوق بشر و افغانستان نقد کند و قربانیان نقض حقوق بشر و مردم افغانستان را سپر و سکویی برای مقابله با غرب و آمریکا قرار دهد، باید نسبت به سیاست‌ها و رفتارهای مشابه آمریکا، که خود نسبت به مردم چین و منطقه و افغانستان عمل نموده و اکنون نیز آن را دنبال می‌کند پاسخ بگوید.

در اینجا جهت رعایت اختصار فقط چند مورد به صورت کوتاه اشاره می‌گردد:
- رفتار سرکوبگرانه و تبعیض آمیز با مردم چین و آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی و نیز با مسلمانان و اقلیت‌های چینی، و در نهایت تحمیل سیاست حزبی بر سرنوشت مردم چین و اقلیت‌ها.
- سلب استقلال و اراده تعیین سرنوشت مردم جزیره تایوان و ولایت مسلمان نشین سنکیانگ و سرکوب خشونت بار و ضدحقوق بشری آنان.
-سهل انگاری در کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا و مانع شدن از تحقیقات جهانی درباره ویروس کرونا به خاطر سیاست‌های افزون‌خواهی اقتصادی و سیاسی، که جهان و جامعه بشری را به یک فاجعه تکان دهنده روبرو ساخت.
-حمایت دایمی و مستمر از گروه تروریستی طالبان و تلاش برای به رسمیت شناساندن آنان در جامعه بین‌المللی به خاطر کسب منافع اقتصادی و سیاسی، به خصوص در تقابل با غرب و امریکا.

همان‌طور که گفته شد این موارد به صورت کوتاه برمبنای گنجایش این صفحه اشاره گردید و گرنه این موضوع نیازمند یک تحلیل جامع و عمیق می‌باشد.
دولت چین وقتی در مورد افغانستان می‌تواند سیاست و کارنامه رقبای خود را مورد نقد قرار دهد که حداقل خودش دارای کارنامه سیاه‌تر از آن نباشد. اگر سیاست‌ها و روش‌های زمامداری حاکمان چین دقیق و عمیق مورد بررسی قرارگیرد، چین در مسئله نقض حقوق بشر و جنایت بشری، و سیاست استعماری و به اسارت کشیدن ملت‌ها نه در گذشته و نه اکنون، پرونده اش سبک‌تر از دیگران نخواهد بود، و چه بسا د رآینده چنین باشد. بنابراین انتقادهای چین نسبت به رقبای سیاسی اش در موضوع نقض حقوق بشر و قضیه افغانستان حکم همان ضرب المثل را دارد که: دیگ به دیگ می‌گوید رویت سیاه.

اما آنچه برای ما افغانستانی‌ها می‌تواند آموزنده باشد این است که حداقل با رخ نمودن تحولات اخیر بایستی دریافته باشیم که در عرصه بین‌المللی آنچه تعیین کننده است "قدرت" و "منافع" است. اگر امروز مردم و کشور ما این‌گونه بازیچه قدرت‌ها و کشورها گردیده اند، آن‌هم با ادعاها و رنگ‌ها و شعارهای بسیار جذاب و دلکش و حتی آرمانی، به خاطر آن است که ما نتوانسته ایم تعریفی از "خود" داشته باشیم، و ناتوان از آن بوده ایم که "منافعی" برای خود تعیین کنیم، و در نهایت سازو کاری و "قدرتی" برای حفظ موجودیت، اعتبار و منافع خود ایجاد کنیم.

شکور اخلاقی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   نويسنده به طرفى اختيار نكرده! البته كه چين نقذ حقوق بشر كرده مگر نه به پيمانه دوستان غربى نويسنده. اشاره به تايوان ان اراضى جدا شده چين هست هر مملكت حق دارد كه خاك خود را پس بگيرد مثلى انكانگ.
بر خلاف چين در تاريخ معاصر خود به هيچ كشورى حمله ور نشده هست. و اين هم بى انصافى هست كه ميكروب كرونا را به پاى چين ختم كنيم و اينرا بعيد بدانيم كه امريكا و متحدينش در پروژه كرونا دست نداشتند بايد به لابراتوار هاى اوكراين يك نظر انداخت….

>>>   اگر یک اروپایی این حرفها را زده بوده برایش کف و سوت میزدی نگاه کن که چی گفته نی که کی گفته سرکوب مردم فلسطین توسط اسراییل و سلاحهای اروپایی آمریکایی سکوت آمریکا و اروپا محاصره هشت ساله یمن و کشتار کودکان و زنان یمنی توسط آمریکا و حمایت آمریکا از کشورهای دیکتاتوری خلیج عربستان امارات بحرین و مصر اردن و.... به راه انداختن انواع و اقسام کودتا در کشورهای مختلف جهان و جنگهای گوناگون حمله به عراق به بهانه واهی سلاحهای کشتار جمعی که یک میلیون کشته داد و سلب حقوق زندانیان عراقی و شکنجه و آزار و اذیت و تحقیر آنان در زندان ابوغریب

>>>   بیچاره ترین نویسندگان و تحلیلگران دنیا را ما افغانها داریم که همیشه حالت هجومی و عصبی دارند
تمام حرف مردم افغانستان را زده یا نه؟
وقتی چیزی نگویند از سکوت مرگبار جامعه جهانی می گوییم وقتی می گویند برایشان هزاران فحش می دهیم سرت به کار خودت باشد
خوب بیچاره لافوک کدام نظری داری بگو
اول شما مثلا نویسندگان باید خودتان از این ریاکاری تظاهر که خود را با حمله به چاینا میخواهی دموکراسی خواه نشان دهی را باید اصلاح کرد
بیچاره گمان میکند اوغانستان در اتحادیه اروپاست

>>>   چين و هر كشوريكه كه باشد منفعت خود را فكر ميكنه نه در فكر افغانستان است نه در فكر اين است يك گروه تروريست بالاي مردم ما چه ناروايي ميكنه كه روسيه به فكر ماست مكاتب دختر ها بسته زن ها هر روز از كار هاي شأن بيكار ميشه مكتب ها در داده ميشه همه كشور دامن بيسوادي ميگيره فقر داد ميزند چين و روسيه اصلا جرت شان هم خراب نيست دنيا را اب بگير مرغابيدرا تا بند پايش

>>>   دولت چین وقتی در مورد افغانستان می‌تواند سیاست و کارنامه رقبای خود را مورد نقد قرار دهد که حداقل خودش دارای کارنامه سیاه‌تر از آن نباشد./// عجب کینه توزی عجیبی نسبت به چین.
1_ حتمی چین بود که به افغانستان و عراق حمله کرد و بم های 10 تنی بالای مردم انداخت و میلیونها مسلمان را کشت و
2_ لابد این چین بود که داعش را جور کردد و سر دهها هزار مسلمان را در سوریه و عراق برید و
3_ این چین است که 70 سال از جنایات اسرائیل و کشتار فلسطینی ها حمایه می کند و
4_ این چین است که از رژیم مسلمان کش سعودی برای کشتار مردم یمن حمایه می کند.
انگار عده ای در خاورمیانه مخ ندارند یا کور استند و واقعیت ها را نمی بینند. این جنایات رژیم کثافت و آدمکش امریکا مربوط به 500 سال قبل که نیست. این جنایات جلوی چشمان ماست.اگر مخ و عقل داریم از حق طرفداری کنیم و مزخرف نگوییم.

>>>   چین حقیقت هارا ازظلم وحشت وتجاوز آمریکا بیان کرده است من منحیث یک سرباز امارت اسلامی این دلسوزی چنای ها را به فال نیک میگیرم و بایت افغان های که خود را وابسته به غرب میگیرند حقایق را درست درک کند
وما آنچه که چینای هادر قبال افغانستان انجام دهد بی تفاوت نمیمانیم.اکنون افغانستان یک کشور مستقل است های ولو اگر از اقتصاد ضعیف هم باشد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است