چین: افغانستان ماهیت وحشیانه آمریکا را فاش کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۴۲    ۱۴۰۱/۲/۸ کد خبر: 170191 منبع: پرینت

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به جنایات آمریکا در افغانستان گفت که حضور آمریکا در این کشور ماهیت وحشیانه به اصطلاح نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین آمریکا را فاش کرد.
«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به گزارش کارشناسان سازمان ملل مبنی بر اینکه بلوکه کردن دارایی‌های افغانستان سبب بدتر شدن زندگی برای مردم افغانستان بویژه زنان این کشور شده است، گفت که نابودی افغانستان و سپس بردن دارایی‌های باقیمانده این کشور ماهیت وحشیانه به اصطلاح نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین آمریکا را فاش کرد.

ونبین در یک نشست خبری گفت: در تهاجم آمریکا به افغانستان که به مدت دو دهه به طول انجامید، بیش از 174000 نفر در این کشور از جمله بیش از 30000 غیرنظامی کشته شدند. نزدیک به یک سوم افغان‌ها پناهنده شده‌اند و بیش از نیمی از افغان‌ها با گرسنگی شدید روبرو هستند که باعث بلایای نادر انسانی می‌شود.
وی افزود: آمریکا یک کشور و یک نسل را از هم پاشید، سپس رفت، و اکنون حتی آخرین ذخایر پولی که می‌تواند نجات دهنده زندگی مردم افغانستان باشد را نیز از آن خود می‌کند. این بطور کامل ماهیت وحشیانه به اصطلاح نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین آمریکا را افشا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تصریح کرد: آمریکا هیچ حقی ندارد تا درباره دموکراسی و حقوق بشر صحبت کند. کاری که آن‌ها باید انجام دهند این است که فوراً مسدود کردن غیرقانونی دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را متوقف کند، برای دو دهه از دست رفته مردم افغانستان عذرخواهی و غرامت بدهد و کسانی که مرتکب جنایات علیه مردم افغانستان شده‌اند را بازخواست کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
افغانستان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   سگ زرد برادر شغال
چین هم از امریکا کم نیست هنوز هم در چین مردم از گرسنگی میمیرند و کسی حق آزادی ندارند و صرف یک طبقه حاکم به عیش و نوش خود هستند وباقی در غم نان
اینکه طالبان به اصطلاح با کمونیست های بدین و بی خدا دوستی دارند باید آفتاب از سمتی دیگری طلوع کرده باشد
و چین هم در افغانستان کددام کاری به فایده مردم نمیکند ذخایری که در افغانستان است به قیمت بسیار کم برای خود میگیرند و آن پول ناچیز به جیبی مقام های بلند پایه طالبان تقسیم میشود بیاد داشته باشید که اگر صد سال هم تیر شود وضعیت مردم به همین منوال نبود باز من ملامت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است